logo

AVM Artvin Merkez’i Çekim Merkezi Haline Getirebilir


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin Merkez artık kabuğunu kırmaya başladı. Son yıllarda özel ve kamu kuruluşları tarafından yapılan yatırımların ardından şehrimizde gözle görülür değişimler yaşanmakta. Artvin’in hangi bölgesine giderseniz gidin mutlak surette bu değişimin farkına varırsınız. Tabi ki bu değişimde kamu kuruluşlarının payı olsa da bence payın büyüğü özel sektöre aittir. Artvin Merkez’in geleceğine güvenerek bu şehre yatırım yapan müteşebbislerimize minnet borçluyuz. Artvin gibi koşulları zor bir ilde büyük riskler alarak yatırım yapan bu müteşebbisler belki de şehrimizin makus talihini yenmesine katkı sağlamış olacaklardır.

Bundan beş yıl önce Artvin Merkez’e geldiğiniz zaman bu denli yoğun bir değişim ile karşılaşmıyordunuz. Bugün ise şehre gerek Borçka yönünden gerekse de Ardanuç-Şavşat-Yusufeli yönünden geldiğinizde bir değişimi açıkça görebiliyorsunuz. Özellikle son birkaç yıldır Çayağzı Mahallesi’nde yaşanan değişimler, eski otogar mevkiinde yapılan otel ve AVM ile birlikte pekiştirilmiş oldu. Burada özellikle Çoruh Park’ı es geçmemek gerek. Çoruh Park ilimizdeki insanların nefes alabilecekleri önemli bir merkez haline gelmekte. Yaz aylarında Çoruh Park hayat kurtaracak düzeyde olacak.

Gelelim başlıktaki konumuza. AVM olayına. Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşu ve anavatana yeniden katılmasının yıl dönümünde ilimizde tarihi bir an daha yaşandı. İlimize dışarıdan gelen hemen herkesin büyük yakıntısı olan Artvin’de alışveriş merkezi yok eleştirileri dün itibariyle tarihe karışmıştır. Artvin’in çok önemli işadamlarının büyük cesareti ile ilimize iki önemli yatırım kazandırılmıştır. Bunlardan biri iyi bir otel ikincisi ise AVM’dir. Bende gittim, gezdim, gördüm ve beğendim. Tabi ki henüz tam faal halde değilse de yine de ihtiyacı giderebilecek bir düzeyde. Şuan için 200’e yakın insanın çalıştığı AVM’nin gelecekte yeni açılacak markalar ile birlikte ilimizdeki istihdama büyük çapta destek vereceğini göreceğiz. Bir şehir büyüyecek ise böyle büyür. Esnaf ve tacir sayısı arttıkça, kamu ve özel kuruluşlar tarafından yapılan yatırımlar fazlalaştıkça büyür. AVM’de Artvin Merkez’in büyüdüğünün bir kanıtıdır.

Pekiyi bu AVM çalışır mı?

Ben AVM’nin çalışacağı noktasında ciddi şüpheler içerisinde olsam da dün ki açılıştan sonra insanların AVM’ye olan istek ve arzularını görünce fikir değişikliğine uğradım. Bizim insanlarımız bu tür yatırımlara aç bir durumda. Şehrimize dışarıdan gelen insanların dışında bu şehrin kendi insanı da artık bu şehirde alışveriş merkezleri, parkları, bahçeleri, güzel kafe ve lokantaları hak ediyorlar. Bunların olması gerekiyor. Şehrin geliştiğini gösteren bu tür yatırımların elbette ki en başta geleni de AVM idi. Artık AVM’de geldiğine göre şehrin eksikliklerinin en önemlilerinden biri çözülmüş oldu. Böylesine açlık duyulan bir yatırımın yeterince çalışmaması mümkün değildir. Bence AVM ilimize önemli şeyler katacaktır. Bizler bile bazen hafta sonları çevre illerdeki alışveriş merkezlerine giderek farklı ürünleri görmek istiyorduk. Ayda bir kez dahi olsa diğer illere gitmemizin en önemli sebeplerinden biri AVM’ler oluyordu. Bu nedenden dolayı özellikle Şavşat-Ardanuç-Yusufeli-Borçka-Murgul ilçelerinden bu AVM için çok sayıda insan özellikle hafta sonları olmak üzere hafta içlerinde de şehir merkezine geleceklerdir. Geldiklerinde ise mutlaka AVM’nin dışında da bir çok yere uğrayacaklardır. Gerek AVM’nin esnafları gerekse de AVM dışındaki esnaflar bence bu AVM’nin ardından satışlarında azalma değil çoğalma yaşayacaklardır. AVM’ler şehirlere olan ilgiyi arttırdığı gibi daha çok insanın dışarıya çıkmasını sağlayacaktır. Dışarıya çıkan insanda aradığını AVM’de bulsa da bulmasa da mutlaka başka yerlere de uğrayacaktır.

