logo

Aydın Baba’nın Anısına


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Bazen aynı konuyu devam ettiren yazılar yazıyorum. Dün ki yazımda bu mahalde idi. Hatta devamını yazacağımı belirtmiştim ancak bir günlük ara vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz Pazartesi günü sabah saatlerinde ilimizin yetiştirdiği çok önemli kültür ve edebiyat adamı Aydın Karasüleymanoğlu’yu kaybettik. Müsaadeniz ile bu köşe yazımı onun için yazılmış güzel sözlere ayırmak istiyorum. Gündeme yeniden döneceğiz.

Artvin’in yetiştirdiği en önemli şahsiyetlerden Aydın Karasüleymanoğlu’nun anısına, bizzat kendi sosyal paylaşım sayfasına yazılan yorumlar ve onun ardından yazılan yazıları sizlerle paylaşmak istiyorum.

İsrafil Kışla

Artvin’imizin yetiştirdiği değerli yazar ve şair Aydın Karasüleymanoğlu ağabeyimizin vefat haberini üzüntüyle almış bulunuyorum.

Rabbim mekânını cennet eylesin geride kalanlara, ailesi başta olmak üzere yakınlarına ve sevenlerine de sabır ihsan eylesin.

Hürdemi Nevzat Bayramoğlu

Günümüzün önemli kültür değerlerinden Aydın Karasüleymanoğlu abimizin vefaat haberini almanın üzüntüsü içindeyim… Artvin ve Artvinli sevdalısı üstadımıza Hak’tan rahmet, sevenlerine ve tüm edebiyat dünyasına başsağlığı diliyorum…

Çoruh’un üstüne setler çekilir
Bulanık suları durulur sanma
Gönlümüze şimdi hasret ekilir
Kökleri bir ömür sökülür sanma
Sorunlar çok kolay gelmez ki dile
Her yerde entrika her yerde hile
Ekmeğini taştan çıkarsan bile
Gurbet ellerinde doyulur sanma

Kaan Gündoğdu

Sadece Artvin’in değil, Türkiye’nin yetiştirdiği bir değer, önemli kültür adamlarımızdan olan çok sevdiğim Aydın Karasüleymanoğlu’nu kaybettik. Kendisi Türk kültür coğrafyasının bir parçası olan Artvin’e ve Artvinli’ye ömrünü adamış, 15-16 yaşından beri Artvin’i, Artvinli’yi yazmış, edebiyatımızın her alanında birbirinden kıymetli binlerce şiir örneği vermiş, çocuk masalları ve hikâyeleriyle Türk çocuklarının ufkunu açmış, halk bilimi ve halk edebiyatı alanlarında yüzlerca yazı, onlarca kitap yayımlamış, çizdiği karikatürleriyle insanları düşünmeye, sorgulamaya itmiş, başta Artvin dernek ve vakıfları olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda önemli görevler üstlenmiş, velhasıl ülkemiz, ömrünü aziz bildiği bu millete feda etmiş bir kültür adamını, bir gönül adamını, mükemmel bir insanını daha kaybetti.

Aydın hocama, Allah’tan rahmet, eşi Şahver hocama, çocuklarına, yakınlarına ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, ruhu şad olsun.

Oğuz Tümbaş

SEN DE Mİ AYDIN BABA, SEN DE Mİ AYDIN KARASÜLEYMANOĞLU!?

Mayıs 2006. TRT İzmir Haber Müdürlüğü’ndeki “İnce Oda”mın iki güzel konuğu… İkisi de 50 yıllık dostlarım; Abdullah Neyzar Karahan, Aydın Karasüleymanoğlu…

Aydın Ankara’dan gelmiş. Gönlümün, yüreğimin, şiirin sıcak odasına. Ortak anları, anıları paylaşmışız…

11 yıl sonra bu iki dostumu arka arkaya yitireceğimi düşünmem, aklıma getirmem olasıdeğildi.

Ne acı rastlantı bu!.. Daha 7 Ocak 2017’de yitirdiğim Neyzar’ın acısı, kederi, eksikliği yüreğimdeyken, bugün Aydın Baba’nın, Aydın Karasüleymanoğlu’nun da acı haberiyle sarsıldım, yıkıldım, perişan oldum!

Bu fotoğraftan iki önemli dostum eksildi! Ben yalnızlığıma gömüldüm!

‎Ömer Faruk Eminağaoğlu‎

Sadece Artvin’in değil, Türkiye’nin değeri,

Yeri doldurulamaz eşsiz insan Aydın Karasüleymanoğlu’nu kaybetmenin derin acısı içindeyiz.

Kendisi, yaptıklarıyla ve yapıtlarıyla hep yaşayacak…

Bu büyük ve ortak acıyı paylaşıyor, ailesine, yakınlarına ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.

Nuri Kemal Demirel

Araştırmacı yazar öykücü karikatürist şair Aydın Karasüleymanoğlu hakka yürüdü. Nasıl olabilirim, son derece üzüntülüyüm. Başta Artvin ve ülkemiz değerli bir düşün adamını kaybetti. Ben de gerek Artvin evi yapımında, başkanlığını yaptığım vakfımızdaki genel sekreterliğinde gerekse sosyal toplumsal konulardaki (özelliklede Artvin’in sorunlarına hele Yusufeli su altında kalmasındaki direncinin) en yakın yoldaşıydım. o şeref bana nasip olmuştu.

