logo

Avukatlar, Esnafı Ziyaret Ederek Niçin ‘Hayır’ Dediklerini Anlattılar

 

Artvin Barosu avukatları 16 Nisan’da yapılacak olan referandum öncesi, Pazar yerini ve esnafını ziyaret ederek ‘hayır’ broşürü dağıttılar.

Artvin Baro Başkanlığı tarafından organize edilen ve baro avukatları Artvin esnafını gezerek ‘hayır’ broşürü dağıtarak yeni anayasa değişikliği ve başkanlık sistemiyle ilgili bilgiler verdiler. Artvin Baro Başkanı Ali Uğur Çağal, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İzzet Varan, baro avukatlarının katıldığı program Pazar esnafını ziyaretiyle başladı.

Pazar yerine giden Artvin Barosu avukatları esnafa ve vatandaşa bruşür dağıttı. 16 Nisan’da yapılacak olan referandum da ‘hayır’ oyu kullanmalarını isteyen avukatlar, neden hayır oyu kullanmaları gerektiği aydınlatıcı bir dille izah ettiler. Daha sonra çarşı esnafına ziyaret ederek burada aynı işlemi yaptılar.

Baro Başkanı Çağal: Türkiye’nin tabutuna çakılmak istenen son çiviyi çaktırmayacağız

Artvin Baro Başkanı Ali Uğur Çağal burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Biz Artvin Barosunun avukatları olarak, ülkemizin bu kötü durumunu gördüğümüz için meydanlara inip halkımıza bunu anlatmayı bir hukukçuluk görevi bir yurttaşlık görevi olarak görüyoruz. Bu tarihsel bir görevdir, bu köprüden önce son çıkıştır ve Türkiye’nin tabutuna çakılmak istenen son çiviyi çaktırmayacağız. Türkiye Cumhuriyetini laik, bağımsız, demokratik hukuk devleti olması için elimizden geleni yapacağız.

Bu duyarlılık içinde olan arkadaşlarımızla, halkımıza bunu anlatıyoruz. Anayasa değişikliğini herhalde hukukçuların anlatması gerekir, bir futbol federasyonu başkanı görüşünü söyleyebiliyorsa, bir baro başkanın veya barolar birliği başkanının bir avukatın bunu hayli hayli anlatması gerekiyor. Bu nedenle herkese hayırlı günler hayırlı oylar diliyorum.”

İzzet Varan: Partili Bir Cumhurbaşkanı Olmaması İçin ‘Hayır’

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İzzet Varan ise, bugün ülkenin kaderinin oylanacağı 16 Nisan, halkımıza hukuki anlamda, sözlerimizi söylemek üzereyiz. Çünkü bu anayasa değişikliği geçtiği takdirde, bağımız ve tarafsız bir yargı olamayacak. Doğrudan Cumhurbaşkanına bağlanan hakim ve savcılar kurulu, aynı zamanda siyasi bir partinin genel başkanı olan normalde tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanımızı, aynı zamanda bir siyasi partinin il ve ilçe başkanlıkları düzeyine indirecek. Bu seferde adalette çözüm, mahkemelerde değil bir siyasi partinin il başkanlıklarında görülecek. Biz bu hukuksuzluklara hayır demek için, biz hakimlerimizin bağımsız ve tarafsız olabilmesi için yürütme erki olan Cumhurbaşkanına doğrudan bağlanmaması için ve partili bir Cumhurbaşkanı olmaması için hayır diyoruz. Ülkemizi ‘hayır’a davet ediyoruz” dedi.

Share
865 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?