logo

“Artvin’in Doğal Bitkileri” Tanıtımı Yapıldı

 2 Bin 727 Bitki Çeşidiyle Türkiye’nin En Zengin Birinci İli Artvin

 

“Artvin ili Bitkisel Tür Çeşitliliğinin Tespiti ve Artvin’in Doğal Bitkileri” adlı proje kapsamında hazırlanan “Artvin’in Doğal Bitkileri” kitabının tanıtım toplantısı yapıldı.

Artvin Valiliği’nin koordinesinde yürütülen, finansmanını Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nün sağladığı “Artvin ili Bitkisel Tür Çeşitliliğinin Tespiti ve Artvin’in Doğal Bitkileri” adlı proje kapsamında hazırlanan “Artvin’in Doğal Bitkileri” kitabının tanıtım toplantısı Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Tanıtım toplantısına  Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Uğurcan Gençay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Dilberoğlu, İl Emniyet Müdürü Ahmet Şengün, Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Shota Rustaveli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murman Davitadze, bazı daire amirleri, akademisyenler, üniversite öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

Kitabın tanıtım toplantısında slayt sunumu eşliğinde bir konuşma yapan Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Başkanı ve Orman Botaniği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu, Artvin’in sahip olduğu 2 bin 727 civarındaki bitki çeşitliliği ile Türkiye’nin en zengin birinci ili olduğunu söyledi.

 

Kitap 137 Familya 761 Cinse İlişkin Toplam 2 Bin 727 Bitki Taksonunu Anlatıyor

Yaklaşık iki yılda tamamlanarak basılan kitapta, Artvin’in doğal güzelliğiyle ünlü coğrafyasında yetişen doğal bitkileri gösteren bin 200 farklı bitki türüne ait 3 bin adet bitki fotoğrafının yanı sıra bölgenin eşsiz güzelliklerini yansıtan manzara fotoğraflarının yer aldığını anlatan Eminağaoğlu, “Proje ekibimiz tarafından 2013-2015 vejetasyon periyodu içerisinde yaklaşık 195 gün arazi çalışması sonucunda 25 bin civarında bitki örneği toplandı. Artvin’de 137 familya 761 cinse ilişkin toplam 2 bin 727 bitki taksonu isimlendirilmiştir” dedi.

Prof. Dr. Eminağaoğlu,  dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin ve aynı zamanda tehlike altındaki en önemli 34 karasal ekolojik bölgesinden birinin de Artvin olduğunu belirterek, “Artvin sahip olduğu 4 önemli bitki ve doğa alanı, 1 biyosfer rezerv alanı, 2 milli park, 3 tabiatı koruma alanı ve 2 tabiat parkı ile biyolojik çeşitlilik açısından, ülkemizin en önemli illerinden biridir” dedi.

Bitkisel tür çeşitliliği hakkında yazılan bu kitabın Artvin için en kapsamlı eser olma niteliğine sahip olduğunu dile getiren Eminağaoğlu konuşmasında şunları söyledi.

“Bitkiler sahip olduğumuz en önemli doğal kaynaklardır. Artvin Florasının bir bütün olarak değerlendirilmesi ve renkli resimli bir esere dönüştürülmesi amacıyla hazırlanmış bu eser bundan sonraki çalışmalar için temel kaynak niteliğindedir.

Kitabın çıkış noktası; 2013 yılında, “Artvin İli Bitkisel Tür Çeşitliliğinin Tespiti ve Artvin’in Doğal Bitkileri Kitabının Hazırlanması” isimli projenin Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne sunulması ve desteklenmesi ile olmuştur. Bu proje Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü, Orman Botaniği Anabilim Bilim Dalı öğretim elemanları tarafından gerçekleştirilen bir ekip çalışması ile 2015 yılında tamamlanmıştır.

 

Bitki Taksonlarının 198 Adeti Endemik Olmak Üzere 500 Adeti Nadirdir

 Artvin’de, 1264 olarak bilinen bitki takson sayısı, 1993-2013 yılları arasında yapılan floristik çalışmalar ile 1800’lere, 2013-2015 yılları arasında devam eden bu proje sonunda 2727’ye ulaşmıştır. Bu bitki taksonlarının 198 adeti endemik olmak üzere 500 adeti nadirdir. Artvin, sahip olduğu bu bitki çeşitliliği ile ülkemizin en zengin bitki varlığına sahip ilidir. Artvin, bitki çeşitliliği birçok ülke ile mukayese edilebilir zenginliktedir.

Elde edilen bulgular; “Bitki Çeşitliliği ve Biyoteknolojisi Alanlarında Türkiye-Almanya Arasında Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği” isimli Uluslararası Çalıştayda değerlendirilmiştir. Bu çalıştaya; Almanya ve Türkiye’den on sekiz bilim adamı davetli konuşmacı olarak katılmıştır.

