logo

Artvin’in İlk Tandır Evi Açıldı

DSCF2229 (Kopyala)

Artvin’de ticari anlamda ilk kez  “Tandır ve Lavaş Fırını açıldı. Doysen Lokantasının sahibi Mehmet Kuru, dönerin yanında müşterilerine lavaş veriyordu. Ancak Artvin’de lavaş yapılmadığı için lavaşları Erzurum’dan getirtiyordu.

Kuru, her lavaş getirtişinde neden bunun Artvin’de yapılmadığı sorusunu da kendisine soruyordu. Daha sonra bunun Artvin’de yapılıp yapılmayacağını araştırmaya başladı. Tandır yakmasını ve tandırda lavaş ekmek pişirmesini bilen olup olmadığını araştıran Kuru, tandırı bilen ev kadınlarına ulaştı. Onlarla konuştuktan sonra Tandır Evi açmaya karar verdi.

Artvin’in en kısa Caddesi olan Bahriye Üçok Caddesi Taksi Durağının karşısında açılan Tandır evinin kurdelesini Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Aydemir Gökköy ile Adalet ve Kalkınma Partisi Aday Adayı Dilek Alkan yaptı. Açılışın ardından basına bilgi veren Tandır Evinin kurucusu Mehmet Kuru; “Doysen Kebap Salonunu açınca müşterilerime kebabın yanında lavaş vermeye başladım. Ancak lavaşı hep Erzurum’dan getirtiyordum. Gel zaman git zaman bazen zorluklar yaşamaya başladım. Bu kadar basit bir şeyi Erzurum’dan getirmeyi Artvin adına da talihsizlik saydım. Tandır Evi kurmaya karar verdim. Araştırdım. Burada tandırı bilen ev hanımlarına ulaştım. Hayırlısıyla burasını açmak nasip oldu. Açılışımızı yapan Belediye Başkan yardımcısı Aydemir Akköy’e Adalet Ve Kalkınma Partisi Artvin Milletvekili Aday Adayı Dilek Alkan’a komşu esnaflarımıza çok teşekkür ediyorum. Artvin’de ilk kez Tandır Evi açılıyor. Bu da bize nasip oldu. Burada hem işletmemiz için hem de piyasaya lavaş ve tandır ekmeği üreteceğiz. Burada bir çok esnaf arkadaşımız Erzurum’dan lavaş getiriyorlardı. Artık buradan taze taze her gün lavaş alabilecekler. Artvin’e, hepimize hayırlı olsun” dedi.

Tandırda ekmek yapmayı ninesi ve annesinden öğrendiğini belirten Yusufeli- Günyayla  (Oğdar)  köyünden Kezban Gültekin,  tandır ekmeğinin diğer normal ekmeklere göre farklı, daha lezzetli ve pişkin olduğunu belirterek; “Tandır ekmeği Asya, Ortadoğu, Anadolu ve bu coğrafyanın geleneğidir. Burada pişen ekmek ve lavaşlar çok lezzetli olur.

Tandır ekmeği yapılırken yere açılan kuyu fırınının duvarlarına hamur yapıştırılır. Oradaki közün ısısıyla pişen ekmekler pişkin ve çok lezzetli oluyor.  Bazı illerde bu kutular kuyu kebabı içinde kullanılmaktadır. Artvin’e hayırlı olsun. Elimizden geldiği kadar tandır ekmeğini yapmaya ve bu kültürü Artvin Merkez’de yaşatmaya gayret edeceğiz” dedi.

Etiketler: » » »
Share
3404 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?