logo

Artvin’de Muhteşem Bir Festival Haftası Yaşandı

Artvin Halkı, müziğe, sanata ve boğa güreşlerine doydu

35.Kafkasör Kültür, Sanat ve Turizm Festivali yine muhteşem bir şekilde gerçekleştirildi. Festivalde Artvin halkı, sanata, spora, boğa güreşlerine ve festivalin diğer etkinliklerine yoğun ilgi gösterirken, festival halk tarafından beğeniyle karşılandı. 5 gün süren festivale ilişkin önemli etkinlikleri ve notları sizler için yeniden derledik. Yerel, bölgesel ve ulusal olmak üzere 100’ün üzerinde basın mensubunun takip ettiği festival boyunca Artvin yerli ve yabancı binlerce kişiyi de ağırlamış oldu. Hareketli geçen festivalden işte akılda kalanlar:

  1. Kafkasör Festivali Boğalı Kortej Yürüyüşüyle Başladı

Artvin’de 35.’si düzenlenen Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat festivali, boğaların katılımıyla yapılan kortej yürüyüşü ile başladı.

Artvin Valiliği ile Belediye Başkanlığı’nın organizasyonu ile düzenlenen ve 5 gün sürecek olan Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat festivali, Artvin Valiliği önünde düzenlenen törenle başladı. Törene Artvin Valisi Kemal Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Adli Yargı ve Adalet Komisyon Başkanı Mesut Toktaş, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, boğa sahipleri ile yaklaşık bin kişi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

İspanya’ya Nazire Olsun Diye Boğa Doğa İç İçe

Burada konuşan Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, “Boğa güreşleri festivalimizin bu yıl 35’incisini düzenledik. Bu Artvin’in kültüründe var. Hayvanlarımızın uygun ortamlarda barıştırılması ama edilmiştir.  Buradan dağa gidiyorlar hayvanlar sarp yaylalarda liderlerini seçiyor. Bu nu iki yıldır geleneksel  yürüyüşe de çevirdik. İspanyaya nazire olsun diye böyle boğayla, doğa iç içer insanlar iç içe dostça kardeşe, böyle birlikte yürüye biliyoruz. İnsanlar hayvanlara zarar vermezse onların bize zarar vermez doğada aynı şekilde” dedi.

Artvin Valisi Kemal Cirit ise Kafkasör´ün Artvin için çok büyük bir marka değeri olduğunu belirterek,  geleneksel bir kültürün yaşatılmasıyla ilgili bir organizasyon yaptıklarını söyledi.

Artvin Kafkasör Yaylasında düzenlenen festivalin dünyadaki benzerlerine göre en barışçıl ve en doğa dostu olan festival olduğunu ifade eden Vali Cirit “ Biz doğada hem insanlar hem de boğalar nasıl birliktelik sağlayabiliyorlar, doğada nasıl bir yaşamı paylaşabiliyorlar bunu göstermek arzusundayız” dedi.

Artvin’deki boğa güreşleri festivalinin İspanya’dakinden çok farklı olduğunu vurgulayan Vali Cirit “İspanyadan farkımızı tüm dünya biliyor. Orada boğayı öldürmek gibi bir organizasyon var. Orada boğaya karşı insanın zaferi var. Burada ise boğaların kendi aralarında ki liderliği ortaya çıkarıyoruz” ifadelerini kullandı.

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’da Artvin Belediye Başkanlığı öncülüğünde Artvin’de çok farklı bir etkinliğe imza atılarak boğalarla insanların iç içe Artvin sokaklarında yürüdüğünü söyledi.

Kortej Yürüyüşünde 8 Boğa

Tören sonrası kortej yürüyüşünde gerçekleşti. Kafkasör Festivalinin ana temasını oluşturan boğa güreşlerini temsilen kortej yürüyüşüne 8 boğa da katıldı. Kortejin önünde Vali, Milletvekili  ve Belediye Başkanı ile protokol üyeleri, arkada vatandaşlar ve 8 boğa, sahipleri ile yürüyüşe katıldı. Artvin Valiliği önünden başlayan yürüyüş tulum, akordeon  eşliğinde oynanan horonlarla Cumhuriyet Caddesi’nde sürdürüldü. Belirli aralıklarla yürütülen boğalar yürüyüş sırasında zaman zaman sahiplerine zorlu anlar yaşattı. Boğa sahipleri kontrol etmekte zorlandıkları boğalar cadde üzerindeki direklere bağlamak zorunda kaldı. Boğalar daha sonra da kamyonlara yüklenerek festivalin yapılacağı Kafkasör Yaylası’na çıkarıldı.

