logo

reklam

Artvin’e Büyük Bir Müjde Daha

Vekil Kışla, Cankurtaran Tüneli-Borçka Duble Yol Çalışmalarına Başlıyoruz.

 

Geçtiğimiz günlerde verilen Artvin-Alternatif Bay-Pass Yolun müjdesi üzerine AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, görüştüğü bazı basın mensuplarına alternatif yol projesinin yol yapım ihalesinin de bir iki ay içerisinde yapılacağının müjdesini verdi. Vekil Kışla ayrıca, Cankurtaran Tüneli -Borçka Duble Yol ile ilgili de çalışmanın hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü söyledi.

Bilindiği üzere Artvin’in en önemli sorunlarından biriside ulaşım. Genelde şehir’in tek girişinin olması gün geçtikçe artan trafik yoğunluğuna cevap veremez duruma gelmeye başladı. Şehre yük getiren ve şehirden yük götüren ağır tonajlı kamyonların hem mevcut yollarda tahribat yaratması hem de trafik akışını oldukça yavaşlatıp tıkaması bunun yanı sıra tehlikeye düşürmesi Artvin’in en önemli sorunlarından biri haline geldi. Geçenlerde “Artvin Alternatif Yol Projesi” başlıklı, Borçka Artvin karayolu arasında bulunan Ormanlı köyü mevkiinden başlayıp hastane kavşağında sona eren toplamda 10.5km uzunluğunda bir alternatif yol yapılacağı dair aldığımız haberler sonucu Artvin’deki bazı basın mensupları konuyu AK Parti Artvin Milletvekili Dr.İsrafil Kışla’ya sordu. Öncelikle konu ile basın mensupları konuyla yakından ilgilendiği için duyduğu memnuniyeti ifade eden Kışla; “Evet Artvin’imizin mevcut şehir karayolu ağı gelişen şartlar doğrultusunda gün geçtikçe artan trafik yoğunluğuna cevap veremeyecek duruma gelmeye başlamıştı bizde bu konuda neler yapabiliriz diye düşünmeye başladık. Karayolları Genel Müdürlüğü ile görüşmelerde bulundum mevcut durumu anlattım sağ olsunlar ilk önce teknik bir ekip gönderdiler incelediler daha sonrasında etüt plan çalışmaları derken yol güzergahı belirlendi ve toplamda 10.5 km olan yolu karayolları yol ağına aldırmayı başardık. Yakınlarda proje ihalesi yapılan yol sanıyorum 1 ay içinde de normal ihalesine çıkarak yapımına başlanacaktır. Yol ağı ile ilgili kısaca bilgi verecek olursam toplamda on bin beş yüz metre uzunluğunda olacak yol şu an Borçka-Artvin karayolunda bulunan Artvin Belediyesi Sosyal Tesisleri Marinaya gelmeden Urzuma Camiinin hemen yanından ayrılıyor ve hastane kavşağına birleşiyor. Yol üzerinde toplam 5 adet köprü bulunuyor bunlardan en önemlisi Hatila vadisini geçeceğimiz 470 metre uzunluğunda ve 600 metre yüksekliğindeki köprü ki bu yükseklikte bir köprü Türkiye’de ve Dünyada sayılı köprüler arasında olacak ve güzelde bir manzara keyfi yaşatacak diye düşünüyorum” diye konuştu.

Artvin bizim sevdamız bizde Ferhat gibi dağları deliyoruz

Milletvekili Kışla açıklamalarının devamında yolun uzunluğuna ilişkin bilgilerde verirken, Cankurtaran Tüneli-Borçka Duble Yol çalışmalarına ilişkinde müjdeli açıklamalarda bulundu. Vekil Kışla sözlerini tamamlarken, “ Ayrıca yine yol güzergahında toplam uzunluğu 5 bin 530 metreyi bulan 3 adet tünel bulunacaktır. İnşallah bu yol bittiğinde Artvin şehir trafiği rahat bir nefes alacak, ağır tonajlı kamyonlar bu yolu kullanıp şehir içi trafiği tehlikeye sokmayacak diye düşünüyorum. Bunların yanı sıra bence bu yolun en önemli artılarından biride yıllarca sahil kesimine ulaşmak için meşakatli yolculuklardan geçen Artvinli hemşerilerimize rahat bir nefes aldıracak diye düşünüyorum. Ben şu anki mevcut Artvin –Hopa arası yolu İl başkanlığı Binamızdan çıktıktan sonra sakin bir sürüşle 50 dakikaya alıyorum. Düşünün bu yol bitti mi ayrıca Cankurtaran tüneli ki sona yaklaştık. Oda bitti mi birde Cankurtaran tünel çıkışından Borçka’ya kadar duble yol projemiz var, oda hayata geçince ben inanıyorum ki Artvinli hemşerimiz arabasını çalıştıracak ve 60 dakika sonra Rize –Artvin havaalanının otoparkına park etmiş olacak, arabasını. İşte bu hizmete vesile olmaktan büyük mutluluk yok inanın bunları görmek tüm yorgunluğunuzu alıyor. Ferhat, Şirin’ e sevdasından dağları delmiş bizde Artvin’e sevdamızdan ona daha hızlı ulaşmak için dağları taşları deliyoruz tüneller yollar yapıyoruz. Rabbim bizlere Artvin adına Türkiye adına hayırlı işler yapmayı vesile olmayı nasip etsin diliyorum. Bizim işimiz de Artvin Gücümüz de Artvin daha gidecek çok yolumuz var” dedi.

Share
5603 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?
#

Artvin’e Büyük Bir Müjde Daha” için 2 Yorum

  1. Ali Haydar : diyor ki:

    AKP Sadece sahil ilçelerine hizmet ediyor oyu Yuısufelili veriyor hizmeti chp ye oy veren sahil ilçeleri alıyor AKP’YE YUSUFELİNDE ARTIK OY YOK! kışa Yusufeli’nde istenmeyen adam ilan edilmeli!

  2. Osman : diyor ki:

    Alternatif yol Erzurum yolu ile birleştirilmezse pek işe yaramaz!Rize ortak hava alanıda istemiyoruz çünkü yapılan hava alanı rize’ye 35.km Artvin’e ise 100.km bunun neresi ortak?Ortak havaalanı Ardahan ile olmalıydı vekil kışlanın lazlara diyet borcu olmalı!