logo

Artvin’deki Köpek Saldırısı Görüntülerin Ulusal Yansıması


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Geçtiğimiz Pazar günü ulusal medyaya bildiğiniz üzere bir görüntü yansıdı. Maalesef hepimizin içini acıtan bu görüntüler ilimizin de kötü reklamı oldu. Konuyla ilgili olarak dün yazdığım yazımda değerlendirmelerde bulunmuştum ve konuyla ilgili olarak yapılanları anlatmıştım. Bugün ki yazımda bu görüntülerin ulusal yansıması, Artvin ile ilgili yanlış anlaşılmaları düzeltilmesi ve yapılanlara ilişkin bilgiler aktaracağım. Bunları yapmadan önce de köpeklerin sahibi ile yaptığım görüşmeyi de sizlere aktarmak istiyorum.

Nihayetinde bizler gazeteciyiz ve yargılama noktasında bir görevimiz yok. Yargısız infaz yapmak ise doğru bir anlayış değil. Dün ben bu Pitbulların sahiplerine ulaşmaya çalışmıştım ancak ulaşamamıştım. Bugün bu iki köpeğin sahibi ile bir görüşmede bulundum. Bu görüşmeyi sizlere aktarmaya çalışacağım.

Pitbulların Sahibi: Görüntüler Olayın Tamamını İçermiyor. Yanlış Anlaşılma ve Eksik Bilgiler Var

Pitbull köpeklerinin bir sokak köpeğine saldırdıkları anın görüntüleri gerek sosyal medyada gerekse de ulusal medyada konu olmuştu. Hatta bir tv kanalı Artvin’i de suçlayıcı tarzda bir haber yaparken köpeğin akıbetinin de bilinmediğini ifade etmişti. Tabi ki konunun ilimize yakışmadığını, Artvin gibi doğa ile iç içe olan bir ilde de hayvanlara şiddetin hiç bağdaşmadığını anlatmama sanıyorum ki gerek yok. Yok ama yine de bizim bir şeyler yapmamız gerekiyor.

Öncelikle az öncede belirttiğim üzere yargısız infaz yapmadan Pitbull köpeklerinin sahibinin söylemlerine bir bakalım ve yorumlarımıza devam edelim.

