logo

Artvin’in Köylerinde Hızlı Bir Göç Yaşanıyor


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Türkiye İstatistik Kurumu 2016 yılı nüfus rakamlarını açıkladı. Açıklanan nüfus rakamlarına göre ilimizin 2015 yılına göre nüfus 302 kişi azaldı. İlimizin nüfusunun düşüşünde en önemli paya köylerde yaşanan göç sahip oldu. İlimizde köylerde yaşayan nüfus bir önceki yıla oranla 769 kişi azalırken, Artvin Çoruh Üniversitesi’ne gelen öğrenci sayısına rağmen il genelinde nüfus azalmasının önüne geçilemedi. Özellikle Yusufeli ilçesinde baraj inşaatı nedeniyle köylerin istimlak olması ve köylerden göç eden insanların göç etme kararı aldıktan sonra direk olarak ilden de gittiği belirlendi. Buna karşın ilçe merkezlerinde ve il merkezlerinde yani belediye hudutlarında yaşayan nüfus rakamlarında 467 kişilik artış gözlendi. İşte Artvin’in yeni nüfus rakam değerlendirmeleri.

Artvin’in Nüfusu Azaldı

Türkiye’nin 2016 yılı nüfus rakamlarının açıklamasına göre ilimizin nüfusunda azalma yaşandığı ortaya çıktı. Artvin ilinin 2015 yılında il geneli 168 bin 370 olan nüfusu 302 azalarak 168 Bin 68 oldu. Bu da ilimizin göç vermeye devam ettiğini ortaya koydu.

İl Ve İlçe Merkezleri Nüfusu Arttı

Nüfus rakamları açıklamasına göre ilimizin il ve ilçe merkezleri nüfus rakamlarında bir önceki yıla oranla bir yükseliş gözlendi. 2015 yılı il ve ilçe merkezleri nüfusu 99 Bin 359 iken 467 kişilik bir artışla 2016 yılında 99 Bin 826’ya çıktı. Bu da gösteriyor ki Artvin’deki nüfus azalması yani bir başka deyişle göç daha çok köylerden gerçekleşmiş. Köylerdeki nüfusun daha çok ilçe merkezlerine doğru kaydığı ve de köylerden göç edenlerin önemli bir bölümünün de direk olarak ilden de göç ettiği ortaya çıktı. 2016 yılı nüfus rakamlarında belde ve köy nüfuslarında 769 kişilik bir düşüş yaşandı. 2015 yılında 69 Bin 11 olan belde ve köy nüfus rakamı 2016 yılında 68 Bin 242’ye inmiş oldu. Köylerden 2016 yılı içerisinde 769 kişi göç etmiş oldu.

İşte yeni il ve ilçe köyler ile birlikte nüfus rakamlarımız

TUİK tarafından yapılan açıklamaya göre ilimizin 8 ilçe ile birlikte ilçe ve belde, köy rakamları da belirlendi. Buna göre Artvin’in en kalabalık ilçesi 35 bin 406 ile Hopa ilçesi oldu. Bu ilçeyi Artvin Merkez 34 Bin 626 ile takip ederken en kalabalık 3.ilçemiz ise 22 Bin 36 ile Borçka ilçesi oldu. Dördüncü kalabalık ilçemiz olan Yusufeli’nin nüfusu 20 Bin 592 olurken, 5.kalabalık ilçemiz ise 20 Bin 533 ile Arhavi ilçesi oldu. Son 3’te ise sırasıyla Şavşat, Ardanuç ve Murgul oldu. Şavşat’ın nüfusu 17 Bin 144 olurken, Ardanuç’un 10 Bin 744 ve Murgul’un ise 6 Bin 987 oldu.

İlçe Merkezleri nüfus rakamlarımızda belli oldu

TUİK verilerine göre Artvin ilinin ilçe merkezleri yani belediye sınırları bakımından en kalabalık ilçe merkezi 26 Bin329 rakamı ile Artvin Merkez oldu. Artvin Merkez’i 20 Bin 576 ile Hopa ilçesi takip etti. 16 Bin 652 ile Arhavi ilçesi 3.kalabalık ilçe merkezi olurken Borçka ilçesi 10 Bin 807 ile dördüncü oldu. Yusufeli ilçe merkezi 7 Bin 634 ile beşinci en kalabalık ilçe olurken 6.en kalabalık ilçe ise 6 Bin 601 ile Şavşat ilçesi oldu. Son iki de ise Murgul ve Ardanuç ilçe merkezleri yer aldı. Murgul ilçe merkezi 5 Bin 700 ile 6.sırada yer alırken ilçe merkezi en az olan ilçemiz olan Ardanuç ilçesinin nüfusu ise 5 Bin 527 olarak belirlendi.

