logo

Artvin’de Okul Güvenliği Toplantısı Yapıldı

Artvin Valiliğinin koordinesinde İl Milli Eğitim müdürlüğünün düzenlediği okul güvenliği toplantısı yapıldı.

Artvin Valiliği Çoruh Toplantı salonunda yapılan toplantıya Artvin Valisi Ömer Doğanay, Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, İl protokolü ve okul müdürleri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Doğanay, “2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılında ders başı yapacak öğrencilerimizin her anlamda verimli olabilmeleri için ilgili kurumlarımızla gereken tüm çalışmaları titizlikle yapıyoruz. Yapılan çalışmaların yıl boyunca da uygulamada ki takibi yapılacaktır. 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılının tüm öğrencilerimize, velilerimize ve tüm eğitim camiamıza hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu.

Toplantıda; hassas olduğu belirlenen okullar başta olmak üzere, okullarda güvenliğin azami ölçüye çıkarılması, okul güvenlik kameralarının tamamlanması ve Kent Güvenlik Yönetim Sistemine Entegrasyonu, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadele, çocuklarımızın güvenli bir şekilde servislerle taşınması, öğrencilerin gün ışığından daha fazla istifade etmeleri konuları görüşüldü.

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci tarafından gerçekleşen ve yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kahveci yaptığı sunumda şu ifadelere yer verdi:

“Okul servis araçları ve taşıma araçlarının sürekli denetlendikleri ve denetlemelerde belirlenen eksikliklerinin giderilmesi konusunda, araç sahiplerinin ve kooperatif yönetiminin dikkatli olmaları kararlaştırıldı.

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılında İl Genelinde 226 yerleşim biriminden 109 taşıma merkezine 421 araç ile toplam 4498 Öğrencinin Taşıma Kapsamında Okullarımıza Taşınması Planlanmış Olup Çalışmalar Devam Etmektedir.

Taşıma araçlarının ve Özel servis araçlarının denetimleri İl Jandarma Komutanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sürekli yapılmaktadır.

Okula erişim güvenliğini sağlamak amacıyla okul güzergâhlarına Milli Eğitim Müdürlüğümüzce tespit ve talep edilen Hız kesici bariyer uygulaması ilgili çalışmalar Artvin Belediyesi tarafından tamamlanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Yeşilay Cemiyeti arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında öğrenci ve velilere yönelik; madde bağımlılığı, alkol bağımlılığı, tütün bağımlılığı, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam olmak üzere 5 başlık altında eğitimler verilmektedir. Anaokulları ve ilkokullarda teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam, ortaokullarda tütün bağımlılığı, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam, liselerde ise tüm modüllerin eğitimleri verilmektedir. 2018-2019 Eğitim öğretim yılında eğitimlere devam edilecektir.

Eğitim kurumlarımız İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanlarınca periyodik olarak denetlenmekte, tespit edilen eksikliklere ve aksaklıklara anında müdahale edilmektedir.

Eğitim kurumlarındaki 2.907 personelle İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ve 512 personele Yangın Eğitimi verilmiş olup eğitimlere devam edilmektedir.

-Beyaz Bayrak-Beslenme Dostu Okul

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacı ve Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması başlığı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında “Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” ve “Beslenme Dostu Okullar Programı” ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın artırılması, bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ve okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması hedeflenmektedir.

2018-2019 eğitim öğretim yılında düzenlenecek olan Destekleme ve Yetiştirme Kursları Planlama toplantısı yapıldı.”

AVBM

Share
467 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?