logo

reklam

Artvin’in Tren Bağlantısı Kurması Şart


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Kısa bir tatil için ülkemizin değişik yörelerini geziyorum. Haliyle bir çok farklı ilde para harcamaları gerçekleştiriyorum. Para harcadığınız zamanda doğal olarak fiyat dengesi noktasında kıyaslamalarda bulunabiliyorum. Şunu net olarak belirtmeliyim ki kesinlikle Artvin ülkemizin en pahalı memleketlerinden biri. Artvin’de 3 bin TL ile geçinen bir ailenin farklı illerde çok rahat geçinebileceğini ifade etmeliyim. Tabi ki aynı standartlarda yaşamak kaydı ile. Başka bir ile giderek daha farklı kalitede bir hayat yaşamak isteyen aileleri bu kapsam dışında tutuyorum.

Artvin’deki hayat pahalılığının en önemli sebebi hiç kuşku yok ki ulaşımdır. Ulaşım noktasındaki eksiklerimiz, havaalanı, demiryolu ve karayolları açısından ulaşım imkanlarımızın hem kısıtlı hem de mesafe açısından fazla olması Artvin’deki pahalılığının ana nedeni oluyor. Artvin’e hangi noktadan ulaşmaya çalışırsanız çalışın mutlaka 3-4 saatlik bir yolculuğu kabul etmek zorundasınız. Bu şekilde baktığımızda da nakliyenin fiyatlara yansıması doğal olarak bizlerin bütçesine yansıyor. Artvin’de kesinlikle bu nakliye fiyatlarını indirmeden hayat pahalılığını sonlandırma şansımız yok. İğneden ipliğe, meyveden sebzeye, beyaz eşyadan mobilyaya kadar bütün alanlarda yaşadığımız pahalılığın en temel nedeni kesinlikle nakliye bedellerinin fazla olmasıdır. Hopa’dan ya da Yusufeli’nden Artvin’e yük getiren bir kamyoncu Artvin Merkez’e gitmek için ekstra para istediği gibi, Köprübaşı mevkiinden Çarşı’ya çıkmak içinde ekstra bir para talep etmektedir. Bizim öncelikle Artvin Merkez’e ulaşım imkanlarını arttırmamız, ardından da Artvin Köprübaşı’ndan Artvin Şehir Merkezi’ne ulaşım yollarını daha az virajlı hale getirmeliyiz.

Bunun için yapmamız gereken işlerin başında gündeme gelen Borçka-Artvin güzergahından Artvin Şehir Merkezi’ne gelecek olan Bay-Pass yolu getirmemiz şarttır. Hopa Dağı Tüneli’nin tamamlanmasının ardından bu noktada bir önemli adımı atmış olacağız ancak yeterli bir adım değildir. Mutlak surette otoban yolu gündemimize getirmemiz gerekmektedir. Bunun yanı sıra Artvin-Yusufeli yolu güzergahında da iyileştirmeler yapmamız lazım. Bu yol güzergahının direk Çarşı Merkez’e ulaşması için bir Bay-Pass yol da bu güzergaha gerekmektedir.

Bütün bunların yanı sıra asıl Artvin’de nakliye bedellerini ucuzlatacak şey kesinlikle bir şekilde tren yolunun Artvin Merkez’e ulaşmasa da Hopa, Şavşat yada Yusufeli’ne ulaştırmak şarttır. Bu noktada Ardanuç’ta farklı bir alternatif olabilir. Şuan için Trabzon güzergahının dışındaki güzergahlar hayal gibi görünmektedir. Hayalleri bir tarafa bırakarak gerçekler üzerinden konuşacak olursak eğer bizlerin üzerinde durmamız gereken ana güzergah Trabzon-Batum arası hızlı tren projesidir. Bu noktada Trabzon ve Rize’nin oluşturduğu lobiye bizlerin de kesinlikle destek olması gerekmektedir. Erzurum güzergahından Trabzon’a ve oradan Hopa ilçesine gelecek olan ve buradan Batum’a gidecek olan tren yolu projesi Karadeniz’i uçuracak projedir.

