logo

Bakan Eroğlu Artvin’de!

Artvin’e dev yatırımların temelini atmaya gelen  Bakan Eroğlu, “185 Milyon TL’lik yatırımı olan 12 tesisimizin temelini atacağız. Ayrıca 21 adet müjdemiz ile buraya heybemiz dolu geldik” dedi.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Artvin’deki programlarına Milli İrade Meydanında karşılama töreni düzenlendi. Kurum amirleri, siyasiler ve vatandaşlar tarafından karşılanan Bakan Eroğlu Artvin Valiliğini ziyaret etti.

Artvin Valiliğinde basına açıklamalarda bulunan Bakan Eroğlu’na Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin AK Parti  Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin AK Parti İl Başkanı Erkan Balta, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Milli Parklar Müdürü  Nurettin Taş, kurum amirleri ve siyasiler eşlik etti.

Burada açıklama yapan Artvin Valisi Ömer Doğanay, “Ülkemizin cennet köşelerinden birisi olan Artvin’imize çok özel bir ilgi gösterdiğinizi biliyoruz Sayın Bakanım. Artvinliler sizleri hemşerisi gibi demeyeceğim.  Gibisi fazla Sayın Bakanım.Siz her Artvinlinin gönlündesiniz. Bunu bizzat münşide ettim sayın bakanım.  Artvin bugün ki şeklini aldıysa sizlerin 15 yıldır bu ile bu bölgeye yapmış olduğunuz şekillendirmelerdir. Gerek barajlar gerek barajlara istinaden yapılan yollara bakılırsa Artvin bugün ki halini aldıysa burada başta Sayın Cumhurbaşkanı’mızın, başbakanımızın ve zati halinizin büyük payı vardır. Bundan dolayı tekrardan hoş geldiniz diyorum sayın bakanım” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bugün gelişimin sebebi Allah nasip ederse 12 adet tesisin temel atma töreni için geldim. Bu 12 tesisin toplam bedeli 158 Milyon TL. Bu tesislerden 11 tanesi DSİ’ye ait.  1 tanesi Orman Genel Müdürlüğümüzün bir takım yatırımları var.

2050 yılına kadar Artvin’in su problemi olmayacak

Burada en önemli şey belediye başkanımıza söz vermiştik inşallah buraya su getireceğiz. 2050 yılına kadar Artvin’in su problemi olmayacak şekilde muhteşem bir  proje hazırladık. Bunlar ishale hattı, içme suyu modern arıtma tesisi. Bugünde Artvin İçme Suyu İleri Arıtma Tesisinin temelini atacağız” dedi.

Bakan Eroğlu Yusufeli Yeni Yerleşim alanına ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Yusufeli ilçemiz çok muhteşem oluyor. Yapılan bütün projeler Cumhurbaşkanında isteği üzerine yöre mimarisine uygun bir Yusufeli yapacaksınız dedi” şeklinde konuştu.

Temeli atılacak olan tesisiler hakkında ise Bakan Eroğlu, “DSİ’de bugün 11 adet tesisin temelini atıyor. Orman teşkilatına gelince, her yıl Artvin’e Orman Bölge için bir takım sadece ağaçlandırma değil, orman bakımı, vatandaşa gelir getirici destekler, Çoruh Vadisi ile ilgili Kırsal Kalkınma Projesi, bal ormanları kurulması gibi pek çok projeler var yürüttüğümüz. Bugün ayrıca her aileye 20 kovan arı vereceğiz. Ayrıca buradaki arı ırkına çok dikkat ediyoruz. Bunun dışında vatandaşa gelir getirici destekler verecek örneğin bugün Yusufeli’nde Demirkent Köyü’nde 40 dekar arazide zeytin ağaçlandırması da yapacağız.  Her bir vatandaşa o köydeki 2 dekar 2000 Bin metrekare yer veriyoruz ve 50 şer adet zeytin veriyoruz. 3 yıl boyunca da bakımı bizlere ait ve geliri ise 49 yıl vatandaşa verilmek üzere veriyoruz. Bunun dışında kırsal kalkınma kapsamında zeytin, ceviz ve o yörede ne yetişirse bunları veriyoruz bakım ve masrafları bize, geliri ise vatandaşa ait.  Yusufeli’nde Dereiçi Köyü’’nde yine ceviz ağaçları ormanını kuruyoruz.  60 aileye çektiğimiz kurada fidanları vereceğiz” diye konuştu.

