logo

AVM Artvin Merkez’i Çekim Merkezi Haline Getirebilir


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin Merkez artık kabuğunu kırmaya başladı. Son yıllarda özel ve kamu kuruluşları tarafından yapılan yatırımların ardından şehrimizde gözle görülür değişimler yaşanmakta. Artvin’in hangi bölgesine giderseniz gidin mutlak surette bu değişimin farkına varırsınız. Tabi ki bu değişimde kamu kuruluşlarının payı olsa da bence payın büyüğü özel sektöre aittir. Artvin Merkez’in geleceğine güvenerek bu şehre yatırım yapan müteşebbislerimize minnet borçluyuz. Artvin gibi koşulları zor bir ilde büyük riskler alarak yatırım yapan bu müteşebbisler belki de şehrimizin makus talihini yenmesine katkı sağlamış olacaklardır.

Bundan beş yıl önce Artvin Merkez’e geldiğiniz zaman bu denli yoğun bir değişim ile karşılaşmıyordunuz. Bugün ise şehre gerek Borçka yönünden gerekse de Ardanuç-Şavşat-Yusufeli yönünden geldiğinizde bir değişimi açıkça görebiliyorsunuz. Özellikle son birkaç yıldır Çayağzı Mahallesi’nde yaşanan değişimler, eski otogar mevkiinde yapılan otel ve AVM ile birlikte pekiştirilmiş oldu. Burada özellikle Çoruh Park’ı es geçmemek gerek. Çoruh Park ilimizdeki insanların nefes alabilecekleri önemli bir merkez haline gelmekte. Yaz aylarında Çoruh Park hayat kurtaracak düzeyde olacak.

Gelelim başlıktaki konumuza. AVM olayına. Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşu ve anavatana yeniden katılmasının yıl dönümünde ilimizde tarihi bir an daha yaşandı. İlimize dışarıdan gelen hemen herkesin büyük yakıntısı olan Artvin’de alışveriş merkezi yok eleştirileri dün itibariyle tarihe karışmıştır. Artvin’in çok önemli işadamlarının büyük cesareti ile ilimize iki önemli yatırım kazandırılmıştır. Bunlardan biri iyi bir otel ikincisi ise AVM’dir. Bende gittim, gezdim, gördüm ve beğendim. Tabi ki henüz tam faal halde değilse de yine de ihtiyacı giderebilecek bir düzeyde. Şuan için 200’e yakın insanın çalıştığı AVM’nin gelecekte yeni açılacak markalar ile birlikte ilimizdeki istihdama büyük çapta destek vereceğini göreceğiz. Bir şehir büyüyecek ise böyle büyür. Esnaf ve tacir sayısı arttıkça, kamu ve özel kuruluşlar tarafından yapılan yatırımlar fazlalaştıkça büyür. AVM’de Artvin Merkez’in büyüdüğünün bir kanıtıdır.

Pekiyi bu AVM çalışır mı?

Ben AVM’nin çalışacağı noktasında ciddi şüpheler içerisinde olsam da dün ki açılıştan sonra insanların AVM’ye olan istek ve arzularını görünce fikir değişikliğine uğradım. Bizim insanlarımız bu tür yatırımlara aç bir durumda. Şehrimize dışarıdan gelen insanların dışında bu şehrin kendi insanı da artık bu şehirde alışveriş merkezleri, parkları, bahçeleri, güzel kafe ve lokantaları hak ediyorlar. Bunların olması gerekiyor. Şehrin geliştiğini gösteren bu tür yatırımların elbette ki en başta geleni de AVM idi. Artık AVM’de geldiğine göre şehrin eksikliklerinin en önemlilerinden biri çözülmüş oldu. Böylesine açlık duyulan bir yatırımın yeterince çalışmaması mümkün değildir. Bence AVM ilimize önemli şeyler katacaktır. Bizler bile bazen hafta sonları çevre illerdeki alışveriş merkezlerine giderek farklı ürünleri görmek istiyorduk. Ayda bir kez dahi olsa diğer illere gitmemizin en önemli sebeplerinden biri AVM’ler oluyordu. Bu nedenden dolayı özellikle Şavşat-Ardanuç-Yusufeli-Borçka-Murgul ilçelerinden bu AVM için çok sayıda insan özellikle hafta sonları olmak üzere hafta içlerinde de şehir merkezine geleceklerdir. Geldiklerinde ise mutlaka AVM’nin dışında da bir çok yere uğrayacaklardır. Gerek AVM’nin esnafları gerekse de AVM dışındaki esnaflar bence bu AVM’nin ardından satışlarında azalma değil çoğalma yaşayacaklardır. AVM’ler şehirlere olan ilgiyi arttırdığı gibi daha çok insanın dışarıya çıkmasını sağlayacaktır. Dışarıya çıkan insanda aradığını AVM’de bulsa da bulmasa da mutlaka başka yerlere de uğrayacaktır.

