logo

Artvin’in Tren Bağlantısı Kurması Şart


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Kısa bir tatil için ülkemizin değişik yörelerini geziyorum. Haliyle bir çok farklı ilde para harcamaları gerçekleştiriyorum. Para harcadığınız zamanda doğal olarak fiyat dengesi noktasında kıyaslamalarda bulunabiliyorum. Şunu net olarak belirtmeliyim ki kesinlikle Artvin ülkemizin en pahalı memleketlerinden biri. Artvin’de 3 bin TL ile geçinen bir ailenin farklı illerde çok rahat geçinebileceğini ifade etmeliyim. Tabi ki aynı standartlarda yaşamak kaydı ile. Başka bir ile giderek daha farklı kalitede bir hayat yaşamak isteyen aileleri bu kapsam dışında tutuyorum.

Artvin’deki hayat pahalılığının en önemli sebebi hiç kuşku yok ki ulaşımdır. Ulaşım noktasındaki eksiklerimiz, havaalanı, demiryolu ve karayolları açısından ulaşım imkanlarımızın hem kısıtlı hem de mesafe açısından fazla olması Artvin’deki pahalılığının ana nedeni oluyor. Artvin’e hangi noktadan ulaşmaya çalışırsanız çalışın mutlaka 3-4 saatlik bir yolculuğu kabul etmek zorundasınız. Bu şekilde baktığımızda da nakliyenin fiyatlara yansıması doğal olarak bizlerin bütçesine yansıyor. Artvin’de kesinlikle bu nakliye fiyatlarını indirmeden hayat pahalılığını sonlandırma şansımız yok. İğneden ipliğe, meyveden sebzeye, beyaz eşyadan mobilyaya kadar bütün alanlarda yaşadığımız pahalılığın en temel nedeni kesinlikle nakliye bedellerinin fazla olmasıdır. Hopa’dan ya da Yusufeli’nden Artvin’e yük getiren bir kamyoncu Artvin Merkez’e gitmek için ekstra para istediği gibi, Köprübaşı mevkiinden Çarşı’ya çıkmak içinde ekstra bir para talep etmektedir. Bizim öncelikle Artvin Merkez’e ulaşım imkanlarını arttırmamız, ardından da Artvin Köprübaşı’ndan Artvin Şehir Merkezi’ne ulaşım yollarını daha az virajlı hale getirmeliyiz.

Bunun için yapmamız gereken işlerin başında gündeme gelen Borçka-Artvin güzergahından Artvin Şehir Merkezi’ne gelecek olan Bay-Pass yolu getirmemiz şarttır. Hopa Dağı Tüneli’nin tamamlanmasının ardından bu noktada bir önemli adımı atmış olacağız ancak yeterli bir adım değildir. Mutlak surette otoban yolu gündemimize getirmemiz gerekmektedir. Bunun yanı sıra Artvin-Yusufeli yolu güzergahında da iyileştirmeler yapmamız lazım. Bu yol güzergahının direk Çarşı Merkez’e ulaşması için bir Bay-Pass yol da bu güzergaha gerekmektedir.

Bütün bunların yanı sıra asıl Artvin’de nakliye bedellerini ucuzlatacak şey kesinlikle bir şekilde tren yolunun Artvin Merkez’e ulaşmasa da Hopa, Şavşat yada Yusufeli’ne ulaştırmak şarttır. Bu noktada Ardanuç’ta farklı bir alternatif olabilir. Şuan için Trabzon güzergahının dışındaki güzergahlar hayal gibi görünmektedir. Hayalleri bir tarafa bırakarak gerçekler üzerinden konuşacak olursak eğer bizlerin üzerinde durmamız gereken ana güzergah Trabzon-Batum arası hızlı tren projesidir. Bu noktada Trabzon ve Rize’nin oluşturduğu lobiye bizlerin de kesinlikle destek olması gerekmektedir. Erzurum güzergahından Trabzon’a ve oradan Hopa ilçesine gelecek olan ve buradan Batum’a gidecek olan tren yolu projesi Karadeniz’i uçuracak projedir.

Samsun-Sarp otoban yolu yapılırken bu yolun bölgeye katkı sağlamayacağını ileri süren insanlar olmuşlardı. Hatta bu yolun yapılmasına da karşı çıkan kesimler olmuştu. O insanların ne denli yanlış bir düşünce içerisinde oldukların bugün gördük. Bugün bazı aklı evvellerin tren yolu projesine de karşı çıktıklarını duydukça hayretlere düşüyorum. Tren yolunun bölgeye katacaklarını anlayamayacak kadar insanların cahil olmasına anlam veremiyorum. Bence bu insanlar cahil de değiller, kesinlikle art niyetlilerdir.

