logo

Artvin’deki İlk Tanıtım Fuarına Yoğun İlgi

Artvin Kültür Sanat ve Yöresel Ürünler Tanıtım Fuarı düzenlenen törenle açıldı.

 

Artvin Valiliği ve Artvin Belediyesi’nin “08-08’de Hayde Artvin’e” sloganıyla ilkini düzenlediği  ‘Kültür Sanat ve Yöresel Ürünler Tanıtım Fuarı’ şehrin en büyük sosyal yaşam alanı olan ‘Çoruh Parkta’ yoğun katılımlı bir törenle açıldı.

Açılış törenine , Artvin Valisi Ömer Doğanay,  AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla,  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Erzurum Büyük Şehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, İl Garnizon Komutanı Abdurrahman Cengiz Çerçi, Kültür Turizm Müdürü Ömer Gümüş, resmi kurum, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş  katıldı.

Artvin’de ilk düzenlenen fuarda 100’e yakın stant açılırken bu stantlarda Artvin Balı, Artvin Döneri, silor, gözleme, pişi, pestil, köme gibi yöresel lezzet ve yiyeceklerin yanı sıra kurum ve kuruluşlarının yürüttüğü çalışmaların tanıtımı yapıldı.

Halk eğitim merkezleri ve belediyelerin ortaklaşa düzenlediği kurslarda üretilen el emeği göz nuru yöresel kültürü yansıtan turistik eşyaların yer aldığı stantlarla, yörede özellikle köylerde kullanılan otantik alet ve edevatın sergilendiği stantlar fuarda yoğun ilgi gördü.

Açılış töreninde konuşan Artvin Valisi Ömer Doğanay Vali Doğanay başkanlığında, Valilik Toplantı Salonunda , “Cennet Sizi Bekliyor, 08-08’de Hayde Artvin’e” sloganıyla yapılacak fuara ilişkin, istişare toplantısı düzenlendi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, yaptığı konuşmada, Artvin ilinin kültürünün tanıtılması ve turizm potansiyelinin arttırılması amacıyla yeryüzü cenneti Artvin’i bu yıl kendi yerinde tanıtmak amacıyla tanıtım günlerini düzenlediklerini söyledi.

Doğanay,” Fuarın, il ekonomisine katkı sağlanması, Artvin ilinin tarımı ve ticareti ile ilgili yeni pazarların oluşturulması, Artvin’in marka değerinin yükseltilerek, Artvin’in başta ülkemize ve dünyada tanıtımının yapılması amaçlanıyor. İlimizde düzenleyeceğimiz bu dev organizasyona Artvin’i merak eden vatandaşlarımız ve tüm hemşerilerimizi davet ediyoruz” dedi.

Artvin’i şimdiye kadar Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir’de tanıttıklarını belirten Doğanay, söz konusu fuarın, kentte ilk olacağını ve her yıl Artvin plakasıyla da özdeşleştirmek adına 8’inci ayın 8’inde yapılacağını söyledi.

Fuarın 8-18 Ağustos tarihlerinde yapılacağını kaydeden Doğanay, “Bu yıl ilimizi yerinde tanıtmayı amaçladık. Yıllarca ilimizi Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerimizde tanıtmaya çalıştık.  Bu şehrin dışarıdan birilerinin getirilmesine ihtiyacı var. Projemizin sloganı da, ‘Cennet sizi bekliyor, 08.08’de Hayde Artvin’e. Ağustos ayı Artvin’de hareketli geçecek. 10 gün sürecek olan programda, Çoruh Park’ta yeme içme ve tanıtım çadırları olmak üzere iki konsepte stantlar açtık. Yapılan her çalışmadan ilçelerimizle birlikte bir birimizi destekleyecek şekilde çalışacağız.”

Başkan Kocatepe: Artvin Yeniden Doğuyor

1’inci Artvin Tanıtım günlerine hoş geldiniz diyerek sözlerine başlayan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, “Artvin yeniden doğuyor. İşte bu organizasyonlarız Artvin’in turizm kenti olma yolundaki dev adımların esemesidir. Bu şehirde geleceğimizi turizm ve eğitimde arıyorsak, işte böyle marka mekanlara, marka organizasyonlara ihtiyacımız var. Tanıtım günlerin amacından bahseden Kocatepe, Artvin’e dışarıdan bir şeyler gelmeli sözünün altını doldurmaktır dedi.

