logo

Artvin’de Milliyetçi Oylar MHP’de Mündemiçtir


Taha İbrahimoğlu
tahaibrahimoglu@08olay.com

Bu sefer ki belediye seçiminin kaderini Artvin’de milliyetçi tutumu benimseyen vatandaşların oyları belirleyecek gibi. 2014 seçimlerinde kendi tabanını yansıtan doğru bir adayla yola çıkan MHP milliyetçi oyları bünyesinde tutarak, son yıllardaki en yüksek oy oranını yakalamıştı. Milliyetçi oyların MHP’de kalması sonucu, AK Parti ile CHP yarışta baş başa kalmış ve Mehmet KOCATEPE’nin farkı ile AK Parti seçimi rahat kazanmıştı.

5 yılda çok şey değişti. MHP’nin içinden yeni bir parti çıkmış ve son genel seçimlerde milliyetçi oylar ikiye bölünmüştü. O dönemki anketler oyların büyük bir kısmının İyi partiye kayacağını öngörse de sonuç öyle olmamıştı. Sağduyulu sağlam duruşunu koruyan MHP, İyi Partiye kayan milliyetçi oyları her geçen gün geri topluyor. Bu seçimde öyle görülüyor ki milliyetçi oylar tekrar MHP’de toplanacak. Bunu nereden gözlüyoruz açıklayalım.

Birincisi, İyi parti ayağına kadar gelen fırsatı hiç aday çıkarmaya cesaret edemeyerek geri tepti. Milliyetçi duyguların yüksek olduğu ilçelerde bile aday çıkarmadı. Bu alanda uzun süre yaşayamayacağını adeta gösterdi. Takdir parti yönetiminin, elbette bir bildikleri vardır. Bakalım stratejileri onlara ne getirecek. Ancak benim gördüğüm eğer Artvin merkez ve bazı ilçelerde aday çıkarabilselerdi en azından büyük parti imajı kazanma ihtimalleri vardı. MHP ise ilk önce aday çıkardı ve gerektiğinde ben varım dedi. Daha sonra karşı tarafın bloklaşması ve ülke siyasetindeki dengeleri gözeterek sağduyulu tavır takındı. Cumhur ittifakını Artvin’de de hayata geçirdi. Milliyetçi oyların yüksek olduğu ilçelerde de aday çıkardı.

Milliyetçi oyların MHP’de toplanacağına yönelik düşüncemin ikinci argümanı ise meclis üyesi adaylar. Gerçekten Serdar Kılıç ve teşkilatını tebrik etmek lazım çok isabetli encümen adayları belirlemişler. Milliyetçi camiaya karşılıksız gönül vermiş, hizmet etmiş ve hiç kimsenin itiraz edemeyeceği isimler. Cem ARAS Artvin’de ki çoğu insanın takdirini kazanmış, kendi gayret ve çabası ile ayakta duran, ülkü ocaklarından yetişme dindar, vatansever bir kişi. Kontenjan adaylığa koyarak ülkücülerin vitrindeki yerini göstermiş oldular. Yine Ekrem Kurt ve Yüksel Akdeniz çevresinde sevilen, saygı duyulan, hile hurda ile işi olmayan milliyetçi insanlar. Dolayısı ile bu görüntü Türk-İslam sentezinin Artvin’de oldukça başarılı uygulandığını, milliyetçi oyların bu çekim merkezine yöneleceğini gösteriyor.

Bir diğer argümanım ise ülkü ocaklarının seçim kampanyasına canlı ve diri bir şekilde renk vermesidir. Ülkücü gençlerin gözünde bu ittifakın parıltısı görülüyor. Gönüllü oldukları ve bu ittifakı benimsedikleri her hallerinden belli. Zaten kampüslerde ve sokaklarda sol jargon ile mücadele eden gençlerden başkası beklenemezdi. Ocak başkanı Ogün Erdem’i de ülkücü gençleri organize etmedeki başarısını anmasak haksızlık olacaktı.

