logo

Artvin’de Taşkınlar Kontrol Altına Alınıyor

Artvin’de DSİ 26. Bölge Müdürlüğünce yapılacak olan 26 milyon liralık 8 büyük tesis için toplu temel atma töreni düzenlendi.

Devlet Su İşleri 26. Bölge Müdürlüğünün Artvin’de taşkınları kontrol altında alma projeleri kapsamında Artvin Merkez Aşağı Maden Köyünde yapılan toplu temel atma törenine Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin İl Jandarma Komutanı Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan, Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit, bazı kurum müdürleri ve köy halkı katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından törende bir konuşma yapan Artvin Valisi Kemal Cirit, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün Bölge Müdürlüğü kapsamında yaptığı bazı yatırımların temelini atmak üzere Aşağı Maden Köyünde toplu temel atma töreni düzenlediklerini söyledi.

Bu vesile ile ilk defa Aşağı Maden Köyü’ne geldiğini ve köyü çok beğendiğini belirten Vali Cirit, 2015 yılında Artvin de sadece Orman ve Su İşleri Bakanlığının 60 milyon liralık yatırım programı olduğunu ifade etti.

“Tabi ki Tüm Sorunları Çözdük Demiyoruz Ama Sizlerle Birlikte Daha Çok Gayret Gösterip Sorunlarımızı Çözeceğiz”

Vali Cirit; “Artvin kendisi küçük ama coğrafyasının zorlu yapısı gereği büyük hizmetlere ihtiyacı var. Kamu hizmetini yerine getirecek olan bizleriz. Bizler sizlerin hayatını kolaylaştırmak için çeşitli adımları atacağız ve önümüzdeki süreçte ülkemizi hep beraber kalkındıracağız. Burada muhtarından mühendisine, işçisine kadar birçok arkadaşımızın emeği var. 8 tane yatırımın toplu olarak temelini atıyoruz. İlimiz en çok taşkın olan illerden biriyken yapılan yatırımlarla nerdeyse bu taşkınları büyük oranda dizginlemiş durumdayız. Artvin en çok kamu hizmeti alan illerimiz arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bunu da bütün köylerimizle ilçelerimizle paylaşıyoruz. Tabi ki tüm sorunları çözdük demiyoruz ama sizlerle birlikte daha çok gayret gösterip sorunlarımızı çözeceğiz. Artvin’in geleceğini büyük oranda eğitim ve turizme göre kodlamış bulunuyor. Köylerimizin göç vermesini istemiyoruz. Vatandaşlarımızın bulunduğu yerde yaşamasını arzu ediyoruz. Bu temel atma töreni hem ilimize hem ülkemize hayırlı olsun. Bu yatırımların yapılmasında büyük çaba sarf eden ve planlayan Orman Bakanımıza, ilgili genel müdürlüğümüze ve milletvekilimize burada hizmet üretecek mühendisinden işçisine bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Dinçer Aydoğan, “Aktif Olarak 45 Adet Ana Dere Olmakla Birlikte Taşkın Riski Taşıyan Yüzlerce Kuru Dere Bulunuyor”

DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan yaptığı konuşmasında, yapılacak olan 8 adet proje ile Bölge Müdürlüğünün bunun dışında yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Aydoğan; Artvin İlinin 7 bin 436 kilometre karelik bir alan ile küçük bir bölgeye sahip olmasına rağmen gerek topografyasının dik ve engebeli olması, gerekse özellikle sahil kesim başta olmak üzere yoğun yağış alması hasebiyle (Hopa, Arhavi ve Kemalpaşa) yılın belli dönemlerinde önemli taşkınlara maruz kaldığını söyledi.

Artvin il sınırları içerisinde aktif olarak 45 adet ana dere olmakla birlikte taşkın riski taşıyan yüzlerce kuru dere bulunduğunu vurgulayan Aydoğan şunları söyledi: “Bunun yanında dere eğimlerinin çok yüksek olması sebebiyle tarımsal alanların erozyon tehlikesine maruz kalması zaten kısıtlı mezkur alanların kaybedilebileceği anlamına gelmektedir. Bu sebeple taşkın ve rusubat kontrol faaliyetleri Artvin İli için oldukça önem arz etmektedir.

DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü taşkın ve rusubat kontrol faaliyetleri kapsamında birçok projeyi hayata geçirmiş ve geçirmeye devam etmektedir. Kurulduğu dönemden beri bugüne kadar toplamda 2015 yılı fiyatları ile 121 milyon 628 bin 371 lira yatırım yapılmıştır. Bu yatırımlar Genel Müdürlüğümüzün desteği ile son yıllarda önemli oranda artarak sadece 2012-2014 döneminde 72 milyon TL’lik yatırım yapılmıştır. Yapılan bu yatırımların neticesinde Artvin ilinde taşkın riski önemli derecede azaltılmıştır. Bölge Müdürlüğümüz geçmişte yapmış olduğu büyük ve küçük ölçekli projelerden elde ettiği deneyimler ile günümüzde ve gelecekte yapacağı projelerde kaliteyi ön plana almış, ayrıca doğa ile uyumlu projeleri yapmayı hedef edinmiştir. Bölge halkının taleplerine binaen mümkün olması halinde gerek yaya köprüleri gerekse araç köprüleri yaparak vatandaşlarımızın günlük hayat standartları arttırılmaktadır. Bölge Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen projelerin yapımı sırasında ve sonrasında vatandaşlarımızdan olumlu tepkiler alınmaktadır. Taşkın ve rusubat projeleri yapımı sonrasında karşılaşılan menfi durumlar Bölge Müdürlüğümüzce ivedilikle değerlendirilerek onarım faaliyetleri kapsamında giderilmektedir. 2015 yılı içinde devam eden 13 projemiz bulunmaktadır. Bunların Artvin Merkez ve Hopa’da 3 tane, Şavşat ve Yusufeli’nde 2 tane ve Arhavi, Borçka ve Ardanuç’ta da 1 tane bulunmaktadır.

Bu kapsamda bugün 7 adedi taşkın ve rusubat kontrolü, 1 adedi köy yolları tamamlama inşaatı olmak üzere toplam 8 adet projeyi hayata geçiriyoruz. Bunlar Artvin Merkez Aşağımaden Köyü ve Ortaköy, Şavşat Elmalı Köyü ve Armutlu Mahallesi, Yusufeli Morkaya, Altıparmak ve Taşkıran Köyleri, Hopa Yoldere, Koyuncular ve Yukarı Sundura Köyleri taşkın ve rusubat projeleridir.

Ayrıca Artvin İlinin 2050 yılına kadar içme suyu problemini çözecek olan ve DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü ile Artvin Belediyesi arasında Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı protokol imza töreni akabinde İçme suyu Projesi ek yatırım programına alınarak Kalkınma Bakanlığına gönderilmiştir. Bakanlığımızın onayını müteakip 2015 yılı sonunda inşaatına kazma vuracağız. Yapıldığı yıl itibarıyla dünyanın 6. ülkemizin en yüksek baraj projesi olan Deriner Barajı göl alanında 4 farklı mevkide yer alacak iskele projelerimiz tamamlanmak üzeredir. Bu projeler ile göl alanında turizm amaçlı feribot gezisi yapılabilir hale gelecektir”.

Konuşmaların ardından Vali Cirit ile beraberindeki protokol üyeleri butona basarak toplu temel atma merasimini gerçekleştirdi.

AVBM

Etiketler: » »
Share
1366 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?