logo

Artvin’in Kurtuluşunun 94. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı

Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıl dönümü törenle kutlandı.

 

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Demirel’in kentin düşman işgalinden kurtuluşunu anlatmasıyla devam etti.

Ardından, Artvin Valiliğince hazırlanan ‘’Geçmişten Geleceğe Artvin”’ konulu sinevizyon gösterisi yapıldı.

Öğrencilerin şiirler okuduğu törende konuşan Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, kurtuluş gününü coşkuyla kutladıklarını belirterek, milli mücadeleyi kazanmanın çok kolay olmadığını söyledi.

Artvin’imizin kurtuluşunun 94. yıl dönümünü bir kez daha büyük bir sevinç, coşku ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Kocatepe; “Milletimizin bağımsızlığa olan tutkusu ve bağlılığı, yurdun dört bir yanında olduğu gibi, bundan tam 94 yıl önce 7 Mart 1921′de Artvin’imizde de tezahür etmiştir” dedi.

Kurtuluş günlerinin maziyi yeniden hatırlamak ve geleceğe ufuk tutma günleri olduğunu ifade eden Kocatepe; “Artvin Kurtuluş Savaşı öncesinde yani 35 yıl önce sık sık düşman işgali dolayısıyla sık sık el değişmiş bir ilimizdir. Burası adeta bir nöbet mahalli idi. Burada zayıf olan yaşayamıyordu. Bugün de yarın da. Artvin ülkemizin kilidi adeta. Bu kilit daha önce Ahıska idi. Artvin’de bu kilidi sağlam tutma zamanı. Artvin ilk günden de pahalıymış bu günde biraz pahalı yarında pahalı olacak. Artvin’e ne yaparız da Artvin’de yaşanabilir bir hale getiririz uğraşımız budur “ dedi.

Gençlere de seslenen Başkan Kocatepe, “Artvin’in tarihini okumak bu şehirde yaşamanın hazını duymak ve Artvin’i geleceğe taşımak bizden çok sizlerin omuzları üzerinde gerçekleşecek. Çünkü Artvin düşman işgaline uğradığında dedelerimiz, ninelerimiz bu gün ki teçhizatla hiç mukayese edilemeyecek haldeydi. Benim babamın, babaannesi o günleri bize anlatırdı. Nasıl yüzlerine ocaktan kurum sürüp dağlara kaçtıklarını. Düşmandan maksadımızda Ermeniler ve Ruslardı.  Gençler biz güçlü olmazsak emin olun, Artvin belki fiili olarak değil ama kültürel olarak farklı yöntemlerle bilesiniz Artvin’i işgal etmeyi bekleyen onlarca güç onlarca anlayış var. Önümüzdeki sene belki Artvin’in vatan topraklarına kavuşmasının 95. yıldönümünü kutlamasını birlikte yapacağız. Ülkemiz ve ilimiz için son derece anlamlı olan bu günde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle ve saygıyla anıyor, Artvin’de ve il dışında bulunan tüm Artvinli hemşerilerimin kurtuluş gününü en içten dileklerimle kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Tören, gün dolayısıyla düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve Artvin Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu halk oyunları ekibinin gösterisiyle sona erdi.

Törene, Vali Cirit ve Belediye Başkanı Kocatepe’nin yanı sıra İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, Vali Yardımcısı Hasan Ongu, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Emniyet Müdürü Hamdi Aslan, daire amirleri, askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.

Share
1002 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?