logo

Artvin’e Uzak, Bursa’ya Yakın Laz Köyü Şükriye Köyü

Bursa Gemlik’ten 14 km uzaklıkta, Umur Bey yolu üzerinde Katırlı Dağları eteğine yerleşmiş şirin laz köyü. 1877 Osmanlı’nın savaşa girmesiyle Artvin/Borçka Kosterel  Köyü (Demirci Köyü)’nden göç ettirilerek buraya yerleşmişler.

Önce Gemlik ilçesine yerleşen köylüler, sivrisinekten kaçarak Şükriye Köyü’ne yönelmişler. Hayvancılıkla geçinen köylüler, etin bozulmayacağı dağ eteklerini tercih ettikleri bir rivayete göre söyleniyor. Karadeniz Kültürünü tam anlamıyla yaşayan ve örf adet geleneklerine bağlı yaşam süren köylüler günümüze kadar bu özelliklerini taşımışlar.

60 hane ile bu köyde yaşamlarını sürdüren köylüler hayvancılığın yanı sıra zeytin işi ile de uğraşıyorlar.  Köyde eğitim gören çocukların azlığı taşımalı sisteme dönüşmüş.

Her yıl düzenli olarak biraraya gelerek şenlik düzenliyorlar. Özellikle laz kültürünün bir parçası olan tahta arabalarla yarış, bu köyde de sürdürülüyor. Dernek Başkanı Yaşar Behçet Subaşı “Köyümüz sakin ve dinlenmek için ideal bir yerdir. Biraz eğlence, biraz kültür görmek isteyenlere kapımız açıktır. Herkesi bekliyoruz” dedi.

Şükriye Köyü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Behçet Subaşı, Üyeler Nurettin Balyamaz, Hüseyin Gedik, Nadir Subaşı, Mustafa Balyemez, Hasan Baykal, Mahmut Baykal tarafından organize edilen şenlik geçmişi hatırlatarak gençleri birarada tutma çabasıdır. Laz Köyü’ne ilgi çevre il ve ilçelerden oldukça fazla.

Ç.P.

Etiketler: » » » »
Share
1617 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?