logo

Artvin’de STK’lar Daha Etkin Hale Gelmelidir


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Son günlerde Artvin’de oda ve STK’ların seçimlerin gündemini yaşıyoruz. Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası seçimlerinin ardından Esnaf ve Kefalet Kooperatifi ve Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri gerçekleştirilecek. Bunun yanı sıra bir çok STK’da da seçimler gerçekleştiriliyor ve gerçekleştirilme aşamasında.

Gündem STK’lar olunca bu konuya eğilmekte fayda var. Ben, öteden beri ilimizdeki oda ve STK’ların çok daha etkin kullanılması gerektiğini savunanlardanım. Bu tür oda ve STK’ların devlet kurumları ile iyi iletişim halinde olmalarının yanı sıra ülke genelindeki bağlı bulundukları kuruluşlar nezdinde kendilerine etkin bir yer bulmaları şarttır. Bunun yanı sıra Artvin’in en önemli ihtiyacı olan lobi oluşturma noktasında da çok etkin çalışmalarda bulunması gerekmektedir.

Artvin’in en büyük ihtiyacı lobi ihtiyacıdır. İlimizin sorunlarını çözme noktasındaki görevleri sadece ve sadece siyasilerin üzerlerine bırakmak ise ilimizin sorunlarını çözme noktasında yetersizdir. Evet, başlıca görev siyasilere düşse de bu sorunları aktif bir biçimde Ankara’ya aktarma görevi kesinlikle oda ve STK’ların görevidir. Bu noktada biz yıllardır eksiğiz. Konuşuyoruz ancak genellikle kendi aramızda konuşuyoruz. Sesimizi Ankara’ya duyurma noktasında maalesef etkin olamıyoruz.

Örneğin son yılların en önemli konularının başında gelen Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin gecikmesi meselesi de işte tam olarak bu eksikliğin meydana getirdiği bir sonuçtur. Maalesef ki Trabzon lobisi bizim çok ilerimizde hareket etmiş ve Cankurtaran Tüneli’nin gecikmesi için yaptıkları lobi karşılık bulmuştur. Bizden çok daha sonra başlayan ve hatta bizim iki katı büyüklüğümüzde olan Ovit Tüneli tamamlanıp hizmete sokulurken, Cankurtaran Tüneli geciktikçe gecikmiştir. Hatırlarsanız benim bu konuda iddiam Cankurtaran Tüneli’nin 2018 yılının bahar aylarında açılacağı yönündeydi. Ve sanıyorum ki bu iddiam gerçekleşmek üzere. Sessiz kalan bir toplum olursanız maalesef ki böylesi bir sonuç ile karşılaşmanız kaçınılmaz olmaktadır. Derler ya, ağlayamayana meme olmaz diye. Ağlamayı bilemediğimiz için ağlayan iller istediklerini çok daha iyi bir şekilde almaktadırlar.

Yakın bir zamanda Artvin Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri gerçekleşecek. Ondan önce de Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin seçimleri olacak. Buralarda görev alacak olan arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum ancak bundan böyle seçilecek arkadaşları daha sıkı takip edeceğimizin bilinmesini istiyorum. Her iki oda da ilimiz açısından hayati bir önem taşımaktadır. Bu kurumları kendi başlarına bırakmak da hiç akıllıca bir yöntem değildir. Bizler gerek basın mensupları olarak gerekse de vatandaş olarak gerekli takipleri gerçekleştirmeliyiz. İlimize gelen kamu yatırımlarından bu ilin insanlarının yeterince yararlanıp yararlanmadığından, odaların yeterli düzeyde lobi yapıp yapmamasına kadar bir çok alanda sıkı takip içerisinde olmadığımız zaman maalesef ki görev yapan insanlarda genellikle rutinin önüne geçememektedirler.

Bakınız ilimizin karayolları konusu. Sadece Şoförler ve Otomobilciler Odasını kast etmiyorum. Tüm oda ve STK’lar ile vatandaşları kast ederek söylemek istiyorum ki bugün bu kötü yollarla karşı karşıya kalmış isek bunda hepimizin kabahati var. Etkin bir takip ve iyi bir lobi yapılmış olsaydı bugün bu yolların yeniden planlanması ihtiyacı hasıl olmaz idi. Bugün bu yollara alternatifler aramak yerine dün görevimizi tam yapmış olmalıydık. Gerçi halen dahi tam olarak görev yapmıyoruz. Daha etkin ve doğru bir lobi çalışması ile ilimize çok güzel yatırımlar kazandırtabiliriz. Bu bilinçle hareket etmeliyiz.

