logo

Artvinlerin İstanbul’da Yaşam Alanı Olacak


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Şimdi sizlere çok güzel bir haber vermek istiyorum. Hani bu işin başında Artvin’in ağabeyi, İstanbul’daki iş dünyasındaki gururumuz İsmet Acar olmasa bu derece güzel bir haber olarak vermeye bilirdim. Biliyorum ki İsmet Acar, bu işin içerisinde var ise mutlaka bu iş sonlandırılır ve İstanbul’daki Artvinliler adına eksik olan bu hizmet gerçekleştirilmiş olur.

Öncelikle haberi duyurayım ardından yorumlarıma devam edeceğim.

İstanbul’a da Artvin Evi Yapılıyor

İstanbul’daki Artvinliler, İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfının tertip ettiği akşam yemeğine katıldı.

Artvinli ünlü iş adamı Sayın İsmet Acar’ın öncülük ettiği akşam yemeğine Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, milletvekilleri ve pek çok sayıda Artvinli iş adamları katıldı. Düzenlen yemek organizasyonunda Kavacık’ta yapılması planlanan ve temel atma aşamasına getirilen Artvinliler Hizmet Vakfı Binası projesi tanıtıldı. Vakıf binasının tamamlanması için gerekli olan 2,5 milyon TL yardım toplanarak tamamlanması planlanıyor.

Artvinliler Hizmet Vakfı Binası tamamlandığında İstanbul’da yaşayan Artvinlilerin yaşam alanı, yolu İstanbul’dan geçen her Artvinlinin kendine ait kültür merkezi olacak.

Toplantıya Çok Sayıda İşadamı Ve STK Temsilcisi Katıldı

İstanbul’daki Artvinliler Hizmet Vakfı tarafından organize edilen ve öncülüğünü ise değerli büyüğümüz İsmet Acar’ın yaptığı toplantıya çok sayıda işadamı ve stk temsilcisi katıldı. Toplantıya aynı zamanda Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin yanı sıra yine ilçe belediye başkanlarının önemli bir bölümü katıldılar.  Toplantı hem bilgilendirme hem de destek arayışı için gerçekleştirildi. Toplantı sonunda 300 Bin TL civarında bir para toplanırken, yapılması planlanan Artvin Kültür Evi iyi bir başlangıç yapıldı. Ben inanıyorum ki bu başlangıcın devamı gelecek ve Artvin Kültür Evi tamamlanacaktır.

Bende Heyecan Oluştu Sanıyorum Tüm Artvinlilerde Oluşmuştur

Toplantıya ilişkin bilgim var idi ancak katılma şansı bulamadım. Üyesi olduğum Vakfın toplantısında bulunamamış olsam da toplantıya katılanlardan aldığım bilgiye göre bu toplantının özellikle Artvin Kültür Evi Projesi gündemi ile toplanmış olmasının heyecanı tüm katılımcılarda mevcut idi. Toplantıya katılan herkes bu projenin İstanbul’daki Artvinliler açısından büyük bir ihtiyaç olduğunun bilincinde olmanın dışında bu projenin gerçekleştirilmesine karınca kararınca destek olacak kişilerdi. Toplantıya Artvin’deki belediye başkanlarının da katılmaları projeye Artvin’deki belediyelerin de maddi ve manevi olarak destek vermesini sağlayacaktır. Bu açıdan iyi düşünülmüş bir davettir. Bu proje bir ihtiyaç olduğuna göre olabildiğince destek arayışında bulunmakta fayda var. Bence mutlaka Artvin Valiliği’nden ve de Artvin’de yatırım yapmış büyük yatırımcı kuruluşlardan da destek alınabilir. Bence proje sahiplenmeye başladıkça da bu destek alınacaktır.

En Önemli Güven Kaynağı İsmet Amca’dır

Bu satırları okuduğu zaman yine bana kızacaktır kendisine ilişkin övgü dolu cümleler kurmamdan dolayı. Böylesine mütevazi böylesine kadirşinas ve Artvin gönüllüsü bir işadamına sahip olmamız nedeniyle bu cümleleri kurmasam inanın mesleğimden utanırdım. Evet, biliyorum İstanbul’da yine çok değerli isimler daha var. Gerçekten tüm Artvinlileri gururlandırmış Nihat Gökyiğit, Nuri Vatan, Mehmet Nazif Günal, Turgay Ciner, Hayrettin Özaltın, Çarmıklı grubunun temsilcileri vs. Bütün bunlarla da gurur duyuyoruz ve bu isimlerin dışında da yine çok önemli değerlerimiz var. Her birinin de ilimize önemli katkıları olmanın dışında İstanbul’daki Artvinlilere destekleri olmuştur.

Ben bu isimlerden birini biraz daha ön plana çıkarmayı doğru buluyorum. Bu isimde İsmet Acar’dır. İsmet Acar, bir başka dille İsmet Amca. İstanbul’daki tüm Artvinlilerin değeri, iş dünyasının yüz akı. İş dünyasında Artvinlileri başarıyla temsil etmiş, bu alanda ülkemizin parmakla gösterilen isimlerinden biri olmuş olan İsmet Amca, Artvinlilerden ve Artvin’den hayatı boyunca kopmamış bir işadamıdır. İyi bir aile babası ve iyi bir Artvinli olan İsmet Acar, kendi işlerinde Artvinlilere sahip çıkması ile de tanınır. Milliyetçidir ancak öyle bildiğiniz gibi bağnaz bir Artvin milliyetçisi değil. Artvin’de yetiştiği değerleri özümsemiş ve bu değerleri ömrünün her alanında uygulamayı bilmiş bir büyümüz. Kolay kolay söz vermez, verince ise o sözü mutlaka yerine getirir. Elinden geldiğince Artvinliye ve Artvin’e maddi ve manevi katkılarda bulunmaya çalışan, başı sıkışan, derdi olan Artvinliye yine imkanlarınca derman olmayı başarmış, hepimizin büyüğü, gurur kaynağımız, gönül insanı İsmet Acar. Onun ile ilgili sayfalar dolusu söz yazsam emin olun eksik kalır ve ben utanırım. Bu sözleri biraz daha uzatsam İsmet Amca’nın bana kızma derecesi artacak. Bu çelişkiyi kendimin utanması ile sonlandırarak bu azıcık övgü dolu sözleri tamamlayarak ara başlığımdaki cümleme geleyim.

