logo

reklam

Artvin’i Dünyada Temsil Ediyor

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye yeni bir görev daha verildi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, 19-22 Ekim tarihleri arasında Fransa’nın Strasbourg kentinde yapılan 29. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinde (YBYK) Türkiye’yi, yerel meclis üyesi olarak temsil ediyor.

Türkiye’yi ve Artvin’i temsil etmenin gururunu yaşıyorum diyen Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, “Avrupa Konseyi’nin merkezi olan Strasbourg’da yapılan,47 ülkenin üyeliği ve seçimle gelmiş üyelerin katılımıyla Avrupa ülkelerinin sorunlarının görüşüldüğü, çözüm odaklı çalışmaların yapıldığı,  Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinde Türkiye’yi ve Artvin’i temsil ediyor olmanın gururunu yaşıyorum” dedi.

Avrupa’nın En Geniş Siyasi Organizasyonu

Avrupa çapında ilk ve en geniş siyasi organizasyon olan Avrupa Konseyi, yerel ve bölgesel yönetim temsilcilerini bir araya getirmek üzere 1957 yılında “Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Daimi Konferansı’nı” oluşturmuş; 1994 yılında Bakanlar Komitesi’nde aldığı karar uyarınca “Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Daimi Konferansı” bugünkü “Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi ”ne dönüşmüştü.

Avrupa yörelerinin ve bölgelerinin sesi niteliğinde olan Kongre, seçilmiş temsilcilerin ortak kaygılarını tartışmak, deneyimlerini paylaşmak ve politikalar geliştirmeyi sağlıyor. Kongre, yerel yönetimi ve demokrasiyi geliştirmeyi amaçlıyor. Üye ve aday ülkelerin yerel ve bölgesel demokrasilerini inceleyip, yerel ve bölgesel düzeyde vatandaşların demokrasiye katılımını destekleyen girişimlerde bulunuyor. Avrupa politikalarının geliştirilmesinde yerel ve bölgesel yönetimlerin çıkarlarını temsil eder, bölgesel ve sınır ötesi işbirliğini destekler, Avro-bölgelerin kurulmasını sağlar ve talepte bulunan ülkelerin bölgesel ve yerel seçimlerini izliyor.

Kongre, yerel demokrasiyi, Avrupa’daki yerel ve bölgesel yönetimlerin siyasal, yönetsel ve akçal özerkliğini korumayı ve geliştirmeyi amaçlıyor.

Bu çerçevede Kongrenin hedefleri şöyle özetlenebilir: Avrupa bütünlüğü ilkesinin uygulanabilmesine yerel ve bölgesel yönetimlerin katkısının sağlanması, Yerel ve bölgesel özerkliğin sağlanması için Bakanlar Komitesi’ne öneriler sunulması, Yerel ve bölgesel yönetimler arasında işbirliğinin sağlanması, Konsey’in dış ilişkiler politikası kapsamında ve kendi sorumlulukları çerçevesinde yerel ve bölgesel yönetimlerin uluslararası kuruluşlarla ilişkiler kurulması, Yerel ve bölgesel yönetimlerin bir yandan kendi ulusal demokratik kurumlarıyla, diğer yandan Konsey’in üye ülkelerinin yerel ve bölgesel yönetimlerini temsil eden Avrupa kurumlarıyla yakın işbirliği içinde olabilmesi.

 

Etiketler: » »
Share
420 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?