Ben AVM’nin mutlaka şehrimize katkılarının olacağı gibi AVM’nin de çalışacağını düşünüyorum. Bu konuda ciddi oranda bir açlık var idi. Bu açlık ilimizin nüfusunun artması ile birlikte gelecek yıllarda daha da artacaktı. Bu açlığı görerek bu şehre böylesine önemli bir yatırım yapan işadamlarımızı canı gönülden tebrik ediyor ve bol kazançlar diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Ayrıca AVM’ye, bu şehrin insanlarına ve şehre güvenerek AVM’de işyeri açan ilimizden ve il dışından yatırım yapan yatırımcıları da tebrik eder ve bol kazançlar diliyorum. Bu AVM’nin ilgi görmesi ve yaşaması hatta daha da gelişmesi şehrimizin büyüdüğünü ve geliştiğini göstereceği için gönlümüzün AVM’den yana olduğunun altını çiziyorum.

AVM’nin tamamıyla dolması ile birlikte ihtiyaca cevap vereceği ve yeterli ilgiyi göreceğini düşünüyorum. İyi bir şekilde yönetildikten sonra da AVM yatırımcısını da mutlu edecektir. Burada önemli olan AVM’nin yaptığı etkinlikler ve çalışmalar ile sık sık gündeme gelmesidir. İl genelinde kendisinin iyi reklamını yapmalı ve AVM’deki hareketliliğin il geneline anlatılması şarttır. Bu şekilde ilgi arttırılabilir. Bu ilginin devamlılığı için de sürekli bir dinçlik ve yenilik gereklidir. Bu koşulların da sağlanacağını düşünüyorum.

Az önce biraz değindiğim konuya bir kez daha vurgu yapmakta fayda görüyorum. AVM nedeniyle ilimizdeki diğer esnafların zarar göreceğine dayalı bir tedirginlik var. Özellikle bu tedirginliği ilimizdeki diğer esnafların duyduğu ifade ediliyor. Ben bu noktada bu tedirginliği duyan kesimlerle aynı düşünmediğimi belirteyim. Aslında bu bir fırsattır. Bu fırsatın adı ise esnafın kafa yapısının, mantalitesinin ve esnaflık anlayışının değişmesi adına fırsattır. Tedirginlik duyan esnaflarımız daha çok kendilerini geliştirecekler, esnaflık biçimlerinde değişikliklere gidecekler ve işyerlerini daha cazip hale getirmeye çalışacaklar. Bu çabaları boşa çıkmayacaktır. AVM’ler şehri cazibe haline getirirler. Cazibe haline gelen şehirde hareket olur, harekette her alanda bereket getirir. Bizim yapmamız gereken var olan esnafı korumak adına esnaf sayısının artışına engel olmak değil, bu şehrin nüfusunu arttırıcı çalışmalarda bulunmaktır. Örneğin Artvin Çoruh Üniversitesi’nin öğrenci ve personel sayısı nasıl arttırılır? Artvin’e yeni bir bölge hastanesi açılabilir mi? Acemi Birliği bu şehre getirilebilir mi? Artvin’deki kamu kurum ve kuruluş sayısı nasıl arttırılabilir? Turizm açısından bu şehir daha ne kadar geliştirilebilir? Turizm değerlerinin sayısı nasıl arttırılabilir? Şehir daha fazla nasıl tanıtılabilir? Eğitim kalitesi bakımından bu şehirde neler yapılabilir? Artvin’in ulaşım sorunları nasıl çözülebilir? Bu şehre ulaşım daha nasıl kolaylaştırılabilir? Tarım ve hayvancılık alanlarında neler yapılabilir? Tarım ve hayvancılık gelirleri nasıl arttırılabilir? Ormancılık konusunda ne tür şeyler yapılabilir? Orman köylüsünün gelirleri nasıl arttırılabilir? Madencilikten korkmak yerine değişen ve gelişen madencilik teknolojisini kullanarak madenciliğin ilimiz ekonomisine katkı sağlaması nasıl sağlanabilir?