800 Kg Ağırlığında Noyan İsimli Boğa Kortejde Sıkılınca 4-5 Zor Zapt Edildi

35’inci Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivalin kapsamında pazar günü baş kategorisinde güreşecek olan boğalardan olan 800 kg ağırlığında Noyan isimli boğa kortej yürüyüşünden sıkılında 4-5 kişi anca sakinleştire bildi.

Yüzyıllık Gelenek

Artvin’de bu yıl 35’üncüsü düzenlenecek olan Kafkasör Festivali bölgede yüzyıllık bir geleneği yaşatıyor. Yöre halkı, bölgede havaların ısınması ile birlikte hayvanlarıyla yayla ve mezralara göç ediyor. Bölge halkı boğalarını yaylaya çıkarmadan önce bir festival düzenleyerek ve bu festivalde boğalarını güreştiriyorlar. Bu sayede hayvanlar arasında lider belirliyor, bu lidere de baş boğa adı veriliyor. Yüzyılladır süre gelen gelenekle düzenlenen Kafkasör Festivali’ne bu yılda Artvin ve ilçeleri ile Rize’den 100’e yakın boğa katılacak. Festival kapsamında Cumartesi ve Pazar günleri 6 kategoride ödüllü boğa güreşleri yapılacak. Güreşlerde Baş boğa seçilecek hayvanın sahibine 12 bin lira para ödülü verildi.

Tören Gence Halk Aşıklarının Atışmalarıyla Devam Etti

35’inci Kafkasör Kültür Turizm Sanat Festivali Kapsamında etkinlikler gecede devam etti. Halkın yazılın olmayan sesi olan halk aşıkları eskiden olduğu gibi halkın dertlerini sözlü ifade ettiler. Halk Aşıkları Ahmet Yoranoğlu, Aşık Kevseri olarak bilinen Dursun Doğan, Erol Coşkunoğlu ve Aşık Gülhanı gece sonunda alanda bulunanlardan bolca alkış aldı.

Festival Konserleri Büyük Coşkuyla Başladı

Bu yıl 35’incisini düzenlenen Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali ikinci gün etkinlikleri birbirinden önemli sanatçıların konserleriyle başladı.

Beş gün sürecek olan Kafkasör festivalinin ikinci gününde Artvin Belediyesi organizasyonunda bir birinden önemli sanatçı ve gruplar Artvin halkını coşturdu. Artvin Valiliği önünde gerçekleşen konsere Artvin Belediye Başkan Vekili Ekrem Altun, Belediye Başkan Yardımcıları Erkan Yazan, Aydemir Akköy, Zafer İnce çok sayıda vatandaş katıldı. Sanatçıları dinlemek üzere konsere gelen coşkulu kalabalık zaman zaman yağan yağmura aldırış etmeden doyasıya eğlendiler.

İlk Sahne Halkoyunları Ekiplerinin

Artvin Belediye personelinin tam kadro görev yaptığı konserde sahnenin hazırlanmasından sonra Ankara halkoyunları ekibi ve Artvin Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösterilerini yaptı. Devamında ise Artvin Türk Musiki korosu bir birinden önemli eserlerini Artvin halkına seslendirdi.

Hemşerimiz Barbaros Çelikoğlu Sevenleriyle Buluştu

Gecede Artvinli hemşerimiz Mavi Düşlerin şairi olarak bilinen Barbaros Çelikoğlu’da sevenleriyle buluştu. Son zamanlarda isminden oldukça sık söz ettiren Yusufeli Demirkent köyü doğumlu ünlü şair Barbaros Çelikoğlu, seslendirdiği şiirleriyle alanda bulunan hemşerilerinden bol bol alkış aldı.