Adayların Hedeflerini Ve Açıklamalarını Bu Köşe Yazılarında Bulabileceksiniz

Bu yazıyı yazarken, Nisan ayında gerçekleştirilecek olan Artvin Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde aday olmayı düşünen isimlerden Seçkin Kurt, açıklamalarda bulundu. Ben, bütün adayların açıklamalarını ayrım yapmadan burada yayımlamayı düşünüyorum. İstiyorum ki adayların açıklamaları yerde kalmasın. Öylesine yapılmış açıklamalar olmasın. Bu isimlerin açıklamalarını vatandaşlarımızda okusunlar ve gelecekte ‘Siz bu şekilde söz vermiştiniz’ diyebilsinler diye yazılı belge olarak kalsın.

İşte Seçkin Kurt’un açıklamaları:

İlimizi bizlere, bizleri de tüm Türkiye’ye tanıtmak için mücadele veren, bizleri aydınlatmak için çalışan ve haberdar eden, çok değerli basın mensubu arkadaşlarımız. Katılımınızdan dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyorum.

Bugün burada toplanmamızın nedeni; artık seçim gündemi içerisine girmiş bulunduğumuz ve Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan Artvin Ticaret ve Sanayi Odası seçimleridir. Seçim süreci ve sonrasında çalışacağımız arkadaşlarımızla beraber, uzun zamandır sürdürdüğümüz taban çalışmaları sonucunda, birçok işadamı ve esnaf dostlarımızla sohbet etme fırsatı bulduk. Üyelerimizin, ekonomik açıdan her sektörde çok büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığını dile getiren arkadaşlarımızın, çözüm noktasındaki ortak kanısı ise; kendilerini temsil etmesi gereken Artvin Ticaret ve Sanayi Odasında mutlak bir anlayış değişikliğine gitmek gerekliliği oldu.

Tam da bu noktada, bu anlayış değişiminin gerçekleşmesi için; oda içerisindeki yapısal hizmet ağını geliştirip, odamızın sadece üyelerimizin genel ihtiyacını karşılayan bir kurum kimliğinden çıkarılarak, şehrimizin bugün ki ve gelecekteki genel ihtiyaçlarını ve bütün sorunlarını dile getiren, projeler üreterek çözümler bulan, ilimizdeki bütün kamu kurumları ile üyelerimizin arasında, üyelerim lehine sağlam bir köprü kurarak, yalnızca seçim dönemlerinde değil her daim birlikte yürümek için; Nisan ayı içerisinde yapılacak olan oda seçimlerinde, çalışma arkadaşlarımla beraber aday olduğumuzu, siz değerli basın mensupları aracılığıyla tüm Artvin halkına ve esnaf dostlarımıza ilan ediyoruz.

Bu vesile ile ilimizde, geçmişte ve bugün görev yapan, tüm Artvin Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu başkanlarına, çalışma arkadaşlarına ve tüm oda personeline, ilimize ve ilgili ilçelerimize yapmış oldukları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Şunu da özellikle altını çizerek belirtmek istiyorum ki Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı seçim yarışında Artvin’imize hizmet etme noktasında, mutlaka arkadaşlarımızda olacaktır.

Bizler diyoruz ki gelin odamızda bir vizyon değişikliğine gidelim. İlimizde yapılması planlanan bütün yatırımlarla alakalı olarak, ilgili kuruluşlarla görüşüp, bu yatırımlardan Artvin esnafımızın azami şekilde faydalanmasını sağlayalım. Özellikle turizm ve eğitim alanında yeni projeler üreterek, bu projelerin hayata geçirilebilmesi için yoğun çaba harcayalım. Yani Ricacı değil, icracı oda olalım. Bu hizmet yarışının sonucu ne olursa olsun kazanan Artvin esnafı olsun çünkü Güçlü Esnaf demek; Gülen Esnaf, Gülen Esnaf demek; Mutlu Bir Şehir Demektir.