İşte biz değişime ve gelişime kapalı olmak yerine, mevcutları korumak için yenilere engel olmadan bu yukarıda yazdığım sorulara kafa yormalıyız. Ben bu şehre inanıyorum. Bu şehir gelecekte 50 Bin nüfusunun yaşadığı bir şehir haline gelecektir. İlçelerinin de nüfusu artacaktır. Yeter ki bir şeylerden korkmak veya değişim ile gelişimin önünü tıkamak yerine değişim ve gelişime kafa yoralım.

Ben inanıyorum bu şehre. Bu şehre yatırım yapan kamu ve özel kuruluşlarda inanıyor. Risk alan yatırımcılarda. Her şeye rağmen bu şehirden göç etmeyen insanlarda bu şehre inanıyor. Bence sizde inanın bu şehrin insanları.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bazı Suçlara İdam Cezası Şart

  17 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artık televizyonlarda haber kanallarını izlerken insanlığından nasibini almamış insanların işledikleri suçları görmekten tiksinir oldum. Gazetelerde bu tür yaratıkların işledikleri suçları okurken erkekliğimden utanır hale geldim. Böylesi şerefsizlerle aynı Dünya çatısı altında bile yaşamaktan, aynı stratosfer altında bulunmaktan ise utanır oldum. Aynı bayrak ve toprak altında bu tür canilerle birlikte yaşıyor olmaktan ise inanın sıkıldım. Yani ne diyeceğimi ve yazacağımı bilemez haldeyim. Burada bu tür olayları dillendirerek daha fazla insanlı...
 • ŞEHR-İ NUH PROJESİNE KATKI SAĞLAYAN ÇOK YÖNLÜ VE MULTİDİSİPLİNER BİR SANATÇIMIZ; Esma CİVCİR

  15 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Not: Bu makale içerik olarak zenginleştirilmek suretiyle sürekli güncellenecektir. 1.ŞEHR-İ NUH İSMİ Şırnak isminin esas hali olan Şera Nuh, zamanla Şehri Nuh ve Şırnex ve son olarak da Şırnak haline gelmiştir. Şera Nuh kelimesi Süryanicede "Nuh istirahat etti, iskan etti" cümlesinin isimleşmiş halidir. 2.ŞEHR-İ NUH DİRİLİYOR PROJESİ Projenin İsmi: Nuh Tufanı, Şırnak ve dünya tarihinde bitiş ve başlangıç anlamına geldiğinden projeye Şehri Nuh Diriliyor denilmiştir. Hz. Nuh’un türbesinin Cizre’de oluşu, Hud Suresinin 44. ayeti Tufan...
 • Gayrimüslimlerin İslam Ülkesindeki Hakları

  14 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Kendileriyle Yapılan Antlaşmalara Riayet Hayat Hakkına Riayet Adalete Riayet Kanun Karşısında Müslümanlarla Eşitlik Din ve Vicdan Özgürlükleri Çocuklarını İstedikleri Gibi Eğitme Hakkı Mabetlerinin Dokunulmazlığı İbadet ve Âyinlerini Özgürce Yerine Getirebilme Mesken Dokunulmazlığı Mülkiyet Haklarına Riayet Eziyet Etme ve İncitme Yasağı Hukukî Özerklik Hakkı Askerlikten Muaf Olma Kendilerinden Alınan Vergi Miktarının, Maddî Durumlarına Uygun Olarak Tespit Edilmesi Himaye Edilemeyince Kendile...
 • İslam’da Sanık ve Mahkum Hakları

  13 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Konunun sadece başlıklarını veriyoruz. Kısa başlıklar bile çok şey anlatıyor. Ayrıntıları görüp ikna olmak isteyenler http://www.isav.org.tr/img/20150616__6825219989.pdf linkine tıklayıp çıkan pdf dosyasındaki 531-559’uncu sayfalara bakmalıdır. 1. SANIĞIN HAKLARI a. Âdil Yargılanma Hakkı b. Masûmiyet/Suçsuzluk Karinesinden Yararlanma Hakkı    aa. Suç ve Cezada Şahsîlik İlkesinden Yararlanma Hakkı    bb. Şüpheden Sanığın Yararlanması İlkesi c. Savunma Hakkı     aa. Susma hakkı     bb. Tercümandan Yararlanma Hakkı d. Suçta ve Cezada Ka...