logo

Artvin’in Yurt İhtiyacı Gün Geçtikçe Büyüyor

Artvin’de okuyan üniversite öğrencilerinin en büyük sorunu hiç kuşku yok ki yurt sorunudur. Yurt sorunu ilimizdeki üniversite öğrenci sayısı arttıkça daha da büyürken gelecek yıllarda artacak üniversite öğrenci sayısı düşünülerek şimdiden toplam 2 Bin kişi kapasiteli iki adet yurt yapımı planlandığı öğrenildi.

Artvin Çoruh Üniversitesi’nin öğrenci sayısı gün geçtikçe artarken artan öğrenci sorunu beraberinde bir çok sorunu da getiriyor. Bu sorunların en başında da hiç kuşku yok ki öğrencilerin içerisinde konaklayabilecekleri yurt sayısının yetersizliği geliyor. Artvin Kredi Yurtlar Kurumu’nun Merkez ilçede Bin 700 öğrenci kapasiteli yurtları bulunurken bu yurt imkanı ihtiyacı tamamıyla karşılayamıyor. İl genelinde toplam 2 Bin 652 öğrenci kapasiteli yurt bulunurken gerek ilçelerde gerekse de il merkezinde yurt ihtiyacı önemli bir ihtiyaç durumunda bulunuyor. Bu ihtiyacı gidermek için ise Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğü hazırladığı iki yurt projesi ile ihtiyaca bir nebze olsun cevap verebilecek nitelikte çözüm arayışında. Üniversitemizin gelecek yıllarda artacak olan öğrenci kapasitesinin de düşünülerek en geç iki yıl içerisinde faaliyete sokmayı hedeflediği toplam iki bin adet öğrenci kapasiteli iki adet yurt planlamasının olduğu ortaya çıktı. Kredi Yurtlar Kurumu kaynaklarından edinilen bilgiye göre Seyitler Köyü’nde bir adet 500 öğrenci kapasiteli ve Çayağzı Yerleşkesi’nin hemen yanı başında Karayolları Şube Şefliğince terk edilen alanda da toplam 1500 öğrenci kapasiteli bir yurt binasının daha inşa edilmesi için proje çalışmalarının devam ettiği öğrenildi. Her iki binanın hizmete girmesi sorunu kısa süreli olarak çözmesi beklenirken özellikle 2019 ve sonrası için de il merkezine yeni yurt planlamalarının da artacak öğrenci sayısı doğrultusunda şimdiden yapılması zorunluluğu ortaya konuluyor.

İlçelerde De Yurt İhtiyacı Bulunuyor

Artvin Merkez’de yurt ihtiyacı yaşandığı gibi bazı ilçelerde de yurt sorunu yaşanıyor. Hopa ilçesinde 700 kişilik öğrenci yurdu bulunurken bu yurt ihtiyaca cevap vermezken bu ilçede de yeni yurt binası yapımı ihtiyaç olarak ilimizin önünde duruyor. Kredi Yurtlar Kurumu bu sorunu çözmek için de arayışlarda bulunurken Yusufeli ilçesinde ise kuruma ait bir yurdun bulunmaması az sayıda da olsa ilçede eğitim gören üniversite öğrencilerinin yurt sorunu yaşamasını sağlıyor. Bu ilçenin baraj inşaatı nedeniyle sular altında kalacak olması yeni bir yurt yapılması olasılığını imkansız kılarken, bu ilçede yurt sorununun geçici kiralamalar ile çözülmesine çalışılıyor.

Borçka ve Arhavi ilçelerinde yurt sorunu bulunmamasına karşın bu ilçelerdeki bölümlere öğrenci alımı sayısının artması durumunda da gelecek yıllarda yurt ihtiyacının ortaya çıkması bekleniyor.

Başta merkez ilçe olmak üzere il genelinde yurt sorununu çözebilmek için kısa, orta ve uzun vadeli planlar ortaya konulurken, özel teşebbüslerinde gelecekte ortaya çıkabilecek yurt ihtiyacını gidermek için şimdiden yatırımlarını bu yönlere kaydırmalarında fayda görülüyor.

Share
788 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?