logo

Artvin’de Yerinden Yönetim Uygulaması Başlıyor

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Belediye Meclis Üyeleri, merkez 7 mahalle muhtarı ve mahalle temsilcileriyle Artvin Belediyesi Marina Sosyal Tesislerinde akşam yemeğinde bir araya geldi.

Mahallelerde yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında detaylı görüşüldüğü toplantıda önem arz eden konular üzerinde görüşülüp, sorunların en kısa zaman da çözülmesi için çalışmaların başlaması kararlaştırıldı.

Artvin Belediyesi Marina Sosyal Tesislerinde yapılan toplantıya Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve eşi hanım efendi Hacer Kocatepe’nin yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan ve eşi Emine Yazan, Belediye meclis üyeleri ve eşleri, muhtarlar ve eşleri, mahalle temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, mahalle meclis toplantılarıyla mahallelerin sorunlarını yerinde tespit etmek, daha hızlı çözümler üretmek ve mahallelerimizle bütünleşmeyi hedeflediklerini söyledi. Kocatepe konuşmasında hedefledikleri çalışma ortamının oluşturulması için farklı formüller kullanarak mahallelerimizde yerinden yönetime geçmek istediklerini ifade etti.

Başkan Kocatepe, mahalle muhtarlarından Belediye tarafından yürütülen sosyal faaliyetlere de mahalleler ve muhtarlar olarak destek olunmasını isteyerek, mahallelerde Belediye Başkanının ilgilenmesi gereken, dokunması gereken, mahallelerle Belediyenin bütünleşmesi gerektiğini belirterek mahalleleri hissetmek, sadece bir sorun olduğu zaman değil her zaman iletişimde olunmasını gerektiğinin altını çizdi.

Başkan Kocatepe: “Mahallelerimizde Mobil Ekipler Oluşturuyoruz”

Başkan Mehmet Kocatepe yattığı toplantıda şu ifadeleri kullandı. “Dört beş ay önce Mahalle Meclisi toplantısı yapılmıştı. Burada düşüncemiz mahallelerdeki sorunları yerinde tespit edip ondan sorunları geçen süre içerinsin de çözüp çözemediğimizi tekrar bir araya gelip nelerin yapılıp yapılmadığını ortaya koymaktı. Ama seçime gelindiğinde bu toplantılarımız yanlış anlaşılacağını ve 3 buçuk yıl içinde manasını yitireceğini düşündüğümüz için bu toplantılara ara verdik. Biz daha rantabıl çalışma olsun diye bu elimizdeki dosyaların takibi noktasında mobil ekipler oluşturalım, 5 kişilik ekiplerle mahalleleri tarayalım, hızlandıralım faydalı çalışmalar olması için bir düşüncemiz var. Bildiğiniz gibi mahalle meclislerini toplarken mahalle temsilcilerimiz yine o mahalleden sorumlu meclis üyelerimiz birde bizim ilgili bürokratlarımızı topluyorduk. Mahallerin oluşturulan dosyalarının dışın da birtakım çalışmalar da yapıldı. Ben bütün mahalleleri geziyorum ancak bir kişinin bütün sokakları bilmesi mümkün olmuyor. Meclis üyesi arkadaşları mahallelere göre bölmüş olmamıza rağmen malum herkesin belli işleri var bu yüzden de istenildiği gibi bu arkadaşları da mahallerin içinde koşturamıyoruz.

Biz şehri sorumluluk bölgelerine göre 3’e böldük. İskebe’den Yazkent’e kadar olan bolumun üst tarafı Başkan Yardımcımız Aydemir Akköy’un, bu bölgeden Çarşı Mahallesi, alt Haypet ve AVM’ ye kadar olan bölge Başkan Yardımcımız Erkan Yazan’ın, oradan aşağısı da Başkan Yardımcımız Zafer İnce’nin ancak muhtarlarımız, Belediye meclis üyelerimiz ve Başkan yardımcılarımız istenildiği gibi bir çalışma oluşturamadılar. Bizlerde buna alternatif bir formül oluşturmak istedik. Belediyedeki gençlerimizi topladık, mahallelere göre görevlendirdik ve her gün mahallelere gidip mahallelerdeki durumları yerinde inceleyecek. 2-3 günde bir muhtarlarla görüşecekler. Yani bu arkadaşlarımız benim ara sıra yaptığım işi düzenli olarak yapacaklar. Mahallelerdeki sorunları görecekler veya mahalle sakinlerinin taleplerini dinleyecekler. Sonrada durumu muhtarlarla, belediye meclis üyelerimizle ve başkan yardımcılarımızla görüşüp daha sistemli bir şekilde sorunların hızlı bir şekilde çözülmesi sağlanacak. Çok fazla çalıştıramadığımız hücreleri de harekete geçirmiş olacağız. 2016 da mahallelerin üzerine biraz daha ineceğiz. Şuan daha çok yoldur, kanalizasyondur gibi genel işlerle uğraşıyoruz. Bu toplantı bir vesile olsun dedik. Burada muhtarlarımız, belediye meclis üyelerimiz ve bu arkadaşlarımız bir araya gelsin, kaynaşsınlar istedik. Bu çalışmayla daha hızlı, daha hareketli, mobil ve noktasal atış yapmış olacağız.

Güzellikler İyilikler Paylaşıldıkça Çoğalır’

İyi niyetle bu şehre bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. İstiyoruz ki iletişimimiz daha rahat olsun. Görev süremiz içerisinde birlikte kalıcı bir şeyler bırakabilelim. Şehrin imkânlarını da ihtiyaçlarını da benden daha iyi bildiğinize inanıyorum. Biliyorsunuz her konuda, siyaside olsa rant konusunda da olsa sizinle paylaşıyorum. Bunu nasıl yapalım ya da şöyle bir iyilik var buyurun. Biz inanıyoruz ki güzellikler iyilikler paylaşıldıkça çoğalır. Biz mahalle meclislerinde muhtarlarımızı öne çıkarıyoruz. Buna demokratik anlayış deyin, insancıl anlayış deyin, tarz deyin ne derseniz deyin. Mahalleler de Oluşturulacak 5 kişilik arkadaşlarla birlikte bundan sonrada her mahalleyi ayrı ayrı toplarız. Böylece daha doğru, karşılığı olan, ayakları yere sağlam basan çalışmalar uygularız diye düşünüyorum.

Konuşması sonrasında tek tek mahalle muhtarlarının sorunları dinleyip not alan Başkan Kocatepe öncelikli konuların yapılması için gerekli birimlere talimat verdi.

Muhtarlar, uygulamanın çok verimli olacağını Belediye Başkanına istedikleri zaman rahat ulaştıklarını fakat ufak tefek sorunlar için de başkanı rahatsız etmek istemedikleri, kurulan mobil ekipler sayesinde mahallede ki sorunu doğrudan yetkililere iletme şansı buldukları için Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye teşekkür ettiler.

Etiketler: » » »
Share
681 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?