logo

Aslan Sendromlu Mustafa Kemal Bebek Kurtarılamadı

Artvin’in Arhavi ilçesinde “Aslan Sendromlu” olarak dünyaya gelen 6,5 aylık Mustafa Kemal Durmuş bebek 21 Eylül 2015 Pazartesi (dün) sabahı yaşam mücadelesini kaybetti. Ülkemizde nadir görülen Aslan Sendromlu çocuk vakası sonucunda tedavi görmekte olan Durmuş bebek, bu hastalığa verilen bir kurban daha oldu.

Artvin’in Arhavi ilçesinde Levent (30) ve Mehtap Durmuş (25) çiftinin üçüncü çocukları olarak dünyaya gelen Mustafa Kemal Durmuş, milyonda bir rastlanılabilecek bir sağlık sorunu ile geçtiğimiz Mart ayında dünyaya gözlerini açmıştı. ‘Bartsocas-Papas sendromu’ olarak da bilinen “Aslan Sendromu” rahatsızlığı nedeniyle bebek; ağzı, elleri ve bacakları yapışık doğmuştu. Az rastlanılan bir gen bozukluğu da bulunan bebeğin iç organları da sağlıklı çalışmazken, boğazına takılan bir cihaz sayesinde solunumu sağlanan Mustafa Kemal’in beslenmesi ise midesine takılan cihaz ile sağlanıyordu.

Durmuş çifti, yaptıkları araştırma sonucu Türkiye’de benzer şekildeki vakaların bir çoğunun yaşamadığını ancak tedavisi yapılan bir bebeğin 6 yaşına kadar yaşatılabildiğini öğrenmişlerdi. Aile bir süre önce oğullarının zorlu tedavi sürecini sürdürebilmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istemiş ve aileye yardım eli uzatılmıştı. Tedavisi evinde süren Mustafa Kemal Durmuş bebek, bu sabah evinde rahatsızlanırken, kaldırıldığı Arhavi Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Çaresiz aile çocuklarının kaybının üzüntüsünü yaşarken, bu amansız hastalığa ülkemizde bir kurban daha verilmiş oldu.

Türk Doktorlar Bulmuştu

Milyonda bir karşılaşılan aslan sendromu, 2012 yılında Türk bilim insanları tarafından bulunup isimlendirildi. 2012 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi’nde bir grup bilim insanı, embriyonun gelişim sürecinde kritik öneme sahip ve eksikliği bebeklerin özürlü doğmasına yol açan ve RIPKA4 adı verilen geni tanımladı. Ağırlıkta akraba evliliği sonucu doğan çocuklarda gözlenen hastalık, diz arkasında geniş bir perde yapısı ile eklem hareketlerini kısıtlıyor, ağır yüz ve farklı organ anomalileriyle seyrediyor ve genelde ölümcül oluyor. Hayatta kalan hastalar ise ağır özürlü olarak ömür boyu bakıma muhtaç oluyor. KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersan Kalay öncülüğünde KTÜ Öğretim Üyesi Dr. Yakup Aslan’ın ismi ile anılan “aslan sendromu” adlı hastalığa neden olan gen, RIPKA4 adı ile tanımlanmıştı.

Etiketler: » »
Share
743 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?