logo

Baba Liseden Baba Gibi Örnek Direniş

Kafkasör Yaylası Cerattepe ve Genya bölgelerindeki madencilik faaliyetlerine karşı sürdürdükleri mücadelede nöbet sırası Artvin Lisesi nam-ı diğer Baba Lisesindeydi.

Artvin’in en eski ve en köklü okullarından biri olan Artvin Lisesi (Baba Lise) mezunları Artvinlilerin ve kendi yaşama haklarını korumak için 10 Ağustos 2015 Pazartesi günü sabah 09:00 saatlerinde Ceratttepe’de nöbeti devraldı.

Artvin’in güzelliklerine, özgür akan derelerine, hiçbir yerde bulunmayan havasına yani Artvin’in yaşam damarlarına zarar verecek olan madene hayır demek için Cerattepede’ydiler.

Sabah saat 09:00’da devir alınan nöbette Artvin Lisesi (Baba Lise) mezunları hocalarından Bilgehan ERDEM, öğrencilerini lise yıllarındaki gibi Cerattepe’de de yalnız bırakmadı. Cerattepe Artvin’de madene hayır deyip aynı zamanda da Artvin halkının ne kadar birlik ve beraberlik içinde olduğunu birbirlerine dargın olan kişilerin bile Cerattepe’ye çıktığında Artvin için her şeyi bir kenara bırakıp el ele verip yılmayacağını gösteriyor.

Artvin için şimdiye kadar  Yeşil Artvin Derneği, Artvin MHP, Egitim İş-SEN, Kalburlu Köyü, 78’liler Derneği, Avcılar Atıcılar Derneği, MHP Yönetim, CHP Kadın Kolları, Oruçlu Köyü, Oruçlu Köyü Gençliği, Dirinkliler (Ballıüzüm) Köyü, Fenerbahçeliler Dernegi, Melo Köyü, Hodlular Derneği, Bertalılar, Galatasaray Taraftar Derneği, Şavşatlı Gençler, Seyitler Köyü (Sotlular), Halk Oyuncular, MHP İl Yönetim , Tema Artvin, Anadolu ve Anadolu Öğretmen Mezunları , MHP İlçe Örgütü, Yusufeli Şarküteri , Tepe Restoran , Artvin CHP,  İskebe Mahallesi, BJK Derneği, Salkımlı Köyü, Zeytinlik Köyü, Orta Mahallesi sakinleri ,Yusufeli  CHP Gençlik, Mezralılar, Halk Eğitim Kurs Hocaları, Kılıçkaya Köyü, Tarım Orman İş Genel Başkanlığı, Eğitim İş Konfederasyon Başkanlığı, Aydın Eğitim İş Başkanlığı, Borçka Sanatis Derneği, İstanbul Çarşı Grubu, Oruçlu Köyü, Karadeniz İsyanda Grubu İstanbul, Bursa CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, Korzullular, Tonya Çevre Platformu , Fatsa Çevre Platformu , Ardanuç CHP , Ardanuç Belediye Başkanlığı , KAMU-SEN , Artvin Doğa Güzellikleri Koruma ve Tanıtma Derneği, Beşagıl Köyü, Artvin (Baba Lise) Mezunları ve Bireyseller gibi topluluklar Cerattepe’deki nöbetleri birbirlerine devrederek tuttular.

Baba Liseliler Grubu yaptıkları açıklamada; “Artvin’de 20 yıldır madencilik faaliyetlerine karşı mücadele de yıllardır temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp Artvin halkının önüne getirilen Cerattepe’deki Altın ve Bakır madenine Türkiye’nin neredeyse her yerinden direniş için destek verilen ve bunun yanı sıra Türkiye’nin çeşitli yerlerinden direnişe gelip görenler Artvin gibi bir memleketin hiçbir yerde ne eşi nede benzeri bulunamaz yorumunu yapıyorlar ve yapılacak olan katliamın sadece Artvin halkına değil Türkiye’nin doğal bir cennetini kaybetmesine sebep olacağını dile getiriyorlar. Turizm Merkezi olan 1250 metre yükseklikteki Kafkasör Yaylası Karadeniz’in doğal yaşlı ormanlarını barındırıyor. 25’i endemik 2 bin çeşit bitki türü ile vaşak, karaca, boz ayı gibi yaban hayvanlarının yaşam alanı olan bölge, Türkiye’nin önemli yırtıcı kuş göçü yollarının da başında geliyor.

Doğal, yaşanır, turizm cenneti bir Artvin için çabalamak gerekirken Cerattepe katledilerek Artvin’i maden cehennemine yaşanmaz bir yer haline dönüştürmeye çalışılıyor ama Artvin halkı bu mücadeleyi kazanacak.

“Silah Yerine Kalem Alırız Ele, Geçit Vermeyiz Cengiz’in Zulmüne Madene Hayır Artvin Lisesi (Baba Lise) Mezunlarıyız, biz” ifadelerini kullandılar.

 

Etiketler: » » » » »
Share
1071 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?