Artvin, sahip olduğu 4 Önemli Bitki ve Doğa Alanı (Karçal Dağları, Çoruh Vadisi, Doğu Karadeniz Dağları ve Yalnızçam Dağları), 1 Biyosfer Rezerv (Camili), 2 Milli Park (Karagöl-Sahara ve Hatila Vadisi), 3 Tabiatı Koruma Alanı (Camili-Efeler, Camili-Gorgit ve Çamburnu) ve 2 Tabiat Parkı (Borçka-Karagöl, Altıparmak) ile biyolojik çeşitlilik açısından ülkemizin en önemli illerinden biridir. Bölge, dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin ve aynı zamanda tehlike altındaki en önemli 34 Biyoçeşitlilik Sıcak Noktasından biri olan “Kafkasya Biyoçeşitlilik Sıcak Noktası” içinde kalmaktadır. Artvin, hem dünya üzerinde korumada öncelikli 200 Ekolojik Bölgesinden biri olan “Kafkasya-Anadolu Hirkan Ilıman Ormanları”, hem de “Kuzeydoğu Anadolu Bitkisel Çeşitlilik Merkezi” içerisindedir.

Bölgenin sahip olduğu doğal çevre potansiyelini de ortaya koyan bu çalışmanın, botanik turizminin gelişmesine katkı sağlaması ümit edilmektedir. Ayrıca Bölgenin zengin tür çeşitliliğinin tanıtılması ile doğanın korunmasına yönelik farkındalığın arttırılması hedeflenmektedir.

 

Eminağaoğlu’ndan Paydaşlara ve Destekçilere Teşekkür 

 Bu eserin oluşmasında; Artvin’in gelişmesi ve tanıtılması için gönül birliği yaptığımız birçok kişi ve kuruluş yanımızda olmuş ve katkı sunmuştur. Kendilerine ayrı ayrı teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

“Artvin İli Bitkisel Tür Çeşitliliğinin Tespiti ve Artvin’in Doğal Bitkileri Kitabının Hazırlanması” projesi Artvin Valisi Sayın Kemal Cirit, Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın Artvin doğasının korunması ve tanınırlığının artırılması konularındaki duyarlılıkları sayesinde gerçekleştirilen bir projedir. Proje sürecindeki katkılarından dolayı kendilerine çok teşekkür ederim.

Bu proje kapsamında gerçekleştirilen akademik etkinliklere verdikleri desteklerden dolayı Artvin Belediye Başkanı Sayın Mehmet Kocatepe’ye teşekkür ederim.

Projenin gerçekleştirilmesi sürecinde verdikleri destekten dolayı Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Duman’a teşekkür ederim.

Projenin hazırlanması sürecine Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sayın İshak Hacıkamiloğlu’nun heyecan ve isteği önemli bir ivme katmıştır. Yakın ilgi ve desteklerinden dolayı kendilerine ve personeline teşekkür ederim.

Araziden bitki toplama ve herbaryumda (ARTH) bitkilerin kurutulması ve herbaryum tekniğine uygun olarak hazırlanması sürecinde desteklerini gördüğümüz Yüksek Lisans Öğrencilerimiz; Orman Yüksek Mühendisi  Şenol IŞIK, Orman Yüksek Mühendisi Duygu Şimşak, Orman Yüksek  Mühendisi Dilek Uzun ve Orman  Mühendisi Merve Terzi ‘ye, Orman Mühendisliği Bölümü öğrencilerimizden Selim Küçükatan, Mert Çiçek, Celal Karabacak, Ahmet Razi Çalışkan, Merve Ateş ve Filiz Altınkaya’ya teşekkür ederim.

Artvin’de yaptığım bütün çalışmalarda desteğini gördüğüm Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne teşekkür ederim.

Yaklaşık iki yılı aşkın bir sürede tamamlanan bu çalışma sürecinde eşim ve çocuklarıma verdikleri destek ve gösterdikleri sabırdan dolayı teşekkür ederim”

Gürcistan’dan Bilim İnsanlarıda Toplantıya Katıldı

 Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Shota Rustaveli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murman Davitadze ise,  büyük bir özveri ile hazırlanan kitabın Artvin florası için çok önemli olduğu gibi tüm dünya içinde önemli bir eser olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Davitadze; endemik türleri barındıran Kafkasya bölgesinde bu türlerin bilinmesinin önemine dikkat çekerek,” Bu kitap sadece botanikçiler için değil tüm bilim adamları için yol gösterici olacaktır. Batum Shota Rustaveli Üniversitesi ve Batum Botanik Bahçesi adına güzel çalışmalarınızdan ve davetinizden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise En’ler kenti Artvin’in tanımına büyük katkı sağlayacağını vurgulayarak Türkiye’nin en zengin bitki örtüsüne sahip olan il Artvin olduğunu söyledi. Kocatepe, “ Bu en’leri hep söylüyoruz da elimiz de herkese anlata bileceğimiz göstere bileceğimiz çok fazla bilimsel çalışmalar belki yoktu. Özgür hocamız sağ olsun güzel bir eser ortaya koydu. Hakke ten bizi heyecanlandıran bu kenti dünya kenti yapacaksak bu tür farklı diğer şehirlerin, kültürlerin ulaşamayacağı noktaları bulmalıyız. Hani sporda vardır ya kalecinin ulaşamayacağı yere topu bırakmak işte kalecinin ulaşamayacağı yer bu güzelliktir Artvin’in farkıdır” dedi.

