logo

AVM Artvin Merkez’i Çekim Merkezi Haline Getirebilir


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin Merkez artık kabuğunu kırmaya başladı. Son yıllarda özel ve kamu kuruluşları tarafından yapılan yatırımların ardından şehrimizde gözle görülür değişimler yaşanmakta. Artvin’in hangi bölgesine giderseniz gidin mutlak surette bu değişimin farkına varırsınız. Tabi ki bu değişimde kamu kuruluşlarının payı olsa da bence payın büyüğü özel sektöre aittir. Artvin Merkez’in geleceğine güvenerek bu şehre yatırım yapan müteşebbislerimize minnet borçluyuz. Artvin gibi koşulları zor bir ilde büyük riskler alarak yatırım yapan bu müteşebbisler belki de şehrimizin makus talihini yenmesine katkı sağlamış olacaklardır.

Bundan beş yıl önce Artvin Merkez’e geldiğiniz zaman bu denli yoğun bir değişim ile karşılaşmıyordunuz. Bugün ise şehre gerek Borçka yönünden gerekse de Ardanuç-Şavşat-Yusufeli yönünden geldiğinizde bir değişimi açıkça görebiliyorsunuz. Özellikle son birkaç yıldır Çayağzı Mahallesi’nde yaşanan değişimler, eski otogar mevkiinde yapılan otel ve AVM ile birlikte pekiştirilmiş oldu. Burada özellikle Çoruh Park’ı es geçmemek gerek. Çoruh Park ilimizdeki insanların nefes alabilecekleri önemli bir merkez haline gelmekte. Yaz aylarında Çoruh Park hayat kurtaracak düzeyde olacak.

Gelelim başlıktaki konumuza. AVM olayına. Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşu ve anavatana yeniden katılmasının yıl dönümünde ilimizde tarihi bir an daha yaşandı. İlimize dışarıdan gelen hemen herkesin büyük yakıntısı olan Artvin’de alışveriş merkezi yok eleştirileri dün itibariyle tarihe karışmıştır. Artvin’in çok önemli işadamlarının büyük cesareti ile ilimize iki önemli yatırım kazandırılmıştır. Bunlardan biri iyi bir otel ikincisi ise AVM’dir. Bende gittim, gezdim, gördüm ve beğendim. Tabi ki henüz tam faal halde değilse de yine de ihtiyacı giderebilecek bir düzeyde. Şuan için 200’e yakın insanın çalıştığı AVM’nin gelecekte yeni açılacak markalar ile birlikte ilimizdeki istihdama büyük çapta destek vereceğini göreceğiz. Bir şehir büyüyecek ise böyle büyür. Esnaf ve tacir sayısı arttıkça, kamu ve özel kuruluşlar tarafından yapılan yatırımlar fazlalaştıkça büyür. AVM’de Artvin Merkez’in büyüdüğünün bir kanıtıdır.

Pekiyi bu AVM çalışır mı?

Ben AVM’nin çalışacağı noktasında ciddi şüpheler içerisinde olsam da dün ki açılıştan sonra insanların AVM’ye olan istek ve arzularını görünce fikir değişikliğine uğradım. Bizim insanlarımız bu tür yatırımlara aç bir durumda. Şehrimize dışarıdan gelen insanların dışında bu şehrin kendi insanı da artık bu şehirde alışveriş merkezleri, parkları, bahçeleri, güzel kafe ve lokantaları hak ediyorlar. Bunların olması gerekiyor. Şehrin geliştiğini gösteren bu tür yatırımların elbette ki en başta geleni de AVM idi. Artık AVM’de geldiğine göre şehrin eksikliklerinin en önemlilerinden biri çözülmüş oldu. Böylesine açlık duyulan bir yatırımın yeterince çalışmaması mümkün değildir. Bence AVM ilimize önemli şeyler katacaktır. Bizler bile bazen hafta sonları çevre illerdeki alışveriş merkezlerine giderek farklı ürünleri görmek istiyorduk. Ayda bir kez dahi olsa diğer illere gitmemizin en önemli sebeplerinden biri AVM’ler oluyordu. Bu nedenden dolayı özellikle Şavşat-Ardanuç-Yusufeli-Borçka-Murgul ilçelerinden bu AVM için çok sayıda insan özellikle hafta sonları olmak üzere hafta içlerinde de şehir merkezine geleceklerdir. Geldiklerinde ise mutlaka AVM’nin dışında da bir çok yere uğrayacaklardır. Gerek AVM’nin esnafları gerekse de AVM dışındaki esnaflar bence bu AVM’nin ardından satışlarında azalma değil çoğalma yaşayacaklardır. AVM’ler şehirlere olan ilgiyi arttırdığı gibi daha çok insanın dışarıya çıkmasını sağlayacaktır. Dışarıya çıkan insanda aradığını AVM’de bulsa da bulmasa da mutlaka başka yerlere de uğrayacaktır.

