logo

Artvin’in, En Artvin İçerikli Şenliği Yapılacak

Şavşat’ın Cittaslow (Sakin Şehir) unvanı almasından sonrada ilçe merkezine 22 kilometre mesafede olan Çavdarlı Köyünde Şavşat’ın Sakin şehir olmasına katkı sunmak amacı ile köylerine, Tranquillo villaggio (Sakin Köy), Yapılacak olan Festival için ise Residenti Festival (Sakin Festival) değerlendirmesi yaptılar.

İlçe Belde ve köylerinde yapılan festival ve etkinliklerde “Şavşat Sahara Festivali” Hariç Bütün Festivaller katılım olarak dibe vururken, Şavşat Çavdarlı Köyü Saperkule Festivaline her geçen gün ilgi artıyor.

Bölgenin en doğal ve konulan kültürel etkinliklerle katılımcılara dolu dolu 2 gün yaşatan Çavdarlı Köyü Saperkule Festivali için bütün hazırlıklar tamamlandı.

Çavdarlı Köyü 9.Saperkule Pancarcı Şenlikleri için hazırlıklar tamamlanarak misafirlerini beklemeye başladı.

Başladığı günden beri her yıl üzerine yeni kültürel etkinlikler koyarak, her geçen yıla göre katılım oranını yükselten Şavşat Çavdarlı Köyü Saperkule Şenliklerinin bu yıl 9.’su yapılacak.

8-9 Ağustos 2015 tarihlerinde yapılacak olan festivale bu yılda katılımın yüksek olması bekleniyor. Bölgenin en doğal ve kültürel etkinliklerin en yoğun bir şekilde sergilendiği festival bu yılda katılımcılarına dolu dolu 2 gün yaşatacak. Bütün hazırlıkların tamamlandığı Çavdarlı Köyü Saperkule Pancarcı Şenliklerinde oldukça yoğun bir program ve içerikle hazırlanarak katılımcılar hem eğlenecek, hem de yöre kültürünü yöre türkülerini yöre oyunları eskiden oynanan günümüzde unutulmaya yüz tutmuş birçok oyunlar katılımcıların beğenisine sunulacak.

Çavdarlı köyü muhtarlığı ve Çavdarlı Köyü Derneği tarafından organize edilen programla ilgili olarak, dernek yönetim kurulu üyesi, basın medya sorumlusu ve dernek sözcüsü Mustafa Faruk Altun’un yapmış olduğu açıklamaya göre; “Çavdarlı Köyü Kültür Turizm ve Kalkındırma Derneği’nin organizasyonuyla ve Köy Muhtarlığı’nın katkılarıyla bu yıl 9. si düzenleyeceğimiz Saperkule Pancarcı Şenliklerinde her yıl üzerine biraz daha koyarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. İmkanlar dahilinde bunun mücadelesini veriyoruz. Şunu çok iyi biliyoruz ki bu gibi büyük organizasyonlar ancak el birliği ve güç birliğiyle mutlak başarıya ulaşır. İnşallah bütün köylülerimizin ve dostlarımızın katkılarıyla uzun yıllar devam ettiririz” dedi.

