logo

Artvin’de rövanşa hazır mısınız?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Hep söylerler tarih tekerrürden ibaret diye. Galiba 1 Kasım 2015 Pazar günü ilimiz için tarih tekerrür edecek. Sonuçları bilemem ama tarihin adaylar açısından tekerrür edeceği kesin gibi.

7 Haziran Genel Seçimlerinde AK Parti-İsrafil Kışla ile, CHP-Uğur Bayraktutan ile, MHP-Muhammet Altunal ile yarışmıştı. 1 Kasım 2015 yenilenen genel seçimler öncesinde ise henüz adaylar netleşmedi belki ama bence 3 partinin adayı da net gibi. AK Parti-İsrafil Kışla ile, CHP-Uğur Bayraktutan ile, MHP-Muhammet Altunal ile yarışın içerisinde olacak. Bir nevi 7 Haziran genel seçimlerinin ilimiz adına rövanşı yaşanacak.

Birinci raundu Kışla ve Bayraktutan oyları azalmış olmasına karşın kazanmış ancak Altunal ise partisinin oylarını neredeyse ikiye katlayarak dikkatleri çekmişti. Artvin’de Kışlı ve Bayraktutan vekil olmuşlardı fakat herkes seçimin asıl kazananının Muhammet Altunal olduğunu söylüyordu.

Şimdi ikinci raunt oynanacak. 1 Kasım’da bu sefer kim kazanacak? Herkesin merak ettiği soru bu. İlk bakışta sonucun çok değişeceğine kimse inanmıyor. Genelde bu soruyu sorduğum herkes 7 Haziran gibi bir sonuç çıkar diyor ancak 7 Haziran öncesinde ise hiçbir kimse Muhammet Altunal’ın bu denli oy alacağını beklemiyordu. Hatta bazı insanlar, Altunal’ın bu denli oy alacağı seçim öncesinde kesin olarak bilinseydi belki de seçimi kazanan ikinci kişi olabilirdi şeklinde de yorum yapmışlardı. Bugünden 1 Kasım’ı tahmin etmek çok da kolay olmadığına göre bu sefer Altunal’ın kazanma ihtimalinin daha fazla olacağını yazmakta fayda var. Yani gerek Kışla gerekse de Bayraktutan’ın yenilenen erken seçimde işleri bir önceki seçim kadar kolay olmayabilir.

Bence ikinci sıra adayları partileri ya öne çıkaracak yada arkaya düşürecek

Tabi ki bütün seçimlerde ikinci sıra adayları önemli rol üstleniyorlardı ancak hiç bu kadar önemli bir rol üstlenmemişlerdi. Bence birbirlerine yakın olan 3 partinin bu seçimde ikinci sıra milletvekili adayları partilerini ya öne çıkaracak yada arkaya düşürecektir. İyi bir ikinci sıra adayı partisine önemli derecede oy kazandırabilir. Partiler bugün harıl harıl listeler YSK’ya verilmeden ikinci sıra adayları konusunda çalışırken, 3 partide de aday adaylığı başvurusu yapmayan isimlerden ikinci sıra adayları açıklanabilir. Benim kulağıma gelen duyumlar var.

AK Parti’de Adnan Çeltikçioğlu dillendiriliyor

Her seçim öncesinde öne çıkan bir isim oluyor. Mutlaka siyasi partiler bu ismi dillendiriyor. Bu isim Adnan Çeltikçioğlu. Çeltikçioğlu gerek 2002 genel seçimlerinde gerekse de 2007’de partilerinin Türkiye barajı sorunu yaşamasına rağmen Artvin’de aldığı rekor oylarla bilinen bir isimdir. Birkaç seçimde adı dillendirilse de siyasete girmemiş ve sessizliğini korumuştu. Bu seçimde de yine adı öne çıkıyor. AK Parti tarafından adaylık teklif edildiği benimde kulağıma gelmişti. Hatta kendisine yapılan teklifi düşündüğü ve AK Parti’nin sürpriz yaparak Çeltikçioğlu’nu birinci sıraya koyabileceği ve Kışla’nın İstanbul’a kaydırılacağı da dillendiriliyor. Bu ihtimali açıkça düşük görmekle birlikte siyasette olmaz olmaz dememek lazım.

AK Parti için bir başka senaryo daha var. Bu senaryo ise yine Kışla’nın başka bir bölgeye kaydırılıp eski bakan Faruk Çelik’in Artvin’den aday gösterileceği şeklinde. Ben açıkçası birinci senaryonun ihtimalini bu ihtimalden çok daha yüksek görüyorum.

