logo

Artvin’de Maden Direnişi 128 Gündür Devam Ediyor

Maden Nöbetinin 128’inci Gününde Muhtarlar Derneği Nöbeti Devraldı.

 

Artvin Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyetlerine karşı çevrecilerin ve yöre sakinlerinin nöbet tutma eylemleri sürüyor.

Maden firmasının Cerattepe bölgesine çalışmalarına başlamaması için 21 Haziran Pazartesi günü başlatılan nöbet tutma eylemi 128 gündür devam ediyor. Cerattepe yaylasını giriş bölümünde kendi imkanlarıyla yaptıkları barakada geceleyen ve nöbetlerini tutan Artvinliler sırasıyla nöbetlerini bir başka grubu devrediyorlar. Siyasi partiler, Sendikalar, mahaller, Köyler, site sakinleri, esnaflar, iş adamları önceden hazırlanan nöbet defterinde sırası geldi mi Cerattepe’ye çıkarak nöbetlerini devralıyorlar.

Son olarak ise Artvin Çoruh Üniversitesi TEMA topluluğu nöbeti Artvin Muhtarlar Derneğine devretti. 312 Köy 48 mahalle muhtarlığının bağlı olduğu muhtarlardan oluşan Artvin Muhtarlar Derneği üyeleri sabahın erken saatlerinde Cerattepe bölgesine çıkarak nöbeti devraldı. Muhtarlar Dernek Başkanı Cafer Azizağaoğlu burada yaptığı açıklamada, “Artvin Muhtarlar Derneği olarak mahallesi, köyü buradayız. Cerattepe’i korumak görevi bütün Artvinliye olduğu gibi biz muhtarlarda düşüyor. Bu yeşil Artvin’i, yeşil doğayı devletin yetkililerinden, devletin ormancılarından korumak için buradayız. Madenciler buraları yakıp yıkacaklar burayı yeşil kalmayacak, doğal olarak da hayat kalmayacak onun için biz buradayız burada olmaya da devam edeceğiz” dedi.

76 Yaşındaki Muhtar 1700 Metrede Nöbeti Devraldı

Artvin Çarşı Mahallesi Muhtarı 76 yaşındaki Sezai Şahin 1700 metrede soğuk havaya aldırış etmeden nöbeti devraldı. 76 Yaşındaki muhtar yaptığı açıklamada, “ Burasıyla ilgili her han gibi bir şey anlatmamıza gerek yok. Şu doğayı bu yeşilliği, ormanı görüyor musunuz? Bu doğa diyor ki; bize orman idaresi sahip çıkmadı, bizi peşkeş çekiyor bize siz sahip çıkın. Artvin’i kalbi Cerattepe ve Kafkasör’dür, bir insanda kalp durunca ölür, eğer Cerattepe’de ki doğa katledilirse, Artvin’de insanıyla ölür gider. Bunun içindir 24 yıldır mücadele ediliyor. Eğer 24 yıl önce mücadele edilmeseydi Artvin’di ye bir il olmayacaktı. Her şeye rağmen gece gündüz hayatımız pahasına olsa da mücadele etmekteyiz” diye konuştu.

Şirket Buradan Çekilinceye Kadar Nöbetlerimiz Sürecek

Yeşil Artvin Denek Başkanı Nur Neşe Karahan ise, “ Biliyorsunuz Artvin’de 20 seneden fazla süren bir maden mücadelesi var. 21 Haziran’dan beride yani, 128 gündür de Artvin halkı burada nöbet tutuyor. Nöbetlerimiz şirket buradan çekilinceye kadar bu iş halloluncaya kadar Artvin halkı nöbet tutmaya devam edecek. Bugün Muhtarlar nöbette, sırayla esnafımız iş adamlarımız gönüllü olarak herkes nöbet için buraya çıkıyor. Havaların soğumasıyla kış hazırlığına başladık.  İş adamlarımızın yeni barakamızı yaptılar ısınmak için istihsalcılarımız odun yardımında bulundu.  Herkes kendi alanında yapması gerekeni yapıyor aslında Artvin halkı bütün olarak görev bölümünde Artvin’in yaşamsal ve haklı mücadelesidir. Mücadelemiz bilimsel olarak ve mahkeme kararlarıyla da ispatlanmıştır, geri adım atmamız mümkün değildir.

Davalarımız açıldı henüz mahkemeden karar gelmedi,  bunca zamandır hiç aksi karar çıkmadı. İnanıyoruz ki yüzde yüz haklı olduğumuz bu konuda başka bir karar beklemiyoruz” şeklinde konuştu.

Nöbeti devralan muhtarlar daha sonra ısınmak için sobayı yakıp çay demlediler Daha sonra ise sazlı sözlü nöbet tutma eylemlerine devam ettiler.

Share
330 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?