Samsun-Sarp otoban yolu yapılırken bu yolun bölgeye katkı sağlamayacağını ileri süren insanlar olmuşlardı. Hatta bu yolun yapılmasına da karşı çıkan kesimler olmuştu. O insanların ne denli yanlış bir düşünce içerisinde oldukların bugün gördük. Bugün bazı aklı evvellerin tren yolu projesine de karşı çıktıklarını duydukça hayretlere düşüyorum. Tren yolunun bölgeye katacaklarını anlayamayacak kadar insanların cahil olmasına anlam veremiyorum. Bence bu insanlar cahil de değiller, kesinlikle art niyetlilerdir.

Karadeniz tren yolu projesi keşke ülkemiz daha güçlü bir ülke olsaydı da 90’lı yıllarda Samsun-Sarp otoban yolu yapılırken yolun ortasına konulması planlansaydı. Doğaya müdahale ettiğinizde ikinci bir müdahaleye gerek kalmadan Samsun-Sarp Tren Yolu projesi de gerçekleştirilmiş olsaydınız bugün doğaya ikinci bir müdahale yapma zorunluluğu ortadan kalkmış olurdu.

Bizler bazen doğayı koruyacağız diye geleceğimizi ipotek altına alıyoruz. Tabi ki doğayı korumak şart ancak bazı zaruri durumlarda minimum zararlarla yatırımlarımızı gerçekleştirmeyi öğrenmeliyiz. Memlekette herkes her şeye karşı çıkıyor. Sonra yatırım isteniyor. Bu anlayışı da artık bir kenara bırakmalıyız. Hem Artvin’den İstanbul’a iki saate ulaşmak istiyoruz hem de şu havalimanı olmasın, bu yapılmasın diyoruz. Bu tür anlayışlara saygıyla yaklaşmak mümkün değil.

Konuya geriye dönecek olursak eğer Karadeniz Tren Yolu Projesi’nin hayata geçirilebilmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Bu noktada Trabzon-Rize ortaklaşa hareket ederken bu lobi faaliyetine bizlerinde destek vermesi gerekiyor. Tren yolu Karadeniz’in hakkıdır ve hakkımızı Karadenizli bir Cumhurbaşkanı döneminde almalıyız. Bu noktada büyük avantajlarımız var ve avantajlarımızı değerlendirebilir isek tren yolu projesi hiçte imkansız bir proje olmayacaktır.

Gelecek Artvin’in olsun diyerek yazımı bugünlük kısa tutarken, son dönemlerde artan kazalara dikkat çekerek trafik kurallarına uyma noktasında uyarılarda bulunayım. Lütfen bayramlar acı dolu günlerimiz olmasın. Trafik kurallarına uyalım uymayanları uyaralım diyorum.

Mutlu, huzurlu, gönlünüzce bir bayram geçirmeniz temennisiyle.

Share
451 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...
 • Yeter Artık İdam Şart

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Şubat ayında yazdığım bir yazıyı son günlerde yaşanan çocuk cinayetleri ve istismarları haberlerinin yeniden gündem olması nedeniyle bende yazımı yenilemek istiyorum. Türkiye’deki durumu maalesef ki gözler önüne seren ve artık mevcut yasaların yetersiz olduğunun kesinleştiği ve bu yasalarla olayların önüne geçilmediğinin ayan beyan ortada olduğu bir durumda maalesef ki yazımı yeniden yayınlamak durumundayım. Bu konuyu yeniden gündeme getirmeye devam edeceğimi belirterek Şubat ayında yazdığım yazıyı yenilemek istiyorum. Tam yeri ve za...
 • Artvin 7 Martspor Hentbol Takımına Sahip Çıkmalı

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün sizlerle bir haberi paylaşmak istiyorum. Yoğun siyasi gündemde bizim dahi unuttuğumuz ama birçok ilgisizliğe rağmen başarılı olan bizim çocuklarımızın başarı hikayesinin anlatıldığı bir haberi sizlerle paylaşacağım. Yorumlarımı daha sonra ki bir yazımda yapacağım. İşte o haber: Bir Yıldı 3 Kupa Getiren 7 Martspor Kulübü Her Türlü Övgüyü Hak Ediyor Bize Sahip Çıkılırsa Daha Büyük Başarılar Elde Ederiz Artvin 7 Mart Spor ve Gazi Ortaokulu Yıldız Kız Hentbol takımı 1 yılda 3 kupa getirerek 2018 yılında Artvin’e damga vurdu. Kısıtlı ...