Ben AVM’nin mutlaka şehrimize katkılarının olacağı gibi AVM’nin de çalışacağını düşünüyorum. Bu konuda ciddi oranda bir açlık var idi. Bu açlık ilimizin nüfusunun artması ile birlikte gelecek yıllarda daha da artacaktı. Bu açlığı görerek bu şehre böylesine önemli bir yatırım yapan işadamlarımızı canı gönülden tebrik ediyor ve bol kazançlar diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Ayrıca AVM’ye, bu şehrin insanlarına ve şehre güvenerek AVM’de işyeri açan ilimizden ve il dışından yatırım yapan yatırımcıları da tebrik eder ve bol kazançlar diliyorum. Bu AVM’nin ilgi görmesi ve yaşaması hatta daha da gelişmesi şehrimizin büyüdüğünü ve geliştiğini göstereceği için gönlümüzün AVM’den yana olduğunun altını çiziyorum.

AVM’nin tamamıyla dolması ile birlikte ihtiyaca cevap vereceği ve yeterli ilgiyi göreceğini düşünüyorum. İyi bir şekilde yönetildikten sonra da AVM yatırımcısını da mutlu edecektir. Burada önemli olan AVM’nin yaptığı etkinlikler ve çalışmalar ile sık sık gündeme gelmesidir. İl genelinde kendisinin iyi reklamını yapmalı ve AVM’deki hareketliliğin il geneline anlatılması şarttır. Bu şekilde ilgi arttırılabilir. Bu ilginin devamlılığı için de sürekli bir dinçlik ve yenilik gereklidir. Bu koşulların da sağlanacağını düşünüyorum.

Az önce biraz değindiğim konuya bir kez daha vurgu yapmakta fayda görüyorum. AVM nedeniyle ilimizdeki diğer esnafların zarar göreceğine dayalı bir tedirginlik var. Özellikle bu tedirginliği ilimizdeki diğer esnafların duyduğu ifade ediliyor. Ben bu noktada bu tedirginliği duyan kesimlerle aynı düşünmediğimi belirteyim. Aslında bu bir fırsattır. Bu fırsatın adı ise esnafın kafa yapısının, mantalitesinin ve esnaflık anlayışının değişmesi adına fırsattır. Tedirginlik duyan esnaflarımız daha çok kendilerini geliştirecekler, esnaflık biçimlerinde değişikliklere gidecekler ve işyerlerini daha cazip hale getirmeye çalışacaklar. Bu çabaları boşa çıkmayacaktır. AVM’ler şehri cazibe haline getirirler. Cazibe haline gelen şehirde hareket olur, harekette her alanda bereket getirir. Bizim yapmamız gereken var olan esnafı korumak adına esnaf sayısının artışına engel olmak değil, bu şehrin nüfusunu arttırıcı çalışmalarda bulunmaktır. Örneğin Artvin Çoruh Üniversitesi’nin öğrenci ve personel sayısı nasıl arttırılır? Artvin’e yeni bir bölge hastanesi açılabilir mi? Acemi Birliği bu şehre getirilebilir mi? Artvin’deki kamu kurum ve kuruluş sayısı nasıl arttırılabilir? Turizm açısından bu şehir daha ne kadar geliştirilebilir? Turizm değerlerinin sayısı nasıl arttırılabilir? Şehir daha fazla nasıl tanıtılabilir? Eğitim kalitesi bakımından bu şehirde neler yapılabilir? Artvin’in ulaşım sorunları nasıl çözülebilir? Bu şehre ulaşım daha nasıl kolaylaştırılabilir? Tarım ve hayvancılık alanlarında neler yapılabilir? Tarım ve hayvancılık gelirleri nasıl arttırılabilir? Ormancılık konusunda ne tür şeyler yapılabilir? Orman köylüsünün gelirleri nasıl arttırılabilir? Madencilikten korkmak yerine değişen ve gelişen madencilik teknolojisini kullanarak madenciliğin ilimiz ekonomisine katkı sağlaması nasıl sağlanabilir?