CHP’de sürpriz olmaz

CHP’de ise ben sürpriz beklemiyorum. CHP’nin Yüksek Disiplin Kurulu üyesi Uğur Bayraktutan’ın liste bir olacağına kesin gözüyle bakıyorum. İkinci sıra da kişisel oyları olabilin isim arayışları var. Ancak CHP seçim öncesinde bir de İl kongresi yaşayacak. CHP yine seçime sancılı giriyor. Bu sefer işler biraz daha zor.

MHP’de Özer ve Karabacak sesleri var

MHP’de birinci sıra için bir sorun olmayabilir. Altunal’a teşkilatın desteği tam. Teşkilatın beklentisi de Altunal. Açıkçası Altunal’a Genel Merkezin güveni de sürüyor. Ben bu noktada sürpriz yaşanmaz diyorum ancak ikinci sıra için iki kişinin ismi dillendiriliyor. Eski iki il başkanı olan bu isimlerin adları ciddi konuşuluyor. Bu isimler Nedim Özer ve Erol Karabacak. Karabacak’ı bu günlerde sıkça dillendiriyorlar. Sahilde güçlü bir isim olabilir, Karabacak. Bu nedenle Karabacak’ın isminin MHP kulislerinde dillendiriliyor. Bir taraf ise Altunal’ın yanına bir ağabey ve deneyimli bir isim konulmalı diye dillendirmede bulunuyor. Bence MHP’nin liste 1’i Altunal olur 2’de ise Nedim Özer.

Bu seçimde galiba rövanşı keyifle izleyeceğiz. Şimdiden adaylara kolaylıklar dilerken bu sefer koltuğu kapmanın kolay olmadığını şimdiden belirteyim.

Etiketler:
Share
848 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir çuval para ile bir ekmek?

  22 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  “Sen ağa ben ağa inekleri kim sağa” ve eş anlamlısı “Sen dede ben dede, bu atı kim tımar ede” Herkes kendisini buyurucu durumda görürse, iş yapmakla yükümlü saymazsa ortadaki işi kim yapar? Kişi, üzerine düşen işten kaçmayıp onu yapmalıdır. Herkes işini bir kenara bırakıp keyfini düşünürse işler ortada kalır, bir sonuç alınamadığı gibi iş düzeni de bozulur, karışıklık çıkar, tatsızlık başlar. Herkes masabaşı iş yapmak isterse tarımı kim yapacak, üretimde kim bulunacak? Kaynak: http://ozellestirme.net/wp-content/uploads/2013/07/isci-memur-...
 • Niçin Yeşilçam ismi?

  21 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    1.Giriş Yeşilçam, İstanbul'un Beyoğlu semtinin Taksim'e yakın bir kısmında yer alan bir sokak.1980 öncesinde film film şirketlerinin çoğunluğunun yazıhaneleri bu sokakta bulunduğu için Türk sinemasının kısaca Yeşilçam olarak anılmasını sağlamıştır. Sihirli Perde olarak da tanımlanan sinema Türk insanının hayatına ilk kez 14 Kasım 1914’te girmiş. 1914 senesi, Yeşilçam’ın doğuş yılı olarak düşünülür; çünkü ilk film olan “Himmet Ağa’nın İzdivacı” bu yıl içinde çekilmiştir. I. Dünya Savaşı yüzünden filmin oyuncuları askere alınır, bu yüzden film ...
 • Mal bulmuş Mağribi gibi (sanki çok iyi bir şey bulmuş gibi)

  16 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Açgözlü, sonradan görme insanları betimlemek için kullanılan bir deyimdir. Mal bulmuş mağribi gibi deyimi medyada daha çok tartışmalarda fikri saldırının nitelendirilmesi için kullanılmaktadır; “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak” ve “mal bulmuş Mağribi gibi atlamak”. Bir kimseye saldırmak için sebep bulamayan ama karşı tarafın ufak bir hatası olunca saldıranların durumu “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak”  şeklinde ifade ediliyor. Bir tartışmada savunacak bir söz bulamayan kimseler  eline küçük bir delil geçince çok büyük delil gibi sarılma ...
 • Bir anonim şirkette Hakkı’ya verilen olumsuz emirler

  12 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    *genel kurula katılma hakkı*genel kurulda konuşma hakkı*öneride bulunma hakkı*bedelsiz payları edinme hakkı*tesislerden yararlanma hakkı Hakkı ismindeki bir anonim şirket ortağı buradaki hak kavramını Hakkı olarak algılarsa genel kurula katılmayacak, genel kurulda konuşmayacak, öneride bulunmayacak, bedelsiz payları edinmeyecek, ve tesislerden yararlanmayacaktır. Şimdi okur yazar olduğuma bakmayın. İlkokul üçüncü sınıfa kadar ben de Türkçe’mizin azizliğine uğradığım için doğru düzgün okumayı bilmezdim. Sınıf arkadaşlarım bülbül gibi okurken b...