logo

Artvin’de STK’lar Daha Etkin Hale Gelmelidir


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Son günlerde Artvin’de oda ve STK’ların seçimlerin gündemini yaşıyoruz. Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası seçimlerinin ardından Esnaf ve Kefalet Kooperatifi ve Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri gerçekleştirilecek. Bunun yanı sıra bir çok STK’da da seçimler gerçekleştiriliyor ve gerçekleştirilme aşamasında.

Gündem STK’lar olunca bu konuya eğilmekte fayda var. Ben, öteden beri ilimizdeki oda ve STK’ların çok daha etkin kullanılması gerektiğini savunanlardanım. Bu tür oda ve STK’ların devlet kurumları ile iyi iletişim halinde olmalarının yanı sıra ülke genelindeki bağlı bulundukları kuruluşlar nezdinde kendilerine etkin bir yer bulmaları şarttır. Bunun yanı sıra Artvin’in en önemli ihtiyacı olan lobi oluşturma noktasında da çok etkin çalışmalarda bulunması gerekmektedir.

Artvin’in en büyük ihtiyacı lobi ihtiyacıdır. İlimizin sorunlarını çözme noktasındaki görevleri sadece ve sadece siyasilerin üzerlerine bırakmak ise ilimizin sorunlarını çözme noktasında yetersizdir. Evet, başlıca görev siyasilere düşse de bu sorunları aktif bir biçimde Ankara’ya aktarma görevi kesinlikle oda ve STK’ların görevidir. Bu noktada biz yıllardır eksiğiz. Konuşuyoruz ancak genellikle kendi aramızda konuşuyoruz. Sesimizi Ankara’ya duyurma noktasında maalesef etkin olamıyoruz.

Örneğin son yılların en önemli konularının başında gelen Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin gecikmesi meselesi de işte tam olarak bu eksikliğin meydana getirdiği bir sonuçtur. Maalesef ki Trabzon lobisi bizim çok ilerimizde hareket etmiş ve Cankurtaran Tüneli’nin gecikmesi için yaptıkları lobi karşılık bulmuştur. Bizden çok daha sonra başlayan ve hatta bizim iki katı büyüklüğümüzde olan Ovit Tüneli tamamlanıp hizmete sokulurken, Cankurtaran Tüneli geciktikçe gecikmiştir. Hatırlarsanız benim bu konuda iddiam Cankurtaran Tüneli’nin 2018 yılının bahar aylarında açılacağı yönündeydi. Ve sanıyorum ki bu iddiam gerçekleşmek üzere. Sessiz kalan bir toplum olursanız maalesef ki böylesi bir sonuç ile karşılaşmanız kaçınılmaz olmaktadır. Derler ya, ağlayamayana meme olmaz diye. Ağlamayı bilemediğimiz için ağlayan iller istediklerini çok daha iyi bir şekilde almaktadırlar.

Yakın bir zamanda Artvin Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri gerçekleşecek. Ondan önce de Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin seçimleri olacak. Buralarda görev alacak olan arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum ancak bundan böyle seçilecek arkadaşları daha sıkı takip edeceğimizin bilinmesini istiyorum. Her iki oda da ilimiz açısından hayati bir önem taşımaktadır. Bu kurumları kendi başlarına bırakmak da hiç akıllıca bir yöntem değildir. Bizler gerek basın mensupları olarak gerekse de vatandaş olarak gerekli takipleri gerçekleştirmeliyiz. İlimize gelen kamu yatırımlarından bu ilin insanlarının yeterince yararlanıp yararlanmadığından, odaların yeterli düzeyde lobi yapıp yapmamasına kadar bir çok alanda sıkı takip içerisinde olmadığımız zaman maalesef ki görev yapan insanlarda genellikle rutinin önüne geçememektedirler.

Bakınız ilimizin karayolları konusu. Sadece Şoförler ve Otomobilciler Odasını kast etmiyorum. Tüm oda ve STK’lar ile vatandaşları kast ederek söylemek istiyorum ki bugün bu kötü yollarla karşı karşıya kalmış isek bunda hepimizin kabahati var. Etkin bir takip ve iyi bir lobi yapılmış olsaydı bugün bu yolların yeniden planlanması ihtiyacı hasıl olmaz idi. Bugün bu yollara alternatifler aramak yerine dün görevimizi tam yapmış olmalıydık. Gerçi halen dahi tam olarak görev yapmıyoruz. Daha etkin ve doğru bir lobi çalışması ile ilimize çok güzel yatırımlar kazandırtabiliriz. Bu bilinçle hareket etmeliyiz.