TRT Sanatçısı Nilgün Kızılcı Geceye Renk Kattı

Hemşerimiz Mavi Düşlerin Şairi Barbaros Çelikoğlu ile sahne alan TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Nilgün Kızılcı güzel sesiyle bir birinden önemli eserlerini şair Çelikoğlu’nun büyüleyici ses ve yorumuyla okuduğu şiirlere eşlik ederek Artvin halkına şiir tadında bir akşam yaşattılar.

Gecede Cengiz Kurtoğlu’yla Muhteşem Nostalji

Son olarak ise ünlü sanatçı Cengiz Kurtoğlu sahne aldı. Ünlü şarkıcıyı dinlemek üzere binlerce kişi konser alanına akın etti. Artvin Belediye Başkanlığı organizasyonunda Artvin halkıyla buluşan Arhavili hemşerimiz Cengiz Kurtoğlu eski ve yeni şarkılarını bu kez Artvinli sevenleri için söyledi. Kurtoğlu bir ara Oğuzhan Taşkıran isimli Artvinli hayranını sahneye alarak birlikte şarkı söylediler. Artvinli şarkıcı Cengiz Kurtoğlu konserinin sonunda yaptığı konuşmada; Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin kendisini arayarak “Cengiz abi seni Kafkasör Festivalimiz de görmek istiyoruz hangi gün için gelebilirsin” dediğin de hem duygulandığını hem de hüzünlendiğini belirterek şunları söyledi. Kurtoğlu,” Ben 1983 yılına kadar Artvin’in Arhavi ilçesinde yaşadım. Yıllarca çay fabrikasında imalatta işçi olarak çalıştım. Has bel kader profesyonel değerimizle çok uzun yıllar önce bir kez daha geldim Artvin’e. Aslında Artvin’e döner yemeğe dostlarımı ziyaret etmeye devamlı geliyorum. Fakat bu kalbi bütünlüğü birleşmemizde yıllar sonra sevgili Mehmet Kocatepe ve Artvinli gönüldaşlarım beni buraya davet ettiği için sonsuz teşekkürler ediyorum” dedi.

Hep Bugünü Bekledim

Kurtoğlu konuşmasının devamın da ise, “ bana hep sorarlardı neden Artvin’e gelmiyorsun. Davet edilmiyorum ki kardeşim nasıl geleyim diye. Ben öteki türlü konuşmuyorum olanı söylüyorum. Malatya’dan kayısı çıkar, Amasya’dan elma ama Artvin’den de adam oğlu adam çıkar. Ülkemizin her bir köşesi başımızın üstüne boynumuz hep kıldan incedir. Sizin burada bir komşunuz bir misafiriniz geldiği zaman nasıl hürmet edersiniz biliyor musunuz? Ben bunu analarımızdan biliyorum, ablalarımızdan amcalarımızdan biliyorum. Birde evin reisi olan kadınlarımızdan biliyorum. Artvinli olmak bir başkadır diyor hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Gecenin geç saatleri kadar süren konser Cengiz Kurtoğlu’nun sahneden ayrılmasıyla son buldu.

Kafkasör Festivali Üçüncü Gününde de Dolu Dolu Geçti

35’inci Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali etkinliklerinin üçüncü günde birbirinden önemli isimlerin konserleri ve muhteşem görüntülerle sona erdi.

Beş gün sürecek olan Kafkasör festivalinin üçüncüekinliklerinde Artvin Belediyesi organizasyonunda Grup Rest, Vira Cemal ve Kutsi Konseri Artvin halkını doyasıya eğlendirdi. Geceye damgasını ise muhteşem havai fişek gösterileri vurdu. Artvin Valiliği önünde gerçekleşen konsere Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve eşi Hacer Kocatepe, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Belediye Başkan Yardımcıları, Erkan Yazan, Aydemir Akköy, Zafer İnce çok sayıda vatandaş katıldı.

