logo

Artvin’e Gelenlere Ulaşım Engeli

Artvin’de madene karşı mücadele yürüten Artvinlilere desteğe gelenlere ulaşım engeli.

Artvin’e ulaşımı sağlayan başta Artvin Hopa yolu Cankurtaran mevkii ile Artvin-Ardahan ve Artvin-Yusufeli güzergahlarında otobüslerin Artvin’e hareket etmelerine engel olunuyor. Yüzlerce vatandaş yolda bekliyor.

 

Artvin’deki Cerattepe Maden Projesi ilin ve ülkenin gündemindeki yerini korumaya devam ediyor. Madene karşı mücadele eden Artvinlilere destek olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkan vatandaşların yolları polis ve jandarma tarafından kesilmeye başlandı. Yol boyu birçok noktada GBT sorgulaması için yolları kesilen otobüsler sabahın erken saatlerinde ise bir büyük sürprizle karşılaştılar. Artvin’e ulaşmak için dakikalar sayan otobüslerin önleri Artvin’e çıkan birçok güzergahta yolları polis ve jandarma tarafından kesilirken, yüzlerce vatandaş çaresizce yolda beklemeye başladılar. Artvin-Rize-Trabzon Karayolu Hopa Dağı Cankurtaran bölgesinde, Artvin-Ardahan-Kars Karayolu Sahara geçidi ile Artvin-Erzurum-Yusufeli yolu Yusufeli yol ayrımında otobüslerin yolları kesilerek geçişlerine engel olundu. Artvin-Hopa karayolunda ilerleyerek Borçka’ya kadar inen otobüsler ise Borçka ilçesinde beklemeye aldırılırken, yolları kesilen vatandaşlar polisle görüşerek yollarının açılmasını, ulaşım haklarının ellerinden alınmaması gerektiğini ifade ederek olaya çözüm bulunmasını istediler. Yolların kesildiği güzergahlarda uzun kuyruklar oluşurken, haber yayına hazırlandığı saatlerde yol kesim noktalarından herhangi bir aracın geçişine izin verilmedi.

Artvin’e Gelmek İsteyen Gruplara Polis ve Asker Müdahale Etti

Artvin Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerine karşı tepki eylemleri için Artvin’e gelen grupların kente girişine izin verilemezken, polis kalabalığa biber gazı ve copla müdahale etti.

Maden protestosuna katılmak için bölgeye gelen ancak Cankurtaran mevkiinde polis ve asker tarafından yol kesilerek geçmelerine izin verilmeyen grubun polislerle yaptığı görüşmeden sonuç çıkmadı.

Biber Gazı ve Coplu Müdahale

Bunun üzerine bir grup, polis ve asker barikatını aşarak otobüslerle geçmeye çalıştı. Bu sırada polis ve askerlerle çevreci gruplar arasında arbede başladı. Polis kalabalığa biber gazı ve copla müdahale etti. Bu sırada yoğun tipi ve rüzgar nedeniyle maske takmayan çok sayıda polis de biber gazından etkilendi.

Artvin’de 20 Şubat 2016 Cumartesi günü saat 14.00 civarlarında başlayan boğalı yürüyüşün saat 16.00 civarlarında sona ermesi üzerine kesilen yollar yeniden açıldı.

Geçiş yasağının kalkmasının ardından vatandaşların beş saatlik bekleyişi sona ererek otobüsler Artvin’e doğru yola çıktılar.

Share
768 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?