Adayların Hedeflerini Ve Açıklamalarını Bu Köşe Yazılarında Bulabileceksiniz

Bu yazıyı yazarken, Nisan ayında gerçekleştirilecek olan Artvin Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde aday olmayı düşünen isimlerden Seçkin Kurt, açıklamalarda bulundu. Ben, bütün adayların açıklamalarını ayrım yapmadan burada yayımlamayı düşünüyorum. İstiyorum ki adayların açıklamaları yerde kalmasın. Öylesine yapılmış açıklamalar olmasın. Bu isimlerin açıklamalarını vatandaşlarımızda okusunlar ve gelecekte ‘Siz bu şekilde söz vermiştiniz’ diyebilsinler diye yazılı belge olarak kalsın.

İşte Seçkin Kurt’un açıklamaları:

İlimizi bizlere, bizleri de tüm Türkiye’ye tanıtmak için mücadele veren, bizleri aydınlatmak için çalışan ve haberdar eden, çok değerli basın mensubu arkadaşlarımız. Katılımınızdan dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyorum.

Bugün burada toplanmamızın nedeni; artık seçim gündemi içerisine girmiş bulunduğumuz ve Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan Artvin Ticaret ve Sanayi Odası seçimleridir. Seçim süreci ve sonrasında çalışacağımız arkadaşlarımızla beraber, uzun zamandır sürdürdüğümüz taban çalışmaları sonucunda, birçok işadamı ve esnaf dostlarımızla sohbet etme fırsatı bulduk. Üyelerimizin, ekonomik açıdan her sektörde çok büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığını dile getiren arkadaşlarımızın, çözüm noktasındaki ortak kanısı ise; kendilerini temsil etmesi gereken Artvin Ticaret ve Sanayi Odasında mutlak bir anlayış değişikliğine gitmek gerekliliği oldu.

Tam da bu noktada, bu anlayış değişiminin gerçekleşmesi için; oda içerisindeki yapısal hizmet ağını geliştirip, odamızın sadece üyelerimizin genel ihtiyacını karşılayan bir kurum kimliğinden çıkarılarak, şehrimizin bugün ki ve gelecekteki genel ihtiyaçlarını ve bütün sorunlarını dile getiren, projeler üreterek çözümler bulan, ilimizdeki bütün kamu kurumları ile üyelerimizin arasında, üyelerim lehine sağlam bir köprü kurarak, yalnızca seçim dönemlerinde değil her daim birlikte yürümek için; Nisan ayı içerisinde yapılacak olan oda seçimlerinde, çalışma arkadaşlarımla beraber aday olduğumuzu, siz değerli basın mensupları aracılığıyla tüm Artvin halkına ve esnaf dostlarımıza ilan ediyoruz.

Bu vesile ile ilimizde, geçmişte ve bugün görev yapan, tüm Artvin Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu başkanlarına, çalışma arkadaşlarına ve tüm oda personeline, ilimize ve ilgili ilçelerimize yapmış oldukları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Şunu da özellikle altını çizerek belirtmek istiyorum ki Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı seçim yarışında Artvin’imize hizmet etme noktasında, mutlaka arkadaşlarımızda olacaktır.

Bizler diyoruz ki gelin odamızda bir vizyon değişikliğine gidelim. İlimizde yapılması planlanan bütün yatırımlarla alakalı olarak, ilgili kuruluşlarla görüşüp, bu yatırımlardan Artvin esnafımızın azami şekilde faydalanmasını sağlayalım. Özellikle turizm ve eğitim alanında yeni projeler üreterek, bu projelerin hayata geçirilebilmesi için yoğun çaba harcayalım. Yani Ricacı değil, icracı oda olalım. Bu hizmet yarışının sonucu ne olursa olsun kazanan Artvin esnafı olsun çünkü Güçlü Esnaf demek; Gülen Esnaf, Gülen Esnaf demek; Mutlu Bir Şehir Demektir.

