logo

Ayla Filmini Artvin’de 4 Günde 5 Bin Kişi İzledi

Ayla filminin gişedeki başarısı göz dolduruyor. Türkiye’nin Oscar adayı Ayla filmi Artvin’de 4 gün’de 12’i seansla 5 bin izleyiciye ulaştı.

 

Ayla filminin gişe başarısı sürüyor. Türkiye’nin Oscar için “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinde, aday adayı gösterdiği “Ayla” filmi, 3 haftada yaklaşık 2 milyon kişi tarafından izlenirken bu sayı Artvin’de 5 bini buldu.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde bulunan sinema salonunda filmi izlemek isteyen Artvinliler metrelerce kuyruk oluşturdu. Film için bilet almak isteyenler önce kuyruğa girerek biletini almak zorunda kaldılar.

Sinema salonu uzun zamandır bu şekilde dolmamıştı. Sinema salonunda bir birinde Başarlı filmler sahne alsa da Ayla filmi bu Artvin tarihinin izleme rekorunu kıracağa benziyor.

Özet ve Detaylar

Film, Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek ve çok dramatik bir hikayeyi beyazperdeye taşıyacak. 1950 yılında savaşta yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Astsubay kızı yanına alır ve Ayla ismini verir. Birliğin neşesi haline gelen Ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar. Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye’ye geri dönme kararı çıkar. Ayla’yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dahil olarak yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler. Yıllar ikiliyi yeniden buluşturacak mıdır?

Yönetmen koltuğunda reklam filmleriyle dikkat çeken Can Ulkay’ın oturduğu dram filmi Ayla’nın senaryosunda ise Sınav, Uzun Hikaye, Kavak Yelleri, Doludizgin Yıllar’ın da senaristliğini yapmış Yiğit Güralp’in imzası var. Başrollerini Çetin Tekindor, Taner Birsel, İsmail Hacıoğlu ve Ali Atay’ın paylaştığı filmin kadrosunda Duygu Yetiş, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Esra Dermancıoğlu, Deniz Seviyesi filmindeki performansı ile Milano Uluslararası Film Festivali’nden ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü alan oyuncu Damla Sönmez, Altan Erkekli, Sinem Öztürk Uslu gibi önemli oyuncular yer alıyor. Filmin müziklerini ise Fahir Atakoğlu üstleniyor.

Share
397 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?