logo

Atabarının Şehrinden Atatürk’ün Şıklığına Yakışır Defile

91. Atatürk Moda ve Sanat Defilesi’nde Artvin Yöresi Kıyafetleri Ve Dansları ile dünyaya tanıtılmayı amaçlayan defilede Karadeniz rüzgârı esecek.

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan 91. Atatürk Moda ve Sanat Defilesi’nde“Altın Makas Gümüş İğne”  7 bölgenin yöresel kıyafetleri ve aksesuarları gelenek ve görenekleriyle giyim kültürü ve danslarıyla dünyaya tanıtılacak. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen defilede bu yıl Artvin Yöresi kıyafetleri ve dansları yer alacak.

Tarihsel giyim ve kuşamlarımızın tanıtılması amaçlanan ve hiçbir siyasi amacın yer almadığını vurgulayan Atatürk Kıyafetleri ve Kültürü Araştırma Merkezi Kurucusu ve Tarihi Giysiler Araştırmacısı Modacı Hüseyin Özkan devlet protokolün katılımı ile düzenleyeceği defile hakkında açıklamalarda bulundu.

Özkan tarafından yapılan açıklamada; ”hiçbir etnik grup kıyafetlerini ayırmadan geçmişten günümüze giyim ve kuşamlarımızın yaşatmak, halk danslarımız ve müziklerimizle dünyaya tanıtmak amacındayız. Kültür Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı genelgesi doğrultusunda, Merkezimizin İl Valiliklerine başvuru ve duyuru yapılması neticesinde, il kültür ve Turizm Müdürlükleri, tarafından Merkezimize gelen dağıtım yazıları ile Belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlükleriyle en kısa zamanda ayrıntılı bilgi ve katılım şartlarını içeren yazılarımızla irtibata geçilecektir. İl ve ilçe olmak üzere 501 Belediyelerimizin yöresel kıyafetleri yer alacak, İstanbul da bulunan her ilimizi ve il ve ilçelerini temsil etmesi bakımından Sivil Toplum ve Ticari Kuruluşların katılımı ve il ve içe belediyelerimizin desteğini beklemekteyiz. Özkan, Defilede aksesuarlarla birlikte 400 ila 500 kıyafetin üzerinde ve 7 bölgemizi temsil edecek çok sayıda profesyonel erkek ve bayan manken yer alacaktır. Defilenin can alıcı bölümü ise Atatürk’ün Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi askeri ve sivil kıyafetlerinden oluşan kıyafetlerde yer alırken, bayan kıyafetlerine uyarlanan modeller de milli marşlarımızla büyük heyecan yaratacak, defilede 120 kişilik bir ekiple, kültür ve sanat ağırlıklı etkinlikle yapılacaktır. Yapılacak defilede yöresel kıyafetlerin görselliği bakımından yarışma yapılacak, jüri kurulunca birinci ikinci üçüncü gelen yöresel kıyafetlere çeşitli ödüller verilecektir. Katılımla ilgili her il ve ilçelerden belirli sayıda kıyafetle katılacak kurumlara, yapılacak etkinlikle şartlar ve bilgiler önümüzdeki günlerde Belediye Sosyal İşler Müdürlüklerine aralıklı olarak gönderilecektir. İlk olarak Karadeniz bölgesi, Trabzon, Samsun, Karabük, Bolu, Düzce, Bartın, Kastamonu, Sinop, Çorum, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Zonguldak, İl ve ilçeleri yer alacaktır. Sırada bulunan Marmara ve Ege bölgesi yöresel kıyafetlerin tanıtımı yapılacak diğer bölgelerin etkinlikleri 2016-2017 yılı içinde bitmiş olacaktır. Özkan Ülkemizi dışarda farklı alanlarda tanıtmak için, kültürel faaliyetlerle le ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ile iş birliğine gidilecek bu tür etkinliklerin tanıtılması için farklı bir projemizle yurt dışında da yapılması için çalışmalar yapacağız demiştir. İstanbul 2016 Eylül ayı içinde belirlenecek tarihte İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Hüseyin Özkan kimdir?

1950 Kırşehir doğumlu olan Hüseyin Özkan, 1961 yılında İstanbul Beyoğlu’nda tanınmış terzilerin yanında mesleğine başladı. 1968 yılında İstanbul Terzilik Tekamül Enstitüsü’nü bitiren Modacı Özkan, 1969 yılında İngiltere Terzilik Akademisi’nde modelistlik, stilistlik desinatörlük eğitimi de alarak mesleğini geliştirdi. Ürdün Kralı Hüseyin ve Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat’a diktiği kıyafetlerle uluslararası ün yaptı.

Etiketler: » » »
Share
997 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?