logo

Artvin’in Kurtuluşunun 95. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı

Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı.

 

Törene, Artvin Valisi Kemal Cirit,  Garnizon Komutanı Piyade Albay Uğurcan Gençay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Prof. Dr. Fahrettin Tilki,  İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Millî Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci, daire amirleri, askeri erkân, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun göndermiş oldukları kutlama mesajlarının okunmasının ardından Artvin Çoruh Üniversitesi Okutmanı Hüseyin Kurt, kentin düşman işgalinden kurtuluşunu anlatan bir konuşma yaptı.

Ardından, Artvin Valiliğince hazırlanan ‘’Geçmişten Geleceğe Artvin”’ konulu sinevizyon gösterisi yapıldı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, törende yaptığı konuşmada, Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 95’inci yıl dönümünü kutluyor olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Artvin düşman işgalinden kurtuluşunda önemli bir yere sahip olan Halit Paşa’nın askerlerini götürürken cephaneliği silahlarını sakladığı yerin bundan birkaç sene önce askeriye tarafından Yusufeli Barhal’da bulunduğunu hatırlatan Kocatepe “ Hüseyin Kurt Hocamızı konuşmasını dinlerken gördüm ki tarih tekerrür ediyor. Rusların sıcak denizlere inme hayali devam ettikçe, İngilizlerin Emperyalist düşünceleri devam ettiği müddetçe, Ermenilerin coğrafyamızda ki emelleri devam ettikçe Türkiye’nin bu coğrafyanın Artvin’in mücadelesi, pusuda nöbet tutması devam edecektir. Nöbetteyiz bunu unutmayalım.  Artvin’in kurtuluşunu kutladığımız bugünde yüzyıl önce oynan oyunu bugünde görmekteyiz. O günde İngilizler piyon kullanıyordu, bugünde kullanıyor, yarında kullanacak. O günde Artvin’de adam vardı, bugünde var yarında olacak. Sevdamız bu kara taşlaradır, şehitlerimizin akıttığı kanlaradır, vatanadır milletedir Allah’a dır” diye konuştu.

Daha sonra Merkez Kazım Karabekir Anadolu Lisesi öğrencilerinden Şevval Gülsuyu  “7 Mart isimli şiiri okumasının ardından Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu’nun hazırladığı “Çoruh’un Kahramanları” adlı oratoryo gösterisi sahnelendi.

Törende, Artvin’in kurtuluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyelerince verildi.

İl genelinde düzenlenen halkoyunları yarışmasında birinci olan Artvin Merkez Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi halkoyunları ekibinin gösterisinin ardından tören sona erdi.

Törenin ardından Vali Cirit ile beraberindekiler Artvin’in kurtuluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon “Artvin” konulu sergiyi gezdi.

AVBM

Share
537 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?