logo

Artvin’de Otobüs Keyfi Yaşanıyor


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Şehirleri şehir yapan unsurların başında hiç kuşku yok ki şehir içi taşımacılıkta otobüslerin kullanılmasıdır. 90’lı yılların sonuna kadar Artvin şehir içi taşımacılıkta alternatife sahip bir ildi. Hatta şehir içi dolmuş hatları yok iken bile Artvin’de şehir içi taşımacılık konusunda halkın taşınması işlemi otobüsler ile yapılırdı. 90’lı yılların başında şehir içi dolmuşların devreye girmesi ile birlikte şehir içi taşımacılıkta Artvin’de iki alternatif var idi. Biri belediye otobüsleri, diğeri ise şehir içi dolmuşlardı. Dr. Emin Özgün’ün başkanlığı döneminde şehir içi taşımacılıkta otobüsler devreden çıkarılmıştı ve sadece şehir içi taşımacılık dolmuşlar ile gerçekleştirilmeye başlanmıştı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin göreve gelmeden vaatleri arasında yer alan şehir içi taşımacılıkta alternatiflere yönlenileceği sözü gerçekleşmiş ve şehir içi taşımacılık için otobüsler devreye sokulunca alternatif kazanılmıştı. Son aylarda Atatepe’ye taksi dolmuş hizmetinin başlaması ile birlikte şehir içi taşımacılıkta alternatif sayısı 3’e çıkmış oldu. İşte bir şehrin şehir olabilmesi için en önemli unsurlardan biri buydu ve artık Artvin’de de şehir içi taşımacılık farklı araçlarla gerçekleştiriliyor.

Artvin’de otobüs konusu Başkan Mehmet Kocatepe ile birlikte nostalji olmadan çıkarak yaşanan bir gerçek oldu. Belki büyük otobüsler ile taşımacılık yapılmıyor ancak Artvin’in yapısına uygun yarım otobüsler ile taşımacılık yapılıyor ve Artvin halkı otobüs keyfini doyasıya yaşıyor.

Bugün ki yazımda bu konuya yer vermek istedim. Bazen bazı icraatlar yapılıyor ve kısa zamanda unutuluyor. Unutulan bu hizmetlerin hatırlatılmasında fayda gördüğüm için zaman zaman bu hizmetleri gündeme getirmeye devam edeceğim. Bu hizmetleri bizlere kazandıranların şevklerini arttırma adına bunu bir gazeteci olarak yapmakta fayda görüyorum. Büyük emekler veriliyor ve bu emekleri yapanların daha çok hizmet üretebilmesi için bu doğru bir yöntemdir.

65 Yaş üzeri, engelliler, şehit yakınları, polis ve asker ücretsiz faydalanıyor

Artvin’den daha büyük nüfuslu illerin büyük bir bölümünde ve büyükşehirlerde şehir içi taşımacılıkta özellikle otobüslerde bir uygulama vardır ki bu hizmet toplumun belirli kesimlerine ayrımcılık yapılmasını sağlar. Doğru bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

Artvin Belediye Meclisi’nde alınan karar gereğince şehir içi otobüsleri tercih eden vatandaşlardan 65 yaş üzeri vatandaşlar, yüzde 40 ve üzeri raporu olan engelliler, yüzde 50 ve üzeri raporu olan engellilerin beraberindeki refakatçiler, şehit yakınları, polis ve askerler ücretsiz olarak bu hizmetten yararlanmaktalar.

Yıllardır Artvin’de gazetecilik yapan bir kişi olarak halkımızın en büyük şikayetlerinden biri aslında buydu. Şehir içi taşımacılıkta indirim ve ücretsiz uygulamanın olmaması nedeniyle eleştirilerde bulunarak bu uygulamanın olmasını talep ediyorlardı. Şimdi bu talep yerine getiriliyor ancak görüyorum ki çok fazla gündeme gelmiyor. Bizim genel yanlışlığımızda bu aslında. Bir hizmeti talep ediyoruz, yapılmadı mı eleştiriyoruz ama yapıldığı zaman ise çok normal görüyoruz. Düşünün yıllarca insanların en büyük eleştirilerinden biri belediyeye ücretsiz veya indirimli taşımacılığın yapılmaması olurken, bugün bu eleştiri karşılık bularak bu hizmet uygulanıyor ama konuşan, teşekkür eden yok denecek kadar az. Ben buradan teşekkür edeyim diye düşündüm. Bu hizmeti ilimize kazandıranlara teşekkür ediyorum. Belki şehir içi dolmuşçular açısından bir kayıp gibi düşünülse de bence artan nüfus, öğrenci sayısının arması gibi unsurlarla onların da büyük bir kayıp içerisinde olduklarını düşünmüyorum. Görülüyor ki herkes pastadan bir şekilde payını alıyor. Bu da güzel bir durumdur.

