logo

Artvin’in Tren Bağlantısı Kurması Şart


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Kısa bir tatil için ülkemizin değişik yörelerini geziyorum. Haliyle bir çok farklı ilde para harcamaları gerçekleştiriyorum. Para harcadığınız zamanda doğal olarak fiyat dengesi noktasında kıyaslamalarda bulunabiliyorum. Şunu net olarak belirtmeliyim ki kesinlikle Artvin ülkemizin en pahalı memleketlerinden biri. Artvin’de 3 bin TL ile geçinen bir ailenin farklı illerde çok rahat geçinebileceğini ifade etmeliyim. Tabi ki aynı standartlarda yaşamak kaydı ile. Başka bir ile giderek daha farklı kalitede bir hayat yaşamak isteyen aileleri bu kapsam dışında tutuyorum.

Artvin’deki hayat pahalılığının en önemli sebebi hiç kuşku yok ki ulaşımdır. Ulaşım noktasındaki eksiklerimiz, havaalanı, demiryolu ve karayolları açısından ulaşım imkanlarımızın hem kısıtlı hem de mesafe açısından fazla olması Artvin’deki pahalılığının ana nedeni oluyor. Artvin’e hangi noktadan ulaşmaya çalışırsanız çalışın mutlaka 3-4 saatlik bir yolculuğu kabul etmek zorundasınız. Bu şekilde baktığımızda da nakliyenin fiyatlara yansıması doğal olarak bizlerin bütçesine yansıyor. Artvin’de kesinlikle bu nakliye fiyatlarını indirmeden hayat pahalılığını sonlandırma şansımız yok. İğneden ipliğe, meyveden sebzeye, beyaz eşyadan mobilyaya kadar bütün alanlarda yaşadığımız pahalılığın en temel nedeni kesinlikle nakliye bedellerinin fazla olmasıdır. Hopa’dan ya da Yusufeli’nden Artvin’e yük getiren bir kamyoncu Artvin Merkez’e gitmek için ekstra para istediği gibi, Köprübaşı mevkiinden Çarşı’ya çıkmak içinde ekstra bir para talep etmektedir. Bizim öncelikle Artvin Merkez’e ulaşım imkanlarını arttırmamız, ardından da Artvin Köprübaşı’ndan Artvin Şehir Merkezi’ne ulaşım yollarını daha az virajlı hale getirmeliyiz.

Bunun için yapmamız gereken işlerin başında gündeme gelen Borçka-Artvin güzergahından Artvin Şehir Merkezi’ne gelecek olan Bay-Pass yolu getirmemiz şarttır. Hopa Dağı Tüneli’nin tamamlanmasının ardından bu noktada bir önemli adımı atmış olacağız ancak yeterli bir adım değildir. Mutlak surette otoban yolu gündemimize getirmemiz gerekmektedir. Bunun yanı sıra Artvin-Yusufeli yolu güzergahında da iyileştirmeler yapmamız lazım. Bu yol güzergahının direk Çarşı Merkez’e ulaşması için bir Bay-Pass yol da bu güzergaha gerekmektedir.

Bütün bunların yanı sıra asıl Artvin’de nakliye bedellerini ucuzlatacak şey kesinlikle bir şekilde tren yolunun Artvin Merkez’e ulaşmasa da Hopa, Şavşat yada Yusufeli’ne ulaştırmak şarttır. Bu noktada Ardanuç’ta farklı bir alternatif olabilir. Şuan için Trabzon güzergahının dışındaki güzergahlar hayal gibi görünmektedir. Hayalleri bir tarafa bırakarak gerçekler üzerinden konuşacak olursak eğer bizlerin üzerinde durmamız gereken ana güzergah Trabzon-Batum arası hızlı tren projesidir. Bu noktada Trabzon ve Rize’nin oluşturduğu lobiye bizlerin de kesinlikle destek olması gerekmektedir. Erzurum güzergahından Trabzon’a ve oradan Hopa ilçesine gelecek olan ve buradan Batum’a gidecek olan tren yolu projesi Karadeniz’i uçuracak projedir.

Samsun-Sarp otoban yolu yapılırken bu yolun bölgeye katkı sağlamayacağını ileri süren insanlar olmuşlardı. Hatta bu yolun yapılmasına da karşı çıkan kesimler olmuştu. O insanların ne denli yanlış bir düşünce içerisinde oldukların bugün gördük. Bugün bazı aklı evvellerin tren yolu projesine de karşı çıktıklarını duydukça hayretlere düşüyorum. Tren yolunun bölgeye katacaklarını anlayamayacak kadar insanların cahil olmasına anlam veremiyorum. Bence bu insanlar cahil de değiller, kesinlikle art niyetlilerdir.

Karadeniz tren yolu projesi keşke ülkemiz daha güçlü bir ülke olsaydı da 90’lı yıllarda Samsun-Sarp otoban yolu yapılırken yolun ortasına konulması planlansaydı. Doğaya müdahale ettiğinizde ikinci bir müdahaleye gerek kalmadan Samsun-Sarp Tren Yolu projesi de gerçekleştirilmiş olsaydınız bugün doğaya ikinci bir müdahale yapma zorunluluğu ortadan kalkmış olurdu.

Bizler bazen doğayı koruyacağız diye geleceğimizi ipotek altına alıyoruz. Tabi ki doğayı korumak şart ancak bazı zaruri durumlarda minimum zararlarla yatırımlarımızı gerçekleştirmeyi öğrenmeliyiz. Memlekette herkes her şeye karşı çıkıyor. Sonra yatırım isteniyor. Bu anlayışı da artık bir kenara bırakmalıyız. Hem Artvin’den İstanbul’a iki saate ulaşmak istiyoruz hem de şu havalimanı olmasın, bu yapılmasın diyoruz. Bu tür anlayışlara saygıyla yaklaşmak mümkün değil.

Konuya geriye dönecek olursak eğer Karadeniz Tren Yolu Projesi’nin hayata geçirilebilmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Bu noktada Trabzon-Rize ortaklaşa hareket ederken bu lobi faaliyetine bizlerinde destek vermesi gerekiyor. Tren yolu Karadeniz’in hakkıdır ve hakkımızı Karadenizli bir Cumhurbaşkanı döneminde almalıyız. Bu noktada büyük avantajlarımız var ve avantajlarımızı değerlendirebilir isek tren yolu projesi hiçte imkansız bir proje olmayacaktır.

Gelecek Artvin’in olsun diyerek yazımı bugünlük kısa tutarken, son dönemlerde artan kazalara dikkat çekerek trafik kurallarına uyma noktasında uyarılarda bulunayım. Lütfen bayramlar acı dolu günlerimiz olmasın. Trafik kurallarına uyalım uymayanları uyaralım diyorum.

Mutlu, huzurlu, gönlünüzce bir bayram geçirmeniz temennisiyle.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hak İsteyenin Hakkı Verildi Baş Kaldıranın Başı Kesildi!

  20 Mart 2018 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’A hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki; herkes herşeyi çok iyi bilir. Dinini iyi bilmeyen fetva verir, Devrim’in ne demek olduğunu bilmeyen Devrimci olur. Dibine kadar “Kapitalizm’e kadar batanlar” sosyalist olur. Evet çok ilginç bazen ne diyeceğime kendim de şaşıyorum. Elbette beşer olduğumuzdan biz de şaşacağız illa ki yazdıklarımızın hepsi doğrudur demiyoruz. Zaten öyle bir şeyi de ima etmiyoruz, ancak yolumuzu ve davamızı sonuna kadar savunuyoruz. Davamız çok büyük asırlara s...
 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...