logo

Artvin’de Yaz Kuran Kursu Öğrencilerine Muhteşem Bir Gün yaşattılar


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Geçtiğimiz Çarşamba günü Artvin Kafkasör Yaylasında Artvin İl Müftülüğü tarafından güzel bir etkinlik düzenleneceği haberini almıştım. Gazeteci arkadaşlarım ile birlikte bu etkinliğe katılmak üzere Kafkasör Yaylası’ndaki mesire alanına gittim. Artvin Merkez ve ilçelerdeki 850’nin üzerinde yaz kuran kursu öğrencileri Kafkasör Yaylası’nda hem piknik yapıyorlardı hem de sosyalleşme adına gönüllerince eğleniyorlardı.

Öncelikle bu etkinlik kimin aklına geldiyse teşekkür etmek lazım. Yaz Kuran Kurslarının önemsenmesi adına, bu kurslara giden çocuklarımızın gördükleri eğitime daha fazla adapte olmaları adına yapılan etkinliği son derece isabetli buldum. Tüm ilçelerden gelen öğrencileri bir yerde toplamak ve onlara piknik yaptırmak, İslam’ın bu çocuk yaştaki çocuklara doğru anlatılması adına son derece önemli olacağını düşünüyorum. Çocuklarımızın zihinlerinde Kuran’ı öğrenmekte, İslamiyet’i kavramakta farklı bir şekilde yer bulacaktır. 

Artvin İl Müftüsü ile görüştüğümüzde etkinliğe ilişkin bize; “ Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çocuklara yönelik Kur’an öğretimi, Hz. Peygamberin hayatı, ahlak ve inanç esasları gibi derslerin verildiği ve iki aylık eğitim dönemini kapsayan yaz Kur’an kursları Artvin’de de devam ediyor.

İl Müftülüğünün koordinesinde Artvin’de ‘Kur’an Ayında Kur’an ile Buluşalım’ temasıyla eğitim dönemine başlayan yaz kurslarında öğrencilerin moral ve motivasyonun artması amacıyla doğal güzelliğiyle ünlü Kafkasör Yaylası’nda kaynaşma pikniği düzenledik.

Öte yandan Yaz Kur’an Kurslarında Kur’an-ı Kerim, Siyer, inanç, ibadet ve ahlak derslerinin yanı sıra vatan sevgisi, birlik ve beraberlik konularında öğrencilere eğitimler veriliyor” şeklinde bilgi verdi. Bizlerde böylesine güzel bir etkinliğe imza attıkları için Sayın Müftümüze teşekkür ettik.

Vali Doğanay’ın bu etkinliğe katılması çocuklar için ayrı bir anlam taşıdı

Pikniğin birde çok önemli konuğu vardı. Artvin Valisi Ömer Doğanay etkinliğe bizzat katılarak çocuklarla bir müddet sohbet etme fırsatı buldu. Çocuklar Vali Doğanay’ı bu etkinlikte görmekten dolayı oldukça mutlu oldular. Vali Doğanay’ın yanı sıra bir çok kurumun amirleri de etkinliğe katılmışlardı. Vali Doğanay ve beraberindeki il müdürleri öğrencilerle fotoğraf çekinerek günü ölümsüzleştirdi. Fotoğraf çekiminin ardından çocukların özellikle Vali Doğanay ile hatıra fotoğrafı çekinme yarışına girişleri ise ayrı bir güzellik idi. Çocukların ilimizin en üst düzey mülki amirini merak etmeleri ve onunla fotoğraf çekinmek istemeleri geleceğimiz açısından çok önemli diye düşünüyorum. Bildiğiniz üzere toplumumuz bu tür şeylere çok ilgi göstermez. Bir sanatçı gelse daha bir başka büyük ilgi görür. O sanatçının ne kattığı ne katamadığına kimse bakmaz. Bir ilgi bir ilgi şaşar kalırsınız. Bir devlet büyüğüne çocukların daha fazla ilgi göstermesi açıkçası daha çok sevindiğim bir konu oldu.

Bütün bunların dışında özellikle bu yazıyı kaleme alma sebebime gelince Dinin artık merdiven altı cemaatler yerine müftülükler aracılığıyla insanlara aktarılmaya çalışılmasının çok daha önemli olduğuna vurgu yapmaktır. Bilindiği üzere ülkemiz de son yaşadığımız FETÖ olayında olduğu gibi devletin elini ayağını çekmesinin ne denli büyük hatalara neden olduğunu hep birlikte acı hatıralar ile yaşadık. Daha fazla acı hatıralar yaşamama adına toplumun en önemli hassasiyeti olan din konusunu devlet bir başkalarına bırakmamalı. Bizzat işleyişin içerisinde olmalıdır. Bu demek değil ki zorla herkese anlatılmalı. Hayır değil tabi ki ancak öğrenmek isteyen dinini, mezhebini kesinlikle devlet kanalıyla öğrenmelidir. Devlet işin içinde olmadığı zaman sistem karışır ve birileri dini kullanarak saltanat kurarlar. Bunu acı tecrübeler ile yaşamış bir toplum olarak bundan böyle doğruyu yapmamız için atılmış bu tür adımları desteklemek gerek.

