logo

Artvin’de Osmanlıca Kursiyerlerine Sertifika Verildi

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Hayrat Vakfı arasında, karşılıklı işbirliği içinde, 2012 Nisan ayında imzalana protokolden sonra Artvin’de bu güne kadar toplamda 24 Osmanlı Türkçesi Kursu açılmış olup 93’ü Hizmet içi Eğitim Sertifikası olmak üzere toplamda 295 kursiyere sertifika verildi.

Konuyla İlgili Artvin Hayrat Vakfı Temsilciliğinden yapılan açıklamada seçmeli dersler kapsamında Artvin Fen Lisesinde 10. Sınıfta eğitim gören 120 öğrenciye 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde Osmanlı Türkçesi Dersleri verildiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Hayrat Vakfı, gönüllülük esasına dayalı olarak sürdürdüğü bu eğitim desteğini hiçbir kurumdan herhangi bir ücret almaksızın icra etmektedir. Vakfımız bu faaliyetlerini akademisyen, öğretmen gibi kurs verme yeterliliğine sahip üniversite mezunu gönüllü eğiticileri ve temsilcileri aracılığıyla yürütmekte olup, aynı şekilde kursiyerlerden de herhangi bir ücret talep etmeden gerçekleştirmektedir. Kurslar, her biri birer buçuk aylık dört kur üzerinden verilmekte olup, harflerin ve okutucuların öğrenilmesini müteakip ilk iki hafta sonunda kursiyerler ağır olmayan metinleri okuyabilecek seviyeye gelmekte, ilk kur sonunda kolay okuma metinleri dediğimiz matbu eserleri okuyabilmektedir.

İkinci kurda, kelimelerin imlası; üçüncü kurda,  medeniyet kodlarımızı taşıyan kelimelerin özellikleri ve kökenlerini tanıtıcı çalışmalar; son kurda ise, arşiv ve kütüphanelerimizde mahfuz eserlerin okunma ve anlaşılmasına vesile olacak ön çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle üniversite çağında veya değişik bölümlerden mezun olmuş eğitimli kesimden ve her meslek gurubundan kursiyerlerin ve öğrencilerin takip ettiği kurslara ilgi, katılım ve devam sevindiricidir.

Protokollerin işletilmeye başladığı ilk andan itibaren kurslara ilgi her geçen gün artarak devam etmektedir.Ülkemiz adına özellikle de geçmişten gelen zengin kültür hazinelerimiz ve milli manevi değerlerimizle buluşmak için faydalı olacağına inandığımız bu programlarımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.
Tüm halkımızı zengin kültür mirasımız ve geçmişimizle köprü kurmaya, bu büyük kültür hizmetine katılmaya davet ediyoruz.

İlk etapta bütün il merkezleri dâhil olmak üzere takriben 300 merkezde başlayan kurslar, süreç içinde bütün Halk Eğitim Merkezlerinde dört bine yaklaşan eğitici kadrosuyla devam etti.

Bu protokol sayesinde, tarih ve kültür mirasımızla buluşmak adına çok önemli bir adım atıldı.
Gönüllülük ekseninde sosyo-kültürel projelere destek sağlayan STK’ları, devlet kurumlarıyla aynı zeminde buluşturan bu nevi ortak faaliyetler, toplumsal sinerjiyi oluşturma noktasında büyük önem taşımakta.

Tarihi ve kültürel zenginliklerimizin korunması ve yeni nesillere aktarılması istikametinde atılan her adımın, toplumsal birikime ve hafızaya bir katkı sağlayacağı açıktır. Hayrat Vakfı, 1997 yılında 54. Hükümet döneminde de Kültür Bakanlığı ile işbirliği çerçevesinde 52 il merkezinde benzer kursları açmış ve yaklaşık beş bin vatandaşımız kısa süre içerisinde bu kurslardan istifade etmiştir. Vakfımız bu nitelikteki hizmetlerine, geçtiğimiz süreç içinde yurt genelinde muhtelif dernek ve vakıflarda, birçok belediyemizle işbirliği içinde ve yine Kültür Müdürlükleri ve Halk Eğitim Merkezlerinde devam etmekteydi. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve Hayrat Vakfı arasında 26/06/2013 tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde tüm Türkiye’de M.E.B. personeline Osmanlı Türkçesi Hizmetiçi Eğitim kursları açılmıştır. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Hayrat Vakfı arasında imzalanan protokol kapsamında ise tüm gençlik merkezlerimizde Osmanlı Türkçesi eğitimleri başlatılmıştır. Geldiğimiz noktada MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Vakfımız arasında 2012’de imzalanan protokolün süresi dolmuş olup 2014 Temmuz ayında protokol 5 yıl süreyle tekrar imzalanmıştır. İmzalanan bu protokoller çerçevesinde Türkiye genelinde 215 bine yakın kişi bu kurslardan istifade etmiştir. İlimizde ise bu güne kadar toplamda 24 Osmanlı Türkçesi Kursu açılmış olup 93’ü Hizmet içi Eğitim Sertifikası olmak üzere toplamda 295 kursiyerimize sertifika verilmiştir.  Artvin’de Osmanlı Türkçesi Kurslarının düzenlenmesi ve yürütülmesinde desteklerini bizlerden esirgemeyen İl Milli Eğitim Müdürümüze, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüze, Halk Eğitim Merkezi Müdürümüze, Gençlik Merkezi Müdürümüze, Fedakarlık esasıyla kursları yürüten gayretli öğretici arkadaşlarıma ve muhterem katılımcılarımıza teşekkürlerimi arz ederek sözlerime nihayet veriyor hepinizi saygı ile selamlıyorum.”

Etiketler: » »
Share
807 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?