logo

Artvin’in Maden Mücadelesi Ulusal Basında

Artvin halkının direniş gösterdiği maden konusunda verdiği mücadele ulusal basında derin yankı buldu.

 

Artvin Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde gerçekleştirilmesi planlanan madencilik faaliyetlerine karşı Artvin halkının tepkileri ulusal basında geniş yer tuttu. Yeni bir ÇED başvurusunda bulunan maden şirketini bölgede çalışmak istemesi Artvin halkını sokağa göktü. Bir haftadır 24 saat nöbet tutan çevreciler madencilerin bölgeye girmemesi için tek yürek olmuş durumda. Halkın bu mücadele ulusal basında geniş yer aldı. Bir hafta boyunca gerçekleştirilen farklı eylemlerde yerel basın temsilcilerinin yanı sıra Doğan haber Ajansı, İhlas Haber Ajansı, Cihan Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı muhabirleri takip etti. Her ajans kendine göre işlediği haberlere geniş yer verdi. Bir birinden güzel başlık ve içeriklerle halkın haklı mücadelelerini yurdun her bir noktasına taşıyan basın mensupları bununla da yetinmedi Artvin’de verilen mücadeleler için özel programla hazırladılar.
Özellikle çevre haberlerine verdiği hassasiyetle bilinen CNNTÜRK Artvinli çevrecilerin gerçekleştirdiği bütün mücadelelerine tek tek yer verdi. Son olarak ise CNNTÜRK televizyonunda Semiha Şahin ve Deniz Bayramoğlu ile “Güne Merhaba” programına Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan telefonla bağlandı. Karahan yaptığı konuşmada; “25 senedir Artvin halkının bir bütün olarak verdiği mücadeledir. Dün ki en son eylemimizdi. Daha önceden ruhsatlarını iptal ettirdiğimiz şirketin sonrasında ÇED’lerini de iptal ettirmiştik. ÇED iptalinde de şurasını yapayın diye bir iptal değildir o bilimsel verilere dayanan bir sonuçtu. Orada ya madencilik olur yada şehir ve korunan alanlar yok olur diye ifade edilen ÇED iptaliydi ama ne yazık ki bunlar uyduruk bir genelgeyle tekrar bir ÇED hazırladılar. Bunu da çok acele ve inanılmaz hızla geçirdiler. Biz Orman Bölge müdürüne uyarılarımızı yaptık, Orman Bölge Müdürü hiçbir şey incelemeden izin verdi. Tabi zorluyorlar bürokratları ve akabinde Orman Bakanı bir gün içerisi de Artvin’den giden yazıyı aynı gün içerisinde imzaladı. Biz bütün uyarılarımızı yapmıştık. Aylardır bunları yukarı çıkartmamak için nöbetlerimiz devam ediyor” dedi.

“Yeşil Yol Doğu Karadeniz’in İdam Fermanıdır”

Program yapımcılarından Semiha Şahin Yeşil Artvin Dernek başkanına Yeşil Yol sizi de etkileyecek neler düşünüyorsunuz bu konuda soru sorması üzerine başkan Karahan, “Yeşil Yol Doğu Karadeniz’in idam fermanıdır. Yeşil yol turizm projesi asla olamaz” dedi.

Share
1333 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?