Ben AVM’nin mutlaka şehrimize katkılarının olacağı gibi AVM’nin de çalışacağını düşünüyorum. Bu konuda ciddi oranda bir açlık var idi. Bu açlık ilimizin nüfusunun artması ile birlikte gelecek yıllarda daha da artacaktı. Bu açlığı görerek bu şehre böylesine önemli bir yatırım yapan işadamlarımızı canı gönülden tebrik ediyor ve bol kazançlar diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Ayrıca AVM’ye, bu şehrin insanlarına ve şehre güvenerek AVM’de işyeri açan ilimizden ve il dışından yatırım yapan yatırımcıları da tebrik eder ve bol kazançlar diliyorum. Bu AVM’nin ilgi görmesi ve yaşaması hatta daha da gelişmesi şehrimizin büyüdüğünü ve geliştiğini göstereceği için gönlümüzün AVM’den yana olduğunun altını çiziyorum.

AVM’nin tamamıyla dolması ile birlikte ihtiyaca cevap vereceği ve yeterli ilgiyi göreceğini düşünüyorum. İyi bir şekilde yönetildikten sonra da AVM yatırımcısını da mutlu edecektir. Burada önemli olan AVM’nin yaptığı etkinlikler ve çalışmalar ile sık sık gündeme gelmesidir. İl genelinde kendisinin iyi reklamını yapmalı ve AVM’deki hareketliliğin il geneline anlatılması şarttır. Bu şekilde ilgi arttırılabilir. Bu ilginin devamlılığı için de sürekli bir dinçlik ve yenilik gereklidir. Bu koşulların da sağlanacağını düşünüyorum.

Az önce biraz değindiğim konuya bir kez daha vurgu yapmakta fayda görüyorum. AVM nedeniyle ilimizdeki diğer esnafların zarar göreceğine dayalı bir tedirginlik var. Özellikle bu tedirginliği ilimizdeki diğer esnafların duyduğu ifade ediliyor. Ben bu noktada bu tedirginliği duyan kesimlerle aynı düşünmediğimi belirteyim. Aslında bu bir fırsattır. Bu fırsatın adı ise esnafın kafa yapısının, mantalitesinin ve esnaflık anlayışının değişmesi adına fırsattır. Tedirginlik duyan esnaflarımız daha çok kendilerini geliştirecekler, esnaflık biçimlerinde değişikliklere gidecekler ve işyerlerini daha cazip hale getirmeye çalışacaklar. Bu çabaları boşa çıkmayacaktır. AVM’ler şehri cazibe haline getirirler. Cazibe haline gelen şehirde hareket olur, harekette her alanda bereket getirir. Bizim yapmamız gereken var olan esnafı korumak adına esnaf sayısının artışına engel olmak değil, bu şehrin nüfusunu arttırıcı çalışmalarda bulunmaktır. Örneğin Artvin Çoruh Üniversitesi’nin öğrenci ve personel sayısı nasıl arttırılır? Artvin’e yeni bir bölge hastanesi açılabilir mi? Acemi Birliği bu şehre getirilebilir mi? Artvin’deki kamu kurum ve kuruluş sayısı nasıl arttırılabilir? Turizm açısından bu şehir daha ne kadar geliştirilebilir? Turizm değerlerinin sayısı nasıl arttırılabilir? Şehir daha fazla nasıl tanıtılabilir? Eğitim kalitesi bakımından bu şehirde neler yapılabilir? Artvin’in ulaşım sorunları nasıl çözülebilir? Bu şehre ulaşım daha nasıl kolaylaştırılabilir? Tarım ve hayvancılık alanlarında neler yapılabilir? Tarım ve hayvancılık gelirleri nasıl arttırılabilir? Ormancılık konusunda ne tür şeyler yapılabilir? Orman köylüsünün gelirleri nasıl arttırılabilir? Madencilikten korkmak yerine değişen ve gelişen madencilik teknolojisini kullanarak madenciliğin ilimiz ekonomisine katkı sağlaması nasıl sağlanabilir?

