logo

Aydın Baba’nın Anısına


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Bazen aynı konuyu devam ettiren yazılar yazıyorum. Dün ki yazımda bu mahalde idi. Hatta devamını yazacağımı belirtmiştim ancak bir günlük ara vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz Pazartesi günü sabah saatlerinde ilimizin yetiştirdiği çok önemli kültür ve edebiyat adamı Aydın Karasüleymanoğlu’yu kaybettik. Müsaadeniz ile bu köşe yazımı onun için yazılmış güzel sözlere ayırmak istiyorum. Gündeme yeniden döneceğiz.

Artvin’in yetiştirdiği en önemli şahsiyetlerden Aydın Karasüleymanoğlu’nun anısına, bizzat kendi sosyal paylaşım sayfasına yazılan yorumlar ve onun ardından yazılan yazıları sizlerle paylaşmak istiyorum.

İsrafil Kışla

Artvin’imizin yetiştirdiği değerli yazar ve şair Aydın Karasüleymanoğlu ağabeyimizin vefat haberini üzüntüyle almış bulunuyorum.

Rabbim mekânını cennet eylesin geride kalanlara, ailesi başta olmak üzere yakınlarına ve sevenlerine de sabır ihsan eylesin.

Hürdemi Nevzat Bayramoğlu

Günümüzün önemli kültür değerlerinden Aydın Karasüleymanoğlu abimizin vefaat haberini almanın üzüntüsü içindeyim… Artvin ve Artvinli sevdalısı üstadımıza Hak’tan rahmet, sevenlerine ve tüm edebiyat dünyasına başsağlığı diliyorum…

Çoruh’un üstüne setler çekilir
Bulanık suları durulur sanma
Gönlümüze şimdi hasret ekilir
Kökleri bir ömür sökülür sanma
Sorunlar çok kolay gelmez ki dile
Her yerde entrika her yerde hile
Ekmeğini taştan çıkarsan bile
Gurbet ellerinde doyulur sanma

Kaan Gündoğdu

Sadece Artvin’in değil, Türkiye’nin yetiştirdiği bir değer, önemli kültür adamlarımızdan olan çok sevdiğim Aydın Karasüleymanoğlu’nu kaybettik. Kendisi Türk kültür coğrafyasının bir parçası olan Artvin’e ve Artvinli’ye ömrünü adamış, 15-16 yaşından beri Artvin’i, Artvinli’yi yazmış, edebiyatımızın her alanında birbirinden kıymetli binlerce şiir örneği vermiş, çocuk masalları ve hikâyeleriyle Türk çocuklarının ufkunu açmış, halk bilimi ve halk edebiyatı alanlarında yüzlerca yazı, onlarca kitap yayımlamış, çizdiği karikatürleriyle insanları düşünmeye, sorgulamaya itmiş, başta Artvin dernek ve vakıfları olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda önemli görevler üstlenmiş, velhasıl ülkemiz, ömrünü aziz bildiği bu millete feda etmiş bir kültür adamını, bir gönül adamını, mükemmel bir insanını daha kaybetti.

Aydın hocama, Allah’tan rahmet, eşi Şahver hocama, çocuklarına, yakınlarına ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, ruhu şad olsun.

Oğuz Tümbaş

SEN DE Mİ AYDIN BABA, SEN DE Mİ AYDIN KARASÜLEYMANOĞLU!?

Mayıs 2006. TRT İzmir Haber Müdürlüğü’ndeki “İnce Oda”mın iki güzel konuğu… İkisi de 50 yıllık dostlarım; Abdullah Neyzar Karahan, Aydın Karasüleymanoğlu…

Aydın Ankara’dan gelmiş. Gönlümün, yüreğimin, şiirin sıcak odasına. Ortak anları, anıları paylaşmışız…

11 yıl sonra bu iki dostumu arka arkaya yitireceğimi düşünmem, aklıma getirmem olasıdeğildi.

Ne acı rastlantı bu!.. Daha 7 Ocak 2017’de yitirdiğim Neyzar’ın acısı, kederi, eksikliği yüreğimdeyken, bugün Aydın Baba’nın, Aydın Karasüleymanoğlu’nun da acı haberiyle sarsıldım, yıkıldım, perişan oldum!

Bu fotoğraftan iki önemli dostum eksildi! Ben yalnızlığıma gömüldüm!

‎Ömer Faruk Eminağaoğlu‎

Sadece Artvin’in değil, Türkiye’nin değeri,

Yeri doldurulamaz eşsiz insan Aydın Karasüleymanoğlu’nu kaybetmenin derin acısı içindeyiz.

Kendisi, yaptıklarıyla ve yapıtlarıyla hep yaşayacak…

Bu büyük ve ortak acıyı paylaşıyor, ailesine, yakınlarına ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.

Nuri Kemal Demirel

Araştırmacı yazar öykücü karikatürist şair Aydın Karasüleymanoğlu hakka yürüdü. Nasıl olabilirim, son derece üzüntülüyüm. Başta Artvin ve ülkemiz değerli bir düşün adamını kaybetti. Ben de gerek Artvin evi yapımında, başkanlığını yaptığım vakfımızdaki genel sekreterliğinde gerekse sosyal toplumsal konulardaki (özelliklede Artvin’in sorunlarına hele Yusufeli su altında kalmasındaki direncinin) en yakın yoldaşıydım. o şeref bana nasip olmuştu.

