logo

Artvin’in Su Sorunu Kalıcı Olarak Çözülüyor

“Su sorununu kısa süreliğine değil elli yıllığına çözmek için çalışıyoruz”

Başkan Kocatepe: Suyumuz ilk kez bu yıl mı bulanık akmaya başladı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Son günlerde şehir merkezinde yaşanan içme sularındaki bulanıklık sorununa ilişkin katıldığı televizyon programında cevap verdi. Başkan Kocatepe, içme suyundaki bulanıklık sorununun baharın gelmesi ile birlikte yaşanan bulanıklık sorunu olduğunu belirterek, “ İçme suyunda bulanıklık olayı 15 yıldır yaşanan bir sorun. Sanki ilk kez Artvin bulanıklık sorunu yaşıyormuş gibi eleştirilerde bulunuluyor” dedi.

Kısa sürede içme suyu için geçici çözümler üretiyoruz

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, bölgesel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Artvin Belediyesini devir aldıkları günden itibaren yaptıkları çalışma ve hizmetlere ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Kocatepe, son günlerde yaşanan su bulanıklığı ve bu konuda Artvin Belediyesi’ne yapılan eleştirilere yanıt verdi. Başkan Kocatepe, konuya ilişkin olarak; “ İnsanlar rahata çok çabuk alışıp geçmişi çabuk unuturlar. Sağlık hissedilmiyor ama hastalık hissediliyor. Biz 6 Nisan 2014 de belediyeyi devraldık. O gün Bismillah deyip göreve başladığımızdan bugüne kadar hizmetimizi bir ibadet aşkıyla, Artvin’e daha ne kazandırabilirimizin heyecanı ve uğraşı içerisinde geçirdik. Hafızaları tazelemek adına söylüyorum yoksa herkes iyi bilir ki biz bu şehrin zorluklarını bilerek aday olduk. Artvin Belediyesi’ni kazandığımız zaman nasıl bir belediye vardı? Bir Fen İşleri birde Yazı İşleri Müdürü olmak üzere iki müdürümüz, bir başkan yardımcısı birde siyaseten başkan yardımcısı olan 21 Milyon TL bütçeli bir belediye teslim aldık. 1 Milyon 584 bin TL’si borç vardı biz bunu borç olarak görmedik. 256 kadrosu var bunun 54 tanesi dolu 202 tanesi boş. Böyle bir belediye aldık, “bismillah” dedik ve 19 tane müdürlük kurup çalışmalarımıza başladık” diye konuştu.

Su şebekesindeki bulanıklık ile ilgili açıklamalarda bulundu

Artvin’in engebeli bir arazide kurulmuş olmasının şehir alt yapısı açısından büyük sorunlar doğurduğuna vurgu yapan Başkan Kocatepe, su şebekesinde yaşanan bulanıklığında bu nedenden kaynaklandığını ifade etti. Başkan Kocatepe; “Artvin’de sular derelerden akıyor. Her ilkbahar geldiğin de Artvin’de sular bulanık akıyor. Dereye yağmur yağdı göçük oluyor, sular bulanıyor. Naşop’tan, Sitimzara’dan suyu alıyorsunuz. Yağmur yağıyor, heyelan oluyor, dere bulanıyor dolayısıyla da suyumuz bulanıyor. Yazın derelerde su kuruyor, suyumuz kesiliyor. Artvin’de bir iki mahallede bu sorun yaşanıyor. Çamlık Mahallesi’nin genelinde ve Balcıoğlu Mahallesi’nin ufak bir kısmında bir müddet sular bulanık aktı. Onun da en büyük başlıca nedeni Naşop’ta ki havuzumuzun bulunduğu yerin üzerine geçen yıl Orman Bölge Müdürlüğü orman yolu yaparken altında belediyenin su kaynağının olduğu yerin üzerine iş makineleriyle pasa dökülmüştü. İlk geldiğimiz zaman yaşanan bu olayı bir hafta boyunca temizlemeye çalıştık. Şimdide geçtiğimiz hafta kar yağınca o bölge yumuşadı bir kez daha suyun üzerine toprak kayması oldu. Biraz önce bahsettiğimiz yerlerde ki suyun bulanık akmasının sebebi geçen seneden gelen o derenin kayması. Böyle bir suyu halkımıza göndermek çok doğru değil idi, bizde çözüm olarak da araçlarımızla o mahallelerde temiz su dağıtımı yapıyoruz. Artvin her bahar bu su sıkıntısını yaşamasın diye 4 gün önce sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun katılımı ile 33 km den getirilecek olan Hatila Suyu’nun DSİ ile protokolünü imzaladık. Bu da seçimden önce Artvin halkının 30 yıldır talep edilmiş bir konu olarak bize iletilmişti. Artvin’in daha sağlıklı ve bu şehre 50 yıl yetebilecek içme suyuna kavuşması için Hatila Suyu’nu çözüm olarak düşündük ve halkımızın 30 yıllık beklentisine cevap verdik. Bunun yanı sıra geçici çözümler ile içme suyunu en kaliteli şekilde halkımıza aktarmaya çalışıyoruz. Suyumuzun kalitesinden bizlerde zaman zaman memnun değiliz. Şehir şu şebekesine ilişkin kalıcı çözümlere ihtiyacımızın olduğunu biliyoruz. Şehrimizin alt yapısında bu şehrin ihtiyaç duyduğu gerekli yatırımları da gerçekleştirmek için projelerimizi hazırlıyoruz. Ancak öncelikle şehrimizin ulaşım sorununu çözmemiz gerekiyor. Biz belediyeyi teslim aldığımızda şehir içi ulaşım yolları, mahalle ve sokak yolları noktasında da iyi bir noktada değil idi. Bu yolları genişletmeden, alternatif yollar üretmeden alt yapıya girmemiz şuan için şehrimizin kaldırabileceği bir şey değil. Bu nedenle önceliğimizi alternatif yollara verirken, bir taraftan da DSİ ile Hatila Suyu’nun getirilmesi protokolünü yaptık. Kısa süre içerisinde ihalesi gerçekleştirilip çalışmalar gerçekleştirilecek” ifadelerini kullandı.