Bizler bu mutlu şehri yaratmak için elimizi taşın altına, yüreğimizi avuçlarınıza koyuyoruz. Karar siz değerli üyelerimizindir. Saygılarımızla.”

Kendisine hayırlı uğurlu olsun. Yeni adayların da çıkabileceği düşünülüyor. Bunun yanı sıra mevcut Başkan Kurtul Özel ile yönetiminin de yeniden aday olduklarını biliyorum. İyi olan kazansın diyelim.

Henüz erken olduğu için ve tüm adaylar hedeflerini açıklamadıklarından dolayı yorum yapmıyorum. Hepsine kolaylıklar diliyorum, umarım ilimiz için kim hayırlı ise o olsun. Sadece söylemeliyim ki artık bu tür oda ve STK’ların vizyonlarında ciddi anlamda değişim ihtiyacı bulunmaktadır. Umarım bu değişim yaşanır.

Share
377 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvin, AK Partili Belediye Olduktan Sonra Kabuğunu Kırdı

  15 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz günlerde yaklaşık beş yıldır Artvin’e gelmeyen bir arkadaşım Artvin’e geldi. Bu arkadaşım ile Artvin’e gelmeden önce yaptığımız görüşmelerde sürekli olarak Artvin Merkez’in çok değiştiği üzerine sohbetler yapıyorduk. Bu değişim ile ilgili olarak büyük bir merak uyandıran benim söylemlerim karşısında arkadaşımda büyük bir merak uyanmıştı. Bu değişimi bizzat kendi gözleriyle görmek istediğini söyleyen arkadaşım ile yaptığımız Artvin gezisi sırasında arkadaşımın söylemi tam olarak “Artvin AK Partili Belediye olduktan sonra kabuğunu kırm...
 • Maden Şirketi Artvin’i Hiçe Sayar Bir Tavır Takınıyor

  12 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazımı okuyanlar bana bir takım eleştirilerde bulunabilirler. Artvin’de maden çıkmasına ve maden şirketine destek vermem nedeniyle bu yazımı garip karşılayabilirler. Hatta nemalanmamın bitmesi nedeniyle bu tür bir yazı yazdığımı da ileri sürebilirler. Ben bu eleştirilere saygı duyuyorum ancak bilinmesini isterim ki ben her zaman yanlış gördüğünü yazan bir gazeteciyim. Şirketle ilişkilerimin en iyi olduğu dönemlerde dahi yapılan hataları dile getiren bir ismim. Bu sebeple ilişkilerimi, hatta ve hatta maddi anlamda olan ilişkilerimi bile hiçe ...
 • Domatis domates olunca tadı kaçtı

  10 Ağustos 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köyümüzde domatese yerel şive ile domatis deriz. Domatisin biçimsiz bir yapısı vardı ama tadı güzeldi, domatesin biçimi güzelleşti ama tadı bozuldu. Öğrencilik ve iş yaşamı nedeniyle köyden ayrılınca domatis domates oldu. Köyümüzde tamamen doğal olan domatis öğrencilik ve iş yaşamında lezzetini kaybetti. Köyümüzde alt çenemizi biraz ileri sürerek çayı fırt çeker gibi ısırarak ve ağzımızı şapırdatarak domatis yerdik. Domatesi ise bıçakla dilimleyerek yemeye başladık. Sonra domateslerin hormonluları çıktı, buna da alıştırıld...
 • Yerel Seçimler Yaklaşırken

  06 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Seçim yapılan ülke İslam ülkesi de olsa sadece Müslümanlar sorumlu olmazlar. O ülke vatandaşlarının tamamının sorumlu davranması gerekir. Türkiye de TC vatandaşı olan Müslim gayri Müslim iktidar muhalefet herkesin Türkiye nin menfaatlerini düşünerek kendini sorumlu tutması gerekir. Ortak menfaatlerin ortak tehlikelerin olumlu veya olumsuz etkileri de TC vatandaşlarının hepsine ortaktır. Ölçü ve denge kaybolmadan yolumuza devam etmeliyiz. Duyduklarımızı etrafımızdaki kişilerin amirlerin hoca vs.lerin tavırlarını sorgulamadan kabul...