logo

Artvinli Nakliyecilerin Dikkatine

Gürcistan Aktarmalı Taşımada Yeni Düzen Yapıldı.

 

Ülkemiz ile Gürcistan makamları arasında Batum’da Kara Ulaştırma Karma Komisyon toplantısı gerçekleştirildi. Gürcistan aktarmalı taşımada uygulanacak olan yeni düzen Artvin’i deki nakliye firmalarını yakından ilgilendiriyor.

Gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye’den Heyet Başkanı olarak Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığından Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Nurhan Tüfekçioğlu, Gürcistan’dan ise Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanlığından Kara Ulaştırma Genel Müdürü Mikheil Khmaladze katıldı. Her iki ülkeden Gümrük, Ulaştırma, Ekonomi, Güvenlik uzmanlarının katıldığı çalışma toplantısına UND (Uluslararası Nakliyeciler Derneği Trabzon Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) yetkilileri de iştirak ettiler. Hopa Ticaret Ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve UND Yönetim Kurulu Üyesi Alişan Ender Topaloğlu’da katıldı.

Kara Ulaştırma Karma Komisyon (KUKK) toplantısı sonunda iki ülke arasında bir protokol imzalandı.  İki ülke arasındaki İstatistiki bilgi paylaşımı, yolcu taşımacılığı, mal/yük taşımacılığı ve uygulamada ortaya çıkan sorunların çözüm yolları tartışıldı.  Toplantıda, kara yolu taşımacılığında öne çıkan sorunlar; gerek yolcu taşımacılığı, gerekse yük/mal taşımacılığı ile ilgili uluslararası standartlar ve bunların uygulanması, her iki ülkenin de yerine getirmesi gereken çalışmalar, gümrük kapılarında işlerin daha pratik ve süratli çözümü için alınması gereken önlemler, gerek mevzuat, gerekse teknik altyapı eksikliklerinden doğan uygulama zorlukları tartışıldı. Toplantının sonunda protokolün imzalanmasının ardından her iki ülke heyeti önce Türk özel sektörü tarafından Batum’da inşa edilen yeni otobüs terminali binasını, daha sonra Sarp/Sarpi Gümrük kapısını, son olarak da Batum’da bulunan ve ağırlıklı olarak Türk tırlarının park ettiği 2 adet tır parkını ziyaret ederek sistemin işleyişi ve uygulamada ortaya çıkan aksaklık ve sorunları yerinde tespit ettiler.

Gürcü makamlarınca, geçiş belgesi kontrol sistemlerinde yapılan düzenlemeler sonrasında, parsiyel taşımalarda yükün hem Gürcistan’a hem de Gürcistan dışında bir ülkeye taşınıyor olması halinde ikinci bir Gürcistan geçiş belgesine ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Bakanlığın talimat yazısında şu ifadelere yer verildi:

“Türk taşımacılarınca Gürcistan’a yapılacak parsiyel taşımacılıkta, firmaların talep etmeleri ve parsiyel taşıma yaptıklarına ilişkin kanıtlayıcı belgeleri ibraz etmeleri halinde Geçiş Belgesi Dağıtım Esasları Yönergesinin 16. maddesinin B-Özel şartlar ve 19. Maddesinin A-Dağıtım usulü bölümlerinin 3. fırkaları çerçevesinde tahsis edilen Gürcistan geçiş belgesi yanı sıra söz konusu taşıtlara ikinci bir Gürcistan tektip geçiş belgesi tahsis edilmesi mezkur yönergenin 24. maddesi gereğince uygun görülmüştür.”

Nakliye firmalarının, Parsiyel taşımalarda yükün hem Gürcistan’a hem de Gürcistan dışında bir ülkeye taşınıyor olması halinde, ihtiyaç duyulacak ikinci bir geçiş belgesini ispat şartıyla geçiş belgesi dağıtım ofislerinden almaları gerektiği açıklandı.

Share
772 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?