Kocatepe, “Bir Şehir En Güzel O Şehirde Tanıtılır”

Dünyanın her tarafına dağılmış, Artvinli  cennetin çocukları bu şehrin hasretiyle yanmış hemşerilerim için dedik ki ne yapalım ki bu şehre katkı olsun. Yıllardır Valilikler, belediyeler yerel yönetimler olarak diğer illere giderek Artvin’imiz tanıtılır. Belki bu önemli bir şey ama “bir şehir en güzel o şehirde tanıtılır” diyerek bizde kümemizi pestilimizi cevizimi kültürümüz bu tanıtım günleri için sergiledik dedi.

Milletvekili Kışla’dan Artvin İçin Birlik Beraberlik Çağrısı

Bugün bir ilki yaşıyoruz. Artvin ilk kez bir fuarla tanışıyor diyen Milletvekili İsrafil Kışla,” Artvin hepimizin. Artvin’i yerel dinamikleriyle çok farklı noktalarla taşıyacaksak bizler taşıyacağız. Siyasetçisiyle, yerel yöneticisiyle esnafıyla, sivil toplum kuruluşla, bürokratlarıyla, köylüsüyle, çiftçisiyle bir ve beraber olarak bütün Artvinli hemşerilerimiz olarak biz bir birimize yeteceğiz. Dinamiklerimizi harekete geçireceğiz, potansiyelimiz harekete geçireceğiz. İnanıyorum ki biz hareket ettikçe devletin imkanları da bizim yanımızda olacak.  Bakın Artvin’de ne olur demeyelim, bir olup beraber oldukça çok şey ürete biliriz. Bugün Artvin’den Borçka’dan Japonya’ya ya balık ihracatı yapabiliyoruz. Eğer biz bir ve beraber oldukça her türlü bilgiyi sermayeyi bir araya getirdiğimiz zaman, inanın bu Artvin’de işsizliği azaltırız. İstihdamı arttırırız ihracatı arttırırız dedi. Kendi kendine yeten bir il oluruz ben buna inanıyorum dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen; Bu Festival Aynı Zamanda Sılaya Kavuşma Festivalidir. 

Komşu il belediye başkanı olarak mutluluğunuz paylaşmak üzer aranızdayım diyen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, biliyorum ki mutluluklar paylaşıldıkça artar, kederlerde paylaşıldıkça azalır dedi. Anmıyorum ki bu festival aynı zamanda bir sılaya kavuşma festivali. Artvinli iş dünyası İstanbul’umuzda Ankara’mızda diğer büyükşehirlerimizde önemli yatırımlar yapmışlar Türk ekonomisine büyük katkılar sağlamılar. Ama bu insanları aynı zamanda doğdukları topraklarda ecdatlarının yaşadığı bu güzelliklerden ayırt etmememiz lazım. Zaman zamanda olsa onları buraya çekip, burada tekrar hasret gidermelerine imkan hazırlamak lazım olduğunu ifade etti.

Konuşmaların Erzurum Büyük Şehir Belediye Başkanı Sekmen Artvin Valisi Doğanay, Milletvekili İsrafil Kışla ve Artvin Belediye Başkanı Kocatepe’ye plaket taktim ederken Vali Doğanay’da Sekmen’e plaket ve içerisinde yöreye özgü ürünleri bulunduğu hediye paketi taktim etti.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Vali Doğanay ve beraberindeki ilgililer stantları tek tek gezerek burada tanıtımı yapılan ve satışa sunulan ürünler hakkında bilgi alarak yiyeceklerin tadına baktılar.

Stant ziyaretlerinde Artvin Belediye Başkanı, Erzurum Belediye Başkanı Sekmen ve Milletvekili Kışla döner ocağının başına geçip Artvin Döneri keserken, Artvinli Dönerciler “Sayın başkanımızda burada iken dönerin Erzurum’a mı yoksa Artvin’e mi ait bir ürün olduğunu bir karara bağlayalım” söylemleri protokol arasında gülüşmelere neden oldu.

Program yöresel sanatçıların konseriyle devam etti.

Share
890 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?
#

Artvin’deki İlk Tanıtım Fuarına Yoğun İlgi” için 2 Yorum

  1. Artvin döneri değil o kebabın adı YUSUFELİ CAĞ KEBAP tır!!yanlış yazıp milleti yanıltmayın!!

  2. Cağ kebabının adı ne zamandan beri “Artvin döneri” oldu? Cağ kebabı Yusufeline aittir!