Citaslow Çavdarlı Saperkule Festivali Demektir

Şavşat’ın geçen ay İtalya’nın Milano kentinde Cittaslow (Sakin Şehir) unvanı alması Şavşat açısından çok önemlidir diyen Mustafa Faruk Altun, “Cittaslow en önemli şartlarından birinin yöresine, yöresel değerlerine, kültürüne sahip çıkmak, kendi değerlerini korumak, folklorunu kendi sanatını ve kültürünü yaşamak ve kendi sanatçılarını da yaşatmaktır. İşte Çavdarlı Köyü Saperkule Festivali de yıllardır bu içerik ve güzelliklerle yapılıyor. Şavşat’ın Sakin Şehir olma yolunda köyümüz hem halkı ile hem de yapmış olduğumuz festivalimiz ile çok önemli bir katkı verdiğini düşünüyorum. Cittaslow Şavşat için çok önemlidir. Bütün etkinlik yapanlar bunu her zaman düşünmek ve uygulamak zorundadır. İlçemize bu unvanı kazandıranlara emek edenlere çok teşekkür ediyorum. Şavşat’ın Sakin şehir olmasına katkı sunmak amacı ile bizde Çavdarlı Köyümüzü, Tranquillo villaggio (Sakin Köy), Yapılacak olan Festivalimizi ise Residenti Festival (Sakin Festival) olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Bu yıl biraz daha farklı ve güzelliklerle katılımcıların karşısına çıkacaklarını ifade eden Mustafa Faruk Altun; “Saperkule’de aslında Pancarcı Şenliklerinin ötesinde çok şey yapıyoruz. Gurbette yaşayan ve sıla hasreti çeken dostlarla birlikte oluyoruz. Festivalimiz adeta bir bayram havasında geçiyor. Günden güne yok olmaya yüz tutmuş örf, adet ve geleneklerimizi yaşatmaya çalışıyoruz.  Unutulanları ve unutulmaya yüz tutmuş kültürümüzü hatırlatmaya çalıyoruz. Bizleri biz yapan o coğrafyadan çeşitli şartlardan dolayı kopmuş veya koparılmış, Türkiye’nin her bir yerine savrulmuş Artvinliler Şavşatlılar Çavdarlı Köylüler olarak “Biz seni terk etmedik buradayız” diyoruz. Festivalimizde civar köylerden gelen dostlarla aynı sofraya oturuyoruz. Geçmişi yad ediyoruz, halaylar çekiyoruz,  gücümüz ölçüsünde yöremize ekonomik katkı sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Mustafa Faruk Altun, konuşmasının son bölümünde ise köylerinin tanıtımı için kurmuş oldukları bir site ile ilgili olarak ta; “Değerli dostlarımız,  köyümüzün menfaatleri doğrultusunda daha iyisini yapmak adına herkesin fikrine ve desteğine ihtiyacımız var. Her türlü fikri paylaşmak üzere www.cavdarli.org  sitesini kullanabilirsiniz” şeklinde ifade etti.

Köy Muhtarlığının katkılarıyla, Çavdarlı Köyü Kültür Turizm ve Kalkındırma Derneği’nin organize ettiği 9.Saperkule Pancarcı Şenliklerinde yöresel sanatçıların yansıra sürpriz sanatçılar, at yarışları, çeşitli spor müsabakaları, yöresel yemekler ve tanıtımı, katılımcılar arasında eğlenceye yönelik yarışmalar ve bu yarışmalar sonrası katılımcılara çeşitli ödül ve hediyelerin dağıtımı ve çok sayıda ödüllü yarışmalar yapılacak.

Çok Büyük Organizasyonların Muhteşem Sesi Çavdarlı Köyü Saperkule Şenliklerinde

Son zamanlarda büyük bir çıkış yakalayarak gittiği her etkinlikte sesi ve mütevaziliği ile herkesi büyüleyen Türk Halk Müziği sanatçısı Solmaz Akgül Çavralı Köyü Saperkule festivalinde konser verecek.

7 Bölgeden, 7 Kuşağın türkülerini muhteşem sesi ile en güzel şekilde yorumlayan Solmaz Akgül, 8 Ağustosta 2015 Cumartesi gün saat 16.00 da, 9 Ağustos 2015 Pazar günü ise 13.30 da katılımcılara konser verecek.

“Saperkule Güzeline” Büyük Ödül

Her yıl yeni etkinliklerle seyircilerin karşına çıkan Çavdarlı Köyü Saperkule Festivali bu yıl yapacağı ve Jüri tarafından seçilecek olan  “Saperkule Güzeline” çok büyük ödüller verilecek. 1. Seçilecek olan “Sperkule Güzelini” oldukça önemli hediyeler beklemektedir. Yöresel kıyafetlerle Saperkule’nin muhteşem yeşil çimenlerini podyum yapacak olan genç kızlar, köylerini tanıtacak hem kültürünü yaşatacak hem de büyük ödüllerin sahibi olacaklar. 9. Saperkule pancarcı festivali 08 güzelinin seçilmesi, yöresel Türk halk müziği yarışması, unutulmaya yüz tutmuş türkülerin yaşlılardan dinlenmesi, halat çekme, mendil kapmaca, atletizm, voleybol ve futbol müsabakaları havai fişek gösterileri, şaşortiler korosu, Karagöl, Eğripınar, Kuru göl, Çegilli ve Tavkala yürüyüşleri, Nasargola, Büyüktepe, Kesiktaş ve Kilise kayası tırmanışları, tavla turnuvası, satranç turnuvası, at yarışları yörede doğal ortamda yetişen endemik bitki türlerinin anlatılması, festivalden en güzel kareyi yakalama fotoğraf yarışması ve deve güreşleri  gibi daha birçok etkinlik katılımcılara doyumsuz 2 gün yaşatacak.

