logo

Artvinli Yazıcı, WAPES Başkanı olarak çalışmalara başladı

Hemşerimiz Nusret Yazıcı, İŞKUR’a damga vurmaya devam ediyor

 

Artvinli hemşerimiz Dr. Nusret Yazıcı, Dünya Kamu İstihdam Kurumları Başkanı olarak çalışmalarına başladı. WAPES Başkanı Dr. Nusret Yazıcı, Dünya Bankası ile WAPES’in geleceğini konuştu. Artvinli Gazeteci Tolga Gül ile telefonla kısa bir söyleşide bulunan WAPES Başkanı Nusret Yazıcı, Artvin ve Artvinlilere yakışır bir şekilde görevini başarıyla yerine getirmeye çalıştığını vurgulayarak Artvin halkına da selamlarını iletti.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Dünya Kamu İstihdam Kurumları (WAPES) başkanlığını kazandıktan sonra hazırlanan strateji belgesinde belirtilen WAPES’i sosyal politika alanında faaliyet gösteren referans bir kurum yapabilmek amacıyla ikili görüşmeler çerçevesinde Genel Müdür Dr. Nusret Yazıcı Yazıcı ile Genel Müdür Yardımcısı Artvinli hemşerimiz Asım Göker Keskin; Dünya Bankası yetkililerinden Arup Banerji, William Wiseman, Ximena del Carpio ve Ulrich Hoerning’in katılım sağladığı geniş kapsamlı bir istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Dünya Kamu İstihdam Kurumları (WAPES) Başkanlığını kazandıktan sonra hazırlanan strateji belgesinde belirtilen WAPES’i sosyal politika alanında faaliyet gösteren referans bir kurum yapabilmek amacıyla ikili görüşmeler çerçevesinde Artvinli Genel Müdürümüz Dr. Nusret Yazıcı ile Genel Müdür Yardımcısi hemşerimiz Asım Göker Keskin; Dünya Bankası adına Arup Banerji, William Wiseman, Ximena del Carpio ve Ulrich Hoerning’in katılım sağladığı geniş kapsamlı bir istişare toplantısı gerçekleştirdi. Dünya Bankası yetkilileri İstanbul’da düzenlenen organizasyondan çok etkilendiklerini ve Türkiye’nin WAPES’in Başkanı olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Toplantıda konuşan Genel Müdür Yazıcı Başkan seçilmiş olmalarının kendilerine duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu, başkanlık ile hayata geçirmek zorunda oldukları birçok sorumluluk bulunduğunu, WAPES kapsamında neler yapılması gerektiğine ilişkin net ve kapsamlı bir yol haritalarının bulunduğunu ancak söz konusu faaliyetleri hayata geçirmeden önce 1-2 aylık bir dönemde gerçekleştirilecek durum analizi çalışmaları çerçevesinde yol haritasının netleşeceğini ve bu çerçevede Dünya Bankası gibi önemli bir uluslararası kuruluşun tecrübelerinin öngördüğü projelerin hayata geçirilmesinde büyük önem taşıdığını ifade etti.

Dünya Bankası yetkilileri İŞKUR ile diğer alanlarda olduğu gibi bu alanda da işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyacaklarını, WAPES benzeri kurum/kuruluşların yapısının ve işleyişinin incelenerek Türkiye’nin kafasında tasarladığı etkin, verimli, çalışma hayatında referans nokta yapılmak istenen WAPES yapısının hayata geçirilebileceğini ve bu konuda her türlü teknik desteğin verilebileceğini ifade etti.

Taraflar söz konusu hedeflerin hayata geçirilmesi konusunda yakın işbirliği beyanlarını bir kez daha teyit ederek, İŞKUR’un WAPES başkanlık döneminde diğer uluslararası kuruluşlarla olduğu gibi verimli bir çalışma yapacaklarını dile getirerek toplantıyı sonlandırdı.

İŞKUR Güney Kore İle İşbirliği Anlaşması İmzaladı

İŞKUR, ülkelerle gerçekleştirdiği işbirliği anlaşmalarına bir yenisini daha ekleyerek Dünyadaki uluslararası işbirliği ağını genişletti.

