logo

Artvin’deki Kandil Programı TRT1’den Canlı Yayınlandı

TRT1 televizyonu Mevlid kandili ve Kuran’ı Kerim programını canlı olarak Artvin’den yayınladı. Yenimahalle (İskebe) camisinde düzenlenen programda vatandaşlar camiye sığmadı, camiye giremeyenler ise TRT1 televizyonunda programı canlı olarak takip etti.  

Hicri aylardan Rebiül evvel ayının 12’inci gecesi Mevlid Kandili olarak kutlanması münasebetiyle tüm İslam aleminde, ülkemizde ve ilimizde mevlid programı düzenleniyor. TRT1 televizyonu Kuran’ı Kerim ve Mevlid programlarını ülkemizin birçok ilinden canlı olarak yayınlarken, bu kez Artvin’e konuk oldu. Bu sene mevlid kandili programı Artvin’de gerçekleşirken, bu aynı zamanda bir ilki de beraberinde getirdi. TRT1 televizyonu ilimizden ilk kez canlı olarak mevlid programı yayınladı.

Yenimahalle (İskebe) merkez caminde, dün akşam saat 18.00’de başlayan program TRT 1 Televizyonu tarafından canlı olarak tüm Türkiye ve Dünyaya Yenimahalle camisinden yayınlandı. Mevlid programına Artvin Valisi Kemal Cirit, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Müftüsü Kemal Uçkun, Kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Vatandaş, mübarek gece dolayısıyla Yenimahalle (İskebe) Camisini yatsı namazından önce doldurdu. Kılınan namazın ardından vatandaşlar, daha sonra vaazı, Kur’an-ı Kerim tilavetini, okunan Mevlid-i Şerifi ve ilahileri dinledi.

Bazı vatandaşlar ise ibadetlerini camilerin dolması nedeniyle iç ve dış avlularda yerine getirdiler. Artvin Müftülüğü tarafından camiyi dolduran cemaate kırmız gül dağıtırken dışarısı ise panayır alanına döndü. Çay, salep, kandil simidi, tatlılar gibi ikramlar gerçekleşti.

Dışardan gelen birbirinden ünlü imam hatipleri programa renk katarken, dünya, kuranı kerim güzel okuma birincisi Ahmet Yüksel’in okuduğu Kuran’ı kerim ise dinleyenleri mest etti. İlahi korosu ise biri birinden önemli eserleri, bu kez Artvin’den dinleyicilerle paylaştılar. Programın son bölümünde ise Artvin İl Müftüsü Kemal Uçkun’un duasıyla program sona erdi.

Etiketler: » » »
Share
1201 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?