Gelelim Tarım İl Müdürlüğü’nün açıklamasına

Geçtiğimiz günlerde bildiğiniz üzere Artvin kamuoyunda önemli bir iddia ortalığı karıştırmıştı. Bu iddiada maden çalışmalarının Artvin Merkez’de bir üreticinin hayvanlarını zehirlediği idi. Ben yorumsuz bir biçimde Tarım İl Müdürlüğü’nün konu hakkında yaptığı açıklama ile yazımı sonlandıracağım. Yorum size ait olsun değerli okurlarım.

Yapılan basın açıklamasında; “22.07.2017 tarihinde saat 15:00 sularında Cerattepe mevkiinde hayvanlarını otlatan Fikret BEYAZ isimli yetiştiricinin hayvanlarının rahatsızlandığı haberini alması üzerine, olay yerine veteriner hekimi Eyüp Sinan ve veteriner hekimi Hakan BERK görevlendirildi.

Saat 18:00 itibarı ile hayvanların bulunduğu yere varılmış ve hayvan sahibi Fikret Beyaz’dan hayvanların rahatsızlığı ile ilgili bilgi alınmış ve hayvanlar muayene edilmiştir.

Hayvan sahibinin verdiği bilgilerde, hayvanların 11 adedinin hastalandığı ve bunların diğer hayvanlardan bağımsız olarak sabit duraklı bağlamalı sistemde beslendiği, yayılım yapmadıkları, son iki üç gündür hayvanlarda yeme içmenin çok azaldığı, suyu red ettikleri, ishal oldukları, sürekli yatıp kalkarak ayakları ile karın bölgesine vurdukları (sancı belirtisi), ancak serbest dolaşan hayvanlarında herhangi bir belirti olmadığı, bununda kullanma ve içme amaçlı kullandığı suyun son üç gündür bulanık olarak aktığı ve olayında bu sebepten olduğu iddia ve ifade edilmiştir. Ayrıca serbest veteriner hekimi Hüseyin Yalçın’dan Ademin, Neoprim,Spirotek ve Biokarlspad (basit gıda kaynaklı indigesyonlarda kullanılan) ticari isimli ilaçları aldığını ve geçen 24 saat içerisinde toplam 2 uygulama yaptığını belirtmiştir.

Veteriner hekimlerimizin hayvanların barınma yerleri, yedikleri yem ve hayvanlar üzerinde yaptıkları incelemede ise, Üzeri branda ile kaplı, tabanı yerden yükseltilmiş drenajı sağlanmış zemini ahşap malzeme ile kaplı, etrafı ahşap çit ile çevrili bir alanda bulunan hayvanlarda ölüm olmadığı, 11 baş hayvanın yan yana bağlı vaziyette oldukları, ayakta durdukları, çevreye duyarlı oldukları, bakışlarının canlı olduğu, geviş getirdikleri, burun ucu (merme) bölgesinin nemli olduğu, solunumlarının normal olduğu, timpanik olmadıkları, atipik görüntülerinin konvülzyon ve kramplarının olmadığı, sancı belirtilerinin olmadığı, mukozalarda renk değişikliğinin olmadığı, anüs bölgesinin temiz olduğu, tenesmus, ıkınma gibi belirtilerinin olmadığı, biriken dışkıların renk, koku ve kıvamının normal olduğu, içerisinde makroskobik olarak görünen yabancı bir madde bulunmadığı, hayvanların yemliklerinde bulunan ıslatılmış samanı iştahla tükettikleri tespit edilmiştir. Saman olarak buğday ve arpa samanı, kesif olarak Bayramoğlu Yem ve Un San. Tic. A.Ş. nin 28.06.2017 üretim tarihli olduğu, ayrıca arpa ve mısır karmasının yedirildiği görülmüştür. Samanın ıslatıldığı kazanın galvanizli sacdan yapıldığı ve karışımın fiziksel muayenesinde küf ve herhangi bir yabancı madde içermediği koku ve küflenmenin olmadığı tespit edilmiştir.

