logo

Artvinlerin İstanbul’da Yaşam Alanı Olacak


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Şimdi sizlere çok güzel bir haber vermek istiyorum. Hani bu işin başında Artvin’in ağabeyi, İstanbul’daki iş dünyasındaki gururumuz İsmet Acar olmasa bu derece güzel bir haber olarak vermeye bilirdim. Biliyorum ki İsmet Acar, bu işin içerisinde var ise mutlaka bu iş sonlandırılır ve İstanbul’daki Artvinliler adına eksik olan bu hizmet gerçekleştirilmiş olur.

Öncelikle haberi duyurayım ardından yorumlarıma devam edeceğim.

İstanbul’a da Artvin Evi Yapılıyor

İstanbul’daki Artvinliler, İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfının tertip ettiği akşam yemeğine katıldı.

Artvinli ünlü iş adamı Sayın İsmet Acar’ın öncülük ettiği akşam yemeğine Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, milletvekilleri ve pek çok sayıda Artvinli iş adamları katıldı. Düzenlen yemek organizasyonunda Kavacık’ta yapılması planlanan ve temel atma aşamasına getirilen Artvinliler Hizmet Vakfı Binası projesi tanıtıldı. Vakıf binasının tamamlanması için gerekli olan 2,5 milyon TL yardım toplanarak tamamlanması planlanıyor.

Artvinliler Hizmet Vakfı Binası tamamlandığında İstanbul’da yaşayan Artvinlilerin yaşam alanı, yolu İstanbul’dan geçen her Artvinlinin kendine ait kültür merkezi olacak.

Toplantıya Çok Sayıda İşadamı Ve STK Temsilcisi Katıldı

İstanbul’daki Artvinliler Hizmet Vakfı tarafından organize edilen ve öncülüğünü ise değerli büyüğümüz İsmet Acar’ın yaptığı toplantıya çok sayıda işadamı ve stk temsilcisi katıldı. Toplantıya aynı zamanda Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin yanı sıra yine ilçe belediye başkanlarının önemli bir bölümü katıldılar.  Toplantı hem bilgilendirme hem de destek arayışı için gerçekleştirildi. Toplantı sonunda 300 Bin TL civarında bir para toplanırken, yapılması planlanan Artvin Kültür Evi iyi bir başlangıç yapıldı. Ben inanıyorum ki bu başlangıcın devamı gelecek ve Artvin Kültür Evi tamamlanacaktır.

Bende Heyecan Oluştu Sanıyorum Tüm Artvinlilerde Oluşmuştur

Toplantıya ilişkin bilgim var idi ancak katılma şansı bulamadım. Üyesi olduğum Vakfın toplantısında bulunamamış olsam da toplantıya katılanlardan aldığım bilgiye göre bu toplantının özellikle Artvin Kültür Evi Projesi gündemi ile toplanmış olmasının heyecanı tüm katılımcılarda mevcut idi. Toplantıya katılan herkes bu projenin İstanbul’daki Artvinliler açısından büyük bir ihtiyaç olduğunun bilincinde olmanın dışında bu projenin gerçekleştirilmesine karınca kararınca destek olacak kişilerdi. Toplantıya Artvin’deki belediye başkanlarının da katılmaları projeye Artvin’deki belediyelerin de maddi ve manevi olarak destek vermesini sağlayacaktır. Bu açıdan iyi düşünülmüş bir davettir. Bu proje bir ihtiyaç olduğuna göre olabildiğince destek arayışında bulunmakta fayda var. Bence mutlaka Artvin Valiliği’nden ve de Artvin’de yatırım yapmış büyük yatırımcı kuruluşlardan da destek alınabilir. Bence proje sahiplenmeye başladıkça da bu destek alınacaktır.

En Önemli Güven Kaynağı İsmet Amca’dır

Bu satırları okuduğu zaman yine bana kızacaktır kendisine ilişkin övgü dolu cümleler kurmamdan dolayı. Böylesine mütevazi böylesine kadirşinas ve Artvin gönüllüsü bir işadamına sahip olmamız nedeniyle bu cümleleri kurmasam inanın mesleğimden utanırdım. Evet, biliyorum İstanbul’da yine çok değerli isimler daha var. Gerçekten tüm Artvinlileri gururlandırmış Nihat Gökyiğit, Nuri Vatan, Mehmet Nazif Günal, Turgay Ciner, Hayrettin Özaltın, Çarmıklı grubunun temsilcileri vs. Bütün bunlarla da gurur duyuyoruz ve bu isimlerin dışında da yine çok önemli değerlerimiz var. Her birinin de ilimize önemli katkıları olmanın dışında İstanbul’daki Artvinlilere destekleri olmuştur.

Ben bu isimlerden birini biraz daha ön plana çıkarmayı doğru buluyorum. Bu isimde İsmet Acar’dır. İsmet Acar, bir başka dille İsmet Amca. İstanbul’daki tüm Artvinlilerin değeri, iş dünyasının yüz akı. İş dünyasında Artvinlileri başarıyla temsil etmiş, bu alanda ülkemizin parmakla gösterilen isimlerinden biri olmuş olan İsmet Amca, Artvinlilerden ve Artvin’den hayatı boyunca kopmamış bir işadamıdır. İyi bir aile babası ve iyi bir Artvinli olan İsmet Acar, kendi işlerinde Artvinlilere sahip çıkması ile de tanınır. Milliyetçidir ancak öyle bildiğiniz gibi bağnaz bir Artvin milliyetçisi değil. Artvin’de yetiştiği değerleri özümsemiş ve bu değerleri ömrünün her alanında uygulamayı bilmiş bir büyümüz. Kolay kolay söz vermez, verince ise o sözü mutlaka yerine getirir. Elinden geldiğince Artvinliye ve Artvin’e maddi ve manevi katkılarda bulunmaya çalışan, başı sıkışan, derdi olan Artvinliye yine imkanlarınca derman olmayı başarmış, hepimizin büyüğü, gurur kaynağımız, gönül insanı İsmet Acar. Onun ile ilgili sayfalar dolusu söz yazsam emin olun eksik kalır ve ben utanırım. Bu sözleri biraz daha uzatsam İsmet Amca’nın bana kızma derecesi artacak. Bu çelişkiyi kendimin utanması ile sonlandırarak bu azıcık övgü dolu sözleri tamamlayarak ara başlığımdaki cümleme geleyim.