Karadeniz tren yolu projesi keşke ülkemiz daha güçlü bir ülke olsaydı da 90’lı yıllarda Samsun-Sarp otoban yolu yapılırken yolun ortasına konulması planlansaydı. Doğaya müdahale ettiğinizde ikinci bir müdahaleye gerek kalmadan Samsun-Sarp Tren Yolu projesi de gerçekleştirilmiş olsaydınız bugün doğaya ikinci bir müdahale yapma zorunluluğu ortadan kalkmış olurdu.

Bizler bazen doğayı koruyacağız diye geleceğimizi ipotek altına alıyoruz. Tabi ki doğayı korumak şart ancak bazı zaruri durumlarda minimum zararlarla yatırımlarımızı gerçekleştirmeyi öğrenmeliyiz. Memlekette herkes her şeye karşı çıkıyor. Sonra yatırım isteniyor. Bu anlayışı da artık bir kenara bırakmalıyız. Hem Artvin’den İstanbul’a iki saate ulaşmak istiyoruz hem de şu havalimanı olmasın, bu yapılmasın diyoruz. Bu tür anlayışlara saygıyla yaklaşmak mümkün değil.

Konuya geriye dönecek olursak eğer Karadeniz Tren Yolu Projesi’nin hayata geçirilebilmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Bu noktada Trabzon-Rize ortaklaşa hareket ederken bu lobi faaliyetine bizlerinde destek vermesi gerekiyor. Tren yolu Karadeniz’in hakkıdır ve hakkımızı Karadenizli bir Cumhurbaşkanı döneminde almalıyız. Bu noktada büyük avantajlarımız var ve avantajlarımızı değerlendirebilir isek tren yolu projesi hiçte imkansız bir proje olmayacaktır.

Gelecek Artvin’in olsun diyerek yazımı bugünlük kısa tutarken, son dönemlerde artan kazalara dikkat çekerek trafik kurallarına uyma noktasında uyarılarda bulunayım. Lütfen bayramlar acı dolu günlerimiz olmasın. Trafik kurallarına uyalım uymayanları uyaralım diyorum.

Mutlu, huzurlu, gönlünüzce bir bayram geçirmeniz temennisiyle.

Share
221 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Günah Keçisi Tolga Gül, Vurun Abalıya

  21 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün ki yazımızı da kendi içsel isyanımıza ayıralım. Yazımın başlığında da okuduğunuz gibi Artvin’de her alanda aranan bir günah keçisi var ve o günah keçisi benim. İtiraf ediyorum. Beni yok edin. Bitirin. Çöpe atın. Öldürün de kurtarın. Bu sözleri neden dolayı mı sarf ediyorum. Hayatımın her alanında sürekli bir günah keçisi ilan ediliyor olmaktan dolayı sarf ediyorum. Özel hayatımdan sosyal hayatıma kadar her alanda günah keçisi ilan edilmek beni o derece sıktı ki bazen yaşama azmimi bile kaybeder hale geliyorum. Bu sebeple biraz isyanımı...
 • Sosyal Medya Yoluyla Toplumun Bilinç Altına Subliminal Mesaj Yüklüyorlar

  20 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  “Sana bir şey göndereceğim oku tamam mı? Banada arkadaşım gönderdi okumadan önce içinden çok istediğin şeyi üç kez tekrarla sonra aşağıdaki yazıyı oku .........Unutma önce üç kez çok istediğin şeyi tekrarla........Bismillahirrahmanirrahim lahavle vela kuvvete illah billahi aliyyül azim. Amin ....bu mesajı 20kişiye gönder dilediğin kabul oluyor. İnanmıyordum ama harbiden oluyor eğer silersen veya.....Göndermezsen. Allah dilediğini kabul etmesin. Şimdi saatine bak 9 dakika sonra seni mutlu eden bir olay olacak ... Çok zor değil kopyala gönder. Ya...
 • TEOG sınavının kalkması nedeni ile söyleyeceklerim var

  20 Eylül 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kısaca söyleyeceğim. Eğitim ve öğretimin başarılı olması için; 1.Öğretmenlerin maaşlarının yüksek olması gerekir. 2.Tüm okulların eksiksiz olarak eğitim araçları ile donatılması gerekir. 3.Okul bitirildiğinde öğrencilerin hemen iş bulma imkanına sahip olmaları gerekir. İkide bir sistem değişikliği ise gerekmez....
 • Ekonomiye El Atılması Lazım Sayın Cumhurbaşkanım!

  19 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Türkiye’de ekonomik anlamda işlerin yolunda gittiğine dayalı olarak ekonomiden sorumlu bakanların açıklamalarını okuyorum da çok güleceğim geliyor. Sürekli rakamlarla iyi gösterilme çabasında ki ekonomin halkın ekonomisine hiçbir faydası olmadığını artık anlamamız gerekiyor. Şunu unutmamak gerek ki bir ülkede hükümetlerin yıkılışlarının en temel sebeplerinden biri hiç kuşku yok ki rakamsal ekonomik bozukluklar değil vatandaşın cebindeki ekonomik bozukluklardır. Bunu en iyi bilen de hiç kuşku yok ki Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. AK Parti’yi ik...