Köy Muhtarı ve Dernek Başkanı Özbay Aydın’da çalışmaların bütün hızıyla devam ettiğini ifade ederek,8-9 Ağustos 2015 tarihlerinde yapılacak olan festivale çok üst düzeye yetkililerinde katılacağı belirti. Köy Muhtarı ve Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Özbay Aydın, dostluk, barış, sevgi, kardeşlik sloganları ile yapılacak olan festivalin renkli görüntülere sahne olacağına dikkat çekti.  Özbay Aydın, “eğlencenin, dostluğun, samimiyetin ve kardeşliğin en güzel adresi Çavdarlı Köyü Saperkule Pancarcı şenlikleridir.” Dedi. Özbay Aydın Çavdarlı Köylülerin misafirperverliklerinin ışığı ve sıcaklığına herkesi beklediklerini ifade ederek bu yıl 9. düzenlenecek olan festival için “08 sevdalılarının Hayden 9. Saperkule festivaline” dedi.

Muhtar Özbay Aydın; “Bizler bu festivali hazırlamak için 1 yıl süre ile çok büyük bir emek harcıyoruz. Bir festivalin bitmesi bizim diğer festival için hazırlıklarımızın başlaması anlamına geliyor. Her zaman daha iyisini daha güzelini yapmak ve katılımcıları en güzel şekilde memnun etmek için hiçbir şeyden kaçınmıyoruz. Çok çalışıyoruz, yoruluyoruz ama şenliklerimizin en güzel şekilde geçmesi ve katılımcılardan olumlu düşüncele almamız bizim yorgunluğumuzu da unutturarak bir sonraki şenlikler için ateşliyor. Köy halkımızın ve beraberinde olan gurbetçi misafirlerimiz, çevre köy, il ve ilçelerden gelen misafirlerimiz, etkinliğimize gönül rahatlığı ile gelebilir ve Çavdarlı köyü halkının sıcak ilgisi ile karşılaşır. Bizler onları memnun ettiğimiz sürece mutlu oluyoruz” dedi.

Saperkule Festivalinde Neler Bulacaksınız

9. Çavdarlı Köyü Saperkule Şenliklerinde vatandaşlar ilk gün Köy Muhtarı ve Dernek Başkanının konuşması sonrası şenlik halayı çekilecek.

Kültürümüzü yansıtan geçmişten bugüne yöresel araç ve gereçlerin sergisi açılacak. Yöresel kıyafetlerle halk oyunları gösterilerini Şavşat engelliler derneğinin korosu ve solo türküleri etkinliğe renk katacak.

Şaşortilerin gevrek ve pişi pişirme yarışmalarını daha değişik aktiviteler atletizm, voleybol müsabakaları, ip atlama yarışı, halat yarışmaları yumurta yarışı, mendil kapmaca oyunu takip edecek.

Birçok büyük şehirlerde çok önemli konserlere çıkan son olarak ta Almanya’daki Artvinliler etkinliğini assolisti Solmaz Akgül saat 16.00 da sahne alarak şenlik alanında muhteşem bir konser verecek.

Unutulmaya yüz tutmuş birçok halk oyunu nineler ve dedeler tarafından oynanarak geçmişten bugüne köprü olacaklar.

Saperkule meydanında yörenin en büyük bar halayı çekildikten sonra çeşitli folklor gösterileri iel il gün etkinliklerinin gündüz bölümü tamamlanmış olacak. İlk gün gece programı ise Sanatçı Solmaz Akgül’ün çok güzel bir Artvin türküsü ile havai fişek gösterileri yapılacak.

Şenliklerin 2. Gününde ise Saperkule alanında etkinliğe katılanların tamamı hep birlikte bölgedeki festivallerde görülmedik bir şekilde en geniş katılımlı yöresel ürünlerden oluşan güzel bir kahvaltı şenliklere renk ve güzellik katacak.

Yarışmalar ikinci günde de devam ederken Şaşortiler korosu ve Davul Zurna eşliğinde halk oyunları bir farklılık yaratacak.

Tavla turnuvası Satranç turnuvası, doğa yürüyüşü, çevre köylerden gelen yöre sanatçılarının gösterileri voleybol turnuvası ve diğer bazı yarışmaların finalleri yapılacak.

At yarışları (Papağa gelme) sonrası yarışmalarda dereceye girenlere çeşitli hediyeler ve ödüllerin verilmesi sonrası köy muhtarı ve dernek başkanının şenliği bitiriş konuşması ile etkinlikler sona erecek.

9. Çavdarlı Köyü Saperkule şenliklerine, her yıl olduğu gibi bu yılda ulusal ve yerel basın mensupları da katılarak, yapılan güzellikler kayıt altına alınarak haber ve daha değişik şekillerde ulusal ve yerel medyada yer bulacak.

Etiketler: » » » » »
Share
2166 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?