Köy ve Belde nüfusu en kalabalık ilçe merkezi Hopa oldu

Artvin’in köy ve beldelerde yaşayan toplam nüfusu 68 bin 242 olurken, köy ve belde rakamı en yüksek olan ilçe merkezi Hopa ilçe merkezi oldu. İlimizde tek beldesi olan Hopa ilçesinin köy ve belde nüfus rakamı 14 Bin 830 olurken bu ilçe merkezini 12 Bin 958 ile Yusufeli ilçesi takip etti. Borçka ilçesinin köylerde yaşayan nüfusu 11 Bin 229 olurken, Şavşat ilçesinde köylerde yaşayan nüfus rakamı ise 10 Bin 543 oldu. Artvin Merkez’de köylerde yaşayan nüfus rakamı 8 Bin 297 olurken, Ardanuç ilçesinde köylerde 5 Bin 217 kişinin yaşadığı belirlendi. İlimizde köy nüfusu en az olan ilçe merkezlerinden biri Arhavi olurken Arhavi ilçesinde 3 Bin 881 olurken ilimizde köylerde en az nüfus yaşayan ilçe merkezi ise Bin 287 ile Murgul ilçesi oldu. Artvin’in en kalabalık nüfusa sahip köyü ise 2 Bin 341 ile Artvin Merkez’e bağlı Seyitler Köyü oldu.

Yapılan bu değerlendirmelerden de anlaşılıyor ki Artvin’de köylerden hızlı bir göç olayı yaşanırken Artvin Çoruh Üniversitesi ile birlikte nüfus artarken köylerde yaşanan göç ile birlikte ilimizin nüfusunda ciddi oranda azalma devam ediyor.

Nüfus rakamları büyük tehlikeyi ortaya koyuyor

Ben bu nüfus rakamlarını iyi bir şekilde incelediğim zaman ciddi şekilde kaygılanıyorum. Bu rakamların özellikle son iki yıldır düşüşe geçmesinin ana nedeninin Yusufeli ilçesi olduğunu düşünüyorum. Yusufeli ilçesinde baraj inşaatı ile birlikte başlayan istimlak olaylarının göçü tetiklediğine inanıyorum. Yusufeli ilçesine ilişkin ayrıntılı rakam incelemesini yapıyorum. Bir iki gün içerisinde bu konuda da sizleri bilgilendireceğim ancak henüz rakamlar net bir şekilde ortaya çıkmamış olsa da yine de bu ilçede arazileri istimlak olan vatandaşlar köylerinden göç ederken Yusufeli ilçesine ya da başka bir ilçeye taşınmaktan ziyade Yusufelililerin yoğun olarak yaşadığı diğer illeri tercih ediyorlar. Henüz ilçe merkezinin kurulmamış olması ve de ilçe merkezinin kurulma çalışmalarının yeterli olduğu kanaatine varamayan vatandaşların tercihlerinin il dışı olması konusunda bizlerin ciddi kafa yorması gerekiyor. İlçede hızlı bir göç yaşanırken göç oranının daha da yukarılara çıkacağı su toplama günlerine kadar ilçe halkının ilçede yaşamaya devam etmeleri için gerekli önlemlerin alınması için çeşitli toplantıların yapılmasında fayda görüyorum.

Acemi Birliği Şart

Bu rakamların bana gösterdiği bir başka gerçek ise ilimizde nüfusu arttırıcı şok tedbirlerin alınması gerçeğidir. Artvin Çoruh Üniversitesi’ne yeni fakülteler ve yüksek okulların açılması, Acemi Birliği kurulması, Ardanuç ilçesine Cezaevi gibi yatırımlara hız verilmesini şok tedbirler olarak görüyorum. Ardanuç ilçesinin bu derece göç vermesi bize bu ilçeye daha büyük yatırım yapma zorunluluğunu gösterirken hayvancılık alanında bu ilçeye önemli yatırımlar yapılabilir. Şavşat ilçesinde de hızlı bir düşüş görüyorum. Belki rakamlarını net olarak henüz ortaya çıkarmamış olsam da bu ilçe merkezinde hayvancılığın azalması ile birlikte son yirmi yıldır göçü durduramadığımız bilinen bir gerçektir. Bu ilçe özelinde de çeşitli toplantılar yaparak Şavşat’ı cazibe merkezi haline getirecek önlemleri tartışmaya açmalıyız.