Bizler bu mutlu şehri yaratmak için elimizi taşın altına, yüreğimizi avuçlarınıza koyuyoruz. Karar siz değerli üyelerimizindir. Saygılarımızla.”

Kendisine hayırlı uğurlu olsun. Yeni adayların da çıkabileceği düşünülüyor. Bunun yanı sıra mevcut Başkan Kurtul Özel ile yönetiminin de yeniden aday olduklarını biliyorum. İyi olan kazansın diyelim.

Henüz erken olduğu için ve tüm adaylar hedeflerini açıklamadıklarından dolayı yorum yapmıyorum. Hepsine kolaylıklar diliyorum, umarım ilimiz için kim hayırlı ise o olsun. Sadece söylemeliyim ki artık bu tür oda ve STK’ların vizyonlarında ciddi anlamda değişim ihtiyacı bulunmaktadır. Umarım bu değişim yaşanır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeşil Artvin Derneği Ne Açıklama Yapacak Merak Ediyorum

  20 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Uzun zamandır sessizliğe gömülen Yeşil Artvin Derneği sessizliğini bozuyormuş. Dernek tarafından yapılan açıklamaya göre 21 Şubat 2018 Çarşamba günü saat 17.30’da Halitpaşa Meydanı’nda basın açıklaması yapılacakmış. İnanın çok merak ediyorum bu açıklamayı. Bunca yaşananlar karşısında sessizliklerini koruyan bir tek açıklama dahi yapmayan derneğin şimdi açıklama yapması bana oldukça ilginç geldi. Evet, anlıyorum bu açıklamanın içeriği iki yıl önce Şubat ayında yaşanan Cerattepe olaylarının yıldönümüne ilişkin olacaktır ancak bugüne kadar sessiz ...
 • Dünden Bugüne Afrin

  19 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Tarihi Hititlere, M.Ö. 1000’lere kadar uzanan ve önemli tarihsel kalıntıları barındıran Afrin çok erken dönemde, Kudüs’ün de fethedildiği 637 yılında Müslümanların hâkimiyetine girdi. Osmanlı döneminde Afrin Kilis’e bağlı bir kaza konumundaydı.   Afrin Misak-ı Milli sınırları içinde yer almaktadır. Afrin Birinci Dünya Savaşı’nda dahi kaybedilmemiş bir bölge idi. 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi imzalandıktan sonra, Osmanlı birliklerinin Afrin-Tel-Rıfat-Azez hattında hakimiyeti vardı. Milli Mücadele döneminde 1920-1921 aralı...
 • Trabzon Lobisi Tüneli, Allah’da Kar Yağışını Geciktirdi

  19 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sizin hesabınız var ise Trabzon Lobisi Allah’ın da bir hesabı var. Siz, Artvin üzerinden çeşitli hesaplar yaparak Artvin halkını sıkıntıya sokarsanız Cenab-ı Allah’ta Artvin’e başka bir rahatlık verir. Şuan içinde bulunduğumuz durum tam da bu sözleri içeren bir durum. Ekim 2010 tarihinde temeli atılmıştı Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin temeli. Dönemin Denizcilik Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı, bugünün Başbakanı Binali Yıldırım temel atmıştı. Binali Yıldırım o gün konuşurken; “Bu Babamın Yoludur, Yolu Neşe Yoludur. Bu babamın yoludur/ Yolu n...
 • Artvin’de Zor Coğrafyada, Zor Siyaset, Zor Medya İlişkileri…

  19 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Artvin ve ilçeleri gerek fiziki açıdan, gerek sosyal açıdan, kültürel değerlerini ihraç etme açısından, turizme açılma açısından, İktidarın yaptıklarını anlatamama zorlukları açısından hülasa her açıdan müstesna bir ilimizdir. Şimdi bu paragraftaki maddeleri tek tek ele alalım. -Kırık engebeli arazi olması açısından yatırım yapma zorluğu. Ama buna rağmen ülkemizin nüfusuna göre en çok yatırım almış ili olduğunu biliyorum. -Efendim barajlar varda ondan yatırımın çoğu burada gözüküyor. Hayır değerli kardeşlerim. Mesela Ardahan da, Erzur...