Dolayısıyla hayvan sahibi Fikret Beyaz’a hayvanlarını yapılan muayenesinde sağlıklı oldukları, herhangi bir zehirlenme belirtilerinin olmadığı ifade edilmiştir. Diğer hayvanlar ise, mahallinde görülmemekle birlikte, hayvan sahibine sağlıklı oldukları beyan edilmiştir. Zira hayvan sahibinin 33 baş sığır, 65 baş koyun ve 45 baş keçisinin olduğu ayrıca kayıtlarımızın tetkikinden de anlaşılmaktadır.

Bahse konu, 11 hayvanın kurban amaçlı beslenmesi, ilave olarak yem yedirilmesi ve bu 11 hayvanın rahatsızlandığının belirtilmesi, yeme bağlı bir rahatsızlığı akla getirmekte olup, alınan yem numunesi ile dışkı numunesi laboratuvara gönderilmiştir. Yine olası bir ölüm vakasında da İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bildirilmesi gerektiği belirtilerek olay mahallinden ayrılarak görev ifa edilmiştir. Geçen 4 günlük zaman zarfında da, hastalık veya ölümle ilgili bir ihbar Kurumumuza gelmemiştir.” ifadelerine yer verildi.

Sadece küçük bir yorum ile yazımı sonlandırayım. Bilinmelidir ki devlet kurumlarının hemen hepsi konuyu hassasiyetle takip etmektedirler. Spekülasyonlara fazlaca itibar edilmemelidir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bazı Suçlara İdam Cezası Şart

  17 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artık televizyonlarda haber kanallarını izlerken insanlığından nasibini almamış insanların işledikleri suçları görmekten tiksinir oldum. Gazetelerde bu tür yaratıkların işledikleri suçları okurken erkekliğimden utanır hale geldim. Böylesi şerefsizlerle aynı Dünya çatısı altında bile yaşamaktan, aynı stratosfer altında bulunmaktan ise utanır oldum. Aynı bayrak ve toprak altında bu tür canilerle birlikte yaşıyor olmaktan ise inanın sıkıldım. Yani ne diyeceğimi ve yazacağımı bilemez haldeyim. Burada bu tür olayları dillendirerek daha fazla insanlı...
 • ŞEHR-İ NUH PROJESİNE KATKI SAĞLAYAN ÇOK YÖNLÜ VE MULTİDİSİPLİNER BİR SANATÇIMIZ; Esma CİVCİR

  15 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Not: Bu makale içerik olarak zenginleştirilmek suretiyle sürekli güncellenecektir. 1.ŞEHR-İ NUH İSMİ Şırnak isminin esas hali olan Şera Nuh, zamanla Şehri Nuh ve Şırnex ve son olarak da Şırnak haline gelmiştir. Şera Nuh kelimesi Süryanicede "Nuh istirahat etti, iskan etti" cümlesinin isimleşmiş halidir. 2.ŞEHR-İ NUH DİRİLİYOR PROJESİ Projenin İsmi: Nuh Tufanı, Şırnak ve dünya tarihinde bitiş ve başlangıç anlamına geldiğinden projeye Şehri Nuh Diriliyor denilmiştir. Hz. Nuh’un türbesinin Cizre’de oluşu, Hud Suresinin 44. ayeti Tufan...
 • Gayrimüslimlerin İslam Ülkesindeki Hakları

  14 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Kendileriyle Yapılan Antlaşmalara Riayet Hayat Hakkına Riayet Adalete Riayet Kanun Karşısında Müslümanlarla Eşitlik Din ve Vicdan Özgürlükleri Çocuklarını İstedikleri Gibi Eğitme Hakkı Mabetlerinin Dokunulmazlığı İbadet ve Âyinlerini Özgürce Yerine Getirebilme Mesken Dokunulmazlığı Mülkiyet Haklarına Riayet Eziyet Etme ve İncitme Yasağı Hukukî Özerklik Hakkı Askerlikten Muaf Olma Kendilerinden Alınan Vergi Miktarının, Maddî Durumlarına Uygun Olarak Tespit Edilmesi Himaye Edilemeyince Kendile...
 • İslam’da Sanık ve Mahkum Hakları

  13 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Konunun sadece başlıklarını veriyoruz. Kısa başlıklar bile çok şey anlatıyor. Ayrıntıları görüp ikna olmak isteyenler http://www.isav.org.tr/img/20150616__6825219989.pdf linkine tıklayıp çıkan pdf dosyasındaki 531-559’uncu sayfalara bakmalıdır. 1. SANIĞIN HAKLARI a. Âdil Yargılanma Hakkı b. Masûmiyet/Suçsuzluk Karinesinden Yararlanma Hakkı    aa. Suç ve Cezada Şahsîlik İlkesinden Yararlanma Hakkı    bb. Şüpheden Sanığın Yararlanması İlkesi c. Savunma Hakkı     aa. Susma hakkı     bb. Tercümandan Yararlanma Hakkı d. Suçta ve Cezada Ka...