Otobüslerde Artvin Kart ile indirim uygulaması

Şehir içi otobüslerde ücretsiz hizmet uygulamasının yanı sıra yine belediyemizin yeni hizmetlerinden biri olan Artvin Kart hizmetinden yararlanan vatandaşlar için de indirim uygulaması da gerçekleştiriliyor. Artvin Kart alan öğrenci ve siviller için taşımacılıkta indirimlerde bulunuluyor. Artvin Kart sahibi olan öğrenciler şehir içi otobüsten 1.25 TL’ye yararlanırken, kartı olmayan öğrenciler ise 1.35 TL’ye faydalanabiliyor. Sivillerde de benzeri bir uygulama var. Artvin Kart’ı olan vatandaş 1.75 TL’ye bu hizmetten yararlanırken, kartı olmayan vatandaş ise 1.80 TL’den faydalanıyor. İndirimden yararlanmak isteyen öğrenci ve vatandaşlar için ise her zaman Artvin Kart alma imkanı bulunduğunu da hatırlatalım.

Bu arada indirimler hakkında da bilgilendireyim sizleri.

Şehit ailesi kartı: T.C.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın adlarına düzenlemiş olduğu ve üzerinde şehit ailesi ibaresi bulunun kart sahiplerine,

T.C.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın adlarına düzenlemiş olduğu ve üzerinde şehit eşi ibaresi bulunan kart sahiplerine,

Sarı Basın kartı: Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından verilen sarı kimlik kartına sahip kişiler.

Emniyet Hizmetleri Kartı: Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kadrolu, fiilen görev yapmakta olan bekçi ve Emniyet mensupları ile Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde kadrolu ve fiilen görev yapmakta olan subay, astsubay ve uzman çavuşların adlarına düzenlenmiş kartlar.

Gazi Kartı ve Gazi ailesi kartı: T.C.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın adlarına düzenlemiş olduğu ve üzerinde ‘Gazi’ veya Gazi Ailesi yazan kartlar.

Ordu Vazife Malulü ve Ailesi Kartı: T.C.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın adlarına düzenlemiş olduğu ve üzerinde ‘Vazife Malulü’ veya ‘Vazife Malulü’ yazan kartlar.

Milli Sporcu Kartı: T.C.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın adlarına düzenlemiş olduğu kartlar ücretsiz yararlanmaktadır.

65 yaş kartı ise gün, ay ve yıl olarak 65 yaşını doldurmuş kişilerin kimlik kartlarını göstermeleri yeterli.

Doğru ve başarılı hizmetleri takdir etmemek dilsiz şeytanlıktır

Kim ne derse desin, doğru ve başarılı ve de halkın yararına olan uygulamaları takdir etmemek bence kesinlikle dilsiz şeytanlıktır. Ben bunu bilir, bunu söylerim. Bu demek değil ki eksiklerini konuşmamak gerek. Tabi ki eksikleri konuşacağız. Dile getirip yazacağız da. O ayrı bir şey ama güzeli, doğruyu, başarılı olanı da belirteceğiz ve takdir edeceğiz ki daha güzeline ve doğrusuna sahip olabilelim. İlimizde bazen siyasi sebeplerle, bazen de kişisel sebeplerle ve beklentiler ile doğruları kabullenmemek veya dillendirmemek, hatta ve hatta kötülemek gibi olumsuz bir durum vardır. Bizler bu şekilde yapamayız. Doğruyu ve güzeli de yanlışı ve hatayı anlattığımız gibi anlatmamız gereken sosyal olgulardır. Bizleri takip eden okurlarımız bizleri belki de bu yüzden daha çok takip etme isteğindeler. Yeri geldiğinde doğruyu, yeri geldiğinde ise yanlışı dile getirdiğimiz için bizi seviyorlar. Yanlışa yanlış doğruya doğru diyen gazeteciliğe ihtiyacımız var. Sadece bizim Artvin’in değil tüm Türkiye’nin var. Bazen kraldan çok kralcı oluyoruz bazen de çok fazla muhalefet ve de her şeye muhalefet yaparak kale alınmıyoruz. Doğruya doğru, yanlışa yanlış en doğru yöntemdir. Bu böyle biline.

Şehir içi otobüs konusu da aynı bu şekilde bir durumdur. Ortada güzel bir hizmet var. Üstelik bu hizmet doğru ve başarılı bir şekilde yürütülüyor. Belki eksikleri de bulunuyordur. Vatandaş saat aralıklarının daha sıklıkla olmasını da talep ediyor olabilir ancak unutulmamalıdır ki bir hizmeti yaparken çokta fazla bir başka kişileri rahatsız etmemek veya onların ekmekleriyle oynamamakta gerekiyor. Artvin Belediyesi’nin, özellikle de Başkan Kocatepe’nin yaklaşımı bu yönde. Güzel bir yaklaşım olarak görüyorum. Nihayetinde şehir içi dolmuşları da yok etme anlayışında bir çalışma doğru değil. Artvin nüfus olarak fazla yoğunlukta değil ve güzergah olarak fazla bir güzergaha sahip olmadığı için her noktaya otobüs koymak veya otobüs sayılarını arttırmakta doğru olmayacağı için şimdilik şehir içi otobüslerin sayıları da sefer saat aralıkları da yeterlidir diye düşünüyorum.

