logo

Aytekin, Derekapı Güreş Organizasyonunu Değerlendirdi

Yusufeli Geleneksel Derekapı Boğa güreş Etkinlikleri bu yıl 19-26 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, her yıl olduğu gibi bu yıl da Derekapı Güreş Etkinliklerini değerlendirdi ve etkinliklerin yapılmasına katkı sağlayan sponsorlara, Yusufeli Boğacılar Derneğine ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yusufeli Belediyesinin farklı türlerdeki programlar ile Yusufelililerin karşısına çıktığı Geleneksel Derekapı Boğa Güreşi etkinlikleri, yerel ve ulusal medya aracılığıyla ilçe tanıtımına önemli katkılar yaptı.

Yusufeli’nin tanıtımına katkı sağlamayı ve ilçenin taşıdığı değerlere dikkat çekmeyi amaçladıklarını belirten Belediye Başkanı Eyüp Aytekin açıklamasında şunlara yer verdi: “Yusufeli ilçemiz baraj nedeniyle zor bir süreçten geçiyor. Bu süreçte ister istemez gerginlikler, sıkıntılar da meydana geliyor tabi. Bize bizi anlatan etkinliklerimizle vatandaşımızı rahatlatmak ve hangi görüşte, hangi kulvarda olursa olsun bir ve beraber olmayı amaçlayarak etkinliklerimizi yaptık. Ayrıca göreve geldiğimiz günden beri söylediğimiz bir şey vardı.  Belediye hizmetleri sadece altyapı hizmetlerinden ibaret değil demiştik. Bunun yanında kültürel ve sosyal çalışmaların da çok önemli olduğunun hep altını çizdik. Çünkü yerel yönetim, altyapısıyla, üstyapısıyla ve kültürel çalışmalarıyla hizmetin değişik parçalarını bütüncül bir şekilde kuşatan bir anlayışa sahip artık. Bu organizasyonların  ilçemize en önemli kazanımlarından biri de ilçemizin tanıtımına katkı veriyor olması. Örneğin  organizasyonun ilk programı Offroad Oyunlarıydı ve 31 adet aracın katıldığı etkinlik yazılı ve görsel, yerel ve ulusal basında geniş yankı buldu. Haber kanalları Yusufeli offroad oyunlarına geniş yer verdi ve ilçemiz halkı tarafından da ilgi ile takip edildi. 2010 Yılından beri düzenlemekte olduğumuz Okullar arası Yöresel Drama Skeç Yarışması da yine birçok ilçeye örnek oldu. Bir diğer etkinliğimiz Yusufeli Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu Konseriydi. Yusufeli ilçemizde ilk defa bir Türk Halk Müziği Korosu kuruldu ve verdikleri konserde büyük beğeni topladı.  Şef Turgay Akgül yönetimindeki 20 kişilik koro ve 4 kişilik saz ekibi salonu dolduran seyircilere türkülerimizi seslendirdiler ve son derece beğenilen bir konser sundular.

Derekapı Güreş Etkinliklerinin motivasyon yüklü programı Kişisel Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan programıydı. Konferans, öğrencilere yönelik motivasyon eğitimi ve yetişkinlerin katıldığı etkili anne-baba eğitimi konularında iki oturum şeklinde yapıldı. Derekapı etkinliklerinin bir parçası olan Karakucak Güreşlerine 10 kategoride yerelden ve komşu illerden toplam 76 sporcu katıldı. Karakucak güreşleri ile eş zamanlı olarak ilçemiz kano parkurunda Türkiye Kano Şampiyonası 2. Ayak yarışları düzenlendi. 115 Sporcunun katıldığı yarışlar erkek ve bayanlar olmak üzere toplam 6 kategoride gerçekleştirildi. Halk konserimizde TRT sanatçıları Volkan Arslan ve Merve Kayacan ikilisinin açık hava konseri yine ilgiyle dinlendi. Festivalimizin ana etkinliği tabi ki Boğa Güreşleriydi. İki gün devam eden boğa güreşlerine ilçemiz ile beraber çevre il ve ilçelerden toplam 105 boğa katıldı. güreş ağası seçiminde ise ilçemiz esnaflarından Nevzat Özdemir en yüksek teklifle güreşlerimizin ağası seçildi. Güreşlerde başpehlivan olan boğaya ‘Meraların Efendisi’ unvanı ile beraber ‘Meraların Efendisi Kupası’ verildi.  Bu organizasyonların bir de bütçesi var tabi. Sponsor olan ilçe esnafımız, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Spor Toto bu işin maddi boyutunda yükün büyük bir bölümünü omuzlarımızdan aldılar. Derekapı boğa güreşleri organizasyonunun 111.470,00 TL geliri, 91.814,00 TL gideri oldu. Bu vesile ile sponsorlarımızın isimlerini teker teker yad ederek tekrar teşekkür etmek istiyorum.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığına, Spor Toto’ya, Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne, Necmi Çakır’a, Ali Yazıcı’ya, Nevzat Özdemir’e, Yakup Şeker’e, Hayrettin  Kaya’ya,100.Yıl AVM’ye, Selim Çınar’a, Bereket Yapı’ya, Hafız Özer’e, Selahattin Özdemir’e, Hüseyin Yalçın’a, Recep Akyürek’e,          Ali Yiğit’e, Ahmet Kaplan’a, Limak İnşaata, Necdet Coşkun’a, Süleyman Köksal’a, Muharrem Işıldak’a, Adem Kısa’ya, Süleyman-Selçuk Çakmakçı’ya, Arzet Kara Kardeşler’e, Orhan Demirhan’a, Recep Şahin’e, Murat Genç’e, Ferhat Kodat’a ve Turan Köklü’ye  şükranlarımı sunuyorum.

Etkinliklerimizi gelecek yıl aynı heyecan, aynı şevkle Yusufeli halkıyla buluşturmaktan ve bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilçemize hizmet etmekten onur duyacağımızı da ifade etmek istiyorum.”

Ç.P.

Etiketler: » » » »
Share
1319 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?