logo

reklam

Artvin’in Köylerinde Hızlı Bir Göç Yaşanıyor


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Türkiye İstatistik Kurumu 2016 yılı nüfus rakamlarını açıkladı. Açıklanan nüfus rakamlarına göre ilimizin 2015 yılına göre nüfus 302 kişi azaldı. İlimizin nüfusunun düşüşünde en önemli paya köylerde yaşanan göç sahip oldu. İlimizde köylerde yaşayan nüfus bir önceki yıla oranla 769 kişi azalırken, Artvin Çoruh Üniversitesi’ne gelen öğrenci sayısına rağmen il genelinde nüfus azalmasının önüne geçilemedi. Özellikle Yusufeli ilçesinde baraj inşaatı nedeniyle köylerin istimlak olması ve köylerden göç eden insanların göç etme kararı aldıktan sonra direk olarak ilden de gittiği belirlendi. Buna karşın ilçe merkezlerinde ve il merkezlerinde yani belediye hudutlarında yaşayan nüfus rakamlarında 467 kişilik artış gözlendi. İşte Artvin’in yeni nüfus rakam değerlendirmeleri.

Artvin’in Nüfusu Azaldı

Türkiye’nin 2016 yılı nüfus rakamlarının açıklamasına göre ilimizin nüfusunda azalma yaşandığı ortaya çıktı. Artvin ilinin 2015 yılında il geneli 168 bin 370 olan nüfusu 302 azalarak 168 Bin 68 oldu. Bu da ilimizin göç vermeye devam ettiğini ortaya koydu.

İl Ve İlçe Merkezleri Nüfusu Arttı

Nüfus rakamları açıklamasına göre ilimizin il ve ilçe merkezleri nüfus rakamlarında bir önceki yıla oranla bir yükseliş gözlendi. 2015 yılı il ve ilçe merkezleri nüfusu 99 Bin 359 iken 467 kişilik bir artışla 2016 yılında 99 Bin 826’ya çıktı. Bu da gösteriyor ki Artvin’deki nüfus azalması yani bir başka deyişle göç daha çok köylerden gerçekleşmiş. Köylerdeki nüfusun daha çok ilçe merkezlerine doğru kaydığı ve de köylerden göç edenlerin önemli bir bölümünün de direk olarak ilden de göç ettiği ortaya çıktı. 2016 yılı nüfus rakamlarında belde ve köy nüfuslarında 769 kişilik bir düşüş yaşandı. 2015 yılında 69 Bin 11 olan belde ve köy nüfus rakamı 2016 yılında 68 Bin 242’ye inmiş oldu. Köylerden 2016 yılı içerisinde 769 kişi göç etmiş oldu.

İşte yeni il ve ilçe köyler ile birlikte nüfus rakamlarımız

TUİK tarafından yapılan açıklamaya göre ilimizin 8 ilçe ile birlikte ilçe ve belde, köy rakamları da belirlendi. Buna göre Artvin’in en kalabalık ilçesi 35 bin 406 ile Hopa ilçesi oldu. Bu ilçeyi Artvin Merkez 34 Bin 626 ile takip ederken en kalabalık 3.ilçemiz ise 22 Bin 36 ile Borçka ilçesi oldu. Dördüncü kalabalık ilçemiz olan Yusufeli’nin nüfusu 20 Bin 592 olurken, 5.kalabalık ilçemiz ise 20 Bin 533 ile Arhavi ilçesi oldu. Son 3’te ise sırasıyla Şavşat, Ardanuç ve Murgul oldu. Şavşat’ın nüfusu 17 Bin 144 olurken, Ardanuç’un 10 Bin 744 ve Murgul’un ise 6 Bin 987 oldu.

İlçe Merkezleri nüfus rakamlarımızda belli oldu

TUİK verilerine göre Artvin ilinin ilçe merkezleri yani belediye sınırları bakımından en kalabalık ilçe merkezi 26 Bin329 rakamı ile Artvin Merkez oldu. Artvin Merkez’i 20 Bin 576 ile Hopa ilçesi takip etti. 16 Bin 652 ile Arhavi ilçesi 3.kalabalık ilçe merkezi olurken Borçka ilçesi 10 Bin 807 ile dördüncü oldu. Yusufeli ilçe merkezi 7 Bin 634 ile beşinci en kalabalık ilçe olurken 6.en kalabalık ilçe ise 6 Bin 601 ile Şavşat ilçesi oldu. Son iki de ise Murgul ve Ardanuç ilçe merkezleri yer aldı. Murgul ilçe merkezi 5 Bin 700 ile 6.sırada yer alırken ilçe merkezi en az olan ilçemiz olan Ardanuç ilçesinin nüfusu ise 5 Bin 527 olarak belirlendi.