Vatandaş otobüslerden memnun görünüyor

Bu yazıyı kaleme alırken tabi ki de genel bir kamuoyu araştırması yaptım. Gerek etrafımdaki insanların gerekse de bu hizmetten faydalanan insanların ve özellikle de yaşlı insanlarımızın belediyenin otobüs hizmetlerine ilişkin memnun olup olmadığı noktasında ki düşüncelerin sordum, soruşturdum. Genel anlamda bir memnuniyet olduğunu gördüm. Yukarıda da belirttiğim üzere sefer sayılarının artışı ve sefer aralıklarının azalması yönünde bir talep dışında genel bir memnuniyet olduğunu gördüm. Hizmetlerden dolayı belediyeye teşekkür ediyorlar. Bir hizmetten bu derece memnuniyet var ise o hizmet başarılı bir hizmettir. Bende Artvin Belediyesi’nin otobüs hizmetinin başarılı bir hizmet olduğunu dile getirerek hizmetin emektarlarına teşekkür ediyorum.

Share
572 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Karz-ı hasen (Faizsiz kredi)

  19 Şubat 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kaynak:https://katilimdunyasi.com/2016/06/17/sorularla-karz-i-hasen/ Günümüzde kullanılan kredi tabiri de, aslında Arapça karz demektir. Fakat karz-ı hasen (güzel borç), kredi değildir. Zira karz-ı hasen faizsiz borç demektir ve sevabın dışında bir geliri yoktur. Karz-ı hasen Kur’an’a ait bir tabirdir. Güzel ödünç. Dinin emirlerine uygun ödünç vermek demektir. Karz kelimesi lügatte “kesmek, aşındırmak”; hasen kelimesi ise “güzel, hoş, latif” manalarına gelmektedir. Bu iki kelime birlikte kullanıldığında “güzel bir şekilde verilen bor...
 • Caiz

  17 Şubat 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Caiz sözlükte “geçip gitmek, mümkün, serbest ve geçerli olmak” anlamlarına gelen “cevaz” kökünden türetilmiş bir isim olup fıkıh terimi olarak, dinen veya hukuken yapılmasına müsaade edilen fiilleri ifade eder. Bu anlamdaki müsaadeyi belirtmek üzere de “cevaz” kavramı kullanılır. Kur’an-ı Kerim’de birçok fiilin serbest olduğu ve yasak olmadığı değişik ifade tarzlarıyla belirtilmiş olmakla beraber “caiz” lafzı geçmemektedir. Hadislerde ise bu kelime az da olsa kullanılmıştır. Cevaz, bir şeye izin vermek, müsaade etmek, hoş görmek, uygun bulm...
 • Üsve-i Hasene (Güzel Örnek; Peygamber Efendimiz [S.A.V.])

  15 Şubat 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Mücerred (soyut)hakikatler, ahlâkî kavramlar güzel örneklerle ve örnek şahsiyetlerle anlaşılır. Kur’ân-ı Kerîm buna “Üsve-i Hasene” demiştir Üsve-i Hasene, hüsn-ü misal, güzel örnek ve örnek şahsiyet anlamına gelmektedir. Peygamberler, Hz. Muhammed (asm), Hulefa-i Raşidin, Sahabe-i Kiram, müceddidler, müçtehidler ve başarılı dürüst, ahlâklı ilim adamları, san’atkârlar, tüccarlar “Üsve-i Hasene” sayılırlar. İnsanlar örnek şahsiyetler ve mükemmel rehberleri örnek alarak, yollarını izleyerek, tavsiyelerine uyarak güzel ahlâka ve istikame...
 • Bediüzzaman’dan Etkilenen Şule Yüksel Şenler Erdoğan Ailesini Etkilemiş

  14 Şubat 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  1.Kısaca özgeçmişi Kıbrıslı bir ailenin çocuğu olan Şule Yüksel Şenler 1938 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. İlk öyküleri dergi ve gazetelerde yayımlanan Şenler’in hayatı ağabeyi Üzeyir Şenler’in, Said-i Nursi’nin derslerine katılmasıyla değişti. Ağabeyinin tavsiyesi üzerine yaşam tarzını değiştirerek Risale-i Nur sohbetlerine katılan Şenler bir müddet sonra tesettüre girdi. Şenler, sinemada izlediği aktrisin baş bağlama tarzını beğenerek yeni bir başörtüsü bağlama modeli ortaya çıkardı. Genç kızlar başlarını onun gibi kapatmaya başladı. P...