logo

Artvin’in Gündemi Kruvaziyer Turizmi

Artvin Turizminde son dönemde öne çıkan Kruvaziyer Turizmi çalışmaları aralıksız devam ediyor

Son yıllarda Akdeniz’de yaşanan sıkıntılar, Mısır ve Suriye’de yaşanan olaylar Kruvaziyer Turizmi için Karadeniz’in öne çıkmasına neden oldu. Sinop ve Trabzon’da yaşanan Kruvaziyer Turizm Hareketliliğinin Artvin Turizminin de değerlendirilmesi düşüncesini öne çıkardı.

Bu kapsamda Hopa Ticaret Odası ve HOPAPORT İl’de Kruvaziyer Turizmini geliştirme anlamında geçen yıl ortak bir protokol imzalayarak çalışmalara başlamışlardı.  Çalışmalar kapsamında Margen Deniz ve Kara araştırmaları, Eğitim, Danışmanlık firması ile Danışmanlık hizmetleri alma konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Margen Genel Müdürü ve konusunda da uzman olan Dr. Ersel Zafer Oral ve ekibi, Hopa ilçesinde kruvaziyer turizmin başlatılmasına yönelik üç aşamalı çalışmanın ikinci aşamasını tamamladı. Hopa ilçesinde kruvaziyer turizmin geliştirilmesi amacı ile kısa, orta ve uzun vadede yapılması gereken iş ve işlemler ile uygulanacak stratejileri kapsayan ikinci aşama raporunda aynı  zamanda kara turlarına yönelik bölgedeki turizm çekiciliklerini de ayrıntılı olarak incelendi. Raporun tamamlanması ardından Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek, HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer ve danışman firma Genel Müdürü Dr. Ersel Zafer Oral çalışmalar hakkında bilgi vermek üzere Artvin Valisi Kemal Cirit’i makamında ziyaret ettiler. Vali Kılıç’a geniş kapsamlı bir sunum yapan Oral, çalışmalarda sona yaklaştıklarını, HOPAPORT’un projeye liman sahasında hazırlayacağı alan ve gemilere vereceği teknik destek ile hazır olduğunu, Hopa TSO’nun organizasyonu hayata geçirmede çalışmalarına devam ettiğini, kendilerinin de daha önce Kruvaziyer Turizmi konusunda yaptıkları ve bugün sektörün önde gelen limanlarından elde ettikleri tecrübeleri Artvin için kullandıklarını söyledi.

Vali Cirit, projenin hayata geçirilmesinde önemli yol kat edildiğini duymaktan memnuniyet duyduğunu ve Artvin valiliği olarak projenin her aşamasına destek vereceklerini söyledi.

Artvin Belediye Başkanını Ziyaret

Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek, HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer ve Danışman firma Genel Müdürü Dr. Ersel Zafer Oral ile birlikte Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi makamında ziyaret ederek proje hakkında geniş bir sunum yaparak projenin sahiplenilmesi adına destek istediler. Başkan Kocatepe’de projenin Artvin Turizmi adına önemli bir çalışma olduğunu, kendilerinden istenilecek her desteği vereceklerini söyledi.

Hopa TSO’da Turizm Firmaları Bilgilendirildi.

Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek, HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer ve Danışman firma Genel Müdürü Dr. Ersel Zafer Oral proje tanıtım toplantısını Hopa TSO toplantı salonunda yaptılar. Meclis Başkanı Metin Karaman, Hopa TSO Meclis ve Y.K.Üyelerinin de katıldığı toplantıya Hopa’da çalışmalarına devam eden Turizm firmaları ve Turistik Otel temsilcileri de katıldı. Özellikle kruvaziyer yolculara yönelik düzenlenecek kara turları toplantının ana gündemini oluşturdu.

Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek İl adına önemli bir çalışma içinde olduklarını, projenin ön çalışma raporunun tamamlandığını, Turizm firmalarına projeyi anlatma ve bilgilendirme yapmak için bu toplantıyı organize ettiklerini, projenin her aşamasına gönüllü destek veren HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer’e teşekkür etti.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer’de tüm katılımcılara teşekkür ederek, ciddi ve Artvin açısından hayati derecede öneme sahip bir çalışma içinde olduklarını, Artvin’in komple projeyi sahiplenmesi adına Artvin Valisi ve Belediye Başkanını ziyaret ettiklerini, herkesimden destek gördükleri için memnun olduklarını söyledi.

HOPAPORT olarak kendi limanlarında projenin uygulanabilirliği anlamında bir dizi çalışma içine gireceklerini, ancak asıl önemli olanın Turizm firmalarının gelen turistlere sunacakları hizmetler olduğunu, Turizm firmalarından tutun, esnaftan tutun lokantalara kadar her sektörün bu projenin önemini kavramasını sağlama adına bu bilgilendirmelerin yapıldığını söyledi.

Danışman firma Genel Müdürü Dr. Ersel Zafer Oral’da projenin ön çalışma raporunun tamamlandığını, kesin raporun hazırlanması adına bu toplantıları yaptıklarını ve bu toplantılardan elde edilecek verilerin kendileri açısından önemli olduğunu ifade ederek Hopa Kruvaziyer Turizmi sunumunu gerçekleştirdi.

Karadeniz’in son yılarda Kruvaziyer turizm konusunda ciddi bir atılım içinde olduğunu, Karadeniz’e açılan Kruvaziyer sektörüne yeni alternatifler yaratma adına Artvin’in bir bütün olarak sektöre tanıtımını amaçladıklarını, bu rapora son şekli verildiğinde sektörün önde gelen Kruvaziyer organizatörlerini, bakanlık temsilcilerini, İl vali ve Kaymakamları ile Belediye Başkanları ve sektörü doğrudan ilgilendiren Turizm firmalarında katıldığı geniş kapsamlı bir çalıştay yapacaklarını ifade etti.

Dr. Oral bu çalışmaları yaparken herkesimin öneri ve düşüncelerini tek tek aldıklarını, bu öneri ve düşünceler sonrası bu raporun ortaya çıktığını, şimdi artık asıl yapılması gerekenin Artvin’in bir bütün olarak projenin sahiplenmesi ve bugünden yarına zaman geçirmeden hazırlanmasının önemine değindi.

Hopa TSO’ da yapılan toplantı, toplantıya katılan turizm firmalarının temsilcilerinin önerilerini söylemeleri ardından sona erdi.

Share
528 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?