logo

reklam

Bakan Arslan’dan Cankurtaran Tüneli Müjdesi


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Bildiğiniz üzere uzun zamandır Artvin’in 50 yıllık rüyası olan Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin tamamlanmasına ilişkin gündem oluşturuyorum. Bu konuda oldukça fazla yazılar yazdım. Hatta Cankurtaran Tüneli’nin gecikmesinin Trabzon Lobisi’nden kaynaklandığı ileri sürmüştüm. Şimdi bu konuya ilişkin öncelikle mutlu bir haberi yayımlayayım ardından yorumlarımıza devam edelim.

İşte sevindirecek o haber:

Bakan Arslan: Cankurtaran Geçidi Bu Ay Hizmete Açılıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Karadeniz’i Doğu Anadolu üzerinden İran’a bağlayan Artvin-Rize-Ardahan kara yolundaki Cankurtaran Geçidi bu ay hizmete açılacak” dedi.

Karadeniz’i Doğu Anadolu üzerinden İran’a bağlayan Artvin-Rize-Ardahan karayolundaki Cankurtaran Geçidi’nde inşa edilen tünelin yapımı sürüyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, yapımında sona yaklaşılan 5 bin 900 metre uzunluğundaki tünelin bu ay hizmete açılacağını belirtti.

“Mahkeme Sürecinden Dolayı İş Uzadı”

Cankurtaran Tüneli’nin yapımı devam eden viyadük nedeniyle henüz açılamadığını anlatan Arslan, şunları kaydetti:

“Biz Cankurtaran Tüneli’ndeki çalışmaları bitirmiştik. Tünelin devamındaki viyadük bağlantısı nedeniyle bir eksiğimiz vardı, o yüzden hizmete giremedi. Orada da firmalar mahkemeye gittiler. Mahkeme süreçlerinden dolayı iş uzamıştı ancak özellikle Rize-Artvin-Ardahan-Kars arası o güzergahın çok daha kısalabilmesi, Hopa’ya çok daha kolay erişilebilmesi adına Cankurtaran’ı bu kış hizmete vermek istiyoruz. Dolayısıyla o hattın da kullanılabilir olmasını istiyoruz.”

“Tüneli bu ay hizmete alıyoruz”

Bakan Arslan, servis yolu bağlantısıyla Cankurtaran Tüneli’ni kısa sürede hizmete açacaklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Cankurtaran Tüneli’nin açılmasıyla Karadeniz’den Artvin’e, Ardahan’a gelmek isteyen yolcularımız ve sürücülerimiz rahatlıkla bu tüneli kullanabilecek. O bölgede yol vermeyen geçitler ve çok zor coğrafi şartlar var. Tüneli kullanacak insanlarımız o zor geçit ve coğrafi şartları güçlük yaşamadan geçmiş olacak. Tüneli bu ay hizmete sunacağız.”

Cankurtaran Tüneli

Artvin’in Borçka ile Hopa ilçeleri arasındaki Rize-Artvin-Ardahan karayolundaki 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi’nde yer alan Cankurtaran Tüneli, Karadeniz’i Doğu Anadolu Bölgesi üzerinden İran’a bağlayan ve özellikle zorlu kış şartlarında sürücülerin korkulu rüyası olan Cankurtaran Geçidi’ne alternatif olarak yapıldı.

Çift tüplü Cankurtaran Tüneli’nin temeli, Başbakan Binali Yıldırım tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olduğu dönemde, 29 Ekim 2010’da atılmıştı.

Karadeniz’de ulaşımda yaşanan sıkıntıları büyük ölçüde giderecek tünel, aynı zamanda Karadeniz’i Orta Doğu’ya bağlayan önemli bir hat oluşturacak.

Sayın Vekil ile Valiye Şükran Borçluyuz

Değerli okurlarım bu satırları yazarken asla bir yalakalık ya da bir çıkar beklentisi içerisinde değilim. Olmamda. Bazen yazılarımın altına bu şekilde yorumların yapılmasına üzüldüğümü ifade etmeliyim. Ben yazı yazarken hiçbir zaman bir beklenti içerine girmediğim gibi yalakalık düşüncemde asla olmadım, olamam da. Maalesef zaman zaman bu tür eleştiriler yapılıyor ve bu eleştiri yapanlar bizlerin ruh hallerini düşünmüyorlar. Haydi ruh halimizi de bir kenara koyalım. Asıl sorun bu güne kadar Artvin’e yaptığımız katkılarımızın hiçe sayılarak bir takım suçlamalar ile karşılaşmak üzmektedir.

