logo

Artvin’de Tulum ve Müzik Festivali Coşkusu Yaşandı

Rize ve Artvin’de bu yıl 8’incisi düzenlenen Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali Artvin’de renkli görüntülere sahne oldu.

 

Artvin’de tulum ve mehteran takımının çaldığı müzikler eşliğinde yapılan kortej yürüyüşü ile başlayan 8’inci Uluslararası Tulum ve Müzik Festivaline Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Vira Kültür Sanat Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Erdoğan Cineviz, kurum müdürleri, çok sayıda vatandaş, müzik ve sanatsever katıldı. Kortej yürüyüşü sonrası Milli İrade Meydanında gerçekleştirilen festivalde İstanbul, Ankara, Rize, Gürcistan, İran, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bulgaristan, Çeçenistan ve Karaçay Malkar’dan gelen halkoyunları dans toplulukları sahne alarak gösterilerini sundular. 10 farklı halk oyunları dans topluğundan yaklaşık 350 dansçının sahne aldığı festivaldeki gösteriler izleyenlerin büyük beğenisini topladı. Burada açıklamalarda bulunan Artvin Valisi Ömer Doğanay festivale Türkiye’den ve farklı ülkelerden 350’ye yakın dansçının katıldığını söyledi. Artvin Valisi olarak böyle bir festivale ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Doğanay, tulum festivalinin tüm dünya insanlarının kardeşlik ve kaynaşması adına çok önemli ve anlamlı bir etkinlik olduğunu dile getirdi. Doğanay “ Burada insanlığın, kardeşliğin, dostluğun yaşadığına şahitlik ediyoruz. İnsanları, toplumları birbirine düşürüp kan dökmekten zevk alanlar buradaki kardeşlik tablosundan hoşnut olmayacaklar ama biz sonunda kadar kardeşlik ve sevgi diyoruz. Burada birlik beraberliğin en güzel örneğini sergiliyoruz. Bunda emeği olanlara teşekkür ederim” dedi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’de konuşmasında geleceğini turizmde arayan bir şehrin belediye başkanı olarak uluslararası organizasyonlara sahiplik yapmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi. Kocatepe “ Bu tarz etkinlikler bizlerin şevkini, isteğini artırıyor. Artvin kabuğunu kırmaya başlamıştır. Sokaklarımız cıvıl cıvıl. Turizm kenti olacağız dedik bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Hareketli bir toplumda turizm de gelişir. Yakaladığımız bu ivmeyi kaybetmeyeceğiz. Bu festivalimize katılan kardeşlerimizden bir isteğim var. Artvin Cennetten bir köşe. Kendi memleketlerinize gittiğinizde oradakilere Cennetten selam götürün” diye konuştu.

Vira Kültür Sanat Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Erdoğan Cineviz ise, festivalin en önemli amacının, dünya barışı için, milli birlik ve beraberlik için el ele tulumla hep beraber oyun oynayarak, tulum kültürünü yaşatmak ve insanlar arasındaki kardeşlik sevgi duygularını en üst seviyeye çıkarmak olduğunun söyledi. Cineviz “ Festivalde dostluk ve barış rüzgârları estirmek tek amacımız. Dünya ülkelerinin bizlerle beraber olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Artvin, Türkiye’de ve dünyada folklor şehridir. Atabarı şehridir. Folklor deyince Artvin akla geliyor. Böyle bir şehirde bu festivalle tulum kültürünü yaşatmamıza vesile olan herkese teşekkür ederim” dedi. Konuşmaların ardından halk oyunları toplulukları tek tek sahneye çıkarak bölgelerine ve ülkelerine ait halk oyunları ve dans figürlerini sahnelediler. Birbirinden renkli gösterilere sahne olan festival Artvinlilere unutulmaz bir gece yaşattı. Dans gösterilerinin ardından grupların belirlediği kızlar arasında 8’inci Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali güzellik yarışması yapılırken, festival yöresel sanatçıların konseriyle sona erdi.

Share
929 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?
#

Artvin’de Tulum ve Müzik Festivali Coşkusu Yaşandı” için 2 Yorum

  1. Bizde tulum yok Artvinli Kuman Türklerinde tulum yok !!Artvinli Lazlar tulum festivali düzenledi haberin başlığı olmalıydı!!

  2. Ali Rıza : diyor ki:

    Biz Türkuh!! ne Tulumu!!?? ne horonu!!!??? Yusufelili Kafkas Kuman Türkleri!!!