Nevzat Taşseven

Aydın Abi’nin (Aydın Karasüleymanoğlu) ardından birkaç cümle,

Aydın, kelime anlamı olarak, kültürlü, okumuş, görgülü, ileri görüşlü kişilik ve toplumun yönelimini etkileyen kişi olarak tanımlanabiliyor ve içinde bulunduğu toplumun, sözcüleridir, beyinleridir olarak da ifade ediliyor.

Aydın Abi’de eski bir deyim ile ismiyle müsemma idi. Yani ismi ile örtüşen karakter yapısına sahip idi.

Öncelikle doğduğu toprakların sorunlarını kendine dert edinip, durmadan yazarak, uygun ortamlarda konuşarak, üreterek dile getirmeye çalıştı, yaşamı boyunca ve bunlardan da hiç şikayetçi olmadı çünkü bu anlayış Aydın Abi ‘nin yaşam felsefesiydi.

1970 li yıllarda iki hemşehri olarak Ankara’da tanıştıktan sonra gerek Yusufeli Kültür ve Dayanışma Derneğimizin yönetiminde bazı zamanlar yönetici olarak sonra diğer sivil toplum kuruluşlarında birlikte bulunduk.

Son yıllarda ise doğduğumuz bölgenin Yeni yerleşim yeri sorunlarının dile getirilmesi ile ilgili olarak resmî kurumlarla görüşmeler yapmak, toplantılarda yönetici veya konuşmacı olarak bulunup, bölgemizin sorunlarını hep gündemde tutmak adına çaba gösterdik. En azından topraklarımıza karşı vicdani vazifemizi yerine getirdik.

Aydın Abi’nin insani yönü ise tarif edilemeyecek kadar naif idi. Olaylara her zaman büyük bir sakinlik, olgunluk ve olumlulukla bakardı. Hiç hak etmediği, olumsuz davranışlar karşısında bile sakin durur, ben ise isyankar olurdum ve beni bile sakinleştirme çabasına girerdi.

Aramızdan bir Aydın Abi (Aydın Baba) geçti.

Gönül dolusu selamlar götür dostlara Aydın Abi.

Ruhun şad olsun.

Tolga Gül

Ne yazılabilir ki böylesi bir değer için. Yazsam az kalır diye korkarım. Mekanın cennet olsun Aydın baba. Mekanın cennet olsun, başımız saolsun.

Etiketler:
Share
696 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ercan Orhan partiler üstü bir kişidir

  18 Kasım 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Ercan Orhan’la 243. kısa dönem askerlik celp döneminde Ankara Etimesgutt’a, Nisan 1995 yılında tanıştık. Tanıştığımız neredeyse bir “çeyrek yüzyıl” oldu, ama kendisini kişilik özellikleri açısından “tam” bir kişilik sahibi olarak tanıdım. 23 yıl boyunca sürekli irtibat halinde olduk. Ercan Orhan CHP’den Borçka Belediye başkan aday adayı olmuştur. Muhtemelen bir süre sonra CHP’den Belediye başkan adayı olarak ismi açıklanacaktır. Yerel seçimlerin doğası başkadır. Bazen insanlar kendi partisinden olmasa bile bazı adayları sı...
 • Seçimlere Tersinden Bakarak Ortak Menfaatleri Ortak Tehlikeleri Görebiliriz

  17 Kasım 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Bu konuya yerel seçimler yaklaştığı için yerel seçimleri irdeleyerek bakalım. Menfaat maddi-manevi iki boyutludur. Sadece maddi boyutundan bakarak seçime gidenler Bunlar ülkenin medeniyet-refah-huzur gibi insanı insan yapan değerleri unuturlar. Anlamlı hayatı unuturlar. Mesela İstanbul da eskiden CHP li belediye zamanında sular akmıyordu. Artvin ve ilçelerinde bu zihniyetteki belediyeler zamanında çağın çok gerisinde bir manzara vardı. Ak Partı köylere köydes-şehirlere beldes programlarıyla partili partisiz Avrupa stand...
 • Bırakın ekmeği naylonun gramajıyla da oynamışlar.

  31 Ekim 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Ekmeğin gramajından çalınmasına zaten alışığız. Sonra telefon kontürlerinden çalanları gördük. Bakıyorduk telefon kontörleri hızlı kalp atışları gibi hızlanıp bir anda bitmiş. Öyle ki sabit hat daha karlı olduğu için sabit hat almak zorunda kaldık. Gramajıyla oynayamadıkları şeylerin genetiği ile oynadılar. Çok zamandır domatese hasret kaldık. Buğdayın genetiği ile de oynadılar, bir defa ekiyorsunuz, aldığınız tohumu bir daha ekemiyorsunuz. Bu örneklerin sayısı yüzlerce artırılabilir. Aklıma gelenleri ve fark edebildiklerimi y...
 • Şahıs

  25 Ekim 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Şahıs kelimesi “ş-h-s” kökünden türemiştir ve fiil olarak kullanıldığında cümledeki yerine göre ve Arapça’daki fiil bablarına göre; “büyümek-irileşmek, yükselmek, bir yerden bir yere gitmek, kararsız olmak, dönmek, hedeften şaşmak, görünmek” gibi anlamlara gelir. İsim olarak şahıs gözle görülebilen maddi bir varlığı olan her türlü eşya anlamına gelse de hukuki manada “şahıs”, haklardan istifade edebilen, hak sahibi olabilen varlık demektir.Hak sahibi varlık olmaya ise insanlar (hakiki şahıs) ve insan toplulukları ile mal toplulukları ...