Ben bu köpeklerin sahibini veya sahiplerini ararken tesadüfen her iki köpeğinde sahibi ile görüşme şansı buldum. İsmini vermemi istemediği için ismini vermeden anlattıklarını sizlerle paylaşacağım. Pitbulların her ikisinin de sahibi bir kişi. Köpeklere meraklı olduğu için yasak olduğunu da bildiği halde köpekleri temin etmiş ve yetiştirmiş. Genellikle de dışarıya çok fazla çıkarmadığını söyledi. Köpekleri dışarıya çıkarsa bile kesinlikle tasmasız çıkarmadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Öncelikle böylesi bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olduğum için üzgünüm ancak görüntüler göründüğü gibi değil. Belirtmeliyim ki her iki köpekte bana ait. O gün köpekleri dolaştırmaya yeğenime vermiştim köpekleri. Aslında kolay kolay yapmazdım ancak oldu bir kere. Benim olay yerinde olmamam nedeniyle böyle bir olay meydana geldi. Olay Köprübaşı mevkiinde meydana geldi. Köprübaşı’ndan Şehitlik Köyü’ne gidiş yolunda yeğenim köpekleri gezdirirken köpeklerin tasmasının kopması ve köpeklerin bir sokak köpeği ile karşılaşmaları sonrasında gerçekleşiyor olay. Olayda kesinlikle bir kasıt yok. Bende, yeğenimde kesinlikle hayvan düşmanı değiliz. Öyle olsa biz bu hayvanları beslemeyiz. Tasmanın kopması ve sokak köpeği ile karşılaşmaları üzerine yeğenim de köpekleri tutamadı. Görüntülerde sanki sokak köpeğinin üzerine bilerek ve isteyerek saldırtılmış gibi bir durum görünüyor fakat böyle bir durum yok. Görüntülerin öncesi ve sonrası da bulunsa veya çekilmiş olsa böyle bir durumun olmadığı kesinleşmiş olacaktır. Yeğenim bizim köpeklerin sokak köpeğine saldırdığında aslında yerde yatan köpeğe vurmaya çalışmıyor. Ayağı ile köpeklere müdahale ederek ayırmaya çalışıyor. Olay yerine gelen bir başka kişi de ayırma mücadelesi veriyor ancak yeğenim bunları ayırmayı başaramaması nedeniyle ona da kızıyor. Aslında görüntüyü çeken kişinin yanlış yorumları ve konuyu yanlış algılaması bütün bu kötü görüntünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Kısa bir görüntü ve görüntünün sonrası yok. Pitbullar kısa süre sonra köpekten uzaklaştırılıyor. Yine uzaklaştıranlar o bölgedeki kişiler ve benim yeğenim. Ben olay yerinde olsaydım bu görüntü hiç ortaya çıkmazdı. Yayınlanan görüntüler öyle bir algıyla yayınlanıyor ki sanki birkaç kişi bir araya gelmiş ve köpek dövüştürüyor gibi yayınlanıyor. Burada kesinlikle böyle bir durum ortada yok. Görüntüyü çeken kişi keşke olayın başını da ve sonunu da yayınlasaydı. Kaldı ki saldırıya uğrayan köpek çok ciddi yara almadan olaydan kurtuluyor. Orada kimse pitbullara müdahale etmemiş olsa zaten daha kötü görüntüler ortaya çıkmış olurdu. Ben de Artvinliyim ve asla şehrimizin adının lekelenmesini istemem. Yeğenim köpekleri olay yerinden uzaklaştırdıktan sonra bölge esnafı ve vatandaşlar yaralı köpeğe müdahale ediyorlar ve köpeğin karnını falan doyuruyorlar. Köpekte ciddi bir yaralanma olmadığı için de veterinere falan haber verilmiyor. Bu tür bir görüntünün ortaya çıkması bizi de üzmüştür. Ayrıca bizim de haksız bir eleştiriye maruz kalmamız bizleri üzmüştür. Bize kimse olayın nasıl ortaya çıktığını sormadı. Sadece Emniyet’e gittik ve ifade verdik. Konuyu da onlara anlattık. Ortada vahşet amaçlı bir dövüştürme falan olmadığını söyledik. Öyle görüntülerde olduğu gibi büyük bir suçumuzun olduğunu düşünmüyorum. Sadece bir iki dakikalık görüntü ile insanların bizi yargılaması, medyanın da konuyu bu derece vahşet şeklinde yayınlaması ve de bu görüntüler eşliğinde şehrimizi kötülemeleri de bizleri üzmüştür. Bu düşüncelerimizi aktarırsanız sevinirim.”

Bu da iki pitbullun sahibinin düşünceleri ve söylemleri. Artık karar sizlerindir değerli okurlarım. Nihayetinde bu arkadaşın anlattığının dışında olay cereyan etmiş olsa mutlaka gereği yapılırdı. Bundan sonra son kararı tabi ki adli ve idare birimler verecektir. Bize düşen görev olayın diğer tarafının da düşüncelerini aktarmaktır.