“Bu sorun 15 yıldır yaşanmıyordu da şimdi mi yaşanmaya başladı?”

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin’in içme suyunda zaman zaman bulanıklık yaşandığını belirterek bu olayında Artvin’de yeni olmadığını hatırlattı. Başkan Kocatepe, suda yaşanan bulanıklık üzerinden siyaset yapıldığı ve konunun istismar edilmeye çalışıldığına vurgu yaparak; “Hiç kimse 15 yıldır yaşadığı sorunu bugün ilk defa yaşıyormuş gibi istismar edemez etmemelidir. Eğer bugün Artvin bu su sorununu yaşıyorsa, kusura bakmayın bu son bir yılda olan bir şey değildir. Biz bunun sorununu en başından beri biliyorduk ve çözümleri içinde projelerimizi hazırladık. Şimdi onları hayata geçirmenin ilk adımını attık” diye konuştu.

Elimizde sihirli değnek yok ki, biranda çözelim

Başkan Kocatepe, ellerinde sihirli değnek olmadığını belirterek, Artvin’in kuruluş tarihinden bu güne oluşmuş olan sorunlarını bir çırpıda çözmek gibi bir vaatlerinin olmadığını ifade etti. Başkan Kocatepe; “ Biz bu şehrin sorunlarının bilincinde bu şehrin Şehri Emin’liğine talip olduk. Ancak hiçbir zaman elimizde sihirli değnek olacağını da vaat etmedik. Ben gece gündüz çalışanların başındayım. Naşop’a sürekli gidip geliyoruz. Bu şartlarda dereden su aldıkça bu sorunlardan ömür boyu kurtulamayız. Biz birinci yılımızda projemizi yaptık şimdide uyguluyoruz, hamdolsun. Bu projenin bu kadar kısa zamanda netlik kazanmasında Sayın milletvekilimiz İsrafil Kışla’nın emekleri katkıları çoktur, Allah ondan razı olsun emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Kocatepe Hatila suyuna ilişkin de bilgi verirken; “Hatila Deresi’nden 33 kilometreden 1 saniyede 255 litre gelecek şekilde 53 bin 200 nüfusa yetecek şekilde bu şehrin 50 yıllık su sorununu çözecek Devlet Su İşleri ile protokolümüzü imzaladık. Yüzde 50’sini hibe alarak protokolümüzü imzaladık inşallah 2 yıl içerisinde suyu evlere akıtmış olacağız. Artvin’imize buradan söylüyorum Laf değil İcraat yapıyoruz. Bir köşede oturup da kötülük olsun diye bunu kaşıyan insanlara buradan duyuruyorum. İnsaf, İnsaf, İnsaf! ” diye konuştu.

Suyun fiyatının düşürülmesi ile bulanık akmasının ne ilgisi var?

Başkan Kocatepe, su ile ilgili açıklamalarının son bölümünde; su fiyatlarının düşürülmesi ile suyun bulanık akmasının ne bağlantısı olduğunu sorarak yapılan eleştirilere yanıt verdi. Başkan Kocatepe; “ Bizim Artvin halkına verdiğimiz ilk vaadimiz “Arhavi suyu kaç liradan içiyor ise Artvin’de o fiyattan içecek” vaadiydi. İlk sözümüzü ilk meclis toplantımızda yerine getirdik ve ilk ayımızda içme suyumuz da Arhavi’nin de fiyatının altında olacak bir biçimde yüzde 50 indirim yaptık. Peşine su barışı düzenledik. 3,18 TL suyun litre fiyatıydı yüzde 50 indirim yapmamıza rağmen aldığımız tedbirlerle ve su barışında gelen 258 yeni abone ile hem kaçak su kullanımının bir nebzede olsa önlemiş olduk. Hemde kasamıza paranın girmesini sağlamış olduk. Şunu da ifade edeyim şuan su gelirimiz totalde yüzde 50 zamlı haline göre daha iyi. Bütün bunları yapmış iken şimdi deniliyor ki; “Su ucuzladı kalitesi düştü”. Lütfen kusura bakmasınlar da bu sözleri söyleyenler ‘İnsaf’ diyorum. Biz belediyeyi devir aldıkta içme suyu ile ilgili yapılmaması gereken bir şey mi yaptık. Bu nedenden dolayı mı yağmurların yoğun yağdığı dönemlerde bulanık akıyor ise bizim su fiyatlarını indirmemizden mi kaynaklandı. Yada bu şehirde sularda hiç bulanıklık yaşanmıyor muydu? Daha önceden de yaşanmış olan bulanıklığın ilk kez yaşanıyormuş gibi davranılması veya yansıtılmaya çalışılması gece gündüz bu şehre hizmet üretmeye çalışan ve mümkün oldukça en kaliteli suyu Artvin Halkı’na ulaşması için emek veren çalışanlarımız için vefasızlıktır” ifadelerini kullanarak sözlerini tamamladı.

Artvin Belediyesi – Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü (ABBB)

Etiketler:
Share
1255 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?