logo

Aydın Baba’nın Anısına


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Bazen aynı konuyu devam ettiren yazılar yazıyorum. Dün ki yazımda bu mahalde idi. Hatta devamını yazacağımı belirtmiştim ancak bir günlük ara vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz Pazartesi günü sabah saatlerinde ilimizin yetiştirdiği çok önemli kültür ve edebiyat adamı Aydın Karasüleymanoğlu’yu kaybettik. Müsaadeniz ile bu köşe yazımı onun için yazılmış güzel sözlere ayırmak istiyorum. Gündeme yeniden döneceğiz.

Artvin’in yetiştirdiği en önemli şahsiyetlerden Aydın Karasüleymanoğlu’nun anısına, bizzat kendi sosyal paylaşım sayfasına yazılan yorumlar ve onun ardından yazılan yazıları sizlerle paylaşmak istiyorum.

İsrafil Kışla

Artvin’imizin yetiştirdiği değerli yazar ve şair Aydın Karasüleymanoğlu ağabeyimizin vefat haberini üzüntüyle almış bulunuyorum.

Rabbim mekânını cennet eylesin geride kalanlara, ailesi başta olmak üzere yakınlarına ve sevenlerine de sabır ihsan eylesin.

Hürdemi Nevzat Bayramoğlu

Günümüzün önemli kültür değerlerinden Aydın Karasüleymanoğlu abimizin vefaat haberini almanın üzüntüsü içindeyim… Artvin ve Artvinli sevdalısı üstadımıza Hak’tan rahmet, sevenlerine ve tüm edebiyat dünyasına başsağlığı diliyorum…

Çoruh’un üstüne setler çekilir
Bulanık suları durulur sanma
Gönlümüze şimdi hasret ekilir
Kökleri bir ömür sökülür sanma
Sorunlar çok kolay gelmez ki dile
Her yerde entrika her yerde hile
Ekmeğini taştan çıkarsan bile
Gurbet ellerinde doyulur sanma

Kaan Gündoğdu

Sadece Artvin’in değil, Türkiye’nin yetiştirdiği bir değer, önemli kültür adamlarımızdan olan çok sevdiğim Aydın Karasüleymanoğlu’nu kaybettik. Kendisi Türk kültür coğrafyasının bir parçası olan Artvin’e ve Artvinli’ye ömrünü adamış, 15-16 yaşından beri Artvin’i, Artvinli’yi yazmış, edebiyatımızın her alanında birbirinden kıymetli binlerce şiir örneği vermiş, çocuk masalları ve hikâyeleriyle Türk çocuklarının ufkunu açmış, halk bilimi ve halk edebiyatı alanlarında yüzlerca yazı, onlarca kitap yayımlamış, çizdiği karikatürleriyle insanları düşünmeye, sorgulamaya itmiş, başta Artvin dernek ve vakıfları olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda önemli görevler üstlenmiş, velhasıl ülkemiz, ömrünü aziz bildiği bu millete feda etmiş bir kültür adamını, bir gönül adamını, mükemmel bir insanını daha kaybetti.

Aydın hocama, Allah’tan rahmet, eşi Şahver hocama, çocuklarına, yakınlarına ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, ruhu şad olsun.

Oğuz Tümbaş

SEN DE Mİ AYDIN BABA, SEN DE Mİ AYDIN KARASÜLEYMANOĞLU!?

Mayıs 2006. TRT İzmir Haber Müdürlüğü’ndeki “İnce Oda”mın iki güzel konuğu… İkisi de 50 yıllık dostlarım; Abdullah Neyzar Karahan, Aydın Karasüleymanoğlu…

Aydın Ankara’dan gelmiş. Gönlümün, yüreğimin, şiirin sıcak odasına. Ortak anları, anıları paylaşmışız…

11 yıl sonra bu iki dostumu arka arkaya yitireceğimi düşünmem, aklıma getirmem olasıdeğildi.

Ne acı rastlantı bu!.. Daha 7 Ocak 2017’de yitirdiğim Neyzar’ın acısı, kederi, eksikliği yüreğimdeyken, bugün Aydın Baba’nın, Aydın Karasüleymanoğlu’nun da acı haberiyle sarsıldım, yıkıldım, perişan oldum!

Bu fotoğraftan iki önemli dostum eksildi! Ben yalnızlığıma gömüldüm!

‎Ömer Faruk Eminağaoğlu‎

Sadece Artvin’in değil, Türkiye’nin değeri,

Yeri doldurulamaz eşsiz insan Aydın Karasüleymanoğlu’nu kaybetmenin derin acısı içindeyiz.

Kendisi, yaptıklarıyla ve yapıtlarıyla hep yaşayacak…

Bu büyük ve ortak acıyı paylaşıyor, ailesine, yakınlarına ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.

Nuri Kemal Demirel

Araştırmacı yazar öykücü karikatürist şair Aydın Karasüleymanoğlu hakka yürüdü. Nasıl olabilirim, son derece üzüntülüyüm. Başta Artvin ve ülkemiz değerli bir düşün adamını kaybetti. Ben de gerek Artvin evi yapımında, başkanlığını yaptığım vakfımızdaki genel sekreterliğinde gerekse sosyal toplumsal konulardaki (özelliklede Artvin’in sorunlarına hele Yusufeli su altında kalmasındaki direncinin) en yakın yoldaşıydım. o şeref bana nasip olmuştu.

