logo

Artvin’de Öğretmenlere Cerattepe Soruşturması

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesine madencilik faaliyetlerine protesto etmek isteyen, aralarında Eğitim Sen Şube Başkanının da bulunu üç öğretmene soruşturma açıldı.

Cengiz Holding’e ait Eti Bakır A.Ş. çalışanları güvenlik güçleri eşliğinde Cerattepe bölgesine şantiye kurması Artvin’de tepkilere neden olmuştu. Bu kapsamda Yeşil Artvin Derneği tarafından Artvin Valiliği önünde yapılan basın açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle Eğitim Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş, Eğitim Sen üyesi Bilgehan Erdem ve Nurcan Ay Katırcı hakkında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından idari soruşturma başlatıldı.

Haklarımız Hiçe Sayılıyor

Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ettikleri gerekçesiyle soruşturma açıldığını söyleyen Eğitim Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş, “657’ye tabi olduğum için bu kapsamda değerlendiriliyor, fakat ben sendika yöneticisiyim. Sendikal haklarımızın bizlere tanıdığı haklar var. Bu haklar yok sayılıyor. Sendika tüzüğümüzde de yer alıyor bu hükümler. Milli Eğitim Müdürlüğünün ne yapmaya çalıştığını anlamış değilim” dedi.

Gümüş ayrıca üç öğretmen arkadaşıyla birlikte mesleklerimizin 23’üncü yılın doldurduklarını söyleyerek, “Mesleğimizde birçok kez ödülüne layık görülsek de son altı ay içinde bu üçüncü kez soruşturma geçirdik” dedi.

Gümüş, bundan önce Cerattepe’ye ilişkin açılan soruşturmaların birinden kınama cezası aldığını söyledi. 10 Ekim Katliamı sonrasında basın açıklaması yaptığı için açılan soruşturmada aylıktan kesme cezasına çarptırıldığını kaydeden Gümüş, “Bu idari soruşturmadan da ne çıkacağını hep birlikte göreceğiz” dedi.

Etiketler: » »
Share
929 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?