Fenni arıcılıkla ilgili desteklerin devam ettiğinin altını çizen Eroğlu, “Vekilimiz İsrafil beyin de katkıları ile bu bölgede arıcılığa büyük desteklerimiz oldu. İsrafil beye ayrıca teşekkür ediyorum. Burası halis bal üretim ihracatı üssü haline getirmek istiyoruz” ifade etti.

134 milyon TL’lik 21 müjde ile geldik

Bakan Eroğlu, 185 Milyon TL’lik yatırımı olan 12 tesisin temelini ataklarının müjdesini vererek, “Bugün sadece temel atma merasimi için gelmedik. Bu 12 tesisimiz 185 Milyon TL.  Ayrıca buraya çantamız heybemiz dolu geldik. Ben her gelişimde Artvin’e müjdeler getiriyorum. 134 milyon TL’lik 21 müjde ile geldik. Şimdiye kadar 46 müjde verdik. Ve bu yatırımlarımızın toplamı 823 Milyon TL.  46 müjdenin 28’i tamamlandı.  Geri kalanlar da inşa halinde. 18 müjdemiz ise devam ediyor.

Bugün ki vereceğimiz 21 müjde ile beraber daha önce verdiğimiz 46 müjde ile birlikte toplam 67 müjde vermiş oluyoruz bugün itibari ile. Toplamda 1 Milyar TL’lik buraya müjde vermiş oluyoruz. Bu seferki 21 müjdenin 10 tanesi ise DSİ’ye ait. 6 adedi Orman teşkilatına ait. 4 tanesi ise Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün müjdesi var. 1 adedi de Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün müjdesi. 134 milyon TL.” dedi.

Artvin ziyaretinden önce Hopa Belediye Başkanlığına sürpriz bir ziyarette bulunan Bakan Eroğlu burada şu açıklamalarda bulundu:

“54 bin 384 dekar arazide çalışma yaparak, 2 milyon 450 bin fidanı toprakla buluşturuyoruz. Bunu şunun için yapıyoruz; geçtiğimiz senlerde hatırlarsanız Hopa’da büyük bir taşkın olmuştu. Taşkının sebebi heyelandan kaynaklıydı, yaşananları yerinde gördüm toprak kaymasından kaynaklı taşkınlar oluşmuştu. Bizim derelerde her an gibi bir problem olmadı. Bununla ilgili bir çalışma başlattık. Tersib bentleri ve yukarı havza kontrol, yani suyu üst havzalarda tutmak için. Özelikle ağaçlandırma heyelanı da önleyecek şekilde çalışma içine girdik. Hopa’da yaptık ciddi bir netice aldık. Toprağı ve yağmuru orada tutacak bir çalışma içine girdik.

Hopa’da Bizim yaptığımız dere ıslahı olmasa çok daha büyük felaket olacaktı. Ben bizzat gittim gördüm Allaha şükür deredeki yaptığımı ıslah Hopa’yı kurtardı. Heyelan yukarda zemin suyla buluşunca toprak kaymış, kayan toprak bir evin üzerine geldi  oradaki insanların hayatına mal oldu.”

60 aileye ORKÖY hibe desteği vereceklerini kaydeden Bakan Eroğlu, “Kredilerde de faizi kaldırmıştık. Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi  ise, ilimizin ve kırsal kalkınma için çok uygun bir model oldu. Şuanda hibe olarak burada 3 Milyon TL, köylerde yaşayan vatandaşlara destek veriyoruz. Ayrıca ayılar için 90 adet elektro şoklu çit sistemi için bir dağıtım yapacağız.  Ayrıca 66 aileye de izolasyon yapacağız” şeklinde açıklama yaptı.

Artvin’ de turizmin mastır planı hazırlandı

Artvin’de yeni bir sektör doğmasını istiyoruz diyen Bakan Eroğlu, “Artvin’i özellikle zengin yabancı turistlere açmak istiyoruz. Dünyada cenneti görmek istiyorsanız Artvin’e gelin!Bunun alt  yapısını oluşturmak için Hopa’da da iki adet tabiat parkını turizme açıyoruz. Oraları gözümüz gibi koruyacağız. Biz burayı tabiat turizmin bir merkezi yapacağız.  Bunun için de Doğa Koruma Milli Parkların da 4 adet müjdesi var” dedi.

Bakan Eroğlu: “ son olarak, şunları söylemek istiyorum. DSİ tarafından temeli atılacak tesisler şöyle:

1-Artvin İçme Suyu Arıtma Tesisi: proje ile Artvin il merkezinde 22.000metreküp/gün kapasite ham suyu arıtacak içme suyu arıtma tesisi yapılacaktır.