Köy ve Belde nüfusu en kalabalık ilçe merkezi Hopa oldu

Artvin’in köy ve beldelerde yaşayan toplam nüfusu 68 bin 242 olurken, köy ve belde rakamı en yüksek olan ilçe merkezi Hopa ilçe merkezi oldu. İlimizde tek beldesi olan Hopa ilçesinin köy ve belde nüfus rakamı 14 Bin 830 olurken bu ilçe merkezini 12 Bin 958 ile Yusufeli ilçesi takip etti. Borçka ilçesinin köylerde yaşayan nüfusu 11 Bin 229 olurken, Şavşat ilçesinde köylerde yaşayan nüfus rakamı ise 10 Bin 543 oldu. Artvin Merkez’de köylerde yaşayan nüfus rakamı 8 Bin 297 olurken, Ardanuç ilçesinde köylerde 5 Bin 217 kişinin yaşadığı belirlendi. İlimizde köy nüfusu en az olan ilçe merkezlerinden biri Arhavi olurken Arhavi ilçesinde 3 Bin 881 olurken ilimizde köylerde en az nüfus yaşayan ilçe merkezi ise Bin 287 ile Murgul ilçesi oldu. Artvin’in en kalabalık nüfusa sahip köyü ise 2 Bin 341 ile Artvin Merkez’e bağlı Seyitler Köyü oldu.

Yapılan bu değerlendirmelerden de anlaşılıyor ki Artvin’de köylerden hızlı bir göç olayı yaşanırken Artvin Çoruh Üniversitesi ile birlikte nüfus artarken köylerde yaşanan göç ile birlikte ilimizin nüfusunda ciddi oranda azalma devam ediyor.

Nüfus rakamları büyük tehlikeyi ortaya koyuyor

Ben bu nüfus rakamlarını iyi bir şekilde incelediğim zaman ciddi şekilde kaygılanıyorum. Bu rakamların özellikle son iki yıldır düşüşe geçmesinin ana nedeninin Yusufeli ilçesi olduğunu düşünüyorum. Yusufeli ilçesinde baraj inşaatı ile birlikte başlayan istimlak olaylarının göçü tetiklediğine inanıyorum. Yusufeli ilçesine ilişkin ayrıntılı rakam incelemesini yapıyorum. Bir iki gün içerisinde bu konuda da sizleri bilgilendireceğim ancak henüz rakamlar net bir şekilde ortaya çıkmamış olsa da yine de bu ilçede arazileri istimlak olan vatandaşlar köylerinden göç ederken Yusufeli ilçesine ya da başka bir ilçeye taşınmaktan ziyade Yusufelililerin yoğun olarak yaşadığı diğer illeri tercih ediyorlar. Henüz ilçe merkezinin kurulmamış olması ve de ilçe merkezinin kurulma çalışmalarının yeterli olduğu kanaatine varamayan vatandaşların tercihlerinin il dışı olması konusunda bizlerin ciddi kafa yorması gerekiyor. İlçede hızlı bir göç yaşanırken göç oranının daha da yukarılara çıkacağı su toplama günlerine kadar ilçe halkının ilçede yaşamaya devam etmeleri için gerekli önlemlerin alınması için çeşitli toplantıların yapılmasında fayda görüyorum.

Acemi Birliği Şart

Bu rakamların bana gösterdiği bir başka gerçek ise ilimizde nüfusu arttırıcı şok tedbirlerin alınması gerçeğidir. Artvin Çoruh Üniversitesi’ne yeni fakülteler ve yüksek okulların açılması, Acemi Birliği kurulması, Ardanuç ilçesine Cezaevi gibi yatırımlara hız verilmesini şok tedbirler olarak görüyorum. Ardanuç ilçesinin bu derece göç vermesi bize bu ilçeye daha büyük yatırım yapma zorunluluğunu gösterirken hayvancılık alanında bu ilçeye önemli yatırımlar yapılabilir. Şavşat ilçesinde de hızlı bir düşüş görüyorum. Belki rakamlarını net olarak henüz ortaya çıkarmamış olsam da bu ilçe merkezinde hayvancılığın azalması ile birlikte son yirmi yıldır göçü durduramadığımız bilinen bir gerçektir. Bu ilçe özelinde de çeşitli toplantılar yaparak Şavşat’ı cazibe merkezi haline getirecek önlemleri tartışmaya açmalıyız.