Gecede ilk Sahne Artvinli Gençlerin

Kafkasör Festivali üçüncü gün etkinlikleri kapsamında düzenlenen konserde Artvinli gençlerden oluşan Grup Rest konsere katılanların ilgi odağı oldu. Gençlerin söylediği şarkılara eşlik eden Artvinliler doyasıya eğlendiler. Bir birinden güzel şarkılarıyla sahneden ayrılan Grup Rest üyelerine Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Zafer İnce plaket takdim etti. Grup Rest üyeleri; “ Bu imkanı bize sağladığı için Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve Artvin halkına teşekkür ediyoruz” dediler.

Vira Cemal’den Muhteşem Performans

Grup Rest’in ardından sahneye bir başka Artvinli şarkıcımız Vira Cemal çıktı. Karadeniz müzikleri başta olmak üzere bir birinden hareketli şarkılarla alanda bulunanları coşturmayı başardı. Vira Cemal’e plaketini ise Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan takdim etti.

Artvin Böyle Havai Fişek Gösterisi Görmedi

Festival kapsamında gerçekleşen konserlerin yanı sıra geceye havi fişek gösterileri damgasını vurdu. Artvin belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin özel isteği olan Havi fişek gösterisi için 3 profesyonel fotoğrafçı görev yaptı. Yaklaşık 15 dakika süren gösteri için 3 profesyonel fotoğrafçılar bu anı ölümsüzleştirmek için Artvin üç farklı bölgesinden çalışmalarda bulundu.

Kutsi’den Harika Canlı Performans

Artvin Belediyesi tarafından 35’inci Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali kapsamında, Artvin’de Kutsi rüzgarı esti. Sevilen sanatçı Kutsi, verdiği konserle Artvinlilere unutulmaz bir akşam yaşattı.Konserde Kutsi, seslendirdiği birbirinden güzel şarkılarla kendisini dinlemeye gelenleri coşturdu.Konser sonunda Kutsi’ye çiçek veren Başkan Mehmet Kocatepe, sanatçıya teşekkür ederek, ünlü şarkıcıyı önümüzde ki yıl ki Kafkasör Festivaline de davet etti. Bu nazik davranışından dolayı Başkan Kocatepe’ye teşekkür eden Kutsi, Artvin’in sıcak kanlı ve gönlü zengin insanlarını her zaman kendine yakın gördüğünü ifade etti. Konser sonrası alanda bulunanlar horon teperek geceyi sonlandırdılar.

Kafkasör Festivaline Ulusal Basın İlgisi Yoğundu

Artvin 35.Kafkasör Kültür Sanat ve Turizm Festivali coşku içerisinde gerçekleştiriliyor. Artvin Belediyesi ve Festival Komitesi tarafından düzenlenen organizasyon ile yerel, bölgesel ve ulusal olmak üzere 100 civarında basın mensubu Artvin’e akın etti.

Artvin yerel, bölgesel ve ulusal basının ilgisi altında. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda Artvin Kafkasör Kültür Sanat ve Turizm Festivali’ne yoğun basın ilgisi gerçekleşti. Festival düzenleme komitesi tarafından yapılan çağrı ile 100 civarında basın mensubu festivali takip etmek için akredite yaptırdı. Festivalin başlangıç tarihi olan 10 Haziran 2015 Çarşamba günü ilimize gelmeye başlayan yerel, bölgesel ve ulusal basın mensupları Göğe Komşu Toprakları tüm Türkiye’ye tanıtmak amacıyla çalışmalarını gerçekleştirdiler. Basın mensupları festivalin 4 ve 5. Boğa güreşlerinin ise 1 ve 2. Günlerine yoğun ilgi gösterdiler. Festival komitesi tarafından hazırlanan basın tribünü ve konteynırında çalışmalarını yapan basın mensuplarının yoğun ve kalabalık olması da vatandaşlar tarafından beğeniyle karşılandı.