Bu projedeki en büyük güven kaynağım kesinlikle İsmet Acar’dır. İsmet Acar bir işe el attı ise o iş tamamlanır. Ben bunu bilir bunu konuşurum. Bu açıdan özellikle İsmet Acar’ın bu davette yer alması, çağrı yapan isim olarak ön plana çıkması diğer işadamlarımız açısından da büyük bir güven kaynağıdır. Bilirsiniz bazen bu tür adımlar atılır, projeler ortaya konulur ancak lafta kalır. İstanbul’daki işadamlarımızın bir çoğunun bu tür projelere soğuk bakmasında ki yegane sebepte budur. Bu sebeple İsmet Acar’ın bizzat olayın içerisinde olması projenin sahiplenmesini 10 kat arttıracaktır. İsmet Acar’ın mütevazi kişiliği de kendisini ön plana çıkarttırmayacağı içinde herhangi bir sorun yaşanmamasına neden olacaktır ve proje başarıyla gerçekleştirilecektir.

İsmet Acar, proje adamıdır. Bir projeye inanır ise o projeye sonuna kadar destek verir. Hatırlarsanız Ankara’daki Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı’nın Balgat’ta gerçekleştirdiği Artvin Kültür Evi projesinin de en önemli destekleyicilerinden biri olmuştu. Öyle sadece maddi destek verip kenara çekilmek değil bizzat manevi olarak da projenin her alanında destekleyicisi olmuş ve ‘İsmet Acar var ise bizlerde destek olmalıyız’ dedirttirmiştir. Bu yüzden diyorum ki İsmet Acar var ise bu iş tamamdır. Diyorum ki İsmet Amca iyi ki varsın, iyi ki bu projeye inandın ve iyi ki bu projenin hayata geçmesi için vira Bismillah dedirttin. Bir teşekkür de bugüne kadar İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı’nın bugün ki başkanı Mustafa Melek ve yönetim kurulu ile bugüne kadar bu vakfa hizmet etmiş tüm başkan ve yönetim kurullarına gelmeli diye düşünüyorum. Onların da yıllardır bu proje hayalini sürdürmeleri ve bugün ki yönetime görevi teslim ederek bu hayalin sürekli dillendirilmesini sağlamaları nedeniyle hak ettiklerini düşünüyorum. Şimdi ki yönetiminde böylesi zor ve meşakkatli bir işin altına girmeleri de ayrıca takdire şayandır.

Artvin’in İstanbul’da Mekan Sahibi Olması Gecikmiş Bir Olaydır

Artvin’in İstanbul’da bir kültür evine ya da Artvin Evi’ne sahip olmamış olması yıllardır hepimizin bildiği bir gerçektir. Bu gerçekten hareketle bu ihtiyacı daha fazla geciktirmek biz Artvinlilere yakışmıyordu. Şimdi doğru bir adım atıldığına göre geçmişi yargılamak ya da neden geciktiğini sorgulamak oldukça yersiz olur. Artvin Evi projesi gecikmişte olsa artık hayal değil gerçek oluyor ise bize emeği geçenlere, destek verenlere, projeye katkı sunanlara teşekkür etmekten başka bir görev düşmez. Bunun yanı sıra da her Artvinlinin bu projeye inanması, desteklemesi ve gündem oluşturması gibi görevleri de vardır. Yükü sadece birilerinin sırtına bırakmak ise en büyük kolaycılık olur.

Evet, İsmet Acar ve diğer işadamlarımız projeyi destekliyorlar. Evet, Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı ve yöneticileri bu yükün altına girdiler. Evet, bizim belediye başkanlarımızda destek sözü verdiler. Bunlar güzel ama yetmez. El ele vereceğiz, gönül gönüle vereceğiz ve Beykoz’da, E5’e çok yakın olan bir noktada yapımı gerçekleştirilecek olan Artvin’in İstanbul’daki yaşam merkezi projesine destek vereceğiz. Bu hepimizin görevidir.

Kolay gelsin güzel insanlar. İnanıyorum ki güzel günler yakın. Şimdi Bismillah denildi, açılışını da güzel günlerde kısa zamanda yapacağızdır. Unutmayalım ki başlamak bitirmenin yarısıdır.

Share
231 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darbecilere Darbe Yapan Milletimizle Gurur Duyuyoruz

  19 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  15 Temmuz 2016 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerimize sızmış hain bir grup Marmaris’te tatil yapan Cumhurbaşkanımıza suikast düzenlemek istemiş, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü trafiğe kaparmış, seçilmiş hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmiş, TBMM’ni bombalamış, Genelkurmay Başkanlığı’nı, Ankara’da bulunan Özel Harekat Polis Merkezi’ni bombalayarak yerle bir etmiş, kısacası Milletimize Darbe yaparak ülkemizi istikrarsızlaştırmaya ve kaosa yönelik işgal girişiminde bulunmuştur. Ancak Aziz ve Necip Milletimiziz, bu hain grubun teşebbüsünü, C...
 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...