Bu kısmı bir tarafa bırakarak Cankurtaran Tüneli’nin açılacağına ilişkin Bakan Arslan’ın açıklamaları üzerine değerlendirmelerde bulunalım. Cankurtaran Tüneli’nin bu ay sonunda açılacağına ilişkin olarak Bakan Arslan’ın açıklaması Artvin’de büyük bir memnuniyetle karşıladığımı ifade etmeliyim. Bu konunun Bakan Arslan’ın gündeminde olması ve bakanın bu konuda ki gecikmenin farkında olması ise beni asıl mutlu eden gelişmedir. Bakan’ın bu gecikmeden dolayı açıklama yapma durumunda kalması gerek AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ile Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın ne denli bu konunun üzerine gittiğinin bir göstergesidir. Vekil ve Vali’nin bu derece Bakanı sıkıştırmaları, Artvin’in beklentilerinin yoğun olduğunu ifade etmeleri, kış aylarında ne denli büyük rezalet olayların yaşandığını ifade eden Vekil ve Vali’nin bu girişimleri bence Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan nezdinde etkili olmuştur. Artvin’in sahile açılan kapısı olan Hopa Dağı’nı kış aylarında geçit verebilmesi için en azından bir tüpte olsa açılmasının ilimizin büyük bir esaretten kurtarılması anlamına geleceğini bilmeyenimiz yoktur. Sayın Vekil ve Vali’nin gayretlerinin neticelenmiş olması ve tünelin artık geçit vermeye başlayacağının bizzat devletin en üst makamlarından birinin ağzından ifade edilmiş olması bu tünelin artık ulaşıma açılacağı anlamına gelmektedir. İnşallah yeni yılın ilk günlerinde tünelden geçeceğiz. Bu günü iple çektiğimizi ifade ederek Trabzon lobisinin daha doğrusu Trabzon Liman Lobisi’nin bütün engelleme gayretlerine karşın artık tünelin tamamlanmak üzere olduğunun bizzat Bakan Arslan tarafından açıklanmasından dolayı ve de bu aşamaya gelmesinden dolayı tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Bizim için artık dün bir kenara bırakılmıştır. Geçmiş geçmişte kalmıştır diyerek önümüze bakacak olursak eğer bu tünelin açılmasının Artvin’in kaderini değiştirecek en önemli unsur olacağını bir kere daha vurgulayalım. Tünelin hizmete girmesinin ardından göreceksiniz ki Artvin’in miladı tarihi tünelin açılış tarihi olacaktır. Artvin’in tarihi bundan böyle yazıldığında Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin açıldığı tarihten önce ve o tarihten sonra diye dillendirilecektir.

Gözün aydın Artvin. Gözün aydın Artvinli diyorum. Kısa zaman içerisinde içerisinden geçmeye başlayacağımız tünelin sayesinde hepimizin kaderi ve makus talihi yenilenecektir. Artık geleceğe daha umutla bakacağız.

Tekrar emekleri geçenlere teşekkür ediyorum.

ABD’nin Kararı Yok Hükmündedir

Bu arada ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’le ilgili kararını açıkladı. ABD Başkanı Trump, Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdı. Bizce yok hükmünde olan bu karara ilişkin haberi paylaşarak yorum yapalım.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın bugün, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı ve Tel Aviv’deki Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması hazırlıkları için talimat vereceği belirtilmişti. Gözler Trump’ın yapacağı açıklamaya kilitlendi.

TRUMP: KUDÜS İSRAİL’İN BAŞKENTİDİR

“İsrail Filistin barışı için çalışmaya devam edeceğiz. Ortadoğu barışı için elimden geleni yapacağım. İsrail Filistin çatışmasına çözüm bulunacak. İsrail’in başkenti olarak tanıyacaktı. Bu yasa kongreden büyük çoğunlukla çıkmıştı. ABD’nin büyük elçiliğini Kudüs’e taşıma kararından bertaraf ettiler. Kudüs’ün bu şekilde tanınması gecikti. Bazıları cesaretleri yok dediler. Şimdi İsrail ile Filistin arasında barış anlaşması çalışmaları var. Atılan bu adımı ABD’nin çıkarına olarak görüyorum. İsrail bağımsız ve egemen bir devlettir. Bu şehir başbakan ve cumhurbaşkanının evinin olduğu yerdir. Kudüs İsrail’in başkentidir. Bundan fazlası da değildir, azı da değildir. Bu bu kadardır. Bu Kudüs büyükelçilik yasası ile de uyumludur.”