Mehmet Kocatepe: Amacımız Artvin’in tanıtımıdır

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, basının Artvin Kafkasör Kültür Sanat ve Turizm Festivali’ne gösterdiği ilgiye ilişkin açıklamada bulunurken, amaçlarının Artvin’in ve Kafkasör Festivali’nin tanıtımı olduğunu belirterek basının gösterdiği ilgiden dolayı memnun olduklarını söyledi. Başkan Kocatepe; “Artvin Kafkasör Festivali Komitesi tarafından geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da basın mensuplarını ilimize ve festivalimize davet ettik. Bu yıl ilgi geçen yıla göre çok daha fazla. Bizim iddiamız her sene bir önceki yılı geçmek idi. Şimdi bu yıl daha çok basın mensubu ile festivalimizi tanıtmaya çalıştık. Gerçekleştirdiğimiz davete yerel, bölgesel ve ulusal 100’ü aşkın basın mensubu iştirak ettiler. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu yıl inanıyoruz ki Artvin’in adı tüm ülkemizde ve dünyamızda duyulacaktır. Artvin Kafkasör Yaylası’nda boğaların güreştirilerek barıştırıldığına şahitlik yapıyoruz. Burada dostluk ve kardeşlik vardır. Artvin’imizin, kültürümüzün ve yaşantımızın anlatıldığı, ilimizin ve festivalimizin tanıtıldığı güzel bir basın organizasyonu gerçekleştirildi. İnşallah gelecek yıllarda çok daha büyük ilgi göreceğiz. Her yıl basında çıktıkça bir önceki yıl festivale olan ilgi de artıyor. Bu yıl ki tanıtımda gelecek yıla etki edecektir” diye konuştu.

Basın Mensupları Atatepe’de

Festivali takip etmek için ilimize gelen yerel, bölgesel ve ulusal basının temsilcileri Artvin Merkez’deki programları çerçevesinde Atatepe’ye çıktılar. Türkiye’nin ve Dünya’nın en büyük Atatürk Anıtı’nın bulunduğu Atatepe’ye çıkan basın mensupları, Atatürk Anıtı’nın büyüklüğü ve devasalığına hayran kaldılar. Basın mensupları çektikleri fotoğraf ve görüntüler ile Atatürk anıtını tüm ülke geneline tanıtılmasına katkı sağladılar. Basın mensupları ayrıca kendileri de Atatürk Anıtı ile birlikte hatıra fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.

Coşkun Aral’da katılımcılar arasındaydı

Artvin Kafkasör Kültür Sanat ve Turizm Festivali’ne ünlü gazeteci Coşkun Aral’ın dışında 10 ulusal tv kanalı, 30’a yakın ulusal gazete, 10 civarında ajans ve fotoğraf dergisi, ulusal ve bölgesel radyo temsilcileri ile çok sayıda basın mensubu festivali takip ettiler. Basın mensuplarının birçoğu ilk kez boğa güreşlerini izleme şansı bulurlarken, güreşler basın mensuplarını da heyecanlandırdılar.

Kafkasör Arena’da basın tribünü hınca hınç doldu

Kafkasör Festivali’ni takip etmek için Artvin’den yerel basın mensuplarının yanı sıra yerel, bölgesel ve ulusal yüzü aşkın basın mensubu festivali takip etti. Basın mensuplarının en yoğun ilgisi hiç kuşku yok ki festivalin son günü gerçekleştirilen boğa güreşlerineydi. Kafkasör Arena’da basın mensupları için hazırlanmış tribün ve konteynıra yoğun ilgi gerçekleşti. Basın tribünü ilgi nedeniyle hınca hınç dolarken, basının ilgisi organizasyon komitesini de mutlu etti. Basın mensuplarının yaptığı haberler ülke ve dünya gündeminde yer almaya başladı.

Bileğine Güvenen Kafkasör’deydi

35’inci Kafkasör festivali etkinlikleri kapsamında bu yılda bilek güreşi yarışmaları ilgi gördü.

35’inci Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen bilek güreş müsabakaları bu yılda büyük ilgi gördü.  Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Bilek güreşi il temsilciliğinin ortaklaşa düzenlediği bilek güreşlerini, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, Artvin Gençlik Hizmetleri Spor Şube Müdürü Uğur Beyazkaya, Artvin Gençlik Merkezi Müdürü Latif Yılmaztürk, Artvin Belediyesi Sosyal Ve Kültürel İşler Müdürü Hamdi Özder ve çok sayıda vatandaş izledi. Kafkasör yaylasında cumartesi günü gerçekleşen müsabakalarda bilek güreşi sporcuları kilolarına göre rakipleriyle mücadele ettiler. Bir gün süren müsabakalarda

75 Kilo ve üstünde birinci Burhan Koçan, ikinci Erdinç Ustael, üçüncü Ümit Akalın oldu. 75 kilo ve altında ise birinci İlhan Haşhaş, ikinci Murat Bulut, üçüncü Yusuf Kemaloğlu oldu. Müsabakalarda dereceye giren sporcular ödül ve madalyalarını protokol tarafından takdim edildi.