 

Vali Cirit Coğrafyada Bitkiden Yeterince Yararlanılabilecek Ortamın Olmadığını Görmekteyim

Artvin Valisi Kemal Cirit ise, doğal güzellikleriyle ünlü ve sakin şehir unvanı alan Artvin’in bağrında barındırdığı 2 bin 727 adet zengin bitki çeşitliliği ile hem Türkiye’de hem de Dünya’da marka şehir olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

Artvin’in doğal bitkilerinin bir kitapta toplanması amacıyla bir proje başlattıklarını belirten Vali Cirit, “Endemik ve endemik olmayan yaklaşık 3 bin bitki türüne ev sahipliği yapan bir İl konumundayız. Bitki turizmine özellikle ev sahipliği yapabilecek konumda olduğumuzu da belirtmek isterim. İşte bunu Artvin Çoruh Üniversitemiz ve hocamız bu konuda çalışması bizlere göstermiş oldu.  Önümüzdeki süreç içerisinde bu kadar bitki yoğunluğunun yaşandığı bu kadar bitkiye ev sahipliği yapan bir coğrafyada bitkiden yeterince yararlanılabilecek ortamın olmadığını görmekteyim. Bu süreç içerisinde özellikle üniversitemiz olur, sivil toplum kuruluşları olur tıbbi alanda yararlanabilecek bir yöntemi bulmamız gerektiğini düşünenlerdenim. Bu bitkiler sadece dağlarımızı süslemesinler,  insanlığın ortak paydasına da katkı sunabilecek hale getirmesi gerekiyor. Ayrıca gurme sektörünün özellikle bu bitki çeşitliliğini sofralarımıza taşımasının önemine dikkat çekmek istiyorum. Biz Artvin’de maalesef bitkileri, ne bu alanda nede sofralarımızda çok çeşitlilik arz eder vaziyette kullanamamaktayız. Bunu Ege ve Akdeniz iyi bir şekilde başarmış durumdadır. Karadeniz’de de başarabileceğine inanıyorum ve bu alanda gerekirse kurslar olur başka alanlar olur halk eğitim merkezleri olarak da bizler katkı sunmaya hazırız.” dedi.

 Konuşmaların ardından sergi salonunda kitap dağıtımıyla program sona erdi.

 

Artvin’in Doğal Bitkileri” Kitabının Hazırlanış Süreci ve İçeriği

Proje Koordinatörü ve Editör “Artvin’in Doğal Bitkileri” başlığı ile sunulan bu kitap, Artvin Çoruh Üniversitesi ile Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ortaklığında yürütülen ve Ziraat Bankası tarafından desteklenen “Artvin ili Bitkisel Tür Çeşitliliğinin Tespiti ve Doğal Bitkileri Kitabının Hazırlanması” isimli proje kapsamında hazırlandı. Bu kitap Artvin ili sınırları içerisinde doğal olarak yetişen bitkileri kapsamaktadır. Proje sürecinde Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu yürütücü olarak, Uzman Hayal Akyıldırım Beğen ve Arş. Gör. Güven Aksu ise yardımcı araştırmacı olarak görev almışlardı.

Proje ekibi tarafından 2013-2015 vejetasyon periyodu içerisinde yaklaşık 195 gün arazi çalışması sonucunda 25.000 civarında bitki örneği toplanmıştır. Artvin’de 137 familya 761 cinse ilişkin 2727 bitki taksonu isimlendirilmiştir. 21 cins, 920 bitki taksonunun Artvin’deki yayılışı ilk defa bu çalışmada ortaya konulmuştur. Bu taksonlardan 1 cins ve 4 tür Türkiye Florası için yeni kayıt.

Kitapta, 1200 farklı bitki türüne ait yaklaşık 3000 adet fotoğraf yanında bölgenin eşsiz güzelliklerini yansıtacak manzara fotoğraflarına da yer verilmiş. Kullanılan fotoğrafların büyük çoğunluğu, proje kapsamında çekilen 50.000 den fazla fotoğraf içerinden seçilmekle birlikte, bir kısmı da Proje Yürütücüsü ve Kitap Yazarı olan Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu’nun fotoğraf arşivinden yararlanılmış.

 

Share
1439 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?