Nevzat Taşseven

Aydın Abi’nin (Aydın Karasüleymanoğlu) ardından birkaç cümle,

Aydın, kelime anlamı olarak, kültürlü, okumuş, görgülü, ileri görüşlü kişilik ve toplumun yönelimini etkileyen kişi olarak tanımlanabiliyor ve içinde bulunduğu toplumun, sözcüleridir, beyinleridir olarak da ifade ediliyor.

Aydın Abi’de eski bir deyim ile ismiyle müsemma idi. Yani ismi ile örtüşen karakter yapısına sahip idi.

Öncelikle doğduğu toprakların sorunlarını kendine dert edinip, durmadan yazarak, uygun ortamlarda konuşarak, üreterek dile getirmeye çalıştı, yaşamı boyunca ve bunlardan da hiç şikayetçi olmadı çünkü bu anlayış Aydın Abi ‘nin yaşam felsefesiydi.

1970 li yıllarda iki hemşehri olarak Ankara’da tanıştıktan sonra gerek Yusufeli Kültür ve Dayanışma Derneğimizin yönetiminde bazı zamanlar yönetici olarak sonra diğer sivil toplum kuruluşlarında birlikte bulunduk.

Son yıllarda ise doğduğumuz bölgenin Yeni yerleşim yeri sorunlarının dile getirilmesi ile ilgili olarak resmî kurumlarla görüşmeler yapmak, toplantılarda yönetici veya konuşmacı olarak bulunup, bölgemizin sorunlarını hep gündemde tutmak adına çaba gösterdik. En azından topraklarımıza karşı vicdani vazifemizi yerine getirdik.

Aydın Abi’nin insani yönü ise tarif edilemeyecek kadar naif idi. Olaylara her zaman büyük bir sakinlik, olgunluk ve olumlulukla bakardı. Hiç hak etmediği, olumsuz davranışlar karşısında bile sakin durur, ben ise isyankar olurdum ve beni bile sakinleştirme çabasına girerdi.

Aramızdan bir Aydın Abi (Aydın Baba) geçti.

Gönül dolusu selamlar götür dostlara Aydın Abi.

Ruhun şad olsun.

Tolga Gül

Ne yazılabilir ki böylesi bir değer için. Yazsam az kalır diye korkarım. Mekanın cennet olsun Aydın baba. Mekanın cennet olsun, başımız saolsun.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeşil Artvin Derneği Ne Açıklama Yapacak Merak Ediyorum

  20 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Uzun zamandır sessizliğe gömülen Yeşil Artvin Derneği sessizliğini bozuyormuş. Dernek tarafından yapılan açıklamaya göre 21 Şubat 2018 Çarşamba günü saat 17.30’da Halitpaşa Meydanı’nda basın açıklaması yapılacakmış. İnanın çok merak ediyorum bu açıklamayı. Bunca yaşananlar karşısında sessizliklerini koruyan bir tek açıklama dahi yapmayan derneğin şimdi açıklama yapması bana oldukça ilginç geldi. Evet, anlıyorum bu açıklamanın içeriği iki yıl önce Şubat ayında yaşanan Cerattepe olaylarının yıldönümüne ilişkin olacaktır ancak bugüne kadar sessiz ...
 • Dünden Bugüne Afrin

  19 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Tarihi Hititlere, M.Ö. 1000’lere kadar uzanan ve önemli tarihsel kalıntıları barındıran Afrin çok erken dönemde, Kudüs’ün de fethedildiği 637 yılında Müslümanların hâkimiyetine girdi. Osmanlı döneminde Afrin Kilis’e bağlı bir kaza konumundaydı.   Afrin Misak-ı Milli sınırları içinde yer almaktadır. Afrin Birinci Dünya Savaşı’nda dahi kaybedilmemiş bir bölge idi. 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi imzalandıktan sonra, Osmanlı birliklerinin Afrin-Tel-Rıfat-Azez hattında hakimiyeti vardı. Milli Mücadele döneminde 1920-1921 aralı...
 • Trabzon Lobisi Tüneli, Allah’da Kar Yağışını Geciktirdi

  19 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sizin hesabınız var ise Trabzon Lobisi Allah’ın da bir hesabı var. Siz, Artvin üzerinden çeşitli hesaplar yaparak Artvin halkını sıkıntıya sokarsanız Cenab-ı Allah’ta Artvin’e başka bir rahatlık verir. Şuan içinde bulunduğumuz durum tam da bu sözleri içeren bir durum. Ekim 2010 tarihinde temeli atılmıştı Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin temeli. Dönemin Denizcilik Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı, bugünün Başbakanı Binali Yıldırım temel atmıştı. Binali Yıldırım o gün konuşurken; “Bu Babamın Yoludur, Yolu Neşe Yoludur. Bu babamın yoludur/ Yolu n...
 • Artvin’de Zor Coğrafyada, Zor Siyaset, Zor Medya İlişkileri…

  19 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Artvin ve ilçeleri gerek fiziki açıdan, gerek sosyal açıdan, kültürel değerlerini ihraç etme açısından, turizme açılma açısından, İktidarın yaptıklarını anlatamama zorlukları açısından hülasa her açıdan müstesna bir ilimizdir. Şimdi bu paragraftaki maddeleri tek tek ele alalım. -Kırık engebeli arazi olması açısından yatırım yapma zorluğu. Ama buna rağmen ülkemizin nüfusuna göre en çok yatırım almış ili olduğunu biliyorum. -Efendim barajlar varda ondan yatırımın çoğu burada gözüküyor. Hayır değerli kardeşlerim. Mesela Ardahan da, Erzur...