Boğalar Arenaya Çıktı

Kafkasör Festivali İlk Gün Güreşlerinde Deste, Ayak, Küçükorta Güreşleri tamamlandı

35’in Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında gerçekleşen boğa güreşlerinin ilk gününde Deste, Ayak, Küçükorta kategorileri  tamamladın. Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylalarını Koruma Derneği’nin düzenlediği güreşleri, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Garnizon Komutanı  Piyade Albay Mehmet Kip ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İlk gün güreşlerinde Deste kategorisi 0-380 kg, Ayak 381-430 kg küçük orta ise 431-500 kg da gerçekleşti. Güreşlerde 14 hakem görev aldı.

Kafkasör Yaylası’nda düzenlenen ve iki gün sürecek güreşlerin ilk gününde 31 boğanın katılımıyla deste, ayak ve küçükorta kategorilerinde güreşler yapıldı. Çok sayıda kişinin ilgiyle izlediği ve renkli görüntülere sahne olan güreşlerde, Deste, Ayak, Küçükorta kategorilerinde birinci olan boğa sahiplerine toplam 14 bin lira ödül verildi. Festival kapsamında yarın büyükorta, başaltı ve baş kategorilerinde güreşler festivalin son günü olan 14 Haziran Pazar günü devam etti.

Kafkasör Festivali Karakucak Güreşleri Nefes Kesti

  1. Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında Kafkasör Karakucak Güreşleri tamamlandı. Baş Pehlivan Gürcistan’dan Gideşe Turnike oldu.

35’inci Kafkasör Kültür Turizm Festivali kapsamında Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü bünyesinde gerçekleşen karakucak güreşleri nefes kesti.  Festivalin cumartesi gününde Kafkasör arenasının önünde gerçekleşen güreşlere 70 sporcu katıldı.

Müsabakaları  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, Türkiye Güreş Federasyonu Temsilcisi Necati Temel, Artvin Gençlik Hizmetleri Spor Şube Müdürü Uğur Beyazkaya, Artvin Gençlik Merkezi Müdürü Latif Yılmaztürk, Artvin Belediyesi Sosyal Ve Kültürel İşler Müdürü Hamdi Özder, Rize Sporcu Eğitim Merkezi Müdürü Muharrem Palaoğlu, Yusufeli Gençlik Hizmetleri Ve Spor İlçe Müdürü Fatih Kırbıyık izledi.

Güreşlere Gürcistan, Rize, Erzurum, Artvin ve ilçelerinden 70 sporcunun katıldı. Vatandaşların yoğun ilgisi altında gerçekleşe güreşler 9 kategoride gerçekleşti. Bir gün süren güreşlerin sonunda baş pehlivan final müsabakası Gürcistan temsilcisi  Gideşe Turnike ve  Giorgi Kokolodze arasında gerçekleşti. Muhteşem final sonrası  Gideşe Turnike rakibini yenerek bin 800 TL para ödülüne sahip oldu.

Kafkasör’ün 35. Başboğası Aslan

  1. Kafkasör boğa güreşleri baş boğası Seçkin Kurt ve Kenan Köse’ye ait, 790 kg ağırlığındaki Aslan isimli boğa oldu.

Artvin’in Kafkasör Yaylası, bu yıl 35’incisi düzenlenen ve 5 gün süren Kültür Turizm ve Sanat Festivali’ne ev sahipliği yaptı. 5 günlük festival bu yılda boğaların katılımıyla yapılan kortej yürüyüşüyle başladı. Festivalin son iki günü ise boğa güreşleri ile geçti.

Doğal güzelliğiyle ünlü bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda düzenlenen boğa güreşleri ayak, deste, küçükorta, büyükorta, başaltı ve baş olmak üzere altı kategoride gerçekleşti. Güreşlere Rize, Artvin ve ilçelerinden 85 boğa katıldı. Güreşler öncesi boğalar kategorilerinin belirlenmesi için kantara çıkartıldı ve boynuz kontörlü yapıldı. Boynuzları sivri olan boğaların boynuzlarına müdahale edildi.

Artvin Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylalarını Koruma Derneği’nin düzenlediği güreşleri, Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Kültür Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, İl Jandarma Komutanı Mustafa Çelik, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, İl Kültür Müdürü Hüseyin Ateş, İl Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Güleç ile yaklaşık 20 bin kişi izledi. Festivalde 14 hakemin ve yaklaşık 110 kişi görev aldı. Toplamda 44 bin TL para ödülünün dağıtıldığı festivalde baş boğaya sahibine ise 12 bin TL vara ödülü verildi.

Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiinde çıkartılması planlanan madencilik çalışmalarına karşı çevreciler festival alanını ve boğa güreşlerinin yapıldığı arenanın içini “madene hayır, Artvin’in üstü Altından daha değerlidir” yazılı pankartları astılar.

Boğa Sahiplerinden Yaratıcı İsimler

Bir yıl boyunca boğalarını güreşlere hazırlayan boğa sahipleri, boğalara koydukları isimlerde dikkat çekti. Tİko, Kanas, Muhittin, Ajan, Gadder Efe, Saddam, Teyo, Memati, Çakıcı, Retkit, Babişko gibi isimleri boğalarına takan boğa sahipler güreş esnasında boğalarına bu isimlerle sesleniyorlar.

Boğalar Şampiyonlar Ligi Müziği İle Finalde Kapıştı

Artvin’in birçok ilçesi ve köylerinde değişik zamanlarda gerçekleşen boğa güreşlerinin şampiyonlar ligi olarak nitelendirilen Kafkasör Boğa güreşleri aynı zamanda sezonun en son boğa güreşleri olarak biliniyor. Bu nedenden dolayı finale yükselen boğalar final karşılaşması için arenaya çıkarken şampiyonlar ligi müziği eşliğinde çıkartılıyor.

Beklenen İspanyol Matador Kafkasör Arenaya Çıkmadı

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe boğaların katıldığı bir başka festivallerin yaşandığı İspanya’dan Kafkasör Boğa güreşleri matador getirmeyi planlamış fakat matadorlar kıyafetlerini sadece kendi arenalarında giydiklerinden dolayı bu yıl beklenen matador Kafkasör arenada sahne alamadı.

Boğa güreşlerinde ilgi 56 yaşındaki Kadın Boğacı Ayşe Beyaz Oldu

Artvin merkezden kara isimli boğasıyla güreşlere katılan 56 yaşındaki Ayşe Beyaz güreşlerde vatandaşların ve basın mensuplarının ilgi odağı oldu. 580 kg ağırlığındaki Kara isimli boğasının ipini tutarak arenaya çıkartan Ayşe Beyaz’ı görüntülemek isteyen basın mensupları arenaya akın etti. Uzun zamandır boğacılık yapan Ayşe Beyaz’la röportaj yamak isteyen basın mensupları sıraya gidi. Ayşe Beyaz’ın Kara isimli boğası büyükorta kategorisinin yarı finalde maçında elendi.

Bu Yılda Sunuculuğu Şakir Kara üstlendi

Boğa güreşlerinde iki yıldır görev almayan Ahmet Kınalı ve Bilgehan Erdem’in yokluğunda sunuculuğu bu yılda Şakir Kara yaptı. Kara efsane sunucu Ahmet Kınalı ve Bilgehan Erdem’in yokluğunu aratmadı. Bu yılda araç girişleri ücretsiz olurken festival öncesi ve sonrası çözülemeyen dönerci krizi aşılamadı. Dönerciler yerini değiştirildiği için tepki göstererek festivalde döner vurmadılar. Artvinli dönerciler festivale çıkmayınca ilçeden gelen dönerciler yemek stantlarını açtı.

Bu Festivalde Boğalar İnsanların Üzerine Koşamadı

Artvin’le özdeşleşen boğa güreşleri yıllarca dernek yönetimi ve yetkilerce arenanın girişinde toplanan insanların üzerine boğaların yürümesi tedirginliğini yaşıyordular. Hatta zaman zaman boğaların insanların üzerine koşması sonucu yaralanmalar meydana gelmişti. Fakat bu yıl arenanın kapısı kapatıldı. Boğa sahibi ve hakemler harici arenanın girişinde kimse yer almadı.

Seçkin Kurt ve Kenan Köse’ye ait Boğa İlk Kez Başboğa Oldu

2015 yılı Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali Boğa Güreşlerinin en prestijli kategorisi olan ‘Başboğa’ kategorisi finalinde Rüstem Güven’e ait “Rüzgar” adlı boğayı yenen Seçkin Kurt ve Kenan Köse’ye ait “Aslan” isimli boğa birinci oldu.

Başboğa kategorisinde birinci olan Aslan, 35’inci “Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivalinin Başboğası olurken sahibi Seçkin Kurt ve Kenan Köse’ye 12 bin TL para ödülü kazandırdı. Baş Kategorisinde 10 boğa yer aldı.

18 boğanın yer aldığı Başaltı Kategorisinde Ardanuç Ovacık Köyünden Burhan Yılmaz’a ait 17 sırt numaralı ‘Şahin’ İsimli boğa birinci olurken, Büyükorta kategorisinde Muhammed Kesici’ye ait 4 sırt numaralı Karagöz isimli boğa birinci oldu.

Olaylı büyükorta kategorisinde 27 boğa içinde Muhammet Kesici ve Aziz Yiğit’e ait boğalar finalde eşleşti. Boğalar uzun zaman güreşmeyince aktif, pasif kuralı devreye girdi. Ne olduysa bu arada oldu boğaları arenada yalnız bırakan sahipleri boğaların durumuna göre karar vermeleri gerekiliyorken tamda bu sırada tribünde bir anda ortam gerildi. İki grup arasında çıkan tartışma sonrası araya jandarma ekipleri girdi. Bir kişinin fenalaşarak omuzlara ambulansa taşınmasının ardından duyarlı vatandaşlar sayesinde olaylar tatlıya bağlandı. Çıkan olay nedeniyle iki boğa arenadan çıkartılırken, hakemler olayların sakinleşmesinin ardından yeniden final müsabakası yönetti. Finalde Muhammed Kesici’ye ait 4 sırt numaralı Karagöz isimli boğa birinci olurken, ikincilik ise Aziz Yiğit’’ ait Kılıçaslan ise ikinci oldu. Karagöz sahibine 8 bin TL para ödülü kazandırdı.

Başpehlivan Sürü Liderliği İçin Artvin Dağında

35’in Kafkasör Boğa Güreşleri Başboğası Kenan Köse ve Seçkin Kurt’a ait 790 kg ağırlığındaki Aslan isimli boğa Sürü liderliği için Artvin dağında.

35’in Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivalinin  ana teması olan boğa güreşlerinde başboğa olan Seçkin Kurt ve Kenan Köse’ye ait 790 kg ağırlığındaki Aslan isimli boğa sürü liderliği için Artvin dağına gidiyor.  Baş kategorisinde 10 boğa içinde liderliğe yükselen Aslan, rakibi Rüzgar’ı da eleyerek 35’inci Kafkasör Festivalinin başboğası oldu.  6 yaşındaki Aslan’ın bu zaferi sahipleri Seçkin Kurt ve Kenan Köseyi ve arkadaşlarını sevince boğdu. Gece seç saatlere kadar süren ve yağmur atlında gerçekleşen güreşlerde Aslan’ın zaferini kutlamak için taraftarları arenaya akın etti.

Zaferin ardından başboğa Aslan Artvin ve çevresinden gelen hayvanların katılacağı Artvin dağında, sürü liderliği yapmak için yola koyuldu. Artvin esnaflarından Seçkin Kurt ve Kenan Köse’ye ait başboğa Aslan, dağda geçirdiği süreyi iyi değerlendirip 36’inci Kafkasör boğa güreşlerine hazırlanacak.

Share
1144 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?