logo

Artvin’de Trafik Haftası Başladı

Karayolu Trafik Haftası kutlamaları Artvin’de başladı. Etkinlikler kapsamında Artvin İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Ekipleri, şehir merkezinde seyreden araçları durdurarak, trafik kurallarına dikkat çekmek için araçlarına kırmızı kurdele bağlayarak, trafikte duyarlığa dikkat çektiler.

Artvin İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Trafik Haftası dolayısıyla sürücülerin kurallara uyması ve kazaların önlenmesine dikkat çekmek için üç ayrı noktada uygulama yaptılar.  Trafik ekipleri araçları durdurup bilgilendirici broşürler, araç kokusu ve trafikte duyarlılığı sağlamak için kırmızı kurdele dağıttılar. Trafik polisleri emniyet kemerini takmayan sürücülere emniyet kemerlerini takmalarını istedi, trafik kurallarına uymaları konusunda da uyarılarda bulundu.

Uygulamaya Artvin İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş’ta katıldı. Emniyet Müdürü Akbaş bizzat uygulamaya katılarak sürücülerden trafik kurallarına uymalarını istedi. Akbaş’ın gerçekleştirdiği uygulama sırasında Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan’da uygulamaya takıldı. Aracından inen başsavcı Turhan Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş’la tokalaşarak Trafik Haftasını kutladı ve gerçekleştirilen uygulamadan dolayı trafik ekiplerini tebrik etti.

İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, önceki görev yeri olan Erzincan’da emniyet kemeri yerine takılan tokaların yasaklanmasıyla ilgi gösterdiği hassasiyetle tanınıyor. Ülkemizde bu tokaların yasaklanmasında büyük pay sahibi olan Emniyet müdürümüz Alaattin Akbaş ilimizde emniyet normal yaşantısında da emniyet kemeri takılması hususunda hassas bir kişiliğe sahip.

Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş burada yaptığı açıklamada, Her yıl Mayıs ayının ilk haftasının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de trafik haftası olarak kutlandığını ifade eden İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş trafiğin ülkemizde terörden sonra en önemli sorunlardan birisi olduğunu söyledi.

Akbaş açıklamasının devamında; “Terör olaylarında verdiğimiz şehitlerle yüreklerimiz yanarken, trafik kazalarında çok insanlarımızı, canlarımızı kaybediyoruz. Ciddi anlamda trafik kazalarında ölümler devam ediyor. Emniyet Genel Müdürlüğümüzün son 4 yılda yapmış olduğu çalışmalar sayesinde ölümlü trafik kazalarında azalma gözleniyor ama rakamlar istenilen seviyelerin çok üzerinde. Bunları sıfırlamaya çalışmak hepimizin üzerine bir borç. Bunun trafik denetimleriyle olamayacağının farkındayız. Trafik konusu bir kültür konusudur. İnsanlarımız bu konuda bilinçlenmeli, küçük yaşlardan itibaren insanlarımızın eğitilmesi önemli. Yol kullanıcıların, araçtaki diğer insanlarında trafik kuralları bilinciyle hareket etmesi gerekiyor” dedi.

İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş Artvin’de güvenilir bir trafik ortamının oluşturulması için ilgili kurumlarla iş birliği içinde çalışmaların sürdürüldüğünü söyleyerek trafik konusunda toplumun bilinçlendirilmesinde STK’lara, Şoförler Cemiyetine ve basın mensuplarına da önemli görevler düştüğünü kaydetti.

Akbaş; “Bugün trafik kontrol uygulamaları kapsamında arkadaşlarımız sürücülerimizi bilgilendiriyor, uyarılarda bulunuyor. Trafikte emniyet kemerini çok önemsiyoruz. Araç sürücüsünün ve araç içindeki diğer kişilerin emniyet kemeri kullanmasının zorunlu olduğunun farkında ve bilincindeyiz. Bu kanunen de zorunlu. Bunun polis korkusuyla, ceza korkusuyla değil de insanlarımızın kendi hür iradeleriyle yapmaları gerektiğini düşünüyoruz. Şehirlerarası yollarda ciddi bir emniyet kemeri kullanımı var ama şehir içi trafiğinde emniyet kemeri kullanımı çok düşük. Bunun artırılması gerekiyor. Bilgilendirme broşür dağıtılıp, uyarılarda bulunuldu” dedi.

Akbaş konuşmasını Artvin halkının ve sürücülerin trafik haftasını kutlayarak sonlandırdı.

Share
515 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?