ABD, tüm Dünya üzerinde kan dökme yoluyla silah sanayisini geliştirme çalışmalarına bir yenisini ekleyerek bu saçma karara imza atmıştır. Bu karar ile birlikte Ortadoğu’da yeni bir cehennem oluşturma niyeti bir kez daha ortaya çıkmıştır. Ben buradan tüm İslam Dünyası’na seslenmek istiyorum. ABD’nin oyunlarına gelmeyelim. Gelmemek için de aklımızı başımıza alalım. ABD, bu tür saçma sapan kararlara imza atarak Dünya üzerindeki Amerikan karşıtlığı ve hatta düşmanlığını arttırarak bizzat kendisi tarafından kurulan İslam kisvesi altındaki terör örgütleri yoluyla Ortadoğu’yu yine kan gölüne çevirmeyi amaçlamaktadır. ABD unutmamalıdır ki bir gün o oluşturdukları kan gölünün içinde boğulacaklardır.

Bu arada açıkçası Arap ülkelerinin bu karara karşı tepkilerini de merak ettiğimi ifade etmek istiyorum. Hani bir çoğu Müslümanlığı kimseye bırakmıyorlar ya!

Ve son söz: Haksızlığa karşı ses çıkarmayan, tepki göstermeyen dilsiz şeytandır.

Share
41 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Taşeron işçileri insan onuruna aykırı kötü şartlarda çalıştırılıyorlar.

  14 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Taşeron işçileri düşük ücretle çalıştırılan işçilerdir. Aylarca ücret alamadıkları zamanlar olur. Tazminat ödemeden işten çok kolay çıkarılabilirler. Sendikalı olmalarına izin verilmez. İşçi haklarını hararetle savunan sendikalar bile taşeronların sorunlarını hiç görmezler. Kadrolu işçiler tarafından bile dışlanırlar. Hani hak aramak için Ankara’ya eylemlere gidip halay çeken sendikalı işçiler var ya, taşeron işçilerinin durumu onların hiç birisinin umrunda değildir. Taşeron işçileri görev tanımı dışındaki işlerde...
 • Taşeron

  14 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Taşeron bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işverendir. Fransızca’daki "tacheron" kelimesinden gelir. Fransızca tacheron "başkasına ait yükümlülüğü ücret karşılığında üstlenen kimse, iş yüklenen kimse" sözcüğünden alıntıdır. Büyük bir işin yalnız kendi uğraşı alanına gi...
 • Taşeron Meselesinde Yumuşak Geçiş Yapılmalı

  13 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Türkiye taşeron işçilerin kadroya geçirilmesini tartışıyor. Kafaların karışık olduğu günlerde ben olaya başka bir bakış getirmek istiyorum. Bugün taşeron olayına bir başka bakışla bakacağım ve ülkemizde taşeron işçi çalıştıran şirketler yönünden olaya bakmak istiyorum. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki ülkemizde taşeron meselesi çözülmesi gereken bir konudur. Bu konuyu halledelim derken ülkemizin son elli yılda gerçekleştirdiği özelleştirme adımlarından geriye adım atma noktasında da dikkatli davranmakta fayda vardır. Bugün taşeronlara...
 • Artvin’de Kaldı Yüreğim

  12 Aralık 2017 Gamze Boynueğri, Köşe Yazıları

  Artvin'de kaldı yüreğim siz bilmezsiniz... Bir Nisan tomurcukları aşkın adıyla sene 2016...Takvim yaprakları 24'nü gösteriyordu ve yelkovan akreple buluştuğu vakitti... Güneş yeni yeni vuruyordu kirpiklerimize... Sevda'nın, aşkın böyle hasret olupta, vuslata ermenin en sıcak, içten, samimi halini böylesine görmemiştim, yaşamamıştım, tatmamıştım ömrüm boyu... Yürek yüreğe sığmaz, bazen de bakışlar bakışlara... Tebessüm gülümsemelere, avuç içi sıcaklıkları sığmaz avuç içimize... Parmaklarımız mahpus demirleri sıklığında birbirlerine kilitlenmiş.....