Artvin Çoruh Üniversitesi istediğimiz oranda büyümemiş olsa da yeni Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki ile birlikte üniversitemizin daha da büyüyeceğini düşünüyorum. Gelecek yıllarda üniversitemizin öğrenci, akademik personel ve çalışan sayısını 15 binlere çıkarmayı başarabilirsek sanıyorum ki ilimiz 170 bin rakamlarını rahatlıkla geçecektir ve göçü durdurmuş olacağızdır.

Etiketler:
Share
1248 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvin, AK Partili Belediye Olduktan Sonra Kabuğunu Kırdı

  15 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz günlerde yaklaşık beş yıldır Artvin’e gelmeyen bir arkadaşım Artvin’e geldi. Bu arkadaşım ile Artvin’e gelmeden önce yaptığımız görüşmelerde sürekli olarak Artvin Merkez’in çok değiştiği üzerine sohbetler yapıyorduk. Bu değişim ile ilgili olarak büyük bir merak uyandıran benim söylemlerim karşısında arkadaşımda büyük bir merak uyanmıştı. Bu değişimi bizzat kendi gözleriyle görmek istediğini söyleyen arkadaşım ile yaptığımız Artvin gezisi sırasında arkadaşımın söylemi tam olarak “Artvin AK Partili Belediye olduktan sonra kabuğunu kırm...
 • Maden Şirketi Artvin’i Hiçe Sayar Bir Tavır Takınıyor

  12 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazımı okuyanlar bana bir takım eleştirilerde bulunabilirler. Artvin’de maden çıkmasına ve maden şirketine destek vermem nedeniyle bu yazımı garip karşılayabilirler. Hatta nemalanmamın bitmesi nedeniyle bu tür bir yazı yazdığımı da ileri sürebilirler. Ben bu eleştirilere saygı duyuyorum ancak bilinmesini isterim ki ben her zaman yanlış gördüğünü yazan bir gazeteciyim. Şirketle ilişkilerimin en iyi olduğu dönemlerde dahi yapılan hataları dile getiren bir ismim. Bu sebeple ilişkilerimi, hatta ve hatta maddi anlamda olan ilişkilerimi bile hiçe ...
 • Domatis domates olunca tadı kaçtı

  10 Ağustos 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köyümüzde domatese yerel şive ile domatis deriz. Domatisin biçimsiz bir yapısı vardı ama tadı güzeldi, domatesin biçimi güzelleşti ama tadı bozuldu. Öğrencilik ve iş yaşamı nedeniyle köyden ayrılınca domatis domates oldu. Köyümüzde tamamen doğal olan domatis öğrencilik ve iş yaşamında lezzetini kaybetti. Köyümüzde alt çenemizi biraz ileri sürerek çayı fırt çeker gibi ısırarak ve ağzımızı şapırdatarak domatis yerdik. Domatesi ise bıçakla dilimleyerek yemeye başladık. Sonra domateslerin hormonluları çıktı, buna da alıştırıld...
 • Yerel Seçimler Yaklaşırken

  06 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Seçim yapılan ülke İslam ülkesi de olsa sadece Müslümanlar sorumlu olmazlar. O ülke vatandaşlarının tamamının sorumlu davranması gerekir. Türkiye de TC vatandaşı olan Müslim gayri Müslim iktidar muhalefet herkesin Türkiye nin menfaatlerini düşünerek kendini sorumlu tutması gerekir. Ortak menfaatlerin ortak tehlikelerin olumlu veya olumsuz etkileri de TC vatandaşlarının hepsine ortaktır. Ölçü ve denge kaybolmadan yolumuza devam etmeliyiz. Duyduklarımızı etrafımızdaki kişilerin amirlerin hoca vs.lerin tavırlarını sorgulamadan kabul...