Nevzat Taşseven

Aydın Abi’nin (Aydın Karasüleymanoğlu) ardından birkaç cümle,

Aydın, kelime anlamı olarak, kültürlü, okumuş, görgülü, ileri görüşlü kişilik ve toplumun yönelimini etkileyen kişi olarak tanımlanabiliyor ve içinde bulunduğu toplumun, sözcüleridir, beyinleridir olarak da ifade ediliyor.

Aydın Abi’de eski bir deyim ile ismiyle müsemma idi. Yani ismi ile örtüşen karakter yapısına sahip idi.

Öncelikle doğduğu toprakların sorunlarını kendine dert edinip, durmadan yazarak, uygun ortamlarda konuşarak, üreterek dile getirmeye çalıştı, yaşamı boyunca ve bunlardan da hiç şikayetçi olmadı çünkü bu anlayış Aydın Abi ‘nin yaşam felsefesiydi.

1970 li yıllarda iki hemşehri olarak Ankara’da tanıştıktan sonra gerek Yusufeli Kültür ve Dayanışma Derneğimizin yönetiminde bazı zamanlar yönetici olarak sonra diğer sivil toplum kuruluşlarında birlikte bulunduk.

Son yıllarda ise doğduğumuz bölgenin Yeni yerleşim yeri sorunlarının dile getirilmesi ile ilgili olarak resmî kurumlarla görüşmeler yapmak, toplantılarda yönetici veya konuşmacı olarak bulunup, bölgemizin sorunlarını hep gündemde tutmak adına çaba gösterdik. En azından topraklarımıza karşı vicdani vazifemizi yerine getirdik.

Aydın Abi’nin insani yönü ise tarif edilemeyecek kadar naif idi. Olaylara her zaman büyük bir sakinlik, olgunluk ve olumlulukla bakardı. Hiç hak etmediği, olumsuz davranışlar karşısında bile sakin durur, ben ise isyankar olurdum ve beni bile sakinleştirme çabasına girerdi.

Aramızdan bir Aydın Abi (Aydın Baba) geçti.

Gönül dolusu selamlar götür dostlara Aydın Abi.

Ruhun şad olsun.

Tolga Gül

Ne yazılabilir ki böylesi bir değer için. Yazsam az kalır diye korkarım. Mekanın cennet olsun Aydın baba. Mekanın cennet olsun, başımız saolsun.

Etiketler:
Share
589 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvinliler Olarak Kadir Topbaş ve Faruk Çelik’e Büyük Vefasızlık Yaptık

  16 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazıyı yazarken çok düşündüm. Yazıyı yazıp yazmama noktasında kararsız kaldım ancak kendimi vefasızlar arasında görmediğim için bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Ben vefasızlığı kabullenemiyorum. Bu sebeple belki bir hatırlatma olur, belki biraz bu iki değerimize ve yazımda yine adından bahsedeceğim Müsteşar Nusret Yazıcı’ya karşı hemşerilerimiz tarafından birazcık da olsa vefa gösterilmesine vesile olur diye bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Değerli okurlarım, benim 1996’lı yıllardan sonra gerek insani gerekse de siyasi olarak Ar...
 • Merdi Kıpti Şecaat Arzederken Sirkatin Söyler

  16 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Çingenenin merdi, kendini överken hırsızlığını söyler başka bir deyişle Mert Çingene hırsızlığıyla övünür, demektir. Çingene erkeği yiğitliğini anlatırken hırsızlığını söyler. Aslında sözün aslı ''Şecaat arz ederken merdikıpti sirkatin söyler.''dir. "Şecaat arzederken merd-i kıbtî sirkatin söyler" sözünün geçtiği ve Koca Mehmed Ragıp Paşa'ya ait olan beyit aşağıdaki gibidir: “Miyân-ı güft ü gûda bed-meniş îhâm eder kubhun Şecâ'at arz ederken Merd-i Kıbtî sirkatin söyler”  18.yüzyıl Osmanlı sadrazamlarından Koca Mehmet Ragıp...
 • Başkan Kocatepe, O Tepkiye Sessiz Kalamadı ve Yanıt Verdi

  15 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, o tepkilere sessiz kalamadı. Ve yanıt verdi. Bu yanıtı sosyal medyadan verirken ben bu yanıtı köşe yazıma taşımak istedim. Konu Artvin’in gündemine AK Partili Belediye döneminde giren yürüyen merdiven kurulması fikri hatırlarım ilk olarak 3 seçim önce Bağımsız Türkiye Partili Belediye Başkan Adayı Nuri Keskin döneminde girmişti. O dönem çok uçuk bir fikir gibi görünen proje AK Parti Artvin Belediye Başkan adayı Mehmet Kocatepe tarafından da 30 Mart 2014 seçimleri öncesindeki vaat kitaplarına yerleştir...
 • Yoksa Siz Aziz Nesin’e mi İnandınız ?

  15 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH'a hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Bazen kendimi kaybedercesine düşüncelere dalıyorum. Yazdığım bütün yazıların yarın “HAKK’ın” divanında karşıma çıkacağını bilerek kelimelerimi seçerek yazmaya özen gösteriyorum. 4 yılı aşkın süren köşe yazarlığı yaşamımda şahıslar adını kulanıp topluma hedef göstermemem bu yüzdendir. Bir tek kalp bile kırmamaya özen gösteriyorum. Yoksa incilmişliğim ve kırılmışlığım çok… özellikle kadir, değer ve kıymet bilmeyenleri gördükten sonra herşeyden soğur oldum. ALLAH nasip ...