Artvin’i Bu Olay Üzerinden Lekeleme Yanlışına Düşülmemeli

Gelelim olayın medya yansımasına. Bildiğiniz üzere Show Tv’de bu görüntüler haber yapıldı. Haberin tamamında yapılan vurgu pitbull köpeklerinin bir köpeğe bizatihi saldırtıldığı şeklinde oldu. Tabi ki bu biraz da görüntüleri ilk çeken kişi nedeniyledir. Görüntüleri çeken kişinin olayı yansıtma şekli ve yorumları kanalında haberi bu şekilde yapmasını sağladı. Kanalın eksikliği ise tüm Artvinlileri hayvan düşmanı gibi göstermeleri ve konunun akıbetini araştırmamasıdır. Bildiğiniz üzere Artvin Belediyesi olayın üzerine hassasiyetle gitti ve sokak köpeğini rehabilite etmeye başladı. Artvin Emniyeti de konuyu soruşturuyor. Olayda sorumluluğu olanlar ifadelerini verdiler. Bu konu üzerinden Artvin’in lekeletmeye çalışılmasını doğru bulmuyorum. Artvin Belediyesi’nin basın biriminde çalışan arkadaşlarda konuyla ilgili güzel bir haber yaparak olayda yaralanan köpekle ilgili yapılanları ve veterinerin açıklamalarını kamuoyu ile paylaştı. Ayrıca olaydan duyulan üzüntü de dile getirildi. Artvin halkı da olaya tepkisini koydu. Olayda sorumluluğu olan kişiler belki medya huzuruna çıkmadılar ve belki de açıklama yapmadılar ancak onlarda bir şekilde bana ulaşarak dertlerini anlattılar ve üzüntülerini dile getirdiler. Bu noktadan sonra yapılması gereken bir daha benzeri bir durumun ortaya çıkmaması için dikkatli olmak ve bu konunun tüm boyutlarını bilmeden paylaşımlarda bulunmamaktır. Tabi ki ortada uygunsuz bir durum var ise kesinlikle bunun ilgili birimlere aktarılması, hatta görüntü çekilerek haber kuruluşlarının ihbar hatlarına atılması doğru bir yöntemdir. Bunu yaparken biraz daha özen göstermek ve olayın tüm boyutlarını görmek veya algılamaya çalışmaktır.

Burada ilgili birimlerin hepsi görevini yapmış. Olaya müdahale yapanlarda yine bizim insanlarımız. Köpeğin sahipleri de anlattıkları kadarıyla olayı engellemek için mücadele etmişler. Bütün bunları düşündüğümüzde koca bir ili tamamıyla hayvan düşmanı gibi göstermek büyük yanlış olacaktır. Burası Artvin’dir ve Artvin doğa ile iç içe yaşayan bir ildir. Artvin ile ilgili arşivlere baktığınızda doğa ile ne denli barışık olduğunu göreceksiniz. Bu şehirde insanlar yaşamlarını sürdürürken tüm canlıları da düşünürler. Ağaçları da, böcekleri de, ayıları da, karacaları da, dağ keçilerini de düşünerek hareket ederler. Her ilde olduğu gibi bizim ilimizde de münferit olaylar cereyan edebilir ancak bilinmelidir ki bu da tüm ilin genelini kapsamaz.

Biz Artvinliyiz. Biz ancak bize benzeriz. Bizi başka yerlerde karşılaştırmamak gerek. Unutulmamalı ki bu ilde diğer illerde olan olayların bir çoğu yoktur. Bu ilde kapkaç yoktur. Bu ilde bir tane dilenci çocuk bulamazsınız. Kadın cinayetlerinin hemen hemen hiç yaşanmadığı bir ildir Artvin. Asayiş olaylarının en az olduğu ildir bu il. İnsanların birbirine saygısının olduğu, insanların doğaya saygı gösterdiği, doğanın da insanlara saygı gösterdiği bir ildir. Evet, bazen çevreyi ve doğayı kirleten kendini bilmezlerde vardır ancak onlara da en güzel cevabı yine bu ilin insanları verir. Bizi başka yerlerle karıştırmamakta fayda var.