İŞKUR, gerçekleştirdiği ikili işbirliği çalışmalarıyla dünyanın farklı bölgelerine ve ülkelerine ilişkin köklü ilişkilerini daha da güçlendirerek istihdama yönelik kurumsal bilgi ve kapasitesini diğer ülkelerle paylaşmaya devam ediyor.

Bu kapsamda, 5 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen Dünya Kamu İstihdam Kurumları Birliği (WAPES) Genel Kurulunda kullanılan 58 oyun 41’ini alarak Dünya Başkanlığına seçilen İŞKUR, seçimin ardından Güney Kore ile yaptığı görüşmeler sonrasında İşbirliği Protokolü imzalama kararı aldı. 5 Mayıs günü gerçekleştirilen törende Güney Kore Kamu İstihdam Kurumu Başkanı Dr. Yoo Kılsang ile Artvinli Genel Müdür Dr. Nusret Yazıcı’nın imzaladığı işbirliği anlaşması ile iki ülke kamu istihdam kurumları arasındaki ilişkiler ve işbirliği güçlendirilmiş oldu.

İstihdama ilişkin karşılıklı konuların ele alındığı işbirliği anlaşmasıyla, çalışma hayatına ilişkin koşulların, standartların, kolaylaştırıcı unsurların, kurumlar arası işbirliğinin, tecrübe paylaşımına ilişkin çalışma prensiplerinin detaylı olarak ele alınması, iki ülke istihdamına pozitif katkıda bulunulması, ayrıca ülkeler ve kurumlar arasında etkileşim köprüleri ve aktarım hatları oluşturulması hedefleniyor.

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ile Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü İşbirliği Protokolü İmzaladı

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ile Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü, denizcilik sektöründe çalışmak için iş arayanların ve onları istihdam edecek işverenlerin, daha kolay buluşmasını sağlamak için, limanlarda İŞKUR Hizmet Noktaları açıyor.

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) ile Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü (DTGM) arasında, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda işbirliği protokolü imzalandı. Bu protokol çerçevesinde İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya, Samsun ve Trabzon başta olmak üzere ihtiyaç duyulan liman işletmelerinde İŞKUR Hizmet Noktaları kurulacak.

Liman işletmelerinde faaliyet gösterecek İŞKUR Hizmet Noktalarında yetkilendirilecek istihdam görevlilerine İŞKUR tarafından eğitimler verilecek ve bu görevliler İŞKUR sistemini kullanarak denizcilik sektöründe faaliyet gösteren işverenlerin personel ihtiyacını karşılayacak.

Yine bu hizmet noktaları sayesinde denizcilik sektöründe iş arayanlar, İŞKUR sistemine kayıt olabilecek, durumlarına uygun açık işleri görebilecek, tercih ettikleri işlere doğrudan başvuru yapabilecek ve aktif işgücü programlarından yararlanabilecekler.

Protokol imza töreninde konuşan Genel Müdür Dr. Nusret Yazıcı protokolün içeriğine ve işlevine değinerek, “Hizmeti vatandaşın ayağına götürmek amacıyla yapılan bu protokolle, denizcilik sektöründe iş arayanların ve onları istihdam edecek işverenlerin İŞKUR sistemi aracılığıyla daha kolay buluşması sağlanacaktır. Denizcilik sektörünün işgücü ihtiyacını karşılamada bu işbirliği ile atılan adım önemli bir katkı sağlayacaktır” dedi.

WAPES Başkanı Nusret Yazıcı: Artvin’in dualarını bekliyorum

Dünya Belediyeler Birliği Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Artvinli hemşerimiz Mimar Kadir Topbaş’ın ardından ikinci bir Artvinli olarak bir Dünya kuruluşunun başkanlığına Dünya Kamu İstihdam Kurumları Başkanı olan Nusret Yazıcı, Artvinli Gazeteci Tolga Gül ile kısa bir söyleşide bulundu. Telefonla gerçekleştirilen söyleşide Artvin halkının başarı temennilerine karşın memnuniyetini ve mutluluğunu dile getiren Yazıcı, Artvin ve Artvin halkının gücünü ve desteğini hissettiğini belirterek amacının Artvin’i ve Artvinlileri güzel bir şekilde bu görevde temsil etmeye çalışacağını söyledi. Yazıcı, Artvin halkının dualarını beklediğini belirterek Gazeteci Tolga Gül aracılığıyla tüm Artvin halkına selam söyledi.

Share
1367 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?