logo

Askıda Ekmek Uygulaması İle Bir Elin Verdiğini Diğer El Görmüyor

Artvin’de 2 yıldan beri başlatılan “Askıda Ekmek” uygulaması ile ihtiyaç sahipleri ücretsiz ekmek alabiliyor.

 

“Askıda Ekmek” uygulaması ile birlikte insanları sosyal sorumluluğa vesile kılarak, alan el ile veren eli buluşturmak istediklerini ifade eden Çakmak Fırını sahibi Melih Çakmak açıklamalarda bulundu.

Artvin’de iki yıldan beri özellikle üniversite öğrencileri için uygulanan ve adına “Askıda Ekmek” denilen bir yardım yönteminin herkesin büyük takdirini topladığını vurgulayan Çakmak Fırını sahibi Melih Çakmak; “Tamamen gönüllü halkın geliştirdiği bu yöntemde ihtiyaçlı öğrenciler için ekmek alan kişi eve 3 ekmek alıyorsa 5 ekmek parası ödeyerek 2 ekmeği ihtiyaçlı öğrenciler için satın alıyor. Fırıncı veya ekmek satan kişi bunu tahtaya askıda ekmek sayısı şu kadardır diye belirterek  yazıyor. İhtiyaçlı öğrenciler askıda ekmek varsa askıda ekmek var mı? Bize şu kadar lazım deyip alıyorlar.

Kimin bu yardımı yaptığı ise asla bilinmiyor. Bunu sadece fırın esnafı ve parayı ödeyen kişi biliyor. Bu yardım yöntemi Artvin’de 2 yıl önce başlamış. Çakmak Fırını sahibi Melih Çakmak “Askıda Ekmek” uygulamasının 2 yıldır devam ettiğini belirterek; “Bakın bizde çok güzel bir söz ve anlayış vardır. Bu dinimiz de de vardır. Bir elin iyiliğini öteki el bilmeyecek. Yani yardım ettiğiniz kişi sizi bilmeyecek. O zaman yardımların, iyiliğin bir anlamı var demektir. Artvin’de böyle bir yardım vardır. Biz ekmeği isteyenlerin kim olduklarını biliyoruz. Onlarda ihtiyacı olduğu kadarını alıyor. Yani 5 tane var 5 ini de ver diyen olmuyor.  Bunlar çok güzel insani özelliklerdir. Bugüne kadar da kimse kimin yardım ettiğini bilmedi, bilmeyecek de. Askıda ekmek uygulamasını kısaca anlatayım.  Siz diyelim ki evinize 3 ekmek alacaksınız, 5 ekmek parası vererek 2 ekmeği askıya asıyorsunuz. İsteyeni ihtiyacı olan öğrenciler bunu alıyorlar. Bu maddi manada çok küçük ama içerik olarak çok büyük bir erdem ve toplumsal dayanışmanın tohumlarıdır. Toplumsal barış,  huzur, birlik ve beraberlik içinde dayanışma ile mümkün olur. İşte Artvin’de bu yaşanıyor. Burada askıya biz iş yeri sahibi olarak astığımız ekmekleri söylemiyorum. Halkın katkısını anlatıyorum. Artvin insanı gerçekten kendisini yetiştirmiş, iyiliği yaptığında kimsenin bilmesini istemeyen erdemli insandır. Bunu zaten bütün Türkiye çok iyi biliyor.

Burada öyle insanlar tanıyorum ki, evini kiraya verdiği öğrencilerin mutfak malzemelerini kendisi alıyor. Yani yağını, pirincini, soğanını aklınıza ne geliyorsa. Kirasının bir kısmını bu şekilde öğrencilere geri iade eden büyüklerimiz ev sahipleri var. Ama bunlar da asla isimlerinin bilinmesini istemezler. Tabii bunu keşke büyük çoğunluk yapabilse, yapsa. Herkes yapıyor diyemem. Duyarlı gözü tok, eğitimin ne olduğunu bilen eğitime önem veren insanlar yapıyor. Artvin böyle bir ildir “şeklinde konuştu.

Share
499 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?