Son birkaç gündür sosyal medyada bu yönde bir saldırıda bulunulduğunu görüyoruz. Bugüne kadar Artvin doğadaki hayvanlara sahip çıkan insanların görüntüleri ile anılırken, sırf bir münferit olay çıktı diye bu ilin temiz ve pak geçmişini çöpe atamazsınız. Maalesef üzücü bir olay yaşanmıştır ancak olayın aslıda tam da aktarıldığı gibi değildir. Nihayetinde yaşanan üzücü olaya müdahale yapılmış ve doğru hareketlerde ve davranışlarda bulunulmuştur. Bu noktadan sonra Artvin’i lekelemeye çalışmak kimsenin haddi değildir. Bu tür bir münferit bir olay yüzünden lekelemeye çalışılan ilde unutulmasın ki Hayvanlar için böylesine büyük bir rehabilitasyon merkezi açılmış bir ildir burası.

Artık konuyu kapatarak sadece Artvin’de değil tüm Dünya’da benzeri görüntülerin olmamasını temenni ediyorum. Maalesef gün geçtikçe insanlığımızı kaybettiğimiz Dünya’da insanlığımızı geriye kazanmamız dileğiyle.

Share
450 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvin’de bir lise dindarlar tarafından terk edildi.

  18 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Bu liseye gitmek zahmetliydi, fedakarlık gerektiriyordu. Bu liseye dindar öğretmenler ders anlatmaya gitmedi, yöneticiler de yönetim görevini kabul etmedi. Bu liseye gitmek için fedakarlık yapacak dindar kişi bulma sıkıntısı yaşanıyor. Lafa gelince kimse dava kelimesini ağzından düşürmüyor ama icraat yok. Polemik olmaması için bu lisenin hangi lise olduğunu söylemeyeceğim, ama merak eden olursa özel olarak kulağına fısıldarım. Anlayana sivrisinek saz demişler. Anlaması gerekenlerin anladığını düşünüyorum. ...
 • Artvin’de Dindar Sivil Toplum Kuruluşlarının Bölünmüşlüğü Son Bulmalı

  17 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ وَاذْكُرُواْ نِعْمَةَ اللّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَكُنتُمْ عَلَىَ شَفَا حُفْرَةٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَكُم مِّنْهَا كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ "Hep birlikte Allah'ın ipine (kitabına, dinine) sımsıkı sarılın. Parçalanıp ayrılmayın. Allah'ın üzerinizdeki nimetini düşünün. Hani siz birbirinize düşmanlar idiniz de, O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O'nun (bu) nimet...
 • Yürüyen Merdivenleri Kazandırdığı İçin Kocatepe ve Ekibine Teşekkür Ediyorum

  13 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bazen bir takım duyumlara ve söylemlere şahit oluyorum ve de bunlara çok üzülüyorum. Kocatepe döneminde bir şey yapılmadığını söyleyenlerin olması gerçekten de çok üzücü. Hani burada yapılanları yazmaya kalksam 30-40 sayfa yazacağım yatırım ve hizmet çıkarda şimdilik kalsın diyerek kendimi engelliyorum. İnsafsız olmamak gerek. Sadece bir yürüyen merdivenin yapılması bile geçmişte bir seçim kazanma sebebi olabilirdi. Bugün Kocatepe döneminde yüzlerce hatta binlerce yatırım ve hizmet yapılmışken hiçbir şey yapılmamış demek birazcık insafsızlık ol...
 • TOPLUM HAYATINI DÜZENLEYEN KURALLAR

  11 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  1.DİN KURALLARI 1.1.Tanım Allah tarafından konulmuş olan, peygamberler ve kutsal kitaplar aracılığı ile insanlara iletilmiş olan kurallardır. 1.2.Din Kurallarının Uygulanma Alanı Din, evreni yaratan ve yöneten insanüstü ilahi bir varlığa inanmayı ve ona ibadet etmeyi emreder. İnsanların Tanrı ile olan ilişkilerini düzenler. Bununla beraber, bütün dinler insanların sadece Tanrı ile olan ilişkilerini değil, insanlar arasındaki ilişkileri de düzenleyen hükümleri (emir ve yasaklar) içerir. Bir diğer deyişle, dinler hem uhrevi (öteki al...