logo

reklam

Artvinli Bayanlar Hurmaları Kurutmaya başladı ‏

Karadeniz’de bol miktarda yetişen turuncu renkte bir meyve olan Trabzon Hurması, Artvin’de kış için kurutulmaya başlandı.

Cennet Hurması ve nadiren de olsa Japon Hurması adıyla anılan ve japonca adının ‘meyvelerinin hası’ anlamındaki Trabzon hurması, kabuğu soyulup saplarından sıra ile bağlanarak gölge veya güneşte kurumaya bırakılıyor.

Kış akşamları özelikle ceviz, fındık ve çayla beraber yenilen hurmayı Artvinli kadınlar, bahçelerinden biraz sert halde topladıkları hurmaları soyduktan sonra ipe dizdiklerini ve kurutup kış akşamlarında yediklerini belirten serhat evler sitesi sakinlerinden Gönül Kara, kuruttukları hurmaları misafir olarak gelenlere ceviz, fındık ve çayla da ikram ettiklerini belirtiyor.

‘Hurma, Kolesterolü Ve Yüksek Tansiyonu Düşürüyor’

Sağlıkla ilgili yapılan hurma meyvesi ile ilgili tıbbi araştırmalarda özellikle kalp-damar, sindirim sistemi hastalıklarına iyi geldiği, bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği, sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceği belirlenmiş.

Hurma ayrıca zayıflama, 100 gramda 0.3 miligram demir ihtiva etmesi nedeniyle kansızlığın, A, B, C vitaminlerini ihtiva ettiğinden dolayı da vitamin eksikliğinin tedavisinde kullanılabiliyor. Son yıllarda yapılan araştırmalarda uzmanlar kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürücü özelliğinin olduğu da tespit etmişler.

Etiketler: » » » »
Share
1821 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?