logo

reklam

Artvinli Gençler Adalet İçin Bir Arada

Artvin’de çok sayıda genç “Adalet” ve “Cerattepe için adalet” çağrısı için Atapark’ta bir araya geldi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı, adalet yürüyüşünün son gününde Maltepe’de düzenlenen mitinge Artvin’den destek geldi. Farklı siyasi parti ve STK üyesi olan aynı zamanda hiçbir siyasi parti ya da STK üyeliği olmayan gençler bir araya gelerek adalet yürüyüşüne destek verme kararı aldı. Kendilerine Artvinli gençler olarak tabir eden gençler Atapark’ta toplanarak Maltepe mitingine destek verdi. Aynı zamanda gençlere büyüklerde eşlik etti.

“Adalet” ve “Cerattepe için Adalet”  istiyoruz diyen gençler, üzerlerine giydikleri “Cerattepe’de Madene hayır” yazılı tişörtlerle şarkı söyleyerek adalet çağrısında bulundular. Yoğun polis güvenli içinde Atapark’ta meydana gelen etkinlik 3 saat sürdü.

“ Bu Son Değil Başlangıçtır”

Artvinli gençler adına konuşan Sercan Dede, Türkiye’de bugün adalet tıpkı nefes almak gibi, tıpkı yemek yemek gibi hayati bir ihtiyaç haline gelmiştir.  Artvinliler Cerattepe direnişçileri 25 senelik mücadelelerinde her türlü adaletsizlikle karşı karşıya kalmıştır. Ancak hiçbir zaman mücadeleyi bırakmamıştılar son 15 yıllık AKP iktidarında ise adaletin, hukukun, insan haklarının ayaklar altına alındığı günlerden geçiyoruz. Türkiye’de tüm bu baskılara zorbalıklara rağmen 25 gündür bir umut başladı, adalet yürüyüşü başladı. Bu yürüyüş Türkiye’nin daha özgür daha demokratik mutlu yarınlar için yapılmış bir gündür. 25 gündür yolları aşındıra aşındıran, ayakları kan içinde yürüyen başta Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm adalet isteyenleri Artvin’den selamlıyoruz.

Bugün bir son değil, adalet mücadelesinin bir başlangıcıdır.  İstanbul’da mitingde adalet yürüyüşü sona erecek ama bizler bu ülkenin ilericiler, sosyal demokratları, sosyalistleri adalet isteyen herkesi mücadeleye devam etmeye çağırıyoruz. Söyledim gibi bugün son değil başlangıçtır. Adalet arayışımız tüm illerde, tüm direniş noktalarında tüm gücüyle devam edecektir” dedi.  

Gençlerden Cerattepe İçinde Adalet Çağrısı

Daha sonra gençler otak bir bildiri yayınlayarak şunlara değindiler: “Gezi Direnişi’nin baş aktörlerinden olan, 16 Nisan referandumunda ‘Hayır’ı örgütleyen gençler, Adalet Yürüyüşü’nde de ön saflarda yer alıyor

 

Gençler, üniversitelerdeki gericileşmeden toplumsal baskıya, ekonomik zorluklardan yaşam tarzına müdahaleye kadar pek çok konuda adalet, özgürlük ve eşitlik talep ediyor.

25 gün önce Ankara Güvenpark’ta Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde başlayan ADALET yürüyüşü bugün İstanbul Maltepe Meydanında sonlandırıldı. Yürüyüş sürecinde zaman zaman Artvin ilinden katılım sağlayan halk Cerattepe’ye Adalet pankartları ile destek verdiler. Bu yürüyüşün haksızlığa uğrayan her kesimi kapsadığını savunanlar Maltepe meydanını doldurdular. Artvin’in en büyük sorunu olan Cerattepe için CHP Gençlik Kolları ve Gençlik Muhalefetinin bugün Atapark’a yaptığı çağrı Artvin de karşılığını bularak Büyük adalet yürüyüşüne şarkılar, türküler, sohbetler eşliğinde destek verildi.

Kilometreleri bulan bir halk kitlesiyle süren ve milyonlarca insanın Maltepe Meydanı’nı dolduran Adalet Yürüyüşü, geç de olsa ona bu meşru zemini yaratan gençlikle bir araya gelmiştir. 16 Nisan referandumunu Gezi’nin devamı kılan gençlik, artık bu yürüyüşe de aynı dokunuşu yapmakla sorumludur. Bu yürüyüşün başlaması kadar yoluna devam edebilmesi de esastır. Bunu sağlayacak kararlılığının, iktidara karşı kazandığımız zaferlerden bağımsız olacağını düşünmek bizi hataya sürükleyecektir.

Bugün Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi yürüyüş ne kadar da bitmiş olsa Adalet arayışımız devam edecektir. Bu bir son değil başlangıçtır. Bizler Artvinli gençler olarak bu başlangıçta en başta Cerattepe de yapılan adaletsizlik ve ardından ülkemizde haksızlığa uğrayan bütün insanlarımız için mücadelemizi daha da güçlendirmiş bulunmaktayız.

Bizim söyleyeceğimiz şey çok basit ve net. Burada bizim gördüğümüz kadarıyla toplumun geniş kesimleri var ve geniş kesimlerin bu birlikteliğinden, haklı taleplerinden AKP’nin ne kadar rahatsız olduğunu görüyoruz. Buradan da bir ders çıkartıyoruz. Demek ki, halkın birleşik ve örgütlü bir gücü olmaksızın AKP karşısında gerçekçi bir mücadele vermek söz konusu olamaz. Biz gençler olarak bundan sonraki süreçte halkın birleşik örgütlülüğünü yaratma iradesine omuz vereceğiz ve gençliğin birleşik bir zeminde yan yana gelmesi için çaba sarf edeceğiz. Adalet istiyorsak birleşmek zorundayız.”

Gençler daha sonra şarkılarını söyleyerek olaysız bir şekilde programı sonlandırdılar.

Share
763 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?