logo

reklam

Atatürk’e ve Cumhuriyet’e Saygı Yürüyüşü

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kuruluşunun 92’nci Yıl Kutlamaları kapsamında Artvin’de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Örgütünce “Atatürk’e ve Cumhuriyete Saygı Yürüyüşü” adı altında yürüyüş düzenlendi.

Artvin Devlet Hastanesi kavşağından Artvin Valiliği önünde ki Atatürk Anıtı’na kadar gerçekleştirilen yürüyüşe CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP Artvin İl Başkanı Yücel Kurt, CHP Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin,  Kore Gazisi Ahmet Sezgin(86), Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, DİSK Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin, ADD Ahmet Biber Esnaf Odaları Başkanı Demirhan Elçin, Şavşat İl Genel Meclis Üyesi Ertan Turan,  Artvin Merkez İl Genel Meclis Üyesi Suat Kesen, Belediye Meclis Üyeleri Adın Dede, Sinan Saraç, Nermin Albayrak, Cemal Bekçi Ayhan Kesen, CHP Gençlik Kolları Başkanı Serkan Özbayrak, Artvinli İş Adamı Sıtkı Kahvecioğlu, çok sayıda partili ve vatandaşlar katıldı.

Yürüyüş Artvin Valiliği önünde ki Atatürk Anıtı önünde sona erken burada CHP iL Başkanı Yücel Kurt tarafından Atatürk anıtına çelenk sunuldu. Çelenk sonrası Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulduktan sonra İstiklal Marşı okundu.

Yürüyüş kortejinin önünde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun yazılı bir pankartla büyük bir Türk Bayrağı taşınırken vatandaşlarda bu anlamlı yürüyüşe iş yerlerinin önünden ve evlerinin balkonların alkış ve astıkları bayraklarla destek verdiler.

Yürüyüş Artvin Valiliği önünde ki Atatürk Anıtı önünde sona erken burada bir konuşma yapan Artvin Milletvekili Uğur BayraktutanKore Gazisi Ahmet Sezginle Atatürk ve Cumhuriyet için omuz omuza yürümekten onur duyduğunu ifade ederek; “Burada Sıtkı Kahvecioğlu var ona da koca bir alkış istiyorum. Sıtkı Kahvecioğlu bu kente dünyanın en büyük Atatürk heykelini yaptırdı. Bu kent onun yaptırdığı Atatürk Heykelinin dibinde sonsuza dek cumhuriyet kenti olarak yaşayacak. Bugün burada Sadece Gazi Mustafa Kemal’in askerleri yok. Bizim güvenliğimizi sağlayan Mustafa Kemal’in polisleri de var. Polislerimizi çok seviyoruz” dedi.

Bayraktutan; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bir İngiliz general diyor ki ‘ Biz Çanakkale’de namusumuz için şerefimiz için savaştık. Sizler ise vatan için toprak için savaştınız. Aramızda ki farkı görüyor musunuz?”  Mustafa Kemal’de bu söz üzerine diyor ki “ Hangi toplumun neye ihtiyacı varsa onun için savaşır. Demek ki sizin namusa şerefe ihtiyacınız var. Bizim de vatana ihtiyacımız var”.Ona ayyaş diyenlere Cumhuriyet’in kurucularını küçümseyenlere Cumhuriyeti ve Atatürk’ü öğreteceğiz. Cumhuriyetçi olmak adam olmaktır. 28 Ekim 1923’te Atatürk yarın Cumhuriyeti ilan edeceğim diyerek kimsenin inanmadığı bir şey söylüyor. Aradan 92 yıl geçti. Onun kazanımlarına ve bu cumhuriyete canımız pahasına da olsa sahip çıkacağız. Biz Artvinliler, Bayrağımızı, vatanımızı, cumhuriyetimizi ve Atatürk’ü seviyoruz. Bu kentin Cumhuriyet kenti olma özelliğini canımız pahasına da olsa değiştirmeyeceğiz. Cumhuriyette ve onun kazanımlarına sahip çıkacağız. Mustafa Kemal Atatürk en zor günlerde  “Geldikleri Gibi Gidecekler”, “Ben Size Savaşmayı Değil Ölmeyi Emrediyorum” diyordu askerlerine.Mustafa Kemal’in askeri olmak adam olmaktır. Erdemli olmaktır. Namuslu olmaktır. Memleketi satmamaktır. Yeri geldi mi Cerattpe için ölmektir. Madene Hayır diyebilmektir. Bugün Cumhuriyeti pastanelerde kutlayanlara inat halkın bayramını halkla beraber adam gibi kutlayacağız. Buradan söz veriyoruz ki Atatürk’ün Benim En büyük eserim dediği Cumhuriyeti ve devrimlerini yaşatmak için sonsuza kadar çalışacağız” diye konuştu.

CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt’ta yaptığı konuşmada; “Cumhuriyet öyle bir kavram ki, devlet-i aliye bireye getiren insanlarımızı birey olmanın gücünü veren bir rejimdir. Cumhuriyet sadece yönetim şekli değildir. O cumhuriyet içerisinde yaşayan tüm insanların kendi benliğini kendi iradesini kullanma gücüdür aynı zamanda Cumhuriyet.  Cumhuriyet bizlerin vicdanı hür düşüncesi hür bir nesiller yetiştirmiştir. Bizde bu nesilleri bu cumhuriyetin sayesinde bizden sonraki kuşaklara taşıma rejimidir. Cumhuriyet Mustafa Kemalin Dediği gibi kimsesizlerinde kimsesidir.  Bu duygu ve düşüncelerle bir sonraki cumhuriyet bayramımızda daha coşku, ışıklı ve daha sıcak bir cumhuriyet bayramında buluşmak üzere saygılarımı sunuyorum” ifadelerinde bulundu.

CHP Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin ise; “Cumhuriyetimiz kuruluşunun 92 yıl dönümünü kutluyoruz. Bu güneşi söndürmeye kimsenin gücü ve aklı yetmemiştir, bundan sonrada yetmeyecektir. Buna kendinden başka hiçbir şey düşünmeyen aldıklarıyla yetinmeyen, hep daha çoğunu isteyen aç gözlü zihniyetin milletçiliğin ayaklar altına aldıklarını söyleyenlerin hiç mi, hiç gücü yetmeyecek yetmez. Ve Artvin meydanından sesleniyoruz inadına Atatürk, inadına Cumhuriyet,   yaşasın Türk milleti yaşasın, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti diyerek Cumhuriyetin 92’inci yılı hepinize kutlu ve mutlu olsun” dedi.

Konuşmaların ardından grup sessiz bir şekilde dağıldı.

Etiketler: » » » »
Share
515 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?