İşte biz değişime ve gelişime kapalı olmak yerine, mevcutları korumak için yenilere engel olmadan bu yukarıda yazdığım sorulara kafa yormalıyız. Ben bu şehre inanıyorum. Bu şehir gelecekte 50 Bin nüfusunun yaşadığı bir şehir haline gelecektir. İlçelerinin de nüfusu artacaktır. Yeter ki bir şeylerden korkmak veya değişim ile gelişimin önünü tıkamak yerine değişim ve gelişime kafa yoralım.

Ben inanıyorum bu şehre. Bu şehre yatırım yapan kamu ve özel kuruluşlarda inanıyor. Risk alan yatırımcılarda. Her şeye rağmen bu şehirden göç etmeyen insanlarda bu şehre inanıyor. Bence sizde inanın bu şehrin insanları.

Etiketler:
Share
383 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Dava”nın Esasları

  19 Ağustos 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    “Bizim davamız kuru bir kavga ve cihangirlik davası değil, i'la-yı kelimetullahdır. Yani Allah'ın dinini yüceltmekdir!” Osman Gazi. “Dava” kelimesini çok sık duyarım. Bu elbette mahkemede açılan dava değil. İslami anlamda dava. Fakat bu davanın ne olduğu hakkında kafamda net çizgiler yoktu. Hasan el Benna’nın Risaleler isimli eserinin birinci cildine baktım, başlangıçtaki başlıklara göz attım. Sanki bir anda “dava” kavramının çerçevesi çizilmiş gibi oldu. *Gayemiz Allah *Önderimiz Hz. Peygamber *Anayasamız Kuran *Yolumuz Ciha...
 • Teşkilatların değişmesi değil, milletin cebinin para görmesi gerekir

  18 Ağustos 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partiye zarar verdiklerini düşündüğü kibirli ve çıkarcı kimseleri partiden uzaklaştırmak istiyor. Bu elbette erdemli ve ideal bir davranıştır. Fakat aslında maalesef toplumumuz hem kibir hem de çıkarcı insanları bir şekilde benimsemiş ve içselleştirmiştir. Bu söylediğimi destekleyen iki önemli atasözü var. El öpmekle dudak aşınmaz (Bu kibirli insanların varlığına bir tahammül anlamı içerir) Bal tutan parmağını yalar (Bu da bazı insanların yolsuzluk yapmasına t...
 • Cerattepe’yi Gezmeye Gelen Basın Mensupları Ön Yargı İle Geldiklerini Belli Ettiler

  17 Ağustos 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde ulusal medya temsilcileri Artvin Cerattepe Maden Projesi’ne ilişkin bilgi almak üzere Artvin’e gelmişlerdi. Konu bu olmasına karşın bence bilgi almak için ön yargılarını ispatlayacak belge, bilgi veya fotoğraf çekebilmek için ön yargılı bir biçimde Artvin’e geldiklerini yaptıkları haberlerden belli ettiler. Madencilik konusunda çok fazla bilgi sahibi olmayan ve kuru kuruna bir çevre hassasiyeti içerisinde bulunan basın mensuplarının genelde yaptığı şey budur. Ülkemizde madencilik yapılmasın, yerli kaynakl...
 • Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörüne Duyrulur…

  17 Ağustos 2017 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Tüm Selamların Yegane Sahibinin Adıyla BİSMİLLAH Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’A hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Son zamanlarda yazar olmaktan iyice sıkıldığımı fark ettim. Neden diye sorarsanız; Artvin gibi illerde doğruları dile getirdiğin zaman “Hain” ilan ediliyorsun. Maden konusunda doğruları yazdığında “Madenci” diye yaftalamıyorsun ya da bürokrasi hakkında yazdığında “Hükümeti” eleştiriyorsun diye algılanıyor. Geçen haftalarda beni rahatsız eden konuları ele aldım. Nasıl Ak parti içinde “Metal yorgunluğu”  dile geliyorsa a...