Bu projedeki en büyük güven kaynağım kesinlikle İsmet Acar’dır. İsmet Acar bir işe el attı ise o iş tamamlanır. Ben bunu bilir bunu konuşurum. Bu açıdan özellikle İsmet Acar’ın bu davette yer alması, çağrı yapan isim olarak ön plana çıkması diğer işadamlarımız açısından da büyük bir güven kaynağıdır. Bilirsiniz bazen bu tür adımlar atılır, projeler ortaya konulur ancak lafta kalır. İstanbul’daki işadamlarımızın bir çoğunun bu tür projelere soğuk bakmasında ki yegane sebepte budur. Bu sebeple İsmet Acar’ın bizzat olayın içerisinde olması projenin sahiplenmesini 10 kat arttıracaktır. İsmet Acar’ın mütevazi kişiliği de kendisini ön plana çıkarttırmayacağı içinde herhangi bir sorun yaşanmamasına neden olacaktır ve proje başarıyla gerçekleştirilecektir.

İsmet Acar, proje adamıdır. Bir projeye inanır ise o projeye sonuna kadar destek verir. Hatırlarsanız Ankara’daki Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı’nın Balgat’ta gerçekleştirdiği Artvin Kültür Evi projesinin de en önemli destekleyicilerinden biri olmuştu. Öyle sadece maddi destek verip kenara çekilmek değil bizzat manevi olarak da projenin her alanında destekleyicisi olmuş ve ‘İsmet Acar var ise bizlerde destek olmalıyız’ dedirttirmiştir. Bu yüzden diyorum ki İsmet Acar var ise bu iş tamamdır. Diyorum ki İsmet Amca iyi ki varsın, iyi ki bu projeye inandın ve iyi ki bu projenin hayata geçmesi için vira Bismillah dedirttin. Bir teşekkür de bugüne kadar İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı’nın bugün ki başkanı Mustafa Melek ve yönetim kurulu ile bugüne kadar bu vakfa hizmet etmiş tüm başkan ve yönetim kurullarına gelmeli diye düşünüyorum. Onların da yıllardır bu proje hayalini sürdürmeleri ve bugün ki yönetime görevi teslim ederek bu hayalin sürekli dillendirilmesini sağlamaları nedeniyle hak ettiklerini düşünüyorum. Şimdi ki yönetiminde böylesi zor ve meşakkatli bir işin altına girmeleri de ayrıca takdire şayandır.

Artvin’in İstanbul’da Mekan Sahibi Olması Gecikmiş Bir Olaydır

Artvin’in İstanbul’da bir kültür evine ya da Artvin Evi’ne sahip olmamış olması yıllardır hepimizin bildiği bir gerçektir. Bu gerçekten hareketle bu ihtiyacı daha fazla geciktirmek biz Artvinlilere yakışmıyordu. Şimdi doğru bir adım atıldığına göre geçmişi yargılamak ya da neden geciktiğini sorgulamak oldukça yersiz olur. Artvin Evi projesi gecikmişte olsa artık hayal değil gerçek oluyor ise bize emeği geçenlere, destek verenlere, projeye katkı sunanlara teşekkür etmekten başka bir görev düşmez. Bunun yanı sıra da her Artvinlinin bu projeye inanması, desteklemesi ve gündem oluşturması gibi görevleri de vardır. Yükü sadece birilerinin sırtına bırakmak ise en büyük kolaycılık olur.

Evet, İsmet Acar ve diğer işadamlarımız projeyi destekliyorlar. Evet, Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı ve yöneticileri bu yükün altına girdiler. Evet, bizim belediye başkanlarımızda destek sözü verdiler. Bunlar güzel ama yetmez. El ele vereceğiz, gönül gönüle vereceğiz ve Beykoz’da, E5’e çok yakın olan bir noktada yapımı gerçekleştirilecek olan Artvin’in İstanbul’daki yaşam merkezi projesine destek vereceğiz. Bu hepimizin görevidir.

Kolay gelsin güzel insanlar. İnanıyorum ki güzel günler yakın. Şimdi Bismillah denildi, açılışını da güzel günlerde kısa zamanda yapacağızdır. Unutmayalım ki başlamak bitirmenin yarısıdır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...
 • Post-modernizm

  14 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Modernizme tepki gösterip yeni arayışlara yönelmeyi ifade eden bir kavram. 1.Kavram Post-modernizm“in sözlük anlamı “modernizm sonrası” ya da “modernden itibaren” dir. Postmodernistler modern yaşamı sorgulayan ve reddeden bir tavrı benimserler. 2.Modernizm ve Post-modernizm İlgisi Post-modernizmi anlamak için modernizmin ne olduğunu anlamak gerekir. Post-modernizm, modernizmin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm “şimdi, yeni başlayan” anlamındadır. Modern kelimesi latince “modernus” kelimesinden türetilmişt...