2-Yeni Yusufeli İlçesi İçmesuyu İsale Hattı: Proje ile Tekkala Deresinin 1.380 metre kotundan 1,33 milyon metreküp/ yıl ile Yeni Yusufeli Yerleşim yerinin  12 Bin kişinin 2050 yılına kadar içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyaçlarını karşılanacaktır.

3- Deriner Barajı Devlet İl ve Köy Yolları İşletme, Bakım, Onarım ve Yapım İşi 1.Kısım.

4- Artvin ili Merkez Şehiriçi Dereleri ve Seyitler Köyü Yerleşim Yerleri ve Tarım Arazilerinin Godrahov Deresi’nin Taşkın Zararlarından Korunması İşi 2.Kısım.

5- Murgul İlçe Merkezi’nin Murgul Deresi Taşkınlarından Korunması 2.Kısım.

6-Hopa İlçesi Esenkıyı Köyü Yerleşim Yeri ve Tarım Arazilerinin Esenkıyı Deresi ve Yan Kollarının Taşkın Zararlarından Korunması.

7-Murgul ilçe Merkezi’nin Murgul Deresi Taşkınlarından Korunması 3.Kısım.

8-Borçka Aksu Mahallesi ve Arkaköy Köyü Deviskel Deresi.

9-26.Bölge Doğal Afet ve Taşkın Hasarları Onarımı (Artvin ili Borçka ilçesi Deviskel (Aksu) ve Murgul İlçesi Kabaca Deresi (Murgul Deresi)

10-Artvin 26.Bölge Taşkın Koruma Tesislerine Korkuluk Yapılması 2.Kısım İşi (Artvin-Merkez Ortaköy ve Sarıbudak-Ardanuç-Şavşat ve Borçka İlçeleri)

11-Deriner Barajı Seyir Terası ve İskele Yapımı

OGM Tarafından Yapılacak Ormancılık Faaliyetleri

1.Müteferrik Tesisler: Yeni Orman Yolları, Sana Yapısı, Orman Yolları Büyük Onarım ve Üst Yapı, Köprü Yapımı. İdare Binası, Sosyal Tesis ve Top. K Lojman Büyük Onarımı. Orman Köylülerine ORKÖY Kredisi verilmesi. Gelir Getirici Tür Tesis Edilmesi. Ağaçlandırma, Toprak Koruma, Erozyon Çalışmaları Yapımı, Rehabilitasyon, Mera. Bal Ormanı Tesisi. Fidan Üretimi Çalışmaları. Orman Yetiştirme. Orman Emvali Üretimi

Temeli Atılacak Tesislerin; 2 Adedi İçme Suyu Tesisi, 1 Adedi Ulaşım, 7 Adedi Taşkın Koruma Tesisi, 1 Adedi Seyir Terası, 1 Adedi OGM Tesisidir.

185 Milyon TL’ye Mal Olacak Tesislerle 10 Milyon Metre Küp içme suyu sağlanacak, il merkezi, 6 ilçe, 16 yerleşim yeri, 90 dekar arazi taşkından korunacak. 3.5 Kilometre yol inşa edilecektir.”

Bakan Eroğlu burada yaptığı açıklamaların ardından Artvin Belediyesi’ni ziyaret etti.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin’deki çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Kocatepe, Bakan Eroğlu’na ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek Artvin’e yapmış oldukları hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Bakan Eroğlu burada şu açıklamalarda bulundu: “Artvin’de üretime dayalı yapılacak her ne varsa sizlerin yanınızdayız” dedi.

Kocatepe, Çoruh Nehri’ndeki barajların zaman zaman yükselmesinden kaynaklı ve tesislerin üzerinde çöp yığınlarının çevre kirliliğine neden olduğunu ifade ederek Bakan Eroğlu’ndan konu hakkında yardımda bulunmasını rica etti.  Bakan Eroğlu da çöp toplayan tekneler ile çevre kirliliğinin önüne geçileceğinin sözünü verdi.

Belediye Başkanlığındaki ziyaretin artından Bakan Eroğlu siyasiler ve partililer ile birlikte Ak Parti il Binasını ziyaret etti. Partililer ile buluşan Eroğlu buradaki ziyaretinin ardından 12 tesisin açılışını yapmak üzere Çoruh Park’a hareket etti.

Etiketler:
Share
1261 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?