İşte biz değişime ve gelişime kapalı olmak yerine, mevcutları korumak için yenilere engel olmadan bu yukarıda yazdığım sorulara kafa yormalıyız. Ben bu şehre inanıyorum. Bu şehir gelecekte 50 Bin nüfusunun yaşadığı bir şehir haline gelecektir. İlçelerinin de nüfusu artacaktır. Yeter ki bir şeylerden korkmak veya değişim ile gelişimin önünü tıkamak yerine değişim ve gelişime kafa yoralım.

Ben inanıyorum bu şehre. Bu şehre yatırım yapan kamu ve özel kuruluşlarda inanıyor. Risk alan yatırımcılarda. Her şeye rağmen bu şehirden göç etmeyen insanlarda bu şehre inanıyor. Bence sizde inanın bu şehrin insanları.

Etiketler:
Share
441 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şehir Efsanesi

  19 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Şehir efsaneleri kaynakları bilinmeyen, doğrulukları ispatlanamamış ama dilden dile, nesilden nesile özenle aktarılan hikayelerdir. Birçok folklorik hikâyede olduğu gibi şehir efsanelerinin her zaman uydurma ve gerçek dışı olduğu söylenemez ama genelde çarpıtılmış, abartılmış ve heyecan katılmış hikâyelerdir. Bu hikâyelerin isimlerinin "şehir efsanesi" olmasına rağmen konularını şehirden almaları gerekmez. Sadece onları geleneksel folklorik hikâyelerden ayırt edebilmek için bu isimle anılırlar. Bu ayrımı daha iyi vurgulayabilmek...
 • Türkiye 24 Haziran’da Dünya Gücü Haline Gelecek

  16 Haziran 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Seçmen 24 Haziran seçimlerine memleket meselesi olarak bakıyor. Seçmen güçlü meclis, güçlü lider, güçlü hükümet anlayışına yönelecek Seçmen koalisyonlarla ülke istikrara kavuşamadığını gördü Seçmen Diyarbakır da, Çankaya da olduğu gibi kepenk kapatmıyor özgür iradesiyle oyunu kullanıyor. Seçmen tarihin seyrini değiştirecek olan Türkiye’yi düşünecek Seçmen Milli ve yerli devlet sistemi ne oy verecek Seçmen küresel köle olmaya hayır, küresel güç olmaya evet diyecek Son on yılda dünyanın çehresi değişti diyen sabah yazarı Fahrettin Altun öz...
 • Seçim Çalışmalarını Değerlendiriyorum. Sırada MHP Var

  11 Haziran 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  24 Haziran’a az bir süre kala diğer partilerde olduğu gibi MHP’de de hareketli günlen yaşanıyor. Milletvekili adayları bir o ilçede, bir bu ilçede koşturmaya devam ederlerken, MHP’nin il ve ilçe teşkilatları da çalışmalarını sürdürüyor. Belki ekonomik anlamda diğer iki rakibine göre MHP çok güçlü olmasa da emin olun ki çalışma azmi ve kararlılığı açısından MHP’yi hiçte eksik görmüyorum. Öncelikle milletvekili adaylarının performanslarına şöyle bir göz atmak gerekiyor. MHP’nin iki adayı da çok iyi çalışıyor. İnanılmaz bir efor sarf ediyorlar....
 • Nasreddin Hoca gerçekte kimdir?

  11 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Türk halkının mizah sembolü Nasreddin Hoca hazırcevap, insanları kırmadan doğruyu söyleyen, yeri geldiğinde kendisiyle de alay etmeyi bilen bir zattır. Fıkralarının çoğunda tarlasında, bağında çalışır, eşeğinin sırtına binip ormana odun kesmeye gider. Bazen de evinin tamiriyle veyahut hanımının dırdırıyla meşguldür. Kimi zaman da bir alim, bir kadı, bir hekim ya da bir elçi olarak karşımıza çıkar, taşı gediğine koyar ve çekilir kenara. Peki Nasreddin Hoca gerçekte kimdir? Kaynak: http://frialsupratman.blogspot.com/2017/10/nasre...