Artvin Çoruh Üniversitesi istediğimiz oranda büyümemiş olsa da yeni Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki ile birlikte üniversitemizin daha da büyüyeceğini düşünüyorum. Gelecek yıllarda üniversitemizin öğrenci, akademik personel ve çalışan sayısını 15 binlere çıkarmayı başarabilirsek sanıyorum ki ilimiz 170 bin rakamlarını rahatlıkla geçecektir ve göçü durdurmuş olacağızdır.

Etiketler:
Share
756 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Berta (Ortaköy) için yapılması gereken birkaç şey

  12 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Geçen hafta Cuma günü milletvekili aday adaylarımızdan Sayın Akay Tekin Bey ve Hilmi Yazıcı Bey ile birlikte önce Ardanuç Geçitli Köyü muhtarı Hakan Öztürk’ü, sonra da Berta’yı (Ortaköy) ziyaret ettik. Berta 750 haneli ve yaklaşık 3000 nüfusu olan bir yer. Berta Nerdeyse küçük bir ilçe. Berta’da bankamatik olup olmadığını sordum, yok dediler. Sadece bir posta telgraf acentesi olduğunu söylediler. Bence Berta’da bir banka şubesi ile birlikte bir bankamatik olmalı. Yakın zaman önce Artvin AK Parti merkez ilçe başkanı seçilen Be...
 • Ordinaryüs Profesör, dışarıda sıradan unvan iken ülkemizde hocalar hocası olarak görülmüş

  12 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Yurt dışında profesör unvanı alıp Türkiye’ye gelen akademisyenlerin adında görülmesiyle, taşıdığı "sıradan" anlamı (ordinary: sıradan), "aşmış" anlamına evrilmiştir. Aslında Avrupa’da vasıfsız profesörler için eskiden kullanılan, ayni "yardımcı doçent" örneğinde olduğu gibi bir ast unvanıdır. Ama karizmasının da etkisiyle, yurt dışında profesör unvanı alıp Türkiye’ye gelen akademisyenlerin adında görülmesiyle, taşıdığı "sıradan" anlamı (ordinary: siradan), "aşmış" anlamına evrilmiştir. Türkiye, "ordinaryüs" kelimesinin olumlu anlam...
 • Ben Cumhurbaşkanının Yerinde Olsam Ekonomi Kurmaylarını Hemen Görevden Alırım

  11 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Yazdığım yazılarda genellikle ekonomik rakamlar ve halkın ekonomisine ilişkin önemli uyarılarda bulunduğumu bilirsiniz. Hükümetin dikkat etmesi gereken en önemli işlerden birinin ekonomiyi çizgiden çıkarmamak olduğunu ifade etmiştim. Görünen o ki yakın gelecekte ülkemizi ciddi bir ekonomik kriz bekliyor ve hükümetin tüm dikkatini bu işe vermesi şart gibi görünüyor. Türkiye pek çok yönüyle kuşatma altında. Bir takım dış güçler içerideki odakları da kullanarak ülkemize sürekli oyunlar oynayarak ülkemizdeki yöneticileri kıskaca almaya çalışmakt...
 • Sürgünde bir Kızılderili devletine (diasporasına) kucak açmalıyız

  11 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan ettiyse biz de Washington'u Kızılderililerin başkenti ilan ederiz. Biz de sürgünde bir Kızılderili devletine (diasporasına) ev sahipliği yapmalıyız. Belki bu düşündüklerimiz ABD için küçük bir tehdit olarak değerlendirilebilir. Sinek küçük ama mide bulandırıcı derler. ABD’nin midesi bulanınca ayağının altındaki halıyı daha rahat çekeriz ve onu tökezletebiliriz. Şimdi Barbar Avrupa ve Amerikalıların Kızılderili soykırımına biraz değinebiliriz. Kristof Kolomb, Hindistan’a varmak üzere çıktığı ...