logo

Artvin’de Vatandaşlarımıza Ücretsiz Check-Up Hizmeti

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kalın bağırsak kanseri için ücretsiz tarama çalışmalarımız devam ediyor.

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen program çerçevesinde erken tanı için meme kanserinde 40-69 yaş aralığında kadınlara 2 yılda bir mamografi çekimi, rahim ağzı kanserinde 30-65 yaş aralığında kadınlara her 5 yılda bir Pap-Smear veya HPV testi, kalın bağırsak kanserinde 50-70 yaş aralığında herkese iki yılda bir gaitada gizli kan testi ve 10 yılda bir kolonoskopi yapılmakta. Bu kapsamda daha önce başlattığı çalışma ile köylerde yaşayan vatandaşların KETEM’de taramaları yapılmaya devam ediyor.

Artvin İl Sağlık Müdürü Op. Dr. İrfan Akalın taramalarla ilgili gerçekleştirdiği ziyarette vatandaşlarla ve basın mensuplarıyla sohbet ederek açıklamalarda bulundu. Açıklamasında taşrada köylerde yaşayan ve sık sık hastaneye gitme imkânı bulamayan vatandaşları Sağlık Müdürlüğü olarak evlerinden alıp hastanelere getirerek, rutin taramalarını gerçekleştirdiklerini belirten Akalın “Burada erken tanı ve teşhis için kanser taramaları yapılıyor. Daha sonra vatandaşlarımızı kendi araçlarımızla evlerine bırakıyoruz.” dedi.

Akalın, “Sağlıklı ve Güçlü Bir Türkiye İçin Haydi Check-Up Yaptır!” sloganıyla il genelinde kanser taramalarını yılsonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini vurgulayarak, bugüne kadar Hızarlı, Dikmenli, Aşağı Maden, Yukarı Madem ve Borçka/Muratlı Köylerindeki vatandaşların check-up hizmetinden faydalandığını ifade etti.

Tahlil sonuçlarının oluşturdukları ekip tarafından takip edileceğini, şüpheli vakaları yakın takibe alacaklarını kaydeden Akalın, il merkezinde de çalışmaların sürdüğünü belirtti. Akalın, bu uygulamalardaki ana hedeflerinin erken teşhis ve zamanında tedavi olduğuna dikkati çekerek tüm vatandaşları, devletin sunduğu bu imkândan yararlanmaya davet etti.

Vatandaşlar Uygulamadan Memnun

Aşağı Maden Köyünden check-up için Artvin Devlet Hastanesine getirilen Saime Erdağ, bu testler ve kontroller için hastaneye gelme imkânı olmadığını belirterek, “Devletimizden Allah razı olsun. Ayağımıza kadar araba gönderdi. Hastaneye getirdiler. Burada hiç sıra beklemeden bütün sağlık kontrollerimizi yaptılar. Çok memnunuz.” diye konuştu.

Yukarı Maden Köyünden Firdevs Şimşek ise kendileriyle çok güzel ilgilenildiğini ifade ederek, “Test sonuçları hakkında bize bilgi verileceğini söylediler. Eskiden kimse beni kapıdan alıp doktora götürmezdi. Şimdi devletimiz bizleri kapımızdan alıp hastaneye götürüyor. Ücretsiz tüm sağlık testlerini yapıyor. Cebimizden para çıkmıyor. Sıra beklemiyoruz. Doktorlarımız, hemşirelerimiz her şeyimizle ilgileniyor.” Bu vesileyle tüm vatandaşlarımızı Aile Hekimliklerinde ve KETEM’de ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Share
871 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?