Geçen akşam Mehmet KOCATEPE’nin yeni projelerini açıkladığı programı izledim. Salonda müthiş bir heyecan ve ambiyans vardı. Açıklanan projelerin gerçekleşeceğini bilen herkes merakla takip etti. Geçen seçimde Mehmet KOCATEPE’nin arkasındaki en büyük güç Kadir TOPBAŞ idi. Bu seçimde ise İsrafil KIŞLA oldu. Herkes projeleri gerçekleştirmedeki maharetini artık biliyor. Erkan BALTA geçmiş dönemlerde de nezaketli üslubu ile MHP teşkilatları ile arasını iyi tutmayı başarmıştı. Bunun sayesinde Artvin’de cumhur ittifakının oluşması kolay ve sancısız oldu.  Şenol ALPASLAN ve Serdar KILIÇ başkanların uyumu gözlerden kaçmadı.

Demem o ki bu temsil ve uyumu korudukları sürece milliyetçi oylar MHP’de mündemiçtir (temsil edilmektedir).

Share
419 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kavl-i leyyin

  21 Nisan 2019 Erhan Kırmızı, Genel, Köşe Yazıları

  Kaynak:https://zsenturksohbetler.wordpress.com/2011/01/03/kavl-i-leyyin-yumusak-ve-tatli-konusmak/ Kavl-i leyyin,  Arapça bir ibare olup, “yumuşak sözle anlatma. Kırıcı olmama, suçlamama, hakaret etmeme, bağırıp çağırmama, nazik ve kibar olma, gönül okşayıcı olma” demektir. Yani sert ve enaniyetli olmayan söz anlamındadır. Tanımdan da anlaşılacağı üzere; sert olmayan, muhatabı kırmayacak ve muhatabın sözü söyleyen kişiye karşı sert ve kırıcı tavır almamasını sağlayacak sözdür. Kavl-i leyyin’ in içeriğini biraz daha genişletecek olursak, bir i...
 • Hayvansever HAYDİKO’ya destek olmalıyız.

  20 Nisan 2019 Erhan Kırmızı, Genel, Köşe Yazıları

  Kaynak:http://avrasyavizyon.com/istanbulda-sahipsiz-kopeklerin-hamisi-vardi/ 1.Giriş HAYDİKO (Hayvanları Doğayı İnsanları Koruma) Artvin’de faaliyet gösteren, sokak hayvanlarını koruyup yaşatmaya çalışan bir dernektir. Ben de bir süredir faaliyetlerini takip etmeye çalışıyorum. Gerçekten sahipsiz kedi ve köpekleri korumak ve yaşatmak için olağanüstü çaba harcıyorlar. 2.HAYDİKO’ya niçin destek olmalıyız? Bu derneğe destek olup kedi ve köpeklere sahip çıkmamız için bir sürü sebep var. Birinci sebep: Hayvanlara vefa borcumuzun olmasıdır. Ke...
 • Kur’an’da Yönetim İlkeleri

  19 Nisan 2019 Erhan Kırmızı, Genel, Köşe Yazıları

  1-Herkese eşit mesafede durmak (Adalet) Bu konuda Mevlânâ şöyle der: “Adâlet nedir? Ağaçları sulamak. Zulüm nedir? Dikene su vermek. Adâlet, bir nimeti yerine koymaktır; su emen her kökü sulamak değil. Zulüm nedir? Bir şeyi kon­maması gereken yere koymak; buysa, belâya kaynak olur ancak. 2-Tüm makamları geçici görmek (Emanet) Makam Arapça “kıyam” dan gelir. Kıyam ayakta durmak,makam ise ayakta durulacak yer demektir.Ayrıca “ikametgah,merteb, mevki,durak” manalarına da gelir. Başka bir kaynakta şu mütalaalar vardır: Makâm sözcüğü -kavm = ...
 • Fatura

  17 Nisan 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kaynak:https://tr.depositphotos.com/47736879/stock-illustration-cartoon-businessman-with-long-billing.html 1.Kavram İtalyanca fattura "1. imalat, yapım, 2. imalatçının yapılan işin ayrıntısını gösterdiği belge" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince factura "imalat" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince facere, fact- "yapmak" fiilinden +tura sonekiyle türetilmiştir. Satılan mal veya yapılan hizmet karşılığında müşterinin borçlandığı tutarı göstermek üzere malı satan ( Satıcı